Skocz do zawartości

Nasze Domki za 200tys.


Recommended Posts

Właśnie odwiedzałam kolegę, który połamał się na nartach. Urzęduje w 30 m salonie. Bałagan, brak intymności i chwili spokoju, ponieważ salon otwarty na kuchnię. Jest po operacyjnym składaniu kości, więc 6 tygodni wyjęte z życiorysu.

Może wart dołożyć do tych 200tys. trochę i jednak wybrać projekt z jednym pokojem zamkniętym na dole.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie odwiedzałam kolegę, który połamał się na nartach. Urzęduje w 30 m salonie. Bałagan, brak intymności i chwili spokoju, ponieważ salon otwarty na kuchnię. Jest po operacyjnym składaniu kości, więc 6 tygodni wyjęte z życiorysu.

Może wart dołożyć do tych 200tys. trochę i jednak wybrać projekt z jednym pokojem zamkniętym na dole.



Stanowczo warto.

Cytat

ja mam do zapłaty 2k plus vat
i wszyscy mi odradzają budowlany
tylko jakoś nie widzi mi się pożyczać od sąsiada



Ja tez jakoś nie chcę pożyczać, no wodę ok ale prąd ? hmm
Zresztą mój budowlaniec ma agregat.
Link do komentarza
Cytat

Taka uwaga dla wybierających projekt domu.

Zastanawia mnie zupełny brak wyobraźni u osób, które decydują się na dom bez pokoju (sypialni) na parterze.
Oczywiście, ze nikomu tego nie życzę, ale zawsze istnieją „wypadki losowe” nawet nie takie groźne.
Wystarczy złamana noga, a pokonanie schodów może być barierą nie do przebycia, a wtedy jesteśmy „niewolnikami poddasza” (jak tam, jeśli tam już wejdziemy).

Schody bardzo czesto są pułapką.

Moim zdaniem budując dom, trzeba mieć na uwadze, że ma on być dla nas przyjazny w każdych okolicznościach.



Hmm, setki projektów tworzonych przez setki projektantów, po Twojej wypowiedzi można by w zasadzie wyrzucić do śmietnika. Twoje zdanie i masz do niego prawo. Chodzi tutaj o wybudowanie domu za stosunkowo niewielkie pieniądze, a każdy dodatkowy metr, każde kolejne pomieszczenie podwyższa tą kwotę. Mnie zastanawia całkowity brak wyobraźni, u osób wytykających innym brak wyobraźni. Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe. Dla milionów ludzi mieszkanie o powierzchni do 50m2, jest przyjazne, albo musi takie być w każdych okolicznościach, a ja pokazuje projekt który na parterze ma salon większy niż niektóre mieszkania, a Ty straszysz mnie że będę jego niewolnikiem. Rozumiem co chcesz mi przekazać, dziękuję, ale nie skorzystam z Twojej "cennej" rady, gdybym chciał ją usłyszeć zapytałbym o wady mojego przyszłego domu, tutaj rozmawiamy o pieniądzach.
Link do komentarza
Cytat

Stanowczo warto.



też tak sądzę .... mam pokój na dole - miał być na inne cele , ale wyszło jak wyszło i jest tam pracownia z kompem rodzinnym ... jest tam wstawiona sofa "na wszelki wypadek" lub choćby dla niespodziewanych gości ... icon_wink.gif

natomiast jeśli złamałabym sobie nogę - kazałabym się mężowi nosić na górę do sypialni ... choć raz w życiu - musiałby ... icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Witam. Obserwuję ten wątek gdyż sami zaczynamy budowę wiosną i zastanawiamy sie w jakiej kwocie się zmieścimy, a ten wątek dużo daje do myślenia.
Co do pomieszczenia na dole to my będziemy je mieli, ale nie dlateg, iż możemy mieszkać "tylko" na dole bez intymności bo coś tam....., my tak chceieliśmy, a jeżeli komuś tego pokoju nie potrzeba bo wystarczają mu trzy pokoje na górze to bardzo dobrze.
A gdyby moja żonka złamała nogę, to tak jak pisze Daggulka, którą by mąż zaniósł na górę, to i ja bym swoją żonkę także nosił tyle ile by trzeba było.
EverFrost myślę, że mając w pełni uzbrojoną działkę, jeżeli znajdziesz dobrąekipę za dobre pieniądze, będziesz się targował przy kupnie materiału to może, może dasz rade w 200tys się zmieścić, ale będziesz się musiał trzymać swojego harmonogramu, cena i wybranych wcześńiej materiałów. Co do projektu to może zamiast likwidować lukarny, zrób jedną tylko troszkę szerszą, choć i bez niej domek będzie wyglądał fajnie. A-ha i pomyśl nad likwidacją balkonu, czy aż tak bardzo będzie potrzebny.
To moje zdanie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Czytając ten wątek odnoszę nieodparte wrażenie, że osoby tu goszczące i proszące o opinię usilnie pragną usłyszeć " Taa super buduj się zmieścisz się w nie 200.000 zł ale w 50.000 i jeszcze na wakacje co roku nad morze czerwone wyjedziesz..".

Powiem tak:
200.000 tys dla domu powyżej 100m2 jest się w stanie osiągnąć dla powiedzmy prostej bryły budynku, prostych pomieszczeń, dach dwuspadowy, niepodpiwniczony, czyli w skrócie stodoła. Wszelkie inne odstępstwa (wykusze, lukarny, załamania dachów, wypasione instalacje) należy doliczyć do tej kwoty. A i to możliwe będzie tylko w wypadku gdy wylejecie z siebie morze potu, zakasacie rękawy i samemu weźmiecie się do roboty.. .

Co do projektów domków - nie patrzcie aż tak bardzo na wygląd domu! Patrzcie we wnętrze. Bo może się okazać, że łóżka nie wstawicie , w łazience będziecie obijać się tyłkiem o umywalkę, itp. Czyli czy dom jest "ustawny"..

I jeszcze jedno. Naprawdę nikt Wam nie każe przyjmować rad tutaj udzielanych do serca.
To Wasze pieniądze, Wasze życie, i Wasze decyzje. A że ktoś na podstawie własnych doświadczeń o czymś napomina.., nikt nie musi tego czytać icon_smile.gif

A tak ogólnie - wczoraj przypadkiem natknąłem się na garaż 3 stanowiskowy ok 10mx5m - wycena kosztorysu 90.000 zł.
Ja gospodarczy z 1 bramą wjazdową dla ciągniczka o rozpiętości 8mx4m postawiłem za 6500 zł - zostało mi wylanie podłogi i położenie gontu - myślę że zmieszczę się w 8000 zł za całość... no ale ja tam czasami lubię być ubabrany betonem po pachy.. i jeszcze mam radochę icon_biggrin.gif Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czytając ten wątek odnoszę nieodparte wrażenie, że osoby tu goszczące i proszące o opinię usilnie pragną usłyszeć " Taa super buduj się zmieścisz się w nie 200.000 zł ale w 50.000 i jeszcze na wakacje co roku nad morze czerwone wyjedziesz..".



Trafiłeś w sedno ....
Ja też tak miałam .... jak sobie przypomną niektórzy którzy znają mnie od początku przygody z budowaniem - a są tu tacy icon_wink.gif - byłam pewna i szłam w zaparte że wybuduję za 200 i jeszcze na te Vegi drzewka mi zostanie ... icon_lol.gif
Barrrrdzo szybko zweryfikowałam swoje poglądy ... już na etapie fundamentów. Do tego stopnia , że podmieniłam kosztorys w banku złożony do wypłaty transz - zorientowałam się, że sporządziłam go nazbyt że tak powiem - optymistycznie ... icon_biggrin.gif
Nie budowałam cudów , naprawdę prosta stodoła z dwuspadowym dachem - no, jedynym szaleństwem jest garaż dwu stanowiskowy który jest jakby odrębnym budynkiem połaczonym z domem przejściem przez kotłownię - garaż ma swój dach i w przyszłości gdyby istniała taka potrzeba - można dach podnieść i zrobić nad garażem duży pokój o powierzchni 30m , bo pod garażem jest właściwy fundament jak i pod resztą domu .... ten garaż kosztował na gotowo może z 30.000zł - taki "luksus" icon_biggrin.gif
Mam jeszcze jeden luksus- balkon na poddaszu który jest wspólny dla pokoi dziewczyn .... do szczęścia potrzebny nie jest .... ale korzystam z niego latem w celu wystawiania tam suszarki z praniem - bo pralkę mam w górnej łazience .... więc nie mogę powiedzieć, że całkiem do niczego się nie przydał... aczkolwiek na pewno podrożył koszt budowy.
Ale zrezygnowałam świadomie z luksusu jakim jest kominek - dodatkowy komin i sam kominek to dodatkowe kilkanaście/dziesiąt tysiaków ... powiedzmy, że za to mam super duży garaż ... icon_wink.gif
Ponadto budowałam na trudnym gruncie (torfy, głębokie fundamenty) i w czasie boomu - podejrzewam , że gdybym budowała rok wcześniej i na normalnym gruncie - z palcem w nosie bym się zmieściła w może nawet w 200.000zł.

Dlaczego? bo już na etapie szukania projektu miałam potrzebna wiedzę ... ryłam jak przysłowiowy dzik po forach i internecie i czytałam, pytałam .... wiedziałam ile będe mieć kasy i na co mnie za to stać...
Wiedziałam, że jeśli ma to być dom tani - musi być prosty , standardowy bez zbędnych bajerów .... i taki mam ....
wiedziałam, że chce budować dom w technologii ściany jednowarstwowej nie dlatego że ściany oddychają tylko dlatego, że później , na koniec - mogę nie mieć kasy żeby go przed odbiorem i zamieszkaniem ocieplić.... a rozmawiałam z Andre i innymi którzy takie domy zbudowali i wiedziałam, że w kufajce siedzieć nie będę i z torbami jak przyjdzie zapłacić za węgiel - też nie pójdę....
wiedziałam co mogę mieć za te pieniądze .... ale tez ile czeka nas pracy przy tym domu żeby dać radę finansowo - przez 14 miesięcy zapierniczaliśmy , na koniec już ostatkiem sił po to, żeby zamieszkać....

Ktoś kto chce mieć dom za 200.000zł - przede wszystkim musi zdać sobie sprawę z ograniczeń jakie ta kwota nakłada icon_rolleyes.gif
I sorry jeśli czasem my - którzy już zbudowali i zamieszkali zbyt ostro wypowiadamy sie w tym temacie .... ale wyznaje zasadę , że poklepać po ramieniu w tym wypadku to gwóźdź do trumny osób które pytają ... i ja tego na swoje sumienie nie wezmę ....
Link do komentarza
Witam
Chciałbym skorzystać właśnie z porad ludzi znających się na rzeczy (wybudowali już swoje domy lub siedzą w budowlance) i usłyszeć absolutną prawdę na temat planów mojej budowy.
Otóż chciałbym zbudować taki oto dom:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/mirella
Dom ma być budowaną metoda nie zleconą, a gospodarczą
Nie mam pojęcie o murowaniu, wobec tego wylanie fundamentów, mury, okna, dach będzie musiał zrobić jakiś wykonawca, dach pewnie kolega.
Elektrykę zrobię sam z kolegą. Sanitarke zrobi mój tata (przyłącze do domu wody też). Jako, że moja żona pracuję w firmie zajmującą się nadzorem nad budowami odbiór w/w dokonają koledzy z pracy.
Wykończenia glazura, terakota, gładź , malowania zrobi mój teść wraz z rodziną.
Nie interesuje mnie żadna kostka przed domem na tym etapie, ani meble, lodówki, pralki, 50 calowe telewizory, to już mam.
Chodzi o dom, proste ogrodzenie z siatki, prostą metalową brame za 2500 zł bez wideodomofonów itp, itd.
Czy kwota do 230 tysięcy starczy czy nie ma szans? Edytowano przez rased (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam
Chciałbym skorzystać właśnie z porad ludzi znających się na rzeczy (wybudowali już swoje domy lub siedzą w budowlance) i usłyszeć absolutną prawdę na temat planów mojej budowy.
Otóż chciałbym zbudować taki oto dom:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/mirella



rased - odczytałam priv , juz piszę ....
budując mały dom - każdy metr jest na wagę złota ... dlatego zrezygnowałabym z tego i tak za małego tarasu na rzecz zrobienia regularnego prostokąta a metraż z zyskanej powierzchni na pewno wewnątrz domu się bardziej przyda ... np. na kotłownię - nie wiem czym macie zamiar ogrzewać domek - ale na pewno większa kotłownia sie przyda ....
taras i tak będzie obok domu - wszak jest tam wiata , na głowę padać nie będzie icon_wink.gif
Powiem Ci co ja bym zmieniła:
Zrobiłabym jak pisze wyżej regularny prostokąt z czego wyjdzie o tyle większa kuchnia czy salon ... wiatrołap i wejście przesunęłabym bardziej w lewo i zrobiła większe pomieszczenie gospodarcze - bo jeśli chcesz mieć kocioł na paliwo stałe - ta kotłownia będzie za mała ... no , chyba że gazem będziesz grzał - to styknie ...
dla mnie ten "wyłom" w prostokącie budynku to jest po prostu marnotrawstwo przestrzeni ... icon_lol.gif


Cytat

Dom ma być budowaną metoda nie zleconą, a gospodarczą
Nie mam pojęcie o murowaniu, wobec tego wylanie fundamentów, mury, okna, dach będzie musiał zrobić jakiś wykonawca, dach pewnie kolega.
Elektrykę zrobię sam z kolegą. Sanitarke zrobi mój tata (przyłącze do domu wody też). Jako, że moja żona pracuję w firmie zajmującą się nadzorem nad budowami odbiór w/w dokonają koledzy z pracy.
Wykończenia glazura, terakota, gładź , malowania zrobi mój teść wraz z rodziną.
Nie interesuje mnie żadna kostka przed domem na tym etapie, ani meble, lodówki, pralki, 50 calowe telewizory, to już mam.
Chodzi o dom, proste ogrodzenie z siatki, prostą metalową brame za 2500 zł bez wideodomofonów itp, itd.
Czy kwota do 230 tysięcy starczy czy nie ma szans?



jeśli masz tak duże wsparcie w rodzinie jeśli chodzi o robociznę , jeśli sam zakasasz rękawy - jak piszesz ... to według mnie masz szanse ...
dom niewielki, prosty jak od siekiery , z drewnianym stropem , bez poddasza .... znaczy powinien być tani ...
Link do komentarza
rased .... jeśli masz jakieś konkretne pytania - pisz , pytaj ... na pewno coś doradzimy ....
na pewno przy budowie za małą kasę trzeba każdy grosz dwa razy liczyć przed wydaniem .... nie dać się ponieść fantazji i drogim nowinkom ....
co ważne - rzeczy nie do naprawienia (mury , izolacje , dach) mają być zrobione porządnie - na wykończeniówce niestety trzeba oszczędzać - panele zamiast parkietów a płytki za 25zł zamiast za 100 za metr ....
Link do komentarza
Cytat

rased .... jeśli masz jakieś konkretne pytania - pisz , pytaj ... na pewno coś doradzimy ....
na pewno przy budowie za małą kasę trzeba każdy grosz dwa razy liczyć przed wydaniem .... nie dać się ponieść fantazji i drogim nowinkom ....
co ważne - rzeczy nie do naprawienia (mury , izolacje , dach) mają być zrobione porządnie - na wykończeniówce niestety trzeba oszczędzać - panele zamiast parkietów a płytki za 25zł zamiast za 100 za metr ....



Dzięki za odpowiedzi.
W poniedziałek idę do architekta, zapytać o te zmiany, faktycznie lepiej zrezygnować z tego tarasu.
Ciekaw jestem jak drogie będą zmiany w takim gotowym projekcie. Chyba, że można to zmienić prze zakupem.
Do budowy jeszcze długa droga.
Warunki zabudowy, adaptacja projektu, adaptacja instalacji, mapka do celów projektowych, itp. biuro wyliczyło mi te koszta na 7 tysięcy (nie lcze jednak tego do budżetu budowy). Ekipy mam szukać na lipiec - sierpień.
Moja żona mówi, że jestem sknera i wszystko licze 10 razy. Nawet lodówke wybierałem 2 tygodnie.
Tutaj jednak czuje, że do tematu jeszcze nie jestem gotów.
A w tym projekcie widzicie jakis strop? Myślalem, że tam nie ma stropu tylko jakaś kratownica czy coś.
Pytań mam mnóstwo, choćby z czego to budować Edytowano przez rased (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za odpowiedzi.
W poniedziałek idę do architekta, zapytać o te zmiany, faktycznie lepiej zrezygnować z tego tarasu.
Ciekaw jestem jak drogie będą zmiany w takim gotowym projekcie. Chyba, że można to zmienić prze zakupem.



I tak architekt będzie musiał zrobić adaptację projektu .... myślę, że nie będzie z tym akurat problemu .... dopytaj jak będziesz icon_smile.gif

Cytat

Do budowy jeszcze długa droga.
Warunki zabudowy, adaptacja projektu, adaptacja instalacji, mapka do celów lokalizayjnych, itp. biuro wyliczyło mi te koszta na 7 tysięcy (nie lcze jednak tego do budżetu budowy). Ekipy mam szukać na lipiec - sierpień.
Moja żona mówi, że jestem sknera i wszystko licze 10 razy. Nawet lodówke wybierałem 2 tygodnie.
Tutaj jednak czuje, że do tematu jeszcze nie jestem gotów.



nie jest to takie straszne .... skoro wielu ludzi wybudowało i szczęśliwie mieszka , to Tobie też się uda ... icon_biggrin.gif
jeśli coś Cię będzie martwiło, niepokoiło, nie będziesz pewien jaką podjąć decyzję - pytaj ludzi na forum ... ja tak dom wybudowałam - czytając forum i pytając o każdą duperelę... icon_wink.gif

Cytat

A w tym projekcie widzicie jakis strop? Myślalem, że tam nie ma stropu tylko jakaś kratownica czy coś.



możesz mieć rację ..... nie ma tam szczegółowych informacji ani wzmianki w opisie o stropie ... zapytaj architekta , albo wyślij maila do pracowni która projekt sprzedaje z prośbą o więcej szczegółów...

Cytat

Pytań mam mnóstwo, choćby z czego to budować



każdy materiał ma swoje plusy i minusy ....
jeśli ma być ściana dwuwarstwowa , to nie ma sensu ładować kasy w drogie materiały .... stawiam na max'a i styropian .... ściana ma spełniać swoje zadanie - ma być nośną dla budynku i utrzymać dach , nawet zwykły max spełnia .... a od izolacji cieplnej jest styropian - nie ściana (jeśli z założenia ma być dwuwarstwowa)...
jeśli ma być jednowarstwowa , to już inna bajka - ekipa musi być sprawdzona i dokładna , materiał dobrze przemyślany ... czyli wyższa szkoła jazdy .... każda szczelina w źle wybudowanej ścianie jednowarstwowej to mostek ...
Link do komentarza

każdy materiał ma swoje plusy i minusy ....
jeśli ma być ściana dwuwarstwowa , to nie ma sensu ładować kasy w drogie materiały .... stawiam na max'a i styropian .... ściana ma spełniać swoje zadanie - ma być nośną dla budynku i utrzymać dach , nawet zwykły max spełnia .... a od izolacji cieplnej jest styropian - nie ściana (jeśli z założenia ma być dwuwarstwowa)...
jeśli ma być jednowarstwowa , to już inna bajka - ekipa musi być sprawdzona i dokładna , materiał dobrze przemyślany ... czyli wyższa szkoła jazdy .... każda szczelina w źle wybudowanej ścianie jednowarstwowej to mostek ...
[/quote]

sciana dwuwarstwowa znaczy budulec+ocieplenie?
Max to produkt najlepszy biorąc pod uwagę relacje cena-jakość?
Czy każdy projekt można zaadoptować po ściane dwuwarstwowa ?
Link do komentarza
znowu ten max... Przeliczałem ostatnio z ciekawości kilka technologii odnośnie wydatków finansowych, i max nie wyszedł za różowo. Wszyscy jadą na wyrobionej opinii z przed lat że max to najtaniej i niestety nie mają racji.
A tak w ogóle, to czy max ma jakąkolwiek zaletę? No choćby jedną.
Link do komentarza
Cytat

sciana dwuwarstwowa znaczy budulec+ocieplenie?



dokładnie .....

Cytat

Max to produkt najlepszy biorąc pod uwagę relacje cena-jakość?



nie wiem co to znaczy najlepszy .... nie ma z definicji najlepszego materiału .... każda sroczka swój ogonek chwali (czytaj:producent) icon_wink.gif
pustak max to ceramika jak np. porotherm ....
są też inne materiały jak np. beton komórkowy (ja mam z niego wybudowany dom w technologii ściany jednowarstwowej) , ytong, silka , keramzyty .... itd ...itp ...
każdy materiał ma inne normy , wrażliwość na obciążenia , itd .... dlatego standardowo powinno się budować z tego co jest w projekcie - projekt jest skonstruowany i obliczony pod konkretny materiał....
w projekcie masz tylko że ściana murowana ... nie raczyli napisać z czego i jaka ...
w ogóle jakoś mało szczegółów na tej stronce .... strasznie skąpo projekt opisali ....


Cytat

Czy każdy projekt można zaadoptować po ściane dwuwarstwowa ?



ściana dwuwarstwowa to teraz najwłaściwsza ściana ... raczej większość projektów jest rysowana pod taką ścianę ...
w końcu ściana dwuwarstwowa to dom docieplony - więc z założenia najlepszy , bo energia (jakakolwiek : prąd,gaz , węgiel) tanieć już raczej nie będzie .... icon_wink.gif
ale ściana to nie wszystko .... oczywiście to tylko część (niewielka) tego co być powinno ... na równi liczą się dobre okna i dobre docieplenie podłóg na parterze i izolacja dachu ....


Cytat

znowu ten max... Przeliczałem ostatnio z ciekawości kilka technologii odnośnie wydatków finansowych, i max nie wyszedł za różowo. Wszyscy jadą na wyrobionej opinii z przed lat że max to najtaniej i niestety nie mają racji.
A tak w ogóle, to czy max ma jakąkolwiek zaletę? No choćby jedną.



powiem Ci , ze faktycznie nie śledziłam ostatnio cen .... bazuję na tym że kiedy ja budowałam , był tani ....
oczywiście - najlepiej pojeździć po składach w okolicy i porównać ceny - w różnych rejonach różne materiały mają inne ceny .... zleży od wszystkiego, a przede wszystkim od tego co produkują w okolicy icon_wink.gif

powiem szczerze , że ja budowałam z bk jak wiesz , i mogę powiedzieć, że jest po prostu wygodny w obróbce , bo jest miękki i bez problemu można w nim ryć i kuć ....
Link do komentarza


ściana dwuwarstwowa to teraz najwłaściwsza ściana ... raczej większość projektów jest rysowana pod taką ścianę ...
w końcu ściana dwuwarstwowa to dom docieplony - więc z założenia najlepszy , bo energia (jakakolwiek : prąd,gaz , węgiel) tanieć już raczej nie będzie .... icon_wink.gif
ale ściana to nie wszystko .... oczywiście to tylko część (niewielka) tego co być powinno ... na równi liczą się dobre okna i dobre docieplenie podłóg na parterze i izolacja dachu ....

Widzę, że muszę się naprawdę dużo nauczyć zanim zdecyduje się na projekt i wtedy będę mógł zadać z sensowne pytania. Edytowano przez rased (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
rased ... czytaj forum i pytaj .... czyli zdobywaj wiedzę ....
patrząc na to jaki projekt wybrałeś - myślę , że jednak nie jesteś taki zielony na jakiego nam tu pozujesz .... icon_smile.gif

wrócę jeszcze do projektu wklejonego na poprzedniej stronie przez EverFrost .....
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/pierwszy/index.php

Po zmianach typu likwidacja udziwnień jak jaskółki i balkon - jest to całkiem prosty i tani projekt ...

Dom z poddaszem użytkowym wcale nie musi być dużo droższy od parterowego o ile w ogóle ...

w domu z poddaszem zalety są oczywiste - ściśle wydzielona część dzienna od części prywatnej (sypialnie na poddaszu) , możliwość uzyskania większego metrażu ....
w parterówce brak stropu i schodów , ale za to są rozleglejsze fundamenty i większy dach .... koszty się wyrównują ...

wszystko można , tylko z głową.... icon_wink.gif

Link do komentarza
raced:ładny prosty projekt, dla małej rodziny w sam raz. Prosta zwarta bryła, mało strac ciepła, ocieplenie nie wyjdzie drogo, bo mało murów do ocieplania icon_smile.gif za to trochę więcej pójdzie na ocieplenie dachu...

jedynie czego nie piszesz, to czym chcesz grzać..bo na kotłownię na paliwa stałe to tam miejsca nie ma...
jak nie budujesz pasywniaka, to nie ma sensu inwestować w drogie energooszczedne okna, bo przy wentylacji grawitacyjnej i tak musisz je rozszczelnić (czyli zamontować nawiewniki) - podstawa to dobry montaż. Dla takiego domu, nie ma co przesadzać z oknami, strata kasy. Podstawa to dobre docieplenie od gruntu, tutaj bym nie żałował...reszta to już sam musisz skalkulować....
Link do komentarza
Daggulka, Ewamariusz, dzięki za wyrażenie zdania które coś wnosi w mój punkt widzenia. Oboje napisaliście o likwidacji balkonu szczerze powiedziawszy nie zastanawiałem się nad tym pod kątem szukania w ten sposób oszczędności, czy jesteście mi w stanie powiedzieć jakiego rzędu to może być kwota, która zostanie mi w kieszenie po pozbyciu się z projektu balkonu? Dodam że projekt ten będzie przystosowywany do budowania praktycznie w granicy działki, czyli jeśli się nie mylę znikną te trzy okienka dachowe po lewej stronie, co za tym idzie drzwi balkonowe będą w tym wypadku jedynym oknem na świat z pokoju po lewej stronie, więc duże drzwi balkonowe lepiej by go doświetliły niż okno. Edytowano przez EverFrost (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Daggulak, Ewamariusz, dzięki za wyrażenie zdania które coś wnosi w mój punkt widzenia. Oboje napisaliście o likwidacji balkonu szczerze powiedziawszy nie zastanawiałem się nad tym pod kątem szukania w ten sposób oszczędności, czy jesteście mi w stanie powiedzieć jakiego rzędu to może być kwota, która zostanie mi w kieszenie po pozbyciu się z projektu balkonu? Dodam że projekt ten będzie przystosowywany do budowania praktycznie w granicy działki, czyli jeśli się nie mylę znikną te trzy okienka dachowe po lewej stronie, co za tym idzie drzwi balkonowe będą w tym wypadku jedynym oknem na świat z pokoju po lewej stronie, więc duże drzwi balkonowe lepiej by go doświetliły niż okno.




nie są to jakieś ogromne koszty w rozrachunku procentowym w kontekście całej budowy - ale jakieś na pewno .... tyle co beton , stal do zazbrojenia , drewno na szałunki , izolacja i wypoziomowanie , wykafelkowanie i najdroższa- balustrada ....
jeśli ma to być jedyne doświetlenie pomieszczenia , to absolutnie nie możesz z niego zrezygnować , ale jeśli nie zdecydowałbyś się na balkon - zawsze możesz zamienić to duże okno balkonowe na mniejsze w tym miejscu , lub zostawić duże balkonowe bez balkonu i zamontować coś w tym stylu ....
http://grabinski.net.pl/OfferDetails.aspx?OfferID=5#
172822_1267978616355_n.jpg


p.s. mój nick poprawnie pisany to daggulka ....
Link do komentarza
Cytat

raced:ładny prosty projekt, dla małej rodziny w sam raz. Prosta zwarta bryła, mało strac ciepła, ocieplenie nie wyjdzie drogo, bo mało murów do ocieplania icon_smile.gif za to trochę więcej pójdzie na ocieplenie dachu...

jedynie czego nie piszesz, to czym chcesz grzać..bo na kotłownię na paliwa stałe to tam miejsca nie ma...
jak nie budujesz pasywniaka, to nie ma sensu inwestować w drogie energooszczedne okna, bo przy wentylacji grawitacyjnej i tak musisz je rozszczelnić (czyli zamontować nawiewniki) - podstawa to dobry montaż. Dla takiego domu, nie ma co przesadzać z oknami, strata kasy. Podstawa to dobre docieplenie od gruntu, tutaj bym nie żałował...reszta to już sam musisz skalkulować....




Myślałem o ekogroszku. Tak faktycznie to pomieszczenie gospodarcze jest żadne. Za radą Daggulki zamierzamy pożegnać się z tym pseudo tarasem i może przesunąc w lewo wiatrołap i powiększyć to pomieszczenie gospodarcze.
Nie buduje domu pasywnego.
Dobre docieplenie grunt hm... czy ten etap tyczy się pracy przy fundamentach? Edytowano przez rased (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dobre docieplenie grunt hm... czy ten etap tyczy się pracy przy fundamentach?



jest fundament , wcześniej zebrany na całej powierzchni zostaje humus, do środka fundamentów sypiesz piasek , dobrze ubijasz , na to idzie chudziak (chudy beton) do równa z fundamentami , i na ten chudziak daje się papę/folię , potem styropian i na koniec wylewkę .... oczywiście dookoła idą ściany ...
Link do komentarza
Cytat

jest fundament , wcześniej zebrany na całej powierzchni zostaje humus, do środka fundamentów sypiesz piasek , dobrze ubijasz , na to idzie chudziak (chudy beton) do równa z fundamentami , i na ten chudziak daje się papę/folię , potem styropian i na koniec wylewkę .... oczywiście dookoła idą ściany ...



Czytałem właśnie o fundamentach na forum. Strasznie różnią się ceny przy pracach na tym etapie budowy. Do momentu startu z budową jest jeszcze trochę czasu, mam nadzieje, że ogarnę te wiadomości.
Cały czas myślę nad tym projektem. Już napisałem do biuro z prośba o informacje jaki rodzaj budulca jest przewidziany tym projekcie
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Myślałem o ekogroszku. Tak faktycznie to pomieszczenie gospodarcze jest żadne.


Nie wiem,czy piec na ekogroch Ci się tam zmieści i dlatego z uwagi na tak małe pomieszczenie pozostają Ci praktycznie 3 źródła,gaz,PCi,prąd.PCi,gaz są drogie,pozostaje prąd,przy czym dom trzeba starannie ocieplić ale całościowy koszt "kotłowni" z cwu w Twoim przypadku to tylko ok.6tys.zł,przy okazji pozbywasz się komina a to oszczędność.
Materiał do budowy,najciepleszy to BK z uwagi na lekki dom i strop odmiana 400(najcieplejsza z BK)+ do tego spora warstwa styropianu 16-20cm
Strop masz na wiązarach,dobre rozwiązanie ale wydaje mi się,że zykłe belki stropowe wyjdą taniej.Między belki i na łaty ze 30cm wełny lub granulatu,połacie zostawiasz surowe.
Wentylacja mechaniczna z reku Luna(1300zł) zamiast grawitacyjnej.
Musisz przeliczyć czy posadowienie domu na płycie fundamentowej nie wyjdzie taniej(wydaje mi się,że tak) wtedy uciekasz z mostkami termicznymi od gruntu.
To tyle przepisu na tani dom icon_wink.gif
Moim zdaniem zmieścisz się w 200tys.zł
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem,czy piec na ekogroch Ci się tam zmieści i dlatego z uwagi na tak małe pomieszczenie pozostają Ci praktycznie 3 źródła,gaz,PCi,prąd.PCi,gaz są drogie,pozostaje prąd,przy czym dom trzeba starannie ocieplić ale całościowy koszt "kotłowni" z cwu w Twoim przypadku to tylko ok.6tys.zł,przy okazji pozbywasz się komina a to oszczędność.
Materiał do budowy,najciepleszy to BK z uwagi na lekki dom i strop odmiana 400(najcieplejsza z BK)+ do tego spora warstwa styropianu 16-20cm
Strop masz na wiązarach,dobre rozwiązanie ale wydaje mi się,że zykłe belki stropowe wyjdą taniej.Między belki i na łaty ze 30cm wełny lub granulatu,połacie zostawiasz surowe.
Wentylacja mechaniczna z reku Luna(1300zł) zamiast grawitacyjnej.
Musisz przeliczyć czy posadowienie domu na płycie fundamentowej nie wyjdzie taniej(wydaje mi się,że tak) wtedy uciekasz z mostkami termicznymi od gruntu.
To tyle przepisu na tani dom icon_wink.gif
Moim zdaniem zmieścisz się w 200tys.zł



Dzięki za przepis:)
Teraz postaram się z niego jak najwięcej zrozumieć.
Powiedz ogrzewanie elektrycznie o ile procent może być droższe od ekogroszku?
Postaram się policzyć ten fundament, ale najpierw muszę się zorientować jak.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Powiedz ogrzewanie elektrycznie o ile procent może być droższe od ekogroszku?


Przy obecnej cenie ekogrochu może być nawet znacznie tańsze icon_wink.gif
Zależy jak docieplisz dom,unikniesz mostków termicznych,ogólnie nie pozwolisz lub opóźnisz ciepłu wędrówkę na zewnątrz icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Przy obecnej cenie ekogrochu może być nawet znacznie tańsze icon_wink.gif
Zależy jak docieplisz dom,unikniesz mostków termicznych,ogólnie nie pozwolisz lub opóźnisz ciepłu wędrówkę na zewnątrz icon_wink.gif



A czy mówiąc o ogrzewaniu elektrycznym mówisz normalnym ogrzewaniu centralnym wodnym, czyli grzejniki rurki i piec elektryczny przepływowy? Powiedz czy ławto jest uniknąć mostków termicznych. Płyta fund. to wyklucza tak? Pozostają ściany, czy w naszym kraju, fachowcy robią dużo błędów?
Edytowano przez rased (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Przy obecnej cenie ekogrochu może być nawet znacznie tańsze icon_wink.gif
Zależy jak docieplisz dom,unikniesz mostków termicznych,ogólnie nie pozwolisz lub opóźnisz ciepłu wędrówkę na zewnątrz icon_wink.gif



to jeszcze musiałby wentylację mechaniczną założyć ... bo przez wentylacyjną grawitacyjną ciepła mu spierniczy tyle ile uciec i tak ma ... i cały Twój misterny plan o wielkim oszczędzaniu szlag trafi ....

jak sobie zrobi termosik nie uwzględniając wydajnej wentylacji to nic innego tylko grzyba w domu się dorobi....

Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

A czy mówiąc o ogrzewaniu elektrycznym mówisz normalnym ogrzewaniu centralnym wodnym, czyli grzejniki rurki i piec elektryczny przepływowy? Powiedz czy ławto jest uniknąć mostków termicznych. Płyta fund. to wyklucza tak? Pozostają ściany, czy w naszym kraju, fachowcy robią dużo błędów?


Można zrobić i podłogowe wodne elektryczne z kotłem elektrycznym ale moim zdaniem bardziej ekonomiczne,wygodne i łatwiej sterowalne są kable grzejne zatopione czy to w płycie(zależy od ekipy) czy to w wylewce.Grzejników nie ma.
Płyta fundamentowa izolowana styropianem eliminuje nam mostki termiczne na gruncie,chroni przed wilgocią.Dodatkowo jest możliwość wykorzystania jej jako akumulatora ciepła grzanego przez prąd w II taryfie.
Dlatego najodpowiedniejsze są ściany dwuwarstwowe korygujące błędy wykonawców przy murowaniu.

Cytat

to jeszcze musiałby wentylację mechaniczną założyć ... bo przez wentylacyjną grawitacyjną ciepła mu spierniczy tyle ile uciec i tak ma ... i cały Twój misterny plan o wielkim oszczędzaniu szlag trafi ....

jak sobie zrobi termosik nie uwzględniając wydajnej wentylacji to nic innego tylko grzyba w domu się dorobi....


Napisałem o wm z reku,to oczywista oczywistość icon_wink.gif.Najtańsza Luna to koszt 1300zł.
Cytat

Wentylacja mechaniczna z reku Luna(1300zł) zamiast grawitacyjnej.

Link do komentarza
[quote name='arturo72' date='29.01.2011, 00:07 ' post='177588']
Można zrobić i podłogowe wodne elektryczne z kotłem elektrycznym ale moim zdaniem bardziej ekonomiczne,wygodne i łatwiej sterowalne są kable grzejne zatopione czy to w płycie(zależy od ekipy) czy to w wylewce.Grzejników nie ma.
Płyta fundamentowa izolowana styropianem eliminuje nam mostki termiczne na gruncie,chroni przed wilgocią.Dodatkowo jest możliwość wykorzystania jej jako akumulatora ciepła grzanego przez prąd w II taryfie.
Dlatego najodpowiedniejsze są ściany dwuwarstwowe korygujące błędy wykonawców przy murowaniu.

Problem w tym, że kompletnie nie mam pojęcia o takich instalacjach. O ile bardziej tradycyjne centralne (groch) zaprojektuje i wykona mój ojciec, to przy elektrycznym musiałbym dać pole do popisu fachowcom.
Być może w dłuższym przedziale czasowym i tak by się to opłacało tego jednak nie wiem.
A z PGE nie żyje najlepiej. Muszą usunąć słup z drogi, której włodarzem jest gmina, a blokuje mi dojazd do działki Edytowano przez rased (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Można zrobić i podłogowe wodne elektryczne z kotłem elektrycznym ale moim zdaniem bardziej ekonomiczne,wygodne i łatwiej sterowalne są kable grzejne zatopione czy to w płycie(zależy od ekipy) czy to w wylewce.Grzejników nie ma.
Płyta fundamentowa izolowana styropianem eliminuje nam mostki termiczne na gruncie,chroni przed wilgocią.Dodatkowo jest możliwość wykorzystania jej jako akumulatora ciepła grzanego przez prąd w II taryfie.
Dlatego najodpowiedniejsze są ściany dwuwarstwowe korygujące błędy wykonawców przy murowaniu.


Napisałem o wm z reku,to oczywista oczywistość icon_wink.gif.Najtańsza Luna to koszt 1300zł.



cud , miód i orzeszki .... nie przeczę, że są to rozwiązania alternatywne kuszące ....
ale sądząc po wpisach - znasz się na tym , być może pracujesz w tym .... jesteś z tym obeznany ...
nie bierzesz pod uwagę, że normalny hydraulik Zdzisiek z Rozpierdzichowa który robi standardowo - mu tego nie zrobi .... ewentualnie gały wybałuszy jak usłyszy kable grzejne ... czy zabije śmiechem na hasło :ogrzewanie elektryczne ...

nie każdy ma możliwość znalezienia porządnej i niedrogiej ekipy która wykona to co proponujesz .... a jeśli ktoś robi sam z teściem - może spierniczyć ...
jest jeszcze inny aspekt - ten dom ma być tani .... z założenia instalacje miała robić chyba rodzina czy kolega .... mogę sobie dać rękę uciąć , że miały to być instalacje standardowe - bo takie z reguły "rodzina i koledzy" robią - jak zacznie brać do wszystkiego ekipy , to mu zbraknie i 300.000...
a Ty niestety nie pojedziesz potem robić poprawek czy ułożyć mu instalacji bo akurat Ty się na tym znasz ....

taka drobna sugestia ...

a teraz może cie dyskutować o nowinkach i innowacyjnych rozwiązaniach ... icon_lol.gif
ja się nie wypowiadam, bo się na takowych niestety nie znam ... mam tani dom standardowy ze standardowymi rozwiązaniami.... wykonanymi przez standardowe ekipy .... icon_biggrin.gif





Cytat

Problem w tym, że kompletnie nie mam pojęcia o takich instalacjach. O ile bardziej tradycyjne centralne (groch) zaprojektuje i wykona mój ojciec, to przy elektrycznym musiałbym dać pole do popisu fachowcom.
Być może w dłuższym przedziale czasowym i tak by się to opłacało tego jednak nie wiem.



no patrz .... jasnowidz ... właśnie o tym chwilę temu napisałam .... icon_biggrin.gif
Link do komentarza


no patrz .... jasnowidz ... właśnie o tym chwilę temu napisałam .... icon_biggrin.gif
[/quote]

Dlatego też pisałem do Ciebie pierwszą wiadomośćicon_smile.gif
A ty czym grzejesz?
Jakieś doświadczenia ile powinno mieć pom. gosp. by zmieścił się kocioł.
Od bidy wole przenieś garderobe gdzieś w wygospodarowane miejsc po tarasie i zrobić 6,5 metrowe pom. gosp.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

cud , miód i orzeszki .... nie przeczę, że są to rozwiązania alternatywne kuszące ....
ale sądząc po wpisach - znasz się na tym , być może pracujesz w tym .... jesteś z tym obeznany ...
nie bierzesz pod uwagę, że normalny hydraulik Zdzisiek z Rozpierdzichowa który robi standardowo - mu tego nie zrobi .... ewentualnie gały wybałuszy jak usłyszy kable grzejne ... czy zabije śmiechem na hasło :ogrzewanie elektryczne ...


Dlatego trzeba brać wszystkie za i przeciw.Ja tylko podsuwam pomysły a ułożenie kabli nie jest takie trudne,wystarczy tylko poczytać icon_smile.gif Tyż się nie znam na tym,ja będę...tylko budował się icon_smile.gif
45f181940f89b000.jpg

Cytat

nie każdy ma możliwość znalezienia porządnej i niedrogiej ekipy która wykona to co proponujesz .... a jeśli ktoś robi sam z teściem - może spierniczyć ...
jest jeszcze inny aspekt - ten dom ma być tani .... z założenia instalacje miała robić chyba rodzina czy kolega .... mogę sobie dać rękę uciąć , że miały to być instalacje standardowe - bo takie z reguły "rodzina i koledzy" robią - jak zacznie brać do wszystkiego ekipy , to mu zbraknie i 300.000...
a Ty niestety nie pojedziesz potem robić poprawek czy ułożyć mu instalacji bo akurat Ty się na tym znasz ....


Racja,kable grzejne dla takiej powierzni to ok.6tys.zł czyli koszt pieca na ekogroszek...Koszt montażu przez uprawnionego elektryka 1tys.zł-koszt pomp,do wliczenia pozostają jeszcze grzejniki,rurki itp.Czyli teściu z zięciem zajmują się czymś innym niż instalacją ogrzewania no chyba,że bojler zawieszą icon_wink.gif
Jak już pisałem pozbywa się komina ok.3tys.zł dodatkowa oszczędność.
Do płyty musi znaleść fachowców,którz zrobią to w ramach SSO.
Ocieplenie stropu robi się samemu,rozłożenie instalacji rekuperatora też samemu.
A tutaj o kablach dla wszystkich icon_smile.gif:
http://www.elektra.pl/pdf/content/vademecum_elektra.pdf
Link do komentarza


Racja,kable grzejne dla takiej powierzni to ok.6tys.zł czyli koszt pieca na ekogroszek...Koszt montażu przez uprawnionego elektryka 1tys.zł-koszt pomp,do wliczenia pozostają jeszcze grzejniki,rurki itp.Czyli teściu z zięciem zajmują się czymś innym niż instalacją ogrzewania no chyba,że bojler zawieszą icon_wink.gif
Jak już pisałem pozbywa się komina ok.3tys.zł dodatkowa oszczędność.
Do płyty musi znaleść fachowców,którz zrobią to w ramach SSO.
A tutaj o kablach dla wszystkich icon_smile.gif:
http://www.elektra.pl/pdf/content/vademecum_elektra.pdf
[/quote]

Ciesze się, że tu trafiłem bo można znaleźć na tym forum kupę ciekawych pomysłów.
Faktem jest, że narazie bliżej mi do bardziej tradycyjnych technik ogrzewania, ale nigdy nie mów nigdy.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego też pisałem do Ciebie pierwszą wiadomośćicon_smile.gif
A ty czym grzejesz?
Jakieś doświadczenia ile powinno mieć pom. gosp. by zmieścił się kocioł.
Od bidy wole przenieś garderobe gdzieś w wygospodarowane miejsc po tarasie i zrobić 6,5 metrowe pom. gosp.



ja mam ogrzewanie na ekogroch .... kotłownia o wymiarach mniej więcej ponad 3 metry długości na ponad 2 szerokości ... zmieścił mi się tam ciągiem kocioł z zasobnikiem, wymiennik wody (bojler) 300l i umywalka ... nic więcej na długość by tam nie wlazło.... miejsca zostało tylko na przejście i manewrowanie przy kotle ...

u Ciebie problem cały tkwi w tym, że pomieszczenie gospodarcze musisz raczej zostawić tam gdzie jest , ewentualnie poszerzyć czy "podłużyć" kosztem sąsiednich powierzchni - ponieważ tam masz komin , a jak wiemy - kotłownia musi być tam gdzie komin ....
ponadto nie wiadomo czy któraś z tych ścianek sąsiadujących jest nośna - i czy możesz tak łatwo sobie je poprzestawiać jak nam się nam wydaje ... aczkolwiek nie prognozuję , bo to jest na stronie to tylko rys rzutu - nie ma podanych żadnych szczegółów ... no ale bądźmy dobrej myśli , że coś się uda poczarować i tą kotłownię powiększyć ....
minimum to 3,5 metra długości ....

widzę jeszcze jedną niedogodność ... brak miejsca na opał, a co za tym idzie - opał będziesz składował na zewnątrz ....
logicznie - bedzie go musiał do tej kotłowni wnieść .... naginać z wiadrami , więc dobrze byłoby żebyś naginał jak najbliżej .... ale drzwi wejściowe masz od frontu a przejście do kotłowni przez wiatrołap - szczerze wątpię żebyś sobie na froncie postawił mało atrakcyjną wizualnie skrzynię na opał ....
także z wiader z węglem i popiołu który wybierasz się kurzy - i przejście przez wiatrołap może być niezbyt komfortowe icon_rolleyes.gif

kiedy widzę projekt jak Twój - pierwsze co mi się właśnie ciśnie (zwichrowanie jakieś czy coś icon_rolleyes.gif ) to właśnie że pomieszczenie gospodarcze jest niefunkcjonalne w żaden sposób - nie na rogu i nie z tyłu domu , żeby można zrobić osobne wejście i nie zasyfiać pół domu nosząc opał i popiół - daleko ....

ja mam optymalnie .... mam kotłownię z której oczywiście wchodze do wiatrołapu , ale w drugą stronę wchodzę do garażu , 2 metry od drzwi kotłowniczych mam drzwi wyjściowe z garażu , a tuż za garażem na tyłach domu mam skrzynię z opałem - w linii prostej to jakieś 3 metry noszenia wiader ... lepiej brzmi niż kilkanaście metrów naokoło domu , co? icon_wink.gif





Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Faktem jest, że narazie bliżej mi do bardziej tradycyjnych technik ogrzewania, ale nigdy nie mów nigdy.


Ja też na początku myślałem o ekogroszku,dalej pomysły ewaluowały przez pellet,pompę ciepła,wodne elektryczne i stanęło na kablach.Późną wiosną lub latem zaczynam icon_smile.gif
Link do komentarza
kiedy widzę projekt jak Twój - pierwsze co mi się właśnie ciśnie (zwichrowanie jakieś czy coś icon_rolleyes.gif ) to właśnie że pomieszczenie gospodarcze jest niefunkcjonalne w żaden sposób - nie na rogu i nie z tyłu domu , żeby można zrobić osobne wejście i nie zasyfiać pół domu nosząc opał i popiół - daleko ....

ja mam optymalnie .... mam kotłownię z której oczywiście wchodze do wiatrołapu , ale w drugą stronę wchodzę do garażu , 2 metry od drzwi kotłowniczych mam drzwi wyjściowe z garażu , a tuż za garażem na tyłach domu mam skrzynię z opałem - w linii prostej to jakieś 3 metry noszenia wiader ... lepiej brzmi niż kilkanaście metrów naokoło domu , co? icon_wink.gif
[/quote]

Qrcze własnie wszystkie projekty które oglądam tak maja. Niektóre nawet pom. gosp. w środku domu.
Myśle jeszcze, czy by czasem kosztem garderoby i pom. gosp nie powiększyć pokoju 8, a pokoj 7 zmniejszyć i tam gdzieś zrobić pom. gosp.
Tylko właśnie ciakawe, które ze ścian można zmieniać i czy takie ingerencje w projekt się opłacają Edytowano przez rased (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ja też na początku myślałem o ekogroszku,dalej pomysły ewaluowały przez pellet,pompę ciepła,wodne elektryczne i stanęło na kablach.Późną wiosną lub latem zaczynam icon_smile.gif



dla mnie CO na ekogroch było mniejszym złem .....
nie mam deputatu z kopalni na węgiel - za wszystko muszę zapłacić - żeby nie było ... icon_wink.gif
miałam alternatywnie do wyboru
- zwykły piec na węgiel - ale ja za leniwa jestem żeby codziennie dokładać....
- gaz - mam nawet podciągnięty do granic działki z przymusu (podpisałam sąsiadowi wniosek o rozbudowę sieci) - ale z niego nie korzystam , nawet kuchenkę mam na butlę z wyboru i z perspektywy czasu nie żałuję .... miałam okazję pogadać z sąsiadem i wiem ile za gaz płaci w zimowych miesiącach - oczywiście dopalając kominkiem, żeby było jednak jak najmniej icon_wink.gif
- prąd - nie byłam przekonana biorąc pod uwagę, że mam dom w ścianie jednak jednowastwowej i nie wiedziałam dokładnie jak to bedzie wszystko wyglądało jak przyjdzie już to grzanie uruchomić - a nie chciałam tak od razu domu sprzedawać mając przed oczyma widmo bankructwa icon_lol.gif



Cytat

Qrcze własnie wszystkie projekty które oglądam tak maja. Niektóre nawet pom. gosp. w środku domu.
Myśle jeszcze, czy by czasem kosztem garderoby i pom. gosp nie powiększyć pokoju 8, a pokoj 7 zmniejszyć i tam gdzieś zrobić pom. gosp.
Tylko właśnie ciakawe, które ze ścian można zmieniać i czy takie ingerencje w projekt się opłacają



to weź przysiądź i szukaj dalej .... aż znajdziesz taki który spasuje bez dużych ingerencji ... icon_wink.gif


Cytat

Późną wiosną lub latem zaczynam icon_smile.gif



dziennik budowy nie zapomnij założyć .... to może być bardzo ciekawa lektura i pomocna dla innych icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Racja,kable grzejne dla takiej powierzni to ok.6tys.zł czyli koszt pieca na ekogroszek...Koszt montażu przez uprawnionego elektryka 1tys.zł-koszt pomp,do wliczenia pozostają jeszcze grzejniki,rurki itp.Czyli teściu z zięciem zajmują się czymś innym niż instalacją ogrzewania no chyba,że bojler zawieszą icon_wink.gif
Jak już pisałem pozbywa się komina ok.3tys.zł dodatkowa oszczędność.
Do płyty musi znaleść fachowców,którz zrobią to w ramach SSO.
Ocieplenie stropu robi się samemu,rozłożenie instalacji rekuperatora też samemu.



o kosztach i oszczędnościach w tym zakresie pogadamy jak zamontujesz i ogrzejesz pierwszy sezon ....
na razie - prognozujesz ..... icon_wink.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

o kosztach i oszczędnościach w tym zakresie pogadamy jak zamontujesz i ogrzejesz pierwszy sezon ....
na razie - prognozujesz ..... icon_wink.gif


Oczywiście narazie prognozuje ale ceny materiałów mam podane,co do zużycia energii to jest to matematyka,a ona z reguły jest wiarygodna.Obliczyłem sobie ewentualne zapotrzebowanie domu na ciepło i wyszło mniej więcej zużycie prądu.
Narazie wyliczone zapotrzebowanie mojego domu na ciepło to 70-80kWh/m2 tzn.wychodzi ok.8260kWh na rok a to przy cenie prądu 0,3zł/kWh daje nam 2478zł za sezon grzewczy.
Zależnie od kasy,podczas budowy spróbuje jeszcze zmniejszyć ten wynik icon_smile.gif
Cytat

dziennik budowy nie zapomnij założyć .... to może być bardzo ciekawa lektura i pomocna dla innych icon_wink.gif


Nie omieszkam tego zrobić icon_wink.gif

Cytat

Heh znowu o ból głowy mnie przyprawiacie - byłem gotów postawić kominy i grawitacyjną a tu bach luna mi wyskoczyła icon_smile.gif Chyba założę w DzB nowy wątek z pytaniami icon_smile.gif


Akurat dla Twojej kubatury Luna będzie za mała,no chyba,że 4 Luny icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

o kosztach i oszczędnościach w tym zakresie pogadamy jak zamontujesz i ogrzejesz pierwszy sezon ....
na razie - prognozujesz ..... icon_wink.gif


Gdyby komuś przeniesienie kosztów budowy domu z ogrzewania na izolację wyszło mało korzystnie, nie miałbym co na Bartyckiej szukać. Klienci są głównie z polecenia. Naprawdę trzeba bardzo dużo złej woli, by izolując dom od wewnątrz i zakładając niecentralne i WM z reku - przekroczyć 30 kWh/m2 rocznie . Przykładowo w domach które są z natury mają połączoną izolację podłogi i ściany oraz paroizolację nie tylko w dachu ale i ścianie ( dom szkieletowy) taki przypadek się nie zdarzył. A przy minimalnej izolacji zalecanej od 20 lat przeze mnie – nie przekracza się 20kWh/m2 rocznie.


Cytat

70-80kWh/

Tyle się Panu nie uda uzyskać ! To jest możliwe tylko przy ocieplaniu na zewnątrz i barku paroizolacji.
Link do komentarza
Cytat

Gdyby komuś przeniesienie kosztów budowy domu z ogrzewania na izolację wyszło mało korzystnie, nie miałbym co na Bartyckiej szukać. Klienci są głównie z polecenia. Naprawdę trzeba bardzo dużo złej woli, by izolując dom od wewnątrz i zakładając niecentralne i WM z reku - przekroczyć 30 kWh/m2 rocznie . Przykładowo w domach które są z natury mają połączoną izolację podłogi i ściany oraz paroizolację nie tylko w dachu ale i ścianie ( dom szkieletowy) taki przypadek się nie zdarzył. A przy minimalnej izolacji zalecanej od 20 lat przeze mnie – nie przekracza się 20kWh/m2 rocznie.



Proponuję jednak nie mieszać "nowym" w głowach .
Tutaj buduje się domki w kwocie około 200.000zł - może sobie Pan wyobrazić jaki metraż tych domów będzie - z braku kasy, oszczędności - maleńki.... i Pan proponuje ocieplenie tych maleństw od środka? wie Pan co wyjdzie? nawet już nie dom dla krasnala , tylko dla chomika ...


co do rozwiązań Arturo72 ...
wiemy - że ogrzewanie elektryczne nigdy najtaniej nie wychodziło w porównaniu z innymi możliwościami .... matematyka matematyką, ale popełnią kilka mostków cieplnych tudzież dzieciak zimą wychodząc kilkanaście razy dziennie na dwór drzwi za doopą od razu nie zamknie , wietrzyć też czasem trzeba i srrru - cały misterny plan oszczędności pójdzie z kosztami ....
no ale wróćmy - umówmy się, że nie jest to najtańszy sposób ogrzewania - przy domku dobrze przemyślanym , ocieplonym , z wentylacją mechaniczną (czyli termosiku) być może tragedii nie będzie - na dziś .... ale co będzie jak cena energii elektrycznej z jakichś powodów poszybuje do góry i stanie się ceną zaporową?
wykluczyłeś wszystkie alternatywne opcje ogrzewania : komina niet - więc brak opcji ogrzewania na paliwo stałe , gaz i kominek ....
piec na ekgroszek można kupić z rusztem żeliwnym (ja taki mam) .... i dzięki temu mogę w nim spalać także tradycyjnym sposobem cokolwiek np. drewno którego po budowie zostanie ogrom .... zawsze mam jakąś alternatywę jeśli podzieje się coś i nie stać mnie będzie na ogrzewanie ekogrochem ...

a Ty - masz jakąś alternatywę ?

Link do komentarza
Bardzo proszę nie mieszać!
Cytat

wykluczyłeś wszystkie alternatywne opcje ogrzewania

Nie ja wykluczyłem, a fizyka! Nie da się połączyć takiego ogrzewania ze skuteczną izolacją.
Cytat

Tutaj buduje się domki w kwocie około 200.000zł -

Właśnie chodzi o kasę! O co trwa cała wojna z izolacją. Inwestycja w izolację jest mniejsza - izolacja jest trwalsza nie wymaga przeglądów i napraw - a skąd kasa na izolację ? Z OGRZEWANIA! Rynek instalacyjny ( pompy ciepła gaz ekogroszek ) jest przeciwny skutecznej izolacji. Bo rolą izolacji jest marginalizowanie roli ogrzewania.
Nie można krzywdzić nowych - podając koszt kWh a nie koszt ogrzewania.
Cytat

a Ty - masz jakąś alternatywę ?

Nie Masz alternatywy. Nie będzie można używać takich "paliw" w UE to pewne. Nie potrzebuję alternatywy, bo inne ogrzewania nie chodzą bez prądu. A 15 czy 20 kWh/m2 to naprawdę niewielkie koszty ogrzewania. Nie wyobrażam też sobie "obsługowego" systemu ogrzewania - wychodzę o 6 wracam 21 -22
Nie Masz alternatywy dla elektrycznego.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Proponuję jednak nie mieszać "nowym" w głowach .
Tutaj buduje się domki w kwocie około 200.000zł - może sobie Pan wyobrazić jaki metraż tych domów będzie - z braku kasy, oszczędności - maleńki.... i Pan proponuje ocieplenie tych maleństw od środka? wie Pan co wyjdzie? nawet już nie dom dla krasnala , tylko dla chomika ...


Zgadzam się icon_smile.gif


Cytat

co do rozwiązań Arturo72 ...
wiemy - że ogrzewanie elektryczne nigdy najtaniej nie wychodziło w porównaniu z innymi możliwościami .... matematyka matematyką, ale popełnią kilka mostków cieplnych tudzież dzieciak zimą wychodząc kilkanaście razy dziennie na dwór drzwi za doopą od razu nie zamknie , wietrzyć też czasem trzeba i srrru - cały misterny plan oszczędności pójdzie z kosztami ....
no ale wróćmy - umówmy się, że nie jest to najtańszy sposób ogrzewania - przy domku dobrze przemyślanym , ocieplonym , z wentylacją mechaniczną (czyli termosiku) być może tragedii nie będzie - na dziś .... ale co będzie jak cena energii elektrycznej z jakichś powodów poszybuje do góry i stanie się ceną zaporową?
wykluczyłeś wszystkie alternatywne opcje ogrzewania : komina niet - więc brak opcji ogrzewania na paliwo stałe , gaz i kominek ....
piec na ekgroszek można kupić z rusztem żeliwnym (ja taki mam) .... i dzięki temu mogę w nim spalać także tradycyjnym sposobem cokolwiek np. drewno którego po budowie zostanie ogrom .... zawsze mam jakąś alternatywę jeśli podzieje się coś i nie stać mnie będzie na ogrzewanie ekogrochem ...

a Ty - masz jakąś alternatywę ?


W moim przypadku jako alternatywa na brak prądu jest właśnie kominek,jeśli ceny prądu pójdą do góry to automatycznie wszystkie media też.
Masz przykład z ekogroszkiem.Cena 800zł/t powala,ile miesięcznie kg zużywasz ? 500-700kg tj 400-600zł/miesiąc.
Jak zapewne wiesz j-j zużywa prądu ok.500zł za cały sezon grzewczy !! Ale to jest inna półka icon_wink.gif
Przy moim planowanym zapotrzebowaniu,prądu zużyję ok.400zł/miesiąc,dobra,niech będzie 600zł na dzieciaki nie domykające drzwi icon_smile.gif
Dla mnie jest to akceptowalne,przy całkowicie bezobsługowym źródle ciepła,nie muszę martwić się o miejsce na składowanie węgla,powierzchnię pom.gospodarczego itp.
Brałem pod uwagę wodną elektryczną podłogówkę,żeby w razie czego podpiąć do niej obojętnie co ale stwierdziłem,że nie po to oszczędzam i wydaję kasę na doprowadzenie do niskiego zapotrzebowania na ciepło,żeby potem kombinować.
Dlatego warto za wczasu doprowadzić dom do stanu wysoce energooszczędnego bo każde media kosztują i cena każdego medium wzrośnie icon_smile.gif
W przypadku projektu rased za niewielkie pieniądze można doprowadzić go nawet do zużycia 30-50kWh/m2 a wtedy nie ma po co zastanawiać się nad inną alternatywą ogrzewania.
Link do komentarza
Cytat

Nie Masz alternatywy. Nie będzie można używać takich "paliw" w UE to pewne.



Panie Tomasz - co Pan mi tu za pierdoły opowiada?
zamierzam żyć i przejmować się jeszcze jakieś 20 lat , może ciut więcej albo mniej ..... chce Pani mi powiedzieć, że w ciągu 20 lat zabronią w Polsce , na Śląsku gdzie mieszkam i który na węglu stoi - palenia węglem? W POLSCE???!!!
no ale dobrze , niech będzie - pozostaje jeszcze palenie drewnem , które jest może bardziej czasochłonne ale jednak jest alternatywą dla mnie ..... chce mi Pan powiedzieć, że drewnem też nie będzie można?
kochani - wszyscy którzy macie kominki - zastanówcie się dobrze - zlikwidujcie kominki , bo jak nie to Wam zarekwirują icon_rolleyes.gif icon_lol.gif

Cytat

Nie potrzebuję alternatywy, bo inne ogrzewania nie chodzą bez prądu.



zgadzam się - piec na ekogroch też potzrebuje prąd choćby do sterownika , wentylatora czy pompy ....le są to znikome wartości - niech Pan nie porównuje tego do grzania prądem całego domu ....


Cytat

A 15 czy 20 kWh/m2 to naprawdę niewielkie koszty ogrzewania. Nie wyobrażam też sobie "obsługowego" systemu ogrzewania - wychodzę o 6 wracam 21 -22



a ja sobie wyobrażam .... szczególnie obrazowo wtedy , kiedy mogłabym zaoszczędzić kilka tysięcy rocznie kosztem tylko kilkudziesięciu minut dziennie swojego czasu ... czyli palić drewnem wtedy kiedy ceny ekogrochu osiągną pułap dla mnie niedostępny ....

Cytat

Nie Masz alternatywy dla elektrycznego.



jasne , jasne .... pożyjemy , zobaczymy ...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...