Skocz do zawartości

Ogrzewanie c.o na rozdzielaczach w Alu Pex-ie


goldii6

Recommended Posts

Witam !!!

Chciałbym samemu wykonać instalację grzewczą w starym domu, zastanawiam sie nad częściowym ogrzewaniem podłogowym (holl, kuchnia i 2x łazienka) oraz reszta na grzejnikach aluminiowych. Chcę wykonać tą instalację w systemie rozdzielaczowym na rurkach z Alu Pex 16mm do grzejników, oraz od kotła do rozdzielaczy rura 1" stalowa. Rozdzielacze będą dwa do grzejników (parter i piętro) oraz jeden rozdzielacz do podłogówki z układem mieszającym. Problem w tym że kocioł będzie na jednym poziomie z grzejnikami tj. kotłownia znajduje sie na parterze, co za tym idzie powroty z grzejników nie będą miały spadku. Powrót od rozdzielacza znajdującego sie na parterze może znajdować sie ok 60mm poniżej rury powrotu kotła. Jak rozwiązać ten problem , zastanawiam sie czy pompa przepchnie wodę z powrotu do góry, czy jest to jednak niewykonalne?? Czy mogę po prostu podnieść delikatnie rozdzielacz tak aby był ponad powrotem do kotła?? ale co z powrotem z grzejników do rozdzielaczy?? I następne pytanie czy mogę z jednego rozdzielacza do podłogówki zrobić ogrzewanie podłogowe w dwóch łazienkach na parterze i na piętrze?? (jedna znajduje sie dokładnie nad drugą) Za wszelką pomoc w tym temacie serdecznie dziękuję.
Link do komentarza
Cytat

Witam !!!

Chciałbym samemu wykonać instalację grzewczą w starym domu, zastanawiam sie nad częściowym ogrzewaniem podłogowym (holl, kuchnia i 2x łazienka) oraz reszta na grzejnikach aluminiowych. Chcę wykonać tą instalację w systemie rozdzielaczowym na rurkach z Alu Pex 16mm do grzejników, oraz od kotła do rozdzielaczy rura 1" stalowa. Rozdzielacze będą dwa do grzejników (parter i piętro) oraz jeden rozdzielacz do podłogówki z układem mieszającym. Problem w tym że kocioł będzie na jednym poziomie z grzejnikami tj. kotłownia znajduje sie na parterze, co za tym idzie powroty z grzejników nie będą miały spadku. Powrót od rozdzielacza znajdującego sie na parterze może znajdować sie ok 60mm poniżej rury powrotu kotła. Jak rozwiązać ten problem , zastanawiam sie czy pompa przepchnie wodę z powrotu do góry, czy jest to jednak niewykonalne?? Czy mogę po prostu podnieść delikatnie rozdzielacz tak aby był ponad powrotem do kotła?? ale co z powrotem z grzejników do rozdzielaczy?? I następne pytanie czy mogę z jednego rozdzielacza do podłogówki zrobić ogrzewanie podłogowe w dwóch łazienkach na parterze i na piętrze?? (jedna znajduje sie dokładnie nad drugą) Za wszelką pomoc w tym temacie serdecznie dziękuję.




hmmm, jezeli chodzi o rozdzielacze to napewno nie ma szans na zadna grawitacje, takze zadne spadki nie sa potrzebne. Popma sobie poradzi z przepchnieciem wody. Musisz dac pompe na zasilenie podlogowki, druga pompa na CO (pompe dobierasz min wedlug wysokosci pionu, srednicy rur itp). Za piecem musisz rozdzielic nitke na gdzejniki i nitke na podlogowke (dzialaja na niezaleznych pompach, inna temeratura wody idzie w podlogowke). Poza tym jezeli nigdy tego nie "liznales itd to sie sam za to nie bierz. Ja tez chcialem robic sam, ale szybko zrezygnowalem icon_smile.gif chodzi o to ze jak cos sknocisz to poprawki beda dosc kosztowne, i na koncu bedziesz zakladal nowe tematy na forach typu "Moj grzejnik jest do polowy cieply i polowe zimny. Co zrobic??" albo "moja podlogowka nie osiaga zadanej temp".

POzdr i powodzenia

PS: ja zlecilem swoja instalacje firmie.
Link do komentarza
Cytat

I następne pytanie czy mogę z jednego rozdzielacza do podłogówki zrobić ogrzewanie podłogowe w dwóch łazienkach na parterze i na piętrze?? (jedna znajduje sie dokładnie nad drugą) Za wszelką pomoc w tym temacie serdecznie dziękuję.


Jak najbardziej można.Trzeba tylko zapewnić odpowietrzenie tej górnej pętli.
Ja to robię w ten sposób,że instaluję na zasilaniu i powrocie odpowietrzniki automatyczne na trójnikach,które wpinam w rury jak najbliżej miejsca,gdzie wychodzą one z parteru.Takie odpowietrzniki dobrze jest schować gdzieś pod wanną,za pralką,czy w innym nie widocznym miejscu.To w końcu nic pięknego,kiedy z podłogi wystają takie dwie lufy.Ważne,żeby był do nich jakiś dostęp.
Link do komentarza
Cytat

Jak najbardziej można.Trzeba tylko zapewnić odpowietrzenie tej górnej pętli.
Ja to robię w ten sposób,że instaluję na zasilaniu i powrocie odpowietrzniki automatyczne na trójnikach,które wpinam w rury jak najbliżej miejsca,gdzie wychodzą one z parteru.Takie odpowietrzniki dobrze jest schować gdzieś pod wanną,za pralką,czy w innym nie widocznym miejscu.To w końcu nic pięknego,kiedy z podłogi wystają takie dwie lufy.Ważne,żeby był do nich jakiś dostęp.




Dziekuję za zainteresowanie.

Co do odpowietrzników, chcę zamontować do podłogówki cały układ rozdzielacza z systemem mieszającym, w którym to na wejściu i wyjściu są zamontowane odpowietrzniki. Pytanie tylko czy one wystarczą czy jeszcze dodatkowo musiał bym zamontować je na pętli ogrzewania podłogowego, która będzie znajdowała się na piętrze??. Może dodam że rozdzielacz będzie zamontowany na parterze ponieważ na parterze są 3 pomieszczenia ogrzewane podłogówką a na piętrze tylko łazienka, więc wydaje mi się że umiejscowienie go na parterze będzie rozsądniejsze.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...