Skocz do zawartości

Nasze Domki za 200tys.


Recommended Posts

Kalumet - zgodzę się .... ale jeśli ktoś ma w planie piec na paliwo stałe i chce mieć kominek i może (teoretyzuję -nie wiem czy się da przy piecu węglowym , nie znam się ) wykorzystać Twoje rozwiązanie (czyli jeden komin do obydwu rzeczy)- to zauważ, że mało projektów jest takich , że za ścianą salonu jest kotłownia .... chyba wiem dlaczego - bo kocioł na węgiel (ekogroch) do rewelacyjnie cichych w pracy nie należy icon_wink.gif .... naprawdę słychać i jest to uciążliwe .... wiem bo mam taki kocioł....
Link do komentarza
Witam. Robocizna u mnie jest dość tania. Nie wiem ile fundamenty z ociepleniem ale za mury biorą 4 tys. tak samo jak za strop. cena dachu z blachodachówki wraz z obiciami i podbitką max 5 tys. uprzedzę niektórych i napiszę, że partaczami to nie są. w zeszłym roku zmieniali dach na domie moich rodziców. Wzięli 5,5 tys. z tym że zmieniali całe drzewo, podnosili o metr ściankę kolankową a zarazem szczyta podmurowywali. Dach został wydłużony włącznie z zadaszeniem nad tarasem. nie pamiętam dokładnie wymiaru ale położyli coś ok 200 metrów blachy. Rozbiórka starego też była w ich gesti. Pracowali 10 dni przez 5 byli w czwórkę a przez drugie 5 w piątkę. Firma typu majster i pomocnicy z różnymi umiejętnościami.

Wysłałem zapytanie na oferteo w sprawie budowy domku sira. jedna firma zgłosiła się, że stan surowy otwarty z materiałami postawi za 115 tys. Nie wiem ile w tym jest prawdy. I ciekawi mnie ile byłoby systemem gospodarczym. Pozdrawiam Edytowano przez lukmar (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam. Robocizna u mnie jest dość tania. Nie wiem ile fundamenty z ociepleniem ale za mury biorą 4 tys. tak samo jak za strop.



kiedy ktoś podaje mi kwotę 4000zł za robociznę za postawienie ścian to albo coś źle zrozumiał, albo coś tu grubo nie halo, albo to na czarno bez faktury i pewności , tudzież to Pan Zenek z zadoopia który zna się nijak a do pomocy ma kolegów spod budki z piwem ....
po prostu nie mam zaufania... w cuda , sorry - nie wierzę....

Cytat

cena dachu z blachodachówki wraz z obiciami i podbitką max 5 tys. uprzedzę niektórych i napiszę, że partaczami to nie są. w zeszłym roku zmieniali dach na domie moich rodziców. Wzięli 5,5 tys. z tym że zmieniali całe drzewo, podnosili o metr ściankę kolankową a zarazem szczyta podmurowywali. Dach został wydłużony włącznie z zadaszeniem nad tarasem. nie pamiętam dokładnie wymiaru ale położyli coś ok 200 metrów blachy. Rozbiórka starego też była w ich gesti. Pracowali 10 dni przez 5 byli w czwórkę a przez drugie 5 w piątkę. Firma typu majster i pomocnicy z różnymi umiejętnościami.



10 dni , 5 osób, 5500zł - zarobek uśredniając na osobę 1100zł , powiedzmy razy trzy bo pracowali tylko 10 dni ... na cały miesiąc wychodzi na osobę około 3000zł- baaaardzo średnio, bo pewnie majster zarabia więcej, halangry mniej .... odlicz ZUS , US , koszt zużywających się maszyn i przyrządów .... coś tu grubo nie halo żeby ludzie tak ciężko pracowali za tak małą kasę ....
jesteś pewien, że fakturę dostaniesz żebyś miał na podstawie czego egzekwować swoje prawa w przyszłości typu reklamacje?


Cytat

Wysłałem zapytanie na oferteo w sprawie budowy domku sira. jedna firma zgłosiła się, że stan surowy otwarty z materiałami postawi za 115 tys. Nie wiem ile w tym jest prawdy. I ciekawi mnie ile byłoby systemem gospodarczym. Pozdrawiam



nie bierz firmy z materiałem .....
jest większe ryzyko , że popłyniesz na jakości i cenach .....
niech robią robociznę ... a o materiały sam się zatroszcz .... będziesz pewny co kupiłeś, ile kupiłeś i za ile ...
Link do komentarza
A czy ja coś o fakturze pisałem? Szef jest z mojej miejscowości. Jest to województwo świętokrzyskie miejscowość na pograniczu z małopolskim. Firma typu jednoosobowa a o ubezpieczenia pracowników to nikt się nie pyta. Pan postawił w okolicy kilkanaście domów (nie liczę dalszych stron). Nigdy nie pytałem o ceny bo nie interesowało mnie to. Na wiosnę będzie u znajomych zaczynał budowe to będę na bierząco z cenami.
Link do komentarza
Cytat

A czy ja coś o fakturze pisałem? Szef jest z mojej miejscowości. Jest to województwo świętokrzyskie miejscowość na pograniczu z małopolskim. Firma typu jednoosobowa a o ubezpieczenia pracowników to nikt się nie pyta. Pan postawił w okolicy kilkanaście domów (nie liczę dalszych stron). Nigdy nie pytałem o ceny bo nie interesowało mnie to. Na wiosnę będzie u znajomych zaczynał budowe to będę na bierząco z cenami.



co do "faktury, jednoosobowej firmy i pracowników bez ubezpieczenia" - żadna chluba dla nikogo ... więc wypowiadać się nie będę ....
Link do komentarza
Cytat

A czy ja coś o fakturze pisałem? Szef jest z mojej miejscowości. Jest to województwo świętokrzyskie miejscowość na pograniczu z małopolskim. Firma typu jednoosobowa a o ubezpieczenia pracowników to nikt się nie pyta. Pan postawił w okolicy kilkanaście domów (nie liczę dalszych stron). Nigdy nie pytałem o ceny bo nie interesowało mnie to. Na wiosnę będzie u znajomych zaczynał budowe to będę na bierząco z cenami.



bez faktury = bez gwarancji
nawet najlepszym trafiają się wpadki
zwłaszcza tu, gdy to jest firma jednoosobowa
a pomocnicy to chyba faktycznie wzięci z łapanki pod budką z piwem
Link do komentarza
Lukmar ja tak jak ci mówiłam widziałam rzetelny i dokładny kosztorys iskierki- 230-250 licząc na nieprzewidziane wydatki- pod klucz, wykończony. Zalipie to porównywalny cenowo dom. Dom w poziomkach widziałam wybudowany w pełni wykończony i umeblowany za bodajże ok 300 tys może mniej. Podstawą w budowie domu jest umowa i gwarancja, uwierz mi.
Link do komentarza
Witam,

Świetne forum, świetnie się czyta. Ale do rzeczy:

http://dom-projekt.pl/projekt-domu-43.html

Parterowy, poddasze nieużytkowe. Ma być bez instalacji CO/bez instalacji gazowej. Ogrzewanie kominkiem z DGP + konwektory. CWU z bojlerów.

Pow. użytkowa na poziomie dużego mieszkania blokowego i wiem, że to nam wystarczy dla rodziny 2+1 (wypróbowane i w 100% nas satysfakcjonujące). Domek ma być alternatywą dla mieszkania, a nie rezydencją.

Dodam, że działkę i projekt już mam icon_smile.gif

Uda się za 200 tys. zł?

Pozdrawiam optymistów!

Link do komentarza
Domek jest ładny tylko gdzie w nim jest kotłownia? NIe można mieć tylko ogrzewania kominkiem. Zastanów się jeszcze nad jednym, nie wiem jaka jest Wasza sytuacja- rodzina się już nie powiększy? Bo z dwójką dzieci to troszke na styk już byłby no i nie masz pokoju gdzie możesz przenocować gości. Pooglądaj projekty które tu były pokazywane w tym poście ostatnio i w innych , i chyba jednak szarpiąc się już na budowę szukałabym domku 4 pokojowego, tak minimalnie większego, bliżej 90-100m2. Jednak to ma być dom, nie mieszkanie, a czy wyjdzie ci 190 czy 220 to nie jest aż taka różnica:)
Wydaje mi się że domki około 100m2 można wykończyć jeśli się nie buduje drogo za trochę ponad 200 tys.
Link do komentarza
Cytat

Domek jest ładny tylko gdzie w nim jest kotłownia? NIe można mieć tylko ogrzewania kominkiem. Zastanów się jeszcze nad jednym, nie wiem jaka jest Wasza sytuacja- rodzina się już nie powiększy? Bo z dwójką dzieci to troszke na styk już byłby no i nie masz pokoju gdzie możesz przenocować gości. Pooglądaj projekty które tu były pokazywane w tym poście ostatnio i w innych , i chyba jednak szarpiąc się już na budowę szukałabym domku 4 pokojowego, tak minimalnie większego, bliżej 90-100m2. Jednak to ma być dom, nie mieszkanie, a czy wyjdzie ci 190 czy 220 to nie jest aż taka różnica:)
Wydaje mi się że domki około 100m2 można wykończyć jeśli się nie buduje drogo za trochę ponad 200 tys.



Kotłownia nie jest potrzebna, bo będą grzejniki konwektorowe oprócz kominka. Suszenie prania na strychu. Drewno w drewutni. Samochód w blaszaku. Rodzina się na bank nie powiększy, dlatego 1 pokój dla dziecka i nasza sypialnia w zupełności wystarczą. Nigdy nie zdarzyło się nam nocować gości... Chyba jacyś mało towarzyscy jesteśmy icon_smile.gif Zawsze mogą się goście ostatecznie w salonie przy kominku w śpiworach przekimać icon_wink.gif

W każdym razie dzięki za opinię. Byłem ciekaw, czy komuś się udało podobny domek o podobnym metrażu wybudować do 200 tys. zł (o ile w ogóle ktoś kiedykolwiek budował takie maleństwo).

Pozdrawiam
Link do komentarza
nigdy nie nocowałes gości ale w domu będziesz. W domu sa parapetówki "z piżamkami" - wszyscy co mają za daleko na taksówkę często nocują, sa święta dla całej rodziny- mając dom zupełnie inaczej się żyje. Co to są grzejniki konwektorowe? Elektryczne? To chyba bardzo drogie ogrzewanie? Nigdy się z takim nie spotkałam u nikogo w domu.
Link do komentarza
W takim małym domu ogrzewanie prądem+kominkiem nie zrujnuje budżetu...jesli ma to być alternatywa do mieszkania w bloku, to jak najbardziej...mi tylko w tym projekcie nie podoba się ten wykusz, ale ja mam uprzedzenia do tego typu rozwiązań(mostki cieplne itp.) icon_wink.gif
A z ogrzewaniem elektrycznym spotkałem się już co najmniej kilka razy i nawet w sporo większych domach...jak ocieplony dom, nawet większy, i prąd jest 2-taryfowy to jest ok..chociaż tutaj to kominek ma być w założeniu podstawowym źródłem ciepła, więc nawet na 2T nie trzeba zmieniac...
Link do komentarza
Cytat

nigdy nie nocowałes gości ale w domu będziesz. W domu sa parapetówki "z piżamkami" - wszyscy co mają za daleko na taksówkę często nocują, sa święta dla całej rodziny- mając dom zupełnie inaczej się żyje. Co to są grzejniki konwektorowe? Elektryczne? To chyba bardzo drogie ogrzewanie? Nigdy się z takim nie spotkałam u nikogo w domu.



Mieszkałem w domu ponad 20 lat i wiem jak to jest. Parapetówki z piżamkami to nie w moim stylu. Wolę dobrą książkę, medytację, a towarzysko partyjkę szachów. Dużych spędów rodzinnych też nie lubię icon_wink.gif Widać, ludzie mają różne podejście do życia i różne potrzeby, ale to dobrze, bo gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, to świat byłby nieciekawy.

Tak, grzejniki będą elektryczne. Ogrzanie tak małej powierzchni dobrze ocieplonego domu nie powinno być takie straszne finansowo. Przynajmniej taką mam nadzieję. No i zaoszczędzę kilkanaście/kilkadziesiąt tys. rezygnując z instalacji CO i podłączenia gazu, co zrekompensuje ewentualnie droższe ogrzewanie elektryczne. Grzejniki i bojlery to stosunkowo mały wydatek.

Pozdrawiam

Cytat

W takim małym domu ogrzewanie prądem+kominkiem nie zrujnuje budżetu...jesli ma to być alternatywa do mieszkania w bloku, to jak najbardziej...mi tylko w tym projekcie nie podoba się ten wykusz, ale ja mam uprzedzenia do tego typu rozwiązań(mostki cieplne itp.) icon_wink.gif
A z ogrzewaniem elektrycznym spotkałem się już co najmniej kilka razy i nawet w sporo większych domach...jak ocieplony dom, nawet większy, i prąd jest 2-taryfowy to jest ok..chociaż tutaj to kominek ma być w założeniu podstawowym źródłem ciepła, więc nawet na 2T nie trzeba zmieniac...



No to czuję się podniesiony na duchu, że ktoś wreszcie nie twierdzi, że zwariowałem icon_smile.gif Wielkie dzięki i pozdrawiam!
Link do komentarza
Cytat

Tak, grzejniki będą elektryczne. Ogrzanie tak małej powierzchni dobrze ocieplonego domu nie powinno być takie straszne finansowo. Przynajmniej taką mam nadzieję. No i zaoszczędzę kilkanaście/kilkadziesiąt tys. rezygnując z instalacji CO i podłączenia gazu, co zrekompensuje ewentualnie droższe ogrzewanie elektryczne. Grzejniki i bojlery to stosunkowo mały wydatek.



Samo ocieplenie ścian to nie wszystko - widzę że chcesz pobawić się w domek energooszczędny - pamiętaj o dobrych oknach , o max. dociepleniu skosów poddasza , o dociepleniu podłóg .... i wyjdzie termosik - koniecznie trzeba tu dobrej wentylacji . Jeśli kombinujesz ogrzewać prądem - nie radzę mieć wentylacji grawitacyjnej - co nie spierniczy ścianami/dachem/oknami to spierniczy wentylacją . Dom termos + ogrzewanie prądem = koniecznie wentylacja mechaniczna.
Link do komentarza
Cytat

Samo ocieplenie ścian to nie wszystko - widzę że chcesz pobawić się w domek energooszczędny - pamiętaj o dobrych oknach , o max. dociepleniu skosów poddasza , o dociepleniu podłóg .... i wyjdzie termosik - koniecznie trzeba tu dobrej wentylacji . Jeśli kombinujesz ogrzewać prądem - nie radzę mieć wentylacji grawitacyjnej - co nie spierniczy ścianami/dachem/oknami to spierniczy wentylacją . Dom termos + ogrzewanie prądem = koniecznie wentylacja mechaniczna.



Pięknie to koleżanka ujęła. Nawet z przecinkami i kropkami się zgadzam icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Samo ocieplenie ścian to nie wszystko - widzę że chcesz pobawić się w domek energooszczędny - pamiętaj o dobrych oknach , o max. dociepleniu skosów poddasza , o dociepleniu podłóg .... i wyjdzie termosik - koniecznie trzeba tu dobrej wentylacji . Jeśli kombinujesz ogrzewać prądem - nie radzę mieć wentylacji grawitacyjnej - co nie spierniczy ścianami/dachem/oknami to spierniczy wentylacją . Dom termos + ogrzewanie prądem = koniecznie wentylacja mechaniczna.



Daga, weź pod uwagę, że to tylko niecałę 74m2..Gaweł ma dużo większy dom i grzeje tak samo...Gaweł ma dom prawie 2 razy większy,a daje radę.... nie ta skala...icon_wink.gif
mastaszek: uderz do Gawła, to ci więcej szczegółow poda icon_smile.gif
Poza tym nie bierzecie pod uwagę, że sporo będzie palone w kominku...

a jak będzie grzane przede wszystkim prądem, to grzanie w 2T też da radę...bez obaw, koszt wcale nie taki straszny, a koszt inwestycyjny bez porównania niższy...

Z drugiej strony dla takiego małego domku to wentylację mechaniczną można samemu naprawdę niewielkim kosztem zrobić, a reku też mały i tani...parterówka - łatwo rozprowadzić kanały...
Link do komentarza
Cytat

Samo ocieplenie ścian to nie wszystko - widzę że chcesz pobawić się w domek energooszczędny - pamiętaj o dobrych oknach , o max. dociepleniu skosów poddasza , o dociepleniu podłóg .... i wyjdzie termosik - koniecznie trzeba tu dobrej wentylacji . Jeśli kombinujesz ogrzewać prądem - nie radzę mieć wentylacji grawitacyjnej - co nie spierniczy ścianami/dachem/oknami to spierniczy wentylacją . Dom termos + ogrzewanie prądem = koniecznie wentylacja mechaniczna.




Wezmę to wszystko pod uwagę. Dzięki za cenne rady, z pewnością się przydadzą.
Link do komentarza
Cytat

Daga, jakie skosy poddasza? przecież to parterówka...poddasze nieużytkowe, nie musi być ocieplane....wystarczy dobrze ocieplić strop....to też dużo mniejsze koszta..



Nie zaglądałam do projektu .... chodziło mi o "ogólnie" .

Cytat

Daga, weź pod uwagę, że to tylko niecałę 74m2..



teraz zajrzałam do projektu , nie patrz na metry tylko na kubaturę - wbrew pozorom nie jest tak mało jakby na to metry wskazywały ....
choć z drugiej strony - doczytałam, ze pokoików na poddaszu robić nie będzie , więc będzie użytkowany tylko parter .... więc masz rację - wystarczy dobrze ocieplić strop ....

a co do wentylacji .... grawitacyjną zejdzie tyle ile ma zejść .... chyba nikt nie jest w stanie napisać ile ....

zawsze mam wątpliwości czy przy na max. zaizolowanym z każdej strony domu - wentylacja grawitacyjna wystarczy żeby uchronić się przed niespodziankami typu źle zwentylowane pomieszczenia / grzyb?

ponadto - przy grawitacyjnej wentylacji - chciał nie chciał sporo tą wentylacją jednak ujdzie .... bo pomieszczenia muszą być dobrze wentylowane przy tak ocieplonym i szczelnym domu ...
Link do komentarza
a co do samego projektu .... niepotrzebna strata kasy na zbyt skomplikowany i duży dach ....
jak dla mnie - zbyt mało funkcjonalny .... nie ma spiżarni i nie ma schowka/graciarni który szczególnie przy tak małym metrażu przydaje się choćby na przetwory , napoje kupowane zgrzewkami czy mopa... icon_wink.gif
dobrze to mastaszek ująłeś : to jak mieszkanie - nie dom ...
podzielam zdanie kropeczki - bywały tu już na poprzednich stronach bardziej funkcjonalne a zarazem tańsze w budowie projekty ....
Link do komentarza
Cytat

a co do samego projektu .... niepotrzebna strata kasy na zbyt skomplikowany i duży dach ....
jak dla mnie - zbyt mało funkcjonalny .... nie ma spiżarni i nie ma schowka/graciarni który szczególnie przy tak małym metrażu przydaje się choćby na przetwory , napoje kupowane zgrzewkami czy mopa... icon_wink.gif
dobrze to mastaszek ująłeś : to jak mieszkanie - nie dom ...
podzielam zdanie kropeczki - bywały tu już na poprzednich stronach bardziej funkcjonalne a zarazem tańsze w budowie projekty ....



Daggulka, pomieszkałem kilka lat właśnie w domku wielkości mieszkania (taki 2 bedroom irlandzki) i to jest to co nam pasuje. Nie robimy zapasów na zimę i ziemniaki kupujemy na obiad a nie na tony - nie te czasy, że trzeba magazynować i zagracać dom. Mopa i wiadro trzymaliśmy w schowku z bojlerem w łazience. A narty wrzucę na strych. Proszę nie odbierz tego jako postawy wszystko-wiem-najlepiej z mojej strony. Twoje rady są jak najbardziej logiczne - to ja jestem dziwny i często słyszę, że moje wybory są bez sensu. Domek podoba nam się wizualnie a w środku ma wszystko czego nam trzeba i dlatego go wybraliśmy. Fakt, że dach ma skomplikowany, ale miałem nadzieję, że mały metraż zrekompensuje wydatki na dach i się zmieszczę w 200 tys.

Czyli podsumowując Twoje rady dot. budowania - muszę dobrze ocieplić ściany, fundament i podłogi, kupić dobre okna i zrobić wentylację mechaniczną.

W projekcie jest pustak ceramiczny 25cm + styropian 15cm. Strop: wełna mineralna 20cm. Na gruncie styropian 10cm. W oknach szyby podwójne. Sądzisz, że to wystarczy, czy lepiej czegoś dołożyć?

mastaszek
Link do komentarza
Cytat

często słyszę, że moje wybory są bez sensu.



Tak naprawdę cały widz polega na tym, że każdy człowiek kieruje się innymi priorytetami - dla każdego ważne jest coś innego. Twoje wybory nie są bez sensu - z tego co widzę - są dobrze przemyślane , po prostu potrzebujesz dokładne tego - to Ty będziesz w tym domu mieszkał i Ty masz być zadowolony icon_wink.gif .

Cytat

Czyli podsumowując Twoje rady dot. budowania - muszę dobrze ocieplić ściany, fundament i podłogi, kupić dobre okna i zrobić wentylację mechaniczną.

W projekcie jest pustak ceramiczny 25cm + styropian 15cm. Strop: wełna mineralna 20cm. Na gruncie styropian 10cm. W oknach szyby podwójne. Sądzisz, że to wystarczy, czy lepiej czegoś dołożyć?



No właśnie ....
no bo - te wartości wyżej podane - są to wartości standardowe - takich ogólnie się używa budując dom standardowy - np. ja mam 10cm na gruncie i na dachu 20cm wełny przy ścianie jednowarstwowej i wentylacji grawitacyjnej ....
jeśli dodasz izolacji zrobisz sobie termosik zaizolowany na max - jest ryzyko, że wentylacja grawitacyjna nie wystarczy ...
niestety jedna decyzja pociąga za sobą kolejną ....
albo budujesz tak jak w projekcie - standardowo , albo kusisz się na dom energooszczędny (nic nie stoi na przeszkodzie - projekt się nada - zwarta bryła) i idziesz na całość w tym kierunku ...
poczytaj tutaj:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-energooszczedne-i-pasywne/a/8010-zasady-projektowania-domu-energooszczednego

Przydałby się ktoś kto by Ci wyliczył ile zużyjesz prądu na ogrzanie tego domku w obu opcjach (standardowej i energooszczędnej).



Cytat

koniecznie na gruncie daj 20.albo i wiecej..bo tam juz nie dolozysz...na sciany i strop zawsze mozesz dac wiecej....kiedys w przyszlosci...


masz rację ze styropianem na gruncie ....
natomiast jeśli chodzi o pozostałe izolacje - musiałby jednak podjąć decyzję na etapie budowy - każda decyzja ma określone skutki , jak napisałam powyżej .....
ponadto - szkoda potem tynku żeby "dokładać" po czasie ... na strop ... hm .... chyba , ze od góry ... no ale też lepiej od razu , bo doczytałam że będzie tam miał stryszek - zadeskuje , zagraci - i weź tam potem dołóż wełny po czasie ... icon_wink.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Jesli chodzi o te obliczenia, to proponuję samemu to zrobić...jest taki program, Audytor OZC...na początku wydaje się stasznie trudny...ale miałem przykładowy dom od kolegi wpisany i na tej podstawie wpisałem swój, miałem dużo łatwiej....jak do niego wpiszesz jakie przegrody, jak ocieplone, jaka wentylacja, to dostaniesz w wyniku roczne zapotrzebowanie na ciepło...i tu już mniej więcej będziesz wiedziec ile cię kosztowac będzie grzanie...

Daga mialem na mysli cos innego...ja np mam 20cm na scianach, nieotynkowane...tynk nie wiem jeszcze kiedy...zawsze mogę dołożyć jeszcze icon_wink.gif Na strop od góry też może dołożyć..jak uzna że ma za duże straty ciepła...a z gratami na strychu da sobie rade icon_wink.gif

Samo dodanie wentylacji mechanicznej zamiast grawitacyjnej w duży sposób zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło (straty przez wentylacje to około 40%) A dla takiego małego parterowego domku, taka instalacja to pikuś...
Link do komentarza
Cytat

Jesli chodzi o te obliczenia, to proponuję samemu to zrobić...jest taki program, Audytor OZC...na początku wydaje się stasznie trudny...ale miałem przykładowy dom od kolegi wpisany i na tej podstawie wpisałem swój, miałem dużo łatwiej....jak do niego wpiszesz jakie przegrody, jak ocieplone, jaka wentylacja, to dostaniesz w wyniku roczne zapotrzebowanie na ciepło...i tu już mniej więcej będziesz wiedziec ile cię kosztowac będzie grzanie...



Znam ten program - faktycznie może sam zrobić analizę .... icon_smile.gif

Cytat

Daga mialem na mysli cos innego...ja np mam 20cm na scianach, nieotynkowane...tynk nie wiem jeszcze kiedy...zawsze mogę dołożyć jeszcze icon_wink.gif Na strop od góry też może dołożyć..jak uzna że ma za duże straty ciepła...a z gratami na strychu da sobie rade icon_wink.gif



oj tam, oj tam .... ja tam lubię decyzje podejmować raz a porządnie a nie na raty icon_lol.gif icon_wink.gif



Cytat

Samo dodanie wentylacji mechanicznej zamiast grawitacyjnej w duży sposób zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło (straty przez wentylacje to około 40%) A dla takiego małego parterowego domku, taka instalacja to pikuś...



też tak myślę..... tym bardziej, że grzać będzie prądem - w dół to już raczej cena energii nie poszybuje icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

ja tez tak wole...ale ta elewacja to realnie za 2-3 lata...do tego czasu jak mi odbije to może dodam icon_wink.gif



Adrian ... wiem, że masz PC ... a masz wentylację mechaniczną?
jeśli tak, to - chwalisz sobie? ile kosztował montaż?

w ogóle przydałby się tu na forum szczegółowy ( z kosztami) dziennik budowy małego (do 100m) domu energooszczędnego.... i potem dziennik kosztów użytkowania takiego domku ogrzewając prądem/gazem z opisaniem wygody/utrudnień związanych z zamieszkaniem takiego domu ....
jak znajdę sponsora , to się podejmę budowy .... tylko nie wiem gdzie zamieścić ogłoszenie ... icon_lol.gif
Link do komentarza
mam WM...i chwalę sobie...ale ja mam z poddaszem użytkowym, dużo więcej kanałów trzeba...na parterówce jest dużo łatwiej to rozprowadzic i mniej materiału wychodzi...poza tym do małego domu wystarczy małe, dużo tańsze reku...ja nie miałem czasu ani umiejętności żeby to samemu zrobić, teraz już wiem jakie to łatwe icon_wink.gif
montaż całości kosztował mnie około 16tys, w tym sam rekuperator 6-7tys (nie pamiętam dokładnie)
Była dyskusja o samodzielnym montażu - zaraz pewnie się TB wypowie icon_wink.gif ale można to zrobić dużo taniej 5tyś dla takiego małego domu powinno wystarczyć razem z Reku
Link do komentarza
musisz sobie to dobrze policzyć. Koszt kotłowni plus grzejniki i podłogówka to u mnie było powiedzmy 20 ty około. Policz ile ty zaoszczędzisz robiąc grzejniki konwektorowe (nie wiem ile kosztują), i jakoś spróbuj oszacować koszt grzania prądem takiego domu- najlepiej znajdź kogoś kto taki ma. Może się okazac że faktycznie różnica (czyli koszt kotłowni) zwracałaby się długo. Myśle ze orientacyjnie gazem można taki domek ogrzac za około 1500 może 1800 zł rocznie? (mi wyszło za 200 m2 za zeszły rok około 2500-2700). Policz za ile prądem. Rekuperator niestety kosztuje niewiele mniej niż kotłownia, u nas wyszedł 16 tys i zrezygnowaliśmy. Sęk w tym ze jeśli się chce budować tanio to jak się za bardzo wpuścisz w energo-"oszczędnośc" to już tanio nie będzie napewno. My niedawno przerabialiśmy to na przykładzie znajomych którzy budowali ten sam dom co my i ta sama ekipa, więc bardzo łatwo porównać. Poszaleli z energooszczędnością- droższy styropian i więcej sporo, więcej wszystkich ociepleń, rekuperator, droższy piec, jakieś super ocieplone drzwi itp itp....szok przezyliśmy i my i oni kiedy niedawno się spotkaliśmy i porownaliśmy koszty budowy.....ten sam projekt, ta sama ekipa, taki sam materiał, okna tej samej firmy, a jeszcze ten kolega trochę rzeczy robił sam (np malowanie czy inne takie drobniejsze) a my nic. Wiecie jaka róznica? Nie mogłam uwierzyć. 100 tysięcy. To był dla nasz wszystkich szok. Pamiętam jego minę jak powiedział "to się nigdy nie zwróci w rachunkach, nawet moim wnukom.."
Link do komentarza
Konwektory są bardzo tanie. Za 1 tys. zł kupię wszystkie icon_biggrin.gif Chyba zrezygnuję z brnięcia w dom energooszczędny. Zrobię "standardowo" i będę grzał kominkiem i dogrzewał prądem. Coraz bardziej skłaniam się w stronę pieca wolnostojącego z kaflami, np. takiego http://www.romotop.pl/piece-kominkowe-romotop/siena-i a dwie niewielkie sypialnie dogrzeję grzejnikami. Podobno ciepło z takiego pieca jest "najzdrowsze" i nie kurzy jak DGP. Czytam wszystkie posty i jestem coraz bardziej przerażony mnogością decyzji jakie będę musiał podjąć...
Link do komentarza
pozostaje ci znaleźc kogoś kto grzeje prądem mały domek i zapytać go o rachunki:) Jeśli mieści się do 400 zł miesięcznie to ci się napewno opłaca. (normalne zużycie prądu bez grzania przez np 4 osobową rodzinę jest rzędu 200 zł/ mies). Decyzji będą setki a jeśli chcesz mieścić się w niedużej kwocie trzeba je szczególnie dokładnie przemyśleć i przeliczyć, nie rzucac się na wszystkie bajery reklamowane w pismach budowlanych:) Potem znajduje się artykuły typu "zainwestowani w energooszczędnośc 60 tysięcy i mają bardzo tanio, roczne koszty rachunków to tylko 8000 zł" (jak dziś to pamietam. Moje roczne koszty rachunków sa podobne:) ) Facet który mi budował dom miał do tego bardzo fajne podejscie. Mówił np tak- takie i takie rozwiązanie- koszt dajmy na to 10 tys. Szacowana oszczędnosc- 300-400 zł rocznie max. Zwróci się za 30 lat icon_smile.gif robimy czy nie:)? Pewnie że nie icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Myśle ze orientacyjnie gazem można taki domek ogrzac za około 1500 może 1800 zł rocznie? (mi wyszło za 200 m2 za zeszły rok około 2500-2700).



Mam powierzchni całkowitej 196m (kubatura 666) , na CO i CWU rocznie zużywam 4 tony ekogrochu - co kosztuje mnie jakieś 2800 zł rocznie. Uważam, że tragedii nie ma - ale Pan Brzęczkowski chce wieszać mojego architekta , więc sama nie wiem .... icon_lol.gif
Link do komentarza
Witam icon_biggrin.gif . Im bliżej do budowy tym bardziej jestem przerażony icon_surprised.gif - jak jeszcze rok temu miałem jakąś koncepcję tak teraz jest więcej wątpliwości. Poszukujemy przez cały czas projektu taniego domu który za razem spełniłby nasze oczekiwania. Jesteśmy czteroosobową rodziną i dlatego szukamy domku z 3 sypialniami, większą kotłownią (paliwo stałe) i dodatkowo taniego w budowie (zakładamy +/- 200 tys.). Początkowo myśleliśmy o http://projekty.muratordom.pl/projekt_pod-...ii,1545,1,0.htm ale po analizie forum doszliśmy do wniosku że nie damy rady zmieścić się w budżecie, potem znaleźliśmy projekt który wyglądał na idealny dla naszej rodziny (myślę że jest naprawdę super) http://www.z500.pl/projekt/z98.html - po namyśle i z bólem serca stwierdziliśmy że jest niestety za duży i też się nie uda... Od jakiegoś czasu coraz śmielej przyglądamy się http://projekty.muratordom.pl/projekt_zimorodek,241,1,0.htm - ten wydaje się być najtańszy w budowie i zarazem w miarę funkcjonalny.

Proszę Was o radę co do projektu - może macie też inne propozycje bardziej funkcjonalnych domków parterowych i w dodatku tanich w budowie. Ja na razie jestem na etapie "im głębiej w las tym ciemniej" i z błogim uśmiechem wspominam czasy nieswiadomości budowlanej kiedy to sama budowa wydawała się być prosta...

Link do komentarza
BIGL - jak juz patrzysz projekty muratora to zwróć uwagę na M42 Przemyślany. Prosta bryła masz trzy sypialnie, Jeden komin łączący garaż, WC, łazienkę i kotłownię. parterowy więc lekka konstrukcja dachowa. Dodatkowo garaż i kotłownia oddzielone pomieszczeniami technicznymi od reszty domu. Wiec mniejszy hałas przy spalaniu.
Link do komentarza
Cytat

Jesteśmy czteroosobową rodziną i dlatego szukamy domku z 3 sypialniami, większą kotłownią (paliwo stałe) i dodatkowo taniego w budowie (zakładamy +/- 200 tys.).



Chcecie mieć paliwo stałe - więc na pewno odradzam kotłownię wewnątrz np. między pokojami , czy obok salonu. Kotłownia na paliwo stałe - według mnie gdzieś z boku - skrajnie , koniecznie z wyjściem na zewnątrz .Ponieważ tanie domy są niewielkie - mają mały metraż , więc nie ma opcji żeby opał składować w kotłowni , po prostu będzie na to za mała. Więc opał będziesz nosił z zewnątrz - dlatego idealne byłyby drzwi z kotłowni na zewnątrz - to pierwszy krok do wygody , ponieważ wtedy w niedużej odległości możesz zrobić skład opału żeby z daleka nie nosić.
Pod tym względem najbardziej z wymienionych - pasuje mi ten projekt:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_pod-...ii,1545,1,0.htm
Link do komentarza
Obawiam się że 200tys. to niestety za mało ma taki projekt, podobno jak i M42 Przemyślany odpada ze względu na wielospadowy dach. Pomyslałem sobie że w Zimorodku można by troszkę powiększyć kotłownie i przenieść kominek w salonie tak jak w tym projekcie http://projekty.muratordom.pl/projekt_powszechny,18,1,0.htm oraz dodać oddzielne wejście do kotłowni np. od szczytu budynku. Edytowano przez BIGL (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

http://projekty.muratordom.pl/projekt_powszechny,18,1,0.htm - oczywiście mozna pomyśleć nad powiększeniem nieco kotłowni i oddzielnym wejściem od szczytu.



popatrz na ten projekt który jest w cytacie powyżej i na ten poniżej- który mi się spodobał:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_pod-...ii,1545,1,0.htm

zasadniczo - różnica tylko w "garażu" ... drastycznie nie powiększy kosztów , a przydaje się - uwierz icon_wink.gif , no i ta kotłownia - to dobre rozwiązanie ... lepsze niż kotłownia na paliwo stałe w bryle ....
ale jeśli garaż nie jest Twoim priorytetem - szukaj dalej aż znajdziesz taki który Ci się spodoba .... icon_smile.gif

no i pytanko jeszcze mi się ciśnie .... dlaczego nie domek z poddaszem użytkowym ? przy dobrym pogłówkowaniu wcale nie musi być droższy od parterówki ... icon_wink.gif
Link do komentarza
Garaż też oczywiście będzie ale planowałem zrobić wolnostojący - mam na wsi (inna miejscowość) stodołę i ze względu na walący się dach muszę ją rozebrać, a materiał planowałem zużyć na budowę garażu (początkowo jako pomieszczenie gospodarcze na budowie). Ewentualnie postawiłbym coś solidniejszego z pozostałości po budowie domu itp. Na początku też intensywnie myślałem nad Pod dębem - wariant II, ale przestraszyłem się kosztów budowy więc raczej go odstawiłem. Z naszymi dochodami nie możemy pozwolić sobie na kredyt więc na wszystkim trzeba ciąć koszta,a pieniądze na budowę bedą pochodzić głównie ze sprzedaży mieszkania.
Parterowy domek to głownie dlatego że dziełka jest dosyć spora (7500m2) więc domek z poddaszem użytkowym o podobnym metrażu wyglądał by raczej groteskowo - zwłaszcza że z jednej strony dziąłki mam sad sąsiada, a na około łąki.
Niestey bardzo ogranicza nas budżet wię nie ma tu pola do popisu, ale za to jest wiele kompromisów icon_wink.gif
Link do komentarza
Więc, BIGL - sam widzisz ... nie warto bawić się w wolnostojący .... mam garaż "doklejany" jak w tym projekcie który mi się najbardziej spodobał - i w życiu bym nie zamieniła - wygoda po prostu icon_biggrin.gif
naprawdę - rozważ jeszcze raz ....fajny ten projekt i nie będzie dużo droższy od tych które zapodałeś ... a taki garaż z kotłownią to skarb - na pewno lepsze rozwiązanie niż kotłownia w bryle domu ...
Link do komentarza
Może faktycznie trzeba by pomyśleć nad garażem w bryle budynku. Z drugiej strony nie wiem czy się da uniknąć budynku gospodarczego - skałd na opał, narzędzia ogrodowe,motocykl, rowery i inne potrzebne sprzęty które w mieszkaniu nie są potrzebne,a w domu niestety tak. Pomyślałem że zrobie jeden większy garaż-pomieszczenie i w ten sposób załatwię sprawę,coś w takim stylu http://allegro.pl/garaze-blaszane-garaz-bl...1423386623.html . Dodatkowo chciałbym tak zagospodarować podwórko - dom a na przeciwko garaż (jak nadomy na wsi z obejściem gospodarczym) - to stwarza poczucie bezpieczeństwa zwłaszcza gdy ma się na około otwartą przestrzeń, a ja dodatkowo lubię takie wiejskie klimaty icon_smile.gif
Link do komentarza
To masz zwykły blaszak ..... za to się raczej nie płaci podatku ... przynajmniej ja nie płacę , a mam taki który został po budowie i graty w nim się walają icon_biggrin.gif
Natomiast pomysł na garaż ... hm .... od marznięcia doopy rano w samochodzie nie uchroni icon_wink.gif
Murowany przy domu ma ten plus , że jest ciepło i blisko (noszenie zakupów).
Ale oczywiście - że ja tak lubię i dla mnie to jest ważne wcale nie znaczy , że dla Ciebie również icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Z tym blaszakiem to chodzio mi tylko o koncepcję budynku - garaż byłby murowany albo szkieletowy. Może macie rację z tym projektem - też mi się bardzo podobał właśnie z powodu tej kotłowni w garażu. Pomyśłałem że można by tez przenieść garaż na przeciwną stronę i zrobić jeden komin do pieca i kominka (zawsze jakaś oszczędność). Problemem dla mnie jest też to że potrzebuję raczej większego garażu (dwu stanowiskowy)- lubię naprawiać swoje auta a i przez lata nazbierało się trochę klamotów. Boję się że nie udżwignę tego projeku finansowo....
Myślę że od tego Pod dębem tańszy byłby http://www.mgprojekt.com.pl/domki/promyk/rzuty.php tylko trzeba by popracować nad wnętrzem tzn. zrobić jakby lustrzane odbicie, przenieść kominek na ścianę z kotłownią, znieścić spiżarkę i pokombinować wc aby nie było aż tak zintegrowane z salonem...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...