Skocz do zawartości

Nasze Domki za 200tys.


Recommended Posts

Cytat

Bo wiele osób mówi mi, że za 200 000 zł wybuduje dom i w nim zamieszkam, dlatego pytam?



Bo to prawdą jest.
Ale prawdą jest i to, że można za mniej niż te 200.000zł.
I bezapelacyjnie prawdziwe jest twierdzenie, że 500.000zł może być za mało.
Szacunkowo, koszt wykończonego domu, to od 1.500zł/m2 do 2.500zł/m2 budowanej (całkowitej) powierzchni.
Ten dom który prezentujesz ma około 220m2


Są to raczej realne kwoty dla średniego standardu, a różnice wynikają ze sposobu realizacji budowy (system gospodarczy, zlecony). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Bo to prawdą jest.
Ale prawdą jest i to, że można za mniej niż te 200.000zł.
I bezapelacyjnie prawdziwe jest twierdzenie, że 500.000zł może być za mało.
Szacunkowo, koszt wykończonego domu, to od 1.500zł/m2 do 2.500zł/m2 budowanej (całkowitej) powierzchni.
Ten dom który prezentujesz ma około 170m2


Są to raczej realne kwoty dla średniego standardu, a różnice wynikają ze sposobu realizacji budowy (system gospodarczy, zlecony).



1500-2500 zł/m2 brutto czy netto?
Link do komentarza
Cytat

Widziałam kosztorys na stronie, ale zastanawiam się czy jest on realistyczny czy raczej zawyżony. Bo wiele osób mówi mi, że za 200 000 zł wybuduje dom i w nim zamieszkam, dlatego pytam?



i dobrze mówią
tylko dom domowi nie rowny icon_lol.gif
jeżeli ten dom z podanego przez ciebie projektu uda ci się za 200 000 postawić i zamieszkać to z chęcią sam taki postawię za taką kwotę jeżeli tylko podasz jak to zrobiłeś Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

czyli Z10 da się wybudować za ok. 250 tys zł brutto



uscislijmy co znaczy wybudowac. SSZ na pewno. niby prosty ten projekt, ale tu jakis dziwny wykusz, bryla wielokatna. Mam znajomego z firma budowlana; podobal mi sie kiedys projekt z 5-katnym wykuszem, jak mu go pokazalam, to stwierdzil, ze jego 4 ludzi buduje wszystkie mury w domu, a on w tym czasie robi wykusz. strasznie to upierdliwe i trzeba dobrze zrobic, zeby sie nie mscilo w przyszlosci.

Z reszta przeczytalam caly watek i raczej nie bylo osob, ktore z radoscia pisaly, ze zmiescily sie w zalozonych wydatkach lub mialy przeszacowany kosztorys i wybudowaly taniej. niestety jest tak, ze po drodze wyskakuje gro nieprzewidzianych wydatkow i trzeba wyjmowac ze skarpety, zeby wystarczylo.
Link do komentarza
Znalazłam inny projekt, który bardziej spełnia nasze oczekiwania niż Girona http://www.mgprojekt.com.pl/komfortowy . Na stronie podano, iż realizacja stanu surowego otwartego wynosi 125 940,00 zł. To chyba nie jest tragedia. Podobno na dach można przeznaczyć 25 tys. Realizacja stanu surowego zamkniętego to 208 537,00 zł - chyba też do przeżycia, ale koszt robót wykończeniowych 232 237,00 zł to chyba trochę dużo?
Link do komentarza
Cytat

uscislijmy co znaczy wybudowac. SSZ na pewno. niby prosty ten projekt, ale tu jakis dziwny wykusz, bryla wielokatna. Mam znajomego z firma budowlana; podobal mi sie kiedys projekt z 5-katnym wykuszem, jak mu go pokazalam, to stwierdzil, ze jego 4 ludzi buduje wszystkie mury w domu, a on w tym czasie robi wykusz. strasznie to upierdliwe i trzeba dobrze zrobic, zeby sie nie mscilo w przyszlosci.

Z reszta przeczytalam caly watek i raczej nie bylo osob, ktore z radoscia pisaly, ze zmiescily sie w zalozonych wydatkach lub mialy przeszacowany kosztorys i wybudowaly taniej. niestety jest tak, ze po drodze wyskakuje gro nieprzewidzianych wydatkow i trzeba wyjmowac ze skarpety, zeby wystarczylo.



ja już patrząc na wszystkie projekty automatycznie likwiduję wszystkie balkony i wykusze, wiedząc że to tylko dodatkowe koszty w budowie i eksploatacji
Link do komentarza
Cytat

Znalazłam inny projekt, który bardziej spełnia nasze oczekiwania niż Girona http://www.mgprojekt.com.pl/komfortowy . Na stronie podano, iż realizacja stanu surowego otwartego wynosi 125 940,00 zł. To chyba nie jest tragedia. Podobno na dach można przeznaczyć 25 tys. Realizacja stanu surowego zamkniętego to 208 537,00 zł - chyba też do przeżycia, ale koszt robót wykończeniowych 232 237,00 zł to chyba trochę dużo?



Dla jednych wiele, dla innych niewiele. icon_smile.gif Trudno oszacować koszt wykończenia kiedy się nie wie czego się chce. icon_smile.gif Jak już się wie, to jest łatwiej. Wystarczy wypisać, poszukać przykładowych cen, zliczyć i jakiś obraz mglisty sytuacji się będzie miało. Później życie i tak zweryfikuje te obliczenia.
Link do komentarza
Cytat

Znalazłam inny projekt, który bardziej spełnia nasze oczekiwania niż Girona http://www.mgprojekt.com.pl/komfortowy . Na stronie podano, iż realizacja stanu surowego otwartego wynosi 125 940,00 zł. To chyba nie jest tragedia. Podobno na dach można przeznaczyć 25 tys. Realizacja stanu surowego zamkniętego to 208 537,00 zł - chyba też do przeżycia, ale koszt robót wykończeniowych 232 237,00 zł to chyba trochę dużo?



Dach za 25tys? przy powierzchni 323m2 - to z czego ten dach? deska i papa?
Link do komentarza
Cytat

Znalazłam inny projekt, który bardziej spełnia nasze oczekiwania niż Girona http://www.mgprojekt.com.pl/komfortowy . Na stronie podano, iż realizacja stanu surowego otwartego wynosi 125 940,00 zł. To chyba nie jest tragedia. Podobno na dach można przeznaczyć 25 tys. Realizacja stanu surowego zamkniętego to 208 537,00 zł - chyba też do przeżycia, ale koszt robót wykończeniowych 232 237,00 zł to chyba trochę dużo?



icon_eek.gif oj, chyba musisz jeszcze duzo poczytac i sie nauczyc, bo bez obrazy, z Twoich postow wynika, ze jestes totalnie zielona. 25 000 za prawie 330 m2 wielospadowego dachu???

232 237 zl to nie cena robot wykonczeniowych, a suma SSO+ stolarka+ instalacje itd. (nie wiem co konkretnie, bo nie ma kosztorysu szczegolowego).

W tym projekcie za cene orientacyjna (ale i najblizsza z prawda) bralabym koszt "pod klucz"- 440 773,00 zł
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif oj, chyba musisz jeszcze duzo poczytac i sie nauczyc, bo bez obrazy, z Twoich postow wynika, ze jestes totalnie zielona. 25 000 za prawie 330 m2 wielospadowego dachu???

232 237 zl to nie cena robot wykonczeniowych, a suma SSO+ stolarka+ instalacje itd. (nie wiem co konkretnie, bo nie ma kosztorysu szczegolowego).

W tym projekcie za cene orientacyjna (ale i najblizsza z prawda) bralabym koszt "pod klucz"- 440 773,00 zł




Ja tylko napisałam co przeczytałam na jakimś forum. I FAKT JESTEM TROCHĘ ZIELONA, ale chyba po to jest forum żeby się czegoś dowiedzieć. To w takim razie jaki może być koszt wykonania takiego dachu, powiedzmy z dachówki ceramicznej jak zalecane jest na stronie projektu. Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Ja tylko napisałam co przeczytałam na jakimś forum. I FAKT JESTEM TROCHĘ ZIELONA, ale chyba po to jest forum żeby się czegoś dowiedzieć. To w takim razie jaki może być koszt wykonania takiego dachu, powiedzmy z dachówki ceramicznej jak zalecane jest na stronie projektu. Pozdrawiam



tak, po to jest forum, zeby sie czegos dowiedziec. wystarczy poczytac; sa watki ile kosztuja poszczegolne materialy budowlane, ile biora firmy za dane uslugi (nawet z podzialem na regiony kraju).

Jak dla mnie wszystkie projekty, ktore pokazalas, beda oscylowac w granicach 500 000 zl. oczywiscie ceny moga ulec obnizeniu lub podwyzszeniu, w zaleznosci od nakladu pracy wlasnej i standardu wykonania.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam tez planuje wybudowac dom za 200 000 i mam pytanie jaki projekt wybrac co jest tansze w budowie, dom parterowy czy moze z poddaszem uzytkowym? te projekty mi sie najbardziej podobaja i wydaja sie tanie w budowie jak sadzicie
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...69981b25ea,1073
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...c120f6373c,2706
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...e713b94824,2706 Edytowano przez Kajciucha (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam tez planuje wybudowac dom za 200 000 i mam pytanie jaki projekt wybrac co jest tansze w budowie, dom parterowy czy moze z poddaszem uzytkowym? te projekty mi sie najbardziej podobaja i wydaja sie tanie w budowie jak sadzicie
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...69981b25ea,1073
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...c120f6373c,2706
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...e713b94824,2706



szukaj domu parterowego, najlepiej z dachem dwu spadowym, bez poddasza uzytkowego i bez stropu, sam sufit z gk mocowany do prefabrykowanej konstrukcji dachowej, mianowicie do jętek
Link do komentarza
Witam.

Ja zdecydowałem się na ten mój "kurniczek" - http://www.budujdom.pl/TK49-83.html.
Właśnie dziś odebrałem pozwolenie na budowę - czekam na uprawomocnienie się decyzji i na wiosnę startuję.
Metoda "pseudo gospodarcza" - materiały kupuję sam, SSZ zlecam różnym lokalnym wykonawcom. Poźniej dużo wykończeniówki porobię sam + ewentualnie zlecę to, co nie dam rady sam zrobić. Być może część wykończenia będę robił mieszkając w nim.

Moje założenia były takie - sprzedaję mieszkanie za 150tyś, biorę kredyt w wysokości 100tyś zł i chcę się zmieścić w kwocie 250 tyś złotych do gotowego zamieszkania. Działkę mam już swoją - właśnie się uzbraja. Jak się uda taniej i zaoszczędzę - dołożę i dokupię sobie za jakiś czas działkę przylegającą do obecnej - będę miał wtedy dodatkowy ogród.

Czemu dom taki mały ? Bo na większy nie mam tyle kasy, a nie będę brał takiego kredytu, aby później moje wnuki go spłacały. Jak już mam się "gnieść" teraz w mieszkaniu ( 4 osobowa rodzina na 46m2 ) - to wolę się już gnieść na 80 metrach w domku.
Tak, jak ktoś już wcześniej fajnie powiedział - ja osobiście wolę pojeździć używanym tańszym autem teraz, niż chodzić na pieszo i łudzić się, że kiedyś będzie mnie stać na czerwone Ferrari z salonu.

A co będzie na emeryturze, gdy się okaże, że ceny za ogrzewanie osiągną drastyczny poziom ? Czy każdego będzie stać na ogrzanie dużego domu? A jak wprowadzą podatek katastralny ? Czy kogoś, kto wziął kredyt na maksymalną zdolność budując duży dom, będzie stać na opłacenie podatku ? Wątpię.

Ponadto nie chcę być "więźniem" dużego nieskończonego ( bo na skończenie kasy zabrakło ) domu i niezagospodarowanej działki. Trzeba również pamiętać - mieszkając w domu dużo czasu spędza się na posesji przed domem. Wykończenie działki niestety też kosztuje.

Ktoś mi powie - nie masz tyle kasy - to się nie buduj. Odpowiem tak - buduję mały dom, na jakim sądzę mnie stać.

Ktoś powie - dom buduje się na całe życie - trzeba większy, a nie "budę dla psa". Odpowiem tak - życia czasami wielu nie starcza, aby go skończyć całkowicie. Czy warto ? Każdy ma swoje priorytety w życiu i oceni to sam.

Oczywiście jak się ma kasę, jak lodu - to nie ma tematu.

Ja osobiście wolę zbudować sobie więc coś dużo mniejszego i spełnić swoje marzenie. Rano z kawą w ręku, w promieniu budzącego słońca rozkoszować się budzącą się ze snu naturą, w weekendy śniadanie i obiady jeść z rodziną pod kwitnącymi drzewkami owocowymi w ogrodzie, zaś wieczorem siedząc sobie na tarasie i spoglądając w gwiaździste niebo popijać z żoną lampkę wina. Nie martwiąc się tym, że za duży kredyt zaciągnąłem lub, że zostało mi tyle jeszcze niedokończonego domu.

Pozdrawiam
Piotrek
Link do komentarza
Cytat

Witam.

Ja zdecydowałem się na ten mój "kurniczek" - http://www.budujdom.pl/TK49-83.html.
Właśnie dziś odebrałem pozwolenie na budowę - czekam na uprawomocnienie się decyzji i na wiosnę startuję.
Metoda "pseudo gospodarcza" - materiały kupuję sam, SSZ zlecam różnym lokalnym wykonawcom. Poźniej dużo wykończeniówki porobię sam + ewentualnie zlecę to, co nie dam rady sam zrobić. Być może część wykończenia będę robił mieszkając w nim.

Moje założenia były takie - sprzedaję mieszkanie za 150tyś, biorę kredyt w wysokości 100tyś zł i chcę się zmieścić w kwocie 250 tyś złotych do gotowego zamieszkania. Działkę mam już swoją - właśnie się uzbraja. Jak się uda taniej i zaoszczędzę - dołożę i dokupię sobie za jakiś czas działkę przylegającą do obecnej - będę miał wtedy dodatkowy ogród.

Czemu dom taki mały ? Bo na większy nie mam tyle kasy, a nie będę brał takiego kredytu, aby później moje wnuki go spłacały. Jak już mam się "gnieść" teraz w mieszkaniu ( 4 osobowa rodzina na 46m2 ) - to wolę się już gnieść na 80 metrach w domku.
Tak, jak ktoś już wcześniej fajnie powiedział - ja osobiście wolę pojeździć używanym tańszym autem teraz, niż chodzić na pieszo i łudzić się, że kiedyś będzie mnie stać na czerwone Ferrari z salonu.

A co będzie na emeryturze, gdy się okaże, że ceny za ogrzewanie osiągną drastyczny poziom ? Czy każdego będzie stać na ogrzanie dużego domu? A jak wprowadzą podatek katastralny ? Czy kogoś, kto wziął kredyt na maksymalną zdolność budując duży dom, będzie stać na opłacenie podatku ? Wątpię.

Ponadto nie chcę być "więźniem" dużego nieskończonego ( bo na skończenie kasy zabrakło ) domu i niezagospodarowanej działki. Trzeba również pamiętać - mieszkając w domu dużo czasu spędza się na posesji przed domem. Wykończenie działki niestety też kosztuje.

Ktoś mi powie - nie masz tyle kasy - to się nie buduj. Odpowiem tak - buduję mały dom, na jakim sądzę mnie stać.

Ktoś powie - dom buduje się na całe życie - trzeba większy, a nie "budę dla psa". Odpowiem tak - życia czasami wielu nie starcza, aby go skończyć całkowicie. Czy warto ? Każdy ma swoje priorytety w życiu i oceni to sam.

Oczywiście jak się ma kasę, jak lodu - to nie ma tematu.

Ja osobiście wolę zbudować sobie więc coś dużo mniejszego i spełnić swoje marzenie. Rano z kawą w ręku, w promieniu budzącego słońca rozkoszować się budzącą się ze snu naturą, w weekendy śniadanie i obiady jeść z rodziną pod kwitnącymi drzewkami owocowymi w ogrodzie, zaś wieczorem siedząc sobie na tarasie i spoglądając w gwiaździste niebo popijać z żoną lampkę wina. Nie martwiąc się tym, że za duży kredyt zaciągnąłem lub, że zostało mi tyle jeszcze niedokończonego domu.

Pozdrawiam
Piotrek


Witam.
Bardzo podoba mnie się podejście i muszę powiedziec że mam całkiem podobne – nawet bardzo zbliżone. Buduje domek o podobnych rozmiarach : http://z500.pl/projekt/Z61,Tani-i-latwy-w-...h-bocznych.html, fakt ze z małymi zmianami na przykład zmuszony byłem na postawienie kotłowni i aby uniknąć niepotrzebnych przeróbek dostawiłem garaż z kotłownia o metrażu ogólnym 22m2.Aby zredukowac wydatki skorzystałem z naszej rozwijającej się technologii stawiam dach z wiązarów kratowych i nie buduje stropu co zaoszczędza mi trochę-po głębszych przemyśleniach i analizie- wydatków Ktoś mógłby się spytac może inne ogrzewanie a ja odpowiem kieruje się względami finansowymi a jak na razie ogrzewanie węglowe jest najbardziej optymalne. Całośc mojej chacjędy ma 100m2 gdzie powierzchnia użytkowa 77.5 metra.
Startuje z budżetem 150tys zł działką ogrodzoną 9a nie uzbrojoną na dzień dzisiejszy, liczę że zmieszczę się w 250tys na gotowo i wszystko jak do tej pory wskazuje że to się uda. Tak jak kolega myślę że lepiej postawic mały domek i w miarę możliwości dokończyc spełnienie marzenia, niż postawic ogromną landare i mieć problem ze skończeniem jej a nie mówiąc już o niemożności spłaty ogromnego kredytu…
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Maciej
Link do komentarza
Cytat

Witajcie, zapraszam wszystkich ktorzy mimo wszystko postawią domek za 200000maja zamiar postawic domek majac do dyspozycji 200000 PLN icon_smile.gif

Pozdrawiam


Witam.
To mój projekt :http://www.z500.pl/projekt/Z61,Tani-i-latwy-w-budowie-dom-parterowy-takze-na-mala-dzialke-bez-okien-w-scianach-bocznych.html ,tzn. ogólny zarys bo zaszły większe zmiany na rzecz kotłowni i garażu. Całośc powierzchni użytkowej 77.5 m2 i 22.5 m2 garaż z kotłownią. Mam budżet 150tyś zł i gotową działkę , pozwolenie, wylaną ławę fundamentową i wielki zapał .Po wstępnych konsultacjach z wykonawcą i hurtownią jestem skłonny stwierdzic ze bez fantazji i dobrym gospodarowaniu funduszami za 200-250tyś zł się wprowadzę.
Link do komentarza
Cytat

Witam.
.... fakt ze z małymi zmianami na przykład zmuszony byłem na postawienie kotłowni i aby uniknąć niepotrzebnych przeróbek dostawiłem garaż z kotłownia o metrażu ogólnym 22m2.Aby zredukowac wydatki skorzystałem z naszej rozwijającej się technologii stawiam dach z wiązarów kratowych i nie buduje stropu co zaoszczędza mi trochę-po głębszych przemyśleniach i analizie- wydatków Ktoś mógłby się spytac może inne ogrzewanie a ja odpowiem kieruje się względami finansowymi a jak na razie ogrzewanie węglowe jest najbardziej optymalne.



Oczywiście też musiałem dokonać kilka zmian - ale tak długo szukałem projektu, aby koszt zmian u architekta był jak najmnieszy. Musiałem zmienić kąt dachu z 30 na 35 stopni - tak wymagał MPZP. Zwiększenie kąta dachu dało mi przy okazji wyższą przestrzeń na strychu. W projekcie mam już wiązary dachowe w systemie Mittek, które jednocześnie stanowią podłogę strychu - więc przy nich również pozostanę. Mam już kilka wycen wiązarów - od 14 do 17 tyś zł ( wiązary, dojazd, montaż ). W projekcie dachu wuzględniono jak największą przestrzeń na strychu - będę miał tam około 25 m2 - na małą graciarnię spokojnie wystarczy. Aby zejść z kosztami - zrezygnowałem z kominka i drugiego komina. Ściany są działowe, więc zmieniłem trochę rozkład: łazienka jest z oknem, trochę większa kotłowania ( paliwo stałe - pellet lub ekogroszek, aczkolwiek ostatnio u nas ekogroszek doścignął prawie ceną pellet. ) Zrezygnowałem również z dodatkowych kominów wentylacyjnych na rzecz wentylacji mechanicznej. Dwa boczne okna w salonie zamieniłem na jedno. Rozmiary okien wybrałem typowe ( w projekcie okazało się, że nie są standardowe ).

DSC01446.jpg



Pozdrawiam
Piotrek
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście też musiałem dokonać kilka zmian - ale tak długo szukałem projektu, aby koszt zmian u architekta był jak najmnieszy. Musiałem zmienić kąt dachu z 30 na 35 stopni - tak wymagał MPZP. Zwiększenie kąta dachu dało mi przy okazji wyższą przestrzeń na strychu. W projekcie mam już wiązary dachowe w systemie Mittek, które jednocześnie stanowią podłogę strychu - więc przy nich również pozostanę. Mam już kilka wycen wiązarów - od 14 do 17 tyś zł ( wiązary, dojazd, montaż ). W projekcie dachu wuzględniono jak największą przestrzeń na strychu - będę miał tam około 25 m2 - na małą graciarnię spokojnie wystarczy. Aby zejść z kosztami - zrezygnowałem z kominka i drugiego komina. Ściany są działowe, więc zmieniłem trochę rozkład: łazienka jest z oknem, trochę większa kotłowania ( paliwo stałe - pellet lub ekogroszek, aczkolwiek ostatnio u nas ekogroszek doścignął prawie ceną pellet. ) Zrezygnowałem również z dodatkowych kominów wentylacyjnych na rzecz wentylacji mechanicznej. Dwa boczne okna w salonie zamieniłem na jedno. Rozmiary okien wybrałem typowe ( w projekcie okazało się, że nie są standardowe ).

[attachment=14699:TK49___zmiany.JPG]

Pozdrawiam
Piotrek


Ja naprzykład nie będe miał prawie wogóle strychu, tylko srodkowy pas z płyty OSB o szerokości 2m.Nie buduje także stropu co wiąże się z oszczędnościa na ścianach dzialowych czy nośnych a także samym stropie, kont dachu także zmieniony do 30 stopni., równierz dach z wiązarów w systemie Mitek z tartaku z Wielunia koszt 19000 tyś.
Co do ogrzewania pomogę sobie troche kominkiem- oczywiscie nie z płaszczem wodnym ale zawsze na dogrzanie salonu wystarczy.
Link do komentarza
Cytat

Ja naprzykład nie będe miał prawie wogóle strychu, tylko srodkowy pas z płyty OSB o szerokości 2m.Nie buduje także stropu co wiąże się z oszczędnościa na ścianach dzialowych czy nośnych a także samym stropie, kont dachu także zmieniony do 30 stopni., równierz dach z wiązarów w systemie Mitek z tartaku z Wielunia koszt 19000 tyś.
Co do ogrzewania pomogę sobie troche kominkiem- oczywiscie nie z płaszczem wodnym ale zawsze na dogrzanie salonu wystarczy.


Będzie trochę strychu - 25m2 icon_biggrin.gif - fakt, że tylko niższy o kilkanaście cm od mojego. Dokładnie u mnie to samo jest - w środkowej części płyta OSB lub deski. W standardowych projektach wiązarów obciążenie dolnej części wynosi około 70kg/m2. Poprzez dodanie drugiej poziomej ( w części środkowej) belki w wiązarze można zwiększyć nośność do 100kg/m2. Oczywiście wiadomo, że ciężkich rzeczy nie będzie się tam targało, ale jest mnóstwo lekkich przedmiotów, które można na strychu przechować. Po podłodze będę miał 3 metry, w części górnej 2m szerokości - długość 12m.
Mój przyszły majster ( mający spore doświadczenie i bardzo dobrą opinię ) oglądając projekt - powiedział, że na moim miejscu środkową ( biegnącą wzdłuż domu od łazienki do salonu ) ściankę działową dałby grubszą na fundamencie - pełniła by funkcję nośnej. Dolany pas wiązarów oparł by się na tej ściance. Nieduży nakład finansowy - ale przez to środkowa część wiązarów nie uginałaby się ( uniknie się później pękania połączeń płyt gipsowych na suficie) i zwiększyłoby się jeszcze bardziej dopuszczalne obciążenie podłogi na strychu.
Link do komentarza
Cytat

Będzie trochę strychu - 25m2 icon_biggrin.gif - fakt, że tylko niższy o kilkanaście cm od mojego. Dokładnie u mnie to samo jest - w środkowej części płyta OSB lub deski. W standardowych projektach wiązarów obciążenie dolnej części wynosi około 70kg/m2. Poprzez dodanie drugiej poziomej ( w części środkowej) belki w wiązarze można zwiększyć nośność do 100kg/m2. Oczywiście wiadomo, że ciężkich rzeczy nie będzie się tam targało, ale jest mnóstwo lekkich przedmiotów, które można na strychu przechować. Po podłodze będę miał 3 metry, w części górnej 2m szerokości - długość 12m.
Mój przyszły majster ( mający spore doświadczenie i bardzo dobrą opinię ) oglądając projekt - powiedział, że na moim miejscu środkową ( biegnącą wzdłuż domu od łazienki do salonu ) ściankę działową dałby grubszą na fundamencie - pełniła by funkcję nośnej. Dolany pas wiązarów oparł by się na tej ściance. Nieduży nakład finansowy - ale przez to środkowa część wiązarów nie uginałaby się ( uniknie się później pękania połączeń płyt gipsowych na suficie) i zwiększyłoby się jeszcze bardziej dopuszczalne obciążenie podłogi na strychu.


Wiesz orientowałem się u producenta wiązarów że u mnie udźwig nawet bez wzmocnienia ścianą działową ma wynosic 120kg/m2, w zupełności wystarczy chyba ,tym bardziej że w moim wypadku to ma być tylko przysłowiowa graciarnia .A tak z ciekawości się spytam jak rozwiązałeś sprawę włazu na strych, w której części domu? Ja chciałem z korytarza ale niestety układ wiązarów jest taki że muszę zrobic właz w poprzek korytarza co automatycznie się wyklucza w korytarzu szerokości 120cm, więc przeniosłem go do garażu i mam cichą nadzieję ze jakoś da się otwierac bez każdorazowego wyprowadzania auta… no najwyżej zamienię kombi na coś mniejszego .
Co do pęknięc to raczej wydaje mnie się że w większej mierze to wina ekipy niż samej konstrukcji ale pewnie tu i tu jest problem .Więc dobrze właśnie polemizowac i dawac sobie jakies wskazówki i dzielic się spostrzeżeniami bo przecież to inwestycje naszego życia i dobrze byłoby gdyby wyszły takie jak sobie wymarzyliśmy.
Maciek
Link do komentarza
brendy:
W moim projekcie jest też ta sprzeczność, rozstaw wiązarów spowoduje, że trzeba by było wchodzić bokiem i to pionowo w wąskim korytarzu. Wejście prawdopodobnie przeniesiemy do wiatrołapu choć zastanawiamy się, czy nie wstawić sobie stałych schodów modułowych ( ze stopniami "kaczymi" ) w rogu w salonie - z czasem planuję częściej odwiedzać strych ( gdy zamieszkamy możliwe, że ocieplę sobie dodatkowo dach i zrobię dla siebie i syna mini - modelarnię ). Ponadto moja żona boi się schodzić po stromych schodach typu drabina, więc też to by było dla niej ułatwienie. Sądzę, że ostatecznie się zdecydujemy na etapie robienia sufitów - zmiana powinna być jako nieistotna ( mam nadzieję ), więc architekt naniesie tylko poprawkę na projekt.

Czy dolny pas wiązarów masz w projekcie w postaci pojedynczej belki, czy kratownicy ? Ja przy wycenach z 4 różnych firm dla pojedynczej belki mam tylko obciążenie pomiędzy 50 -70kg/m2 icon_cry.gif

Co do przewidywanych pęknieć na suficie i zmiany ścany działowej na nośną - będę jeszcze o tym rozmawiał z kierownikiem budowy - na razie sobie szukam jakiegoś porządnego. Aczkolwiek , gdzieś ostatnio na forum muratora ktoś określił, że jest to błąd powielany przez projektantów - czyli brak ściany nośnej przy mocno rozpiętej konstrukcji dachu wiązarowego. Zresztą sam przykład źle umiejscowionego wejścia na strych daje już trochę do myślenia. Może ktoś tu na forum ma taki dach + same ścianki działowe i wypowie się, czy wszystko jest u niego OK ?

DSC01446.jpg




mhtyl:
Domek dopiero będzie budowany na wiosnę.
To był mój rysunek, który pokazywałem architektowi ( oczywiście się walnąłem wtedy i narysowałem drzwi otwierane do środka ). Drzwi wejściowe otwierają się w zatwierdzonym projekcie oczywiście na zewnątrz, więc konfliktu nie będzie. Podobnie drzwi do sypialni są przesunięte w prawo, aby nie było konfliktu z drzwiami do łazienki.


Pozdrawiam
Piotrek
Link do komentarza
Cytat

brendy:
W moim projekcie jest też ta sprzeczność, rozstaw wiązarów spowoduje, że trzeba by było wchodzić bokiem i to pionowo w wąskim korytarzu. Wejście prawdopodobnie przeniesiemy do wiatrołapu choć zastanawiamy się, czy nie wstawić sobie stałych schodów modułowych ( ze stopniami "kaczymi" ) w rogu w salonie - z czasem planuję częściej odwiedzać strych ( gdy zamieszkamy możliwe, że ocieplę sobie dodatkowo dach i zrobię dla siebie i syna mini - modelarnię ). Ponadto moja żona boi się schodzić po stromych schodach typu drabina, więc też to by było dla niej ułatwienie. Sądzę, że ostatecznie się zdecydujemy na etapie robienia sufitów - zmiana powinna być jako nieistotna ( mam nadzieję ), więc architekt naniesie tylko poprawkę na projekt.

Czy dolny pas wiązarów masz w projekcie w postaci pojedynczej belki, czy kratownicy ? Ja przy wycenach z 4 różnych firm dla pojedynczej belki mam tylko obciążenie pomiędzy 50 -70kg/m2 icon_cry.gif

Co do przewidywanych pęknieć na suficie i zmiany ścany działowej na nośną - będę jeszcze o tym rozmawiał z kierownikiem budowy - na razie sobie szukam jakiegoś porządnego. Aczkolwiek , gdzieś ostatnio na forum muratora ktoś określił, że jest to błąd powielany przez projektantów - czyli brak ściany nośnej przy mocno rozpiętej konstrukcji dachu wiązarowego. Zresztą sam przykład źle umiejscowionego wejścia na strych daje już trochę do myślenia. Może ktoś tu na forum ma taki dach + same ścianki działowe i wypowie się, czy wszystko jest u niego OK ?



[attachment=14706:wiazar1.jpg]


Powiem Ci że co do wiązarów to mógłbyś sprecyzowac pytanie….? Jeśli chodzi o to co myślę to dolny pas to belki w poprzek – spód wiązarów ale może źle zrozumiałem pytanie. Ogólnie to wiązary zamawiałem z firmy z pod Wielunia, co do ciężaru na metr kwadratowy moja żona pytała ze dwa razy bo jej na tym najbardziej zależy i potwierdzili wartości które podałem wcześniej. Sam pytałem nawet gościa w tartaku to twierdził że spokojnie można po tym chodzic.
A powiem Ci że na taki pomysł jak twój z tym wejściem nie wpadłem-a jest ciekawy i muszę to przemyślec, chociaż chyba będę miał z tym problem bo płytę OSB mam tylko na środku (2m szerokości) i nie zachodzi na wiatrołap więc nie bardzo żeby coś wykombinowac




mhtyl:
Domek dopiero będzie budowany na wiosnę.
To był mój rysunek, który pokazywałem architektowi ( oczywiście się walnąłem wtedy i narysowałem drzwi otwierane do środka ). Drzwi wejściowe otwierają się w zatwierdzonym projekcie oczywiście na zewnątrz, więc konfliktu nie będzie. Podobnie drzwi do sypialni są przesunięte w prawo, aby nie było konfliktu z drzwiami do łazienki.


Pozdrawiam
Piotrek


Link do komentarza

Powiem Ci że co do wiązarów to mógłbyś sprecyzowac pytanie….? Jeśli chodzi o to co myślę to dolny pas to belki w poprzek – spód wiązarów ale może źle zrozumiałem pytanie. Ogólnie to wiązary zamawiałem z firmy z pod Wielunia, co do ciężaru na metr kwadratowy moja żona pytała ze dwa razy bo jej na tym najbardziej zależy i potwierdzili wartości które podałem wcześniej. Sam pytałem nawet gościa w tartaku to twierdził że spokojnie można po tym chodzic.
A powiem Ci że na taki pomysł jak twój z tym wejściem nie wpadłem-a jest ciekawy i muszę to przemyślec, chociaż chyba będę miał z tym problem bo płytę OSB mam tylko na środku (2m szerokości) i nie zachodzi na wiatrołap więc nie bardzo żeby coś wykombinowac
Link do komentarza
Cytat

mhtyl:
Domek dopiero będzie budowany na wiosnę.
To był mój rysunek, który pokazywałem architektowi ( oczywiście się walnąłem wtedy i narysowałem drzwi otwierane do środka ). Drzwi wejściowe otwierają się w zatwierdzonym projekcie oczywiście na zewnątrz, więc konfliktu nie będzie. Podobnie drzwi do sypialni są przesunięte w prawo, aby nie było konfliktu z drzwiami do łazienki.


Pozdrawiam
Piotrek


Co bym mógł jeszcze zasugerować to zmiana ustawienia okien w pokojach dzieci 1 i 2 przybliżyłbym je bliżej ścianki działowej dzielącej te pokoje. W ten sposób będzie więcej miejsca do ustawienia jakiś mebli.
Link do komentarza
Cytat

Co bym mógł jeszcze zasugerować to zmiana ustawienia okien w pokojach dzieci 1 i 2 przybliżyłbym je bliżej ścianki działowej dzielącej te pokoje. W ten sposób będzie więcej miejsca do ustawienia jakiś mebli.


Wreszcie udało mnie się pokazac Ci zarys mojego domu.Tak mniej więcej bedzie wygladał i może teraz bardziej będe precyzował swoje pytania :-).Pozdrawiam.
Maciej

DSC01446.jpg

Edytowano przez brendy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wreszcie udało mnie się pokazac Ci zarys mojego domu.Tak mniej więcej bedzie wygladał i może teraz bardziej będe precyzował swoje pytania :-).Pozdrawiam.
Maciej


Jak na razie to układ jak dla mnie przejrzysty. Pytanie tylko czy będziesz dawał schody strychowe.
Link do komentarza
Cytat

no raczej nie, tam w garażu jest tylko miejsce z zaznaczonym włazem na schody ściągane z góry i tak zostanie. Chyba że w jakiś sposób da rade przenieśc je do wiatrołapu jak tu kolega wyżej pisał będzie u niego.


Właśnie te opuszczane (ściągane) miałem na myśli icon_biggrin.gif W garażu to optymalne rozwiązanie,nikomu nie będą przeszkadzać gdy będą rozłożone a w wiatrołapie to różnie bywa icon_biggrin.gif no i z garażu będziesz miał bezpośredni dostęp do magazynku na strychu a tam zawsze się trzyma rzeczy które się przydadzą icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Właśnie te opuszczane (ściągane) miałem na myśli icon_biggrin.gif W garażu to optymalne rozwiązanie,nikomu nie będą przeszkadzać gdy będą rozłożone a w wiatrołapie to różnie bywa icon_biggrin.gif no i z garażu będziesz miał bezpośredni dostęp do magazynku na strychu a tam zawsze się trzyma rzeczy które się przydadzą icon_biggrin.gif


no tak ale wiesz troche będe miał problem z samochodem, bo raczej będę musiał wyprowadzac auto kazdorazowo przy korzystaniu ze strychu.
Link do komentarza
Cytat

Powiem Ci że co do wiązarów to mógłbyś sprecyzować pytanie….?



Chodziło mi o taki typ pasa dolnego - w formie kratownicy.

15yc9q8.jpg


Cytat

Co bym mógł jeszcze zasugerować to zmiana ustawienia okien w pokojach dzieci 1 i 2 przybliżyłbym je bliżej ścianki działowej dzielącej te pokoje. W ten sposób będzie więcej miejsca do ustawienia jakiś mebli.



Na początku też tak planowaliśmy, ale chyba zrobimy tak, jak na poniższym rysunku:

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

no tak ale wiesz troche będe miał problem z samochodem, bo raczej będę musiał wyprowadzac auto kazdorazowo przy korzystaniu ze strychu.


Ale jak coś będziesz naprawiał czy majsterkował to raczej autko będzie stało na zewnątrz. Zresztą z dwojga złego musisz wybrać to mniejsze zło icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Ale jak coś będziesz naprawiał czy majsterkował to raczej autko będzie stało na zewnątrz. Zresztą z dwojga złego musisz wybrać to mniejsze zło icon_biggrin.gif


no trzeba będzie wybrac mniejsze zło.....

Cytat

Chodziło mi o taki typ pasa dolnego - w formie kratownicy.

15yc9q8.jpg




Na początku też tak planowaliśmy, ale chyba zrobimy tak, jak na poniższym rysunku:

[attachment=14711:pokoje.JPG]


nie nie to ja pas dolny mam normalnie belki
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
http://www.extradom.pl/projekt-domu-atlanta-bis-WOK1035
No i stanęło na tym projekcie,właśnie oddaliśmy do adaptacji. Zmiany znikome w środku,wejście do kotłowni z garażu a nie z salonu,a na poddaszu miedzy pokojem 2 a 3 mała garderoba.Myślimy,że ten projekt ma wszystko co potrzeba by we 4 komfortowo mieszkać,nie zbędnych rzeczy,żadnych wykuszy,lukarn,które podnoszą koszty,dach też nieskomplikowany.W pierwszej chwili zdecydowaliśmy się na projekt ''Atlanta mała'' z balkonem,ale czy jest potrzebny balkon,gdy ma się dużą działkę?Liczymy na 300 tyś bez mebli, a czy się zmieścimy,czas pokaże.Pozdrawiamy wszystkich budujących.
Link do komentarza
Myśle, że dacie radę w 300 tys - wprawdzie jest sporo szkleń i 3 przewody kominowe ale powinniście dać radę. Oczywiście zależy z czego będziecie budować, jakie pokrycie dachu itd itp

Trzeba liczyć że koszt m2 pow. użytkowej wacha się od 2000-2200 przy dużych oszczędnościach dla powierzchni mieszkalnych i 1400-1600 przy garażu do hmmm raczej bez górnej granicy icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...