Skocz do zawartości

Nasze Domki za 200tys.


Recommended Posts

Cytat

Biorąc pod uwagę całość kosztów budowy inwestycji pt. „kotłownia CO i CWU” (nie licząc kosztów instalacji samej „sieci i odbiorników” CO i CWU, bo są takie same), można zaryzykować tezę, że w sprzyjających okolicznościach, różnica w kosztach nie przekroczy 10.000zł - a w skrajnych przypadkach może być nawet porównywalna.

To samo dotyczy wentylacji mechanicznej, nawet z rekuperacją – w skrajnych przypadkach WM może inwestycyjnie wyjść taniej niż „grawitacyjna”.




jak i w budowie całego domu - sprzyjające okoliczności , skrajne przypadki ..... ok ....
powodzenie zależy od wielu czynników....
Link do komentarza
Czyli z solarami jest jak w zyciu niby fajne a generalnie malo sensowne jak sie pieniazki musi liczyc icon_smile.gif..kropeczka ja tez mieszkam w gorach icon_biggrin.gif u nas halny czesto szaleje.Ja mam zamiar miec piec z podajnikiem bo marzeniem jest przyjsc po pracy wieczor i by cieplo bylo w domu .Daggulka przeczytalem twoj dziennik budowy[wlasciwie obydaw..wersje mini i max] domek ,kolo domku masz bajka:) gratuluje wielu ciekawych pomyslow,widac ze wiele pracy wlozyliscie w to co macie[uswiadamia mi to pomimo optymizmu ile jest jeszcze pracy do zrobienia] ale efekt osiagneliscie znakomity icon_smile.gif .Teraz paradoksalnie mam dylemat jak ma kuchnia wygladac....chodzi o ergonomie, meble.Odrazu mowie jestem facetem ale lubie przemyslane rozwiazania ,praktyczne icon_smile.gif by zonka mogla sie bardziej spelniac w kuchni icon_smile.gif..aha jakby jakies feministki mnie napadly to ja tez umiem gotowac...moja wizytowa potrawa jest ugotowanie wody na herbate icon_biggrin.gif

A z solarami zrobie w ten sposob ze podciagne pod dach instalacje [zeby kiedys nie kuc jak by sie zmienilo cos] i zostanie to... na zas icon_smile.gif
2 opcja to doloze taki maly piecyk na sama ciepla wode.Rodzice ,tesciowie maja i sprawdza sie to znakomicie Edytowano przez wuwok (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wuwok - ja kuchnię w M-3 sobie sam zaprojektowałem i jest fajnie icon_smile.gif

Uwzględnij tak:
Jakie piece do wypieku
jaka zmywarka
- jakie roboty AGD i gdzie mają stać
- jaka mikrofala
- jaki typ kuchni
- jaki barek/wyspa..
- ile kontaktów potrzebujesz by to wszystko podłaczyć icon_smile.gif

Ja dzisiaj znowu będe piec chleb wiejski pszenny i żytnio-pszenny na zakwasie naturalnym bez drożdży icon_smile.gif
I juz w nowym domu marzy mi się piec chlebowy a przy okazji do pizzy icon_smile.gif

Link do komentarza
Cytat

Biorąc pod uwagę całość kosztów budowy inwestycji pt. „kotłownia CO i CWU” (nie licząc kosztów instalacji samej „sieci i odbiorników” CO i CWU, bo są takie same), można zaryzykować tezę, że w sprzyjających okolicznościach, różnica w kosztach nie przekroczy 10.000zł - a w skrajnych przypadkach może być nawet porównywalna.

To samo dotyczy wentylacji mechanicznej, nawet z rekuperacją – w skrajnych przypadkach WM może inwestycyjnie wyjść taniej niż „grawitacyjna”.


Czemu nie poszaleć icon_wink.gif zamiana na pasywny, a reku wyjdzie taniej od sprawnej grawitacyjnej icon_lol.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

arturo72 moglbys rozwinac swoja mysl?? bede na etapie wody itd wiec dobrze miec juz jasny poglad na pewne rzeczy:)


Pisałem o pompie ciepła tego typu:
http://www.mk.net.pl/sklep/index.php?page=...&idmenu=125
Można znaleść taniej,zamontowana z głową może służyć nam również w zimie.Na pewno jest to lepsza i tańsza propozycja od solarów.
Przymierzam się do niej icon_wink.gif
Link do komentarza
wuwok gdzie mieszkasz? Ja nie mam reku, trochę żałuje- pisałam o tym bo jednak domek zbyt szczelny słabo się wentyluje- ale wycena była na 16 tys, nie mieliśmy tyle wtedy. (teraz tym bardziej nie mamy hehe). Moje szwagry nie mają gazu i mają już 3 lata taki piec na eko groszek z podajnikiem i chwalą sobie to rozwiązanie, koszty wychodzą niskie, niższe trochę niz u nas, a roboty nie ma znów tak dużo:)
Link do komentarza
mieszkam w okolicach rabki icon_smile.gif [tej kolo chabowki ] mi chodzi o ciepla wode w lecie..w zimie piec z odajnikiem cuda uczyni icon_smile.gif zasypiemy podajnik [ja lub chlopcy] a moja krolewna bedzie tylko/az palila czyli ustawilala na piecu komputerek icon_smile.gif..coz zonka bedzie palila bo ja za pieniazkami cale dnie sie uganiam icon_biggrin.gif

swoja droga rozmawialem z ludzmi ktorzy maja zwykle piece i kupują wegiel i z paroma osobami co maja piece na ekogroszek...wniosek wyszedl taki ze na eko trosze drozej wychodzi [niema tragedi] ale konfort palenia zdecydowanie wiekszy icon_smile.gif. Edytowano przez wuwok (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Kalumet moja rada wez od sasiada najwyzej załóż sobie podlicznik i bedzie widzial ile pradu sie bierze przy budowie...ja generalnie tez bralem od sasiada ,i bede bral dopóki pradu w domu nie zrobie .Ja mialem o tyle lepiej ze sasiad znajomy wiec przeliczylismy ile w ciagu doby licznik nabil kilowatow i pomnożyłem przez dni w ktore ja robilem na budowie .Sasiad zadowolony a mi wyszlo smiesznie tanio .Chcac tanio czlowiek musi isc na kompromis..
Link do komentarza
Cytat

Kalumet moja rada wez od sasiada najwyzej załóż sobie podlicznik i bedzie widzial ile pradu sie bierze przy budowie...ja generalnie tez bralem od sasiada ,i bede bral dopóki pradu w domu nie zrobie .Ja mialem o tyle lepiej ze sasiad znajomy wiec przeliczylismy ile w ciagu doby licznik nabil kilowatow i pomnożyłem przez dni w ktore ja robilem na budowie .Sasiad zadowolony a mi wyszlo smiesznie tanio .Chcac tanio czlowiek musi isc na kompromis..



ja na razie poznałem jednego sąsiada
z resztą tylko na dzień dobry
na razie wydaje się spoko gościu
nie wiem jaki jest gdy chodzi o kasę
prędzej założyłbym podlicznik
ile takie coś może kosztować ?
z tego co wiem to energetyka nie pozwala na to
wynajem agregatu to koszt około 100 zł/dzień icon_evil.gif
Link do komentarza
Ile? koszt taki ze kupujesz sobie licznik na alegro 3fazowy i sobie sam go montujesz [nic trudnego] [puszcasz przez niego prad ktory bedzie plynol do ciebie] u siebie rozdzielasz go na "sile" i 220v [spokojnie zrobisz to na jakies desce] icon_smile.gif .Energetyka niby nie pozwala ale gdy ja bylem zakladac prad na dzialce facet sam mi powiedzial bym sobie od sasiada wziol jakiegos bo prad na budowe jest choro drogi icon_smile.gif .Oczywiscie powiedzial to nieoficjalnie...Zapytaj,nic nie kosztuje a moze sie uda...wtedy pare zeta bedziesz do przodu

Jesli nie wiesz jak podlaczyc licznik to kumpli popytaj..napewno ktos umie,wie jak to zrobic icon_smile.gif w koncu swiat jest pelen "zlotych raczek" Edytowano przez wuwok (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wstąp do sąsiada z 0,7 dobrego alkoholu, to pogadacie o pożyczeniu prądu. Ja napewno spróbuje. Jeśli się nie zgodzi nic nie strace. Prąd budowlany jak przedmówca napisał jest przesadne drogi. Sam abo. o ile pamiętam 53zł miesięcznie. Później zobacze dokładnie to co przysłali z elektrowni, ale cena 1800 za przyłącze docelowe.

Pozdrawiam
Wesołych Świąt.
Link do komentarza
Cytat

Później zobacze dokładnie to co przysłali z elektrowni, ale cena 1800 za przyłącze docelowe.



1. Koszty przyłącza docelowego zależą niemal tylko od wielkości zamówionej mocy.
2. Radziłby jednak pod-licznik kupować w hurtowniach elektrycznych, a nie na alledrogo, chyba, że u znanych firm. Bo w hurtowni koszt to ok. 50 - 70 PLN, ale za to jest gwarancja wiarygodności pomiaru.
3. Nie należy zapominać, że to jest jednak naruszanie prawa i sąsiad musi to skrywać przed energetyką, bo może zostać oskarżony o kradzież prądu (zuzywanie energii do innych celów niż domowe, energetyka uznaje za normalną kradzież, bo to właśnie są inne taryfy i inna kasa). A wtedy to sąsiada może kosztować kilka tysięcy złotych.
Link do komentarza
za licznik 50-70zl?? to masz tanio, na hurtowniach mi powiedzieli 130zl icon_smile.gif [pewnie widac ze przy kasie jestem icon_biggrin.gif ] co do skrywania sie to rano rozwija wieczor zwija kabel ..proste.My mowimy o jak najtanszej formie a co do prawa to jak sam pracownik mi energetyki tak doradzil . Znaczy ze generalnie ciche przyzwolenie jest ,a po 2 przecież za ten dodatkowy prad sie zaplaci defakto.Ja bym nie demonizowal i nienazywal kradzieza .

Oczywiscie najprosciej wziasc elektryka ale niestety drogo wychodz [oplacenie prowizorki i chora cena pozniej pradu..dobrze powiedzmy jak ktos sie w ciagu roku sie uwinie ale sa ludzie co buduja mury pare lat i??mozna zbankrutować ]..za drogo:( .Ja juz w marcu bede robil prad w calym domu i bede podlanczal sie do sieci i dzieki tej "kradziezy" jestem ladne pare zeta do przadu Przylacz musze zaplacic ale inastalcja bedzie gotowa do podlaczenia przez panow elektrykow do slupa.. Edytowano przez wuwok (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

1. Ja nic nie nazywałem icon_biggrin.gif
2. Zgadzam się, można... icon_biggrin.gif



sam abonament to chyba 47 zł
chyba, że znowu podrożał
do sąsiada będę musiał ojca posłać bo ja niepijący jestem
w razie czego ojciec to wszystko połączy
na wiosnę będzie trzeba pogadać z sąsiadem
prąd przydałby się wcześniej

dzięki za wyjaśnienie
Wesołych Świąt
Link do komentarza
Mówicie że energetyka nie pozwala pożyczać prądu? To u nas było tak. Poszłam po warunki itd i przy podpisywaniu umowy pani w energetyce mówi co mnie że przyłacz będzie za pól roku. Ja na to że mam ekipę za dwa miesiące. A pani na mnie jak na kosmitę "to co sąsiada pani nie ma żeby pożyczyć prąd?". Wszyscy tak robią. Podlicznik kosztuje grosze (chyba 70-80 zł). Zakłada się i tyle. Po co wywalac kase na dwa przyłacze?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witajcie. icon_biggrin.gif
Myślę, że pasujemy do tego wątku "Dom za 200 tys" icon_biggrin.gif
Budujemy dom LMB 46 (bez garażu) Do tej pory wydaliśmy 38 000 tys. (Stan surowy otwarty) Robocizna nas nic nie kosztowała, bo budujemy sami, tzn. mój mąż, teść ja i czasami teściowa.Plan na 2011 rok to - okna, elektryka, przyłącze wody, kanaliza - około 30m-zgroza icon_confused.gif )Jak śniegi puszczą dam znać jak nam idzie icon_biggrin.gif
Pozdrawiam wszystkich odważnych mających w kieszeni tylko 200 tys na domek icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam Wszystkich!. http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php...rojekt=16#rzuty to jest mój wymarzony domek. Działka już jest. Czy w kwocie 250 tys zł jestem w stanie się wyrobić pod klucz?.
Wiem ze ceny materiałów i robocizny są zależne do województwa. Ja buduje w Sandomierzu.
Proszę o opinie. Dzięki i pozdrawiam.

Ps. Super jest to forum,wiele przydatnych informacji.


Wspaniały ten domek icon_smile.gif
Link do komentarza
Witam wszystkich tez chce wybudować dom do 200 tys do zamieszkania w systemie gospodarczym a oto projekt domu który chce zbudować http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/marysia/45 działkę mamy swoja I tutaj moja prośba o opinie na temat tego domu chce zaznaczy ze będzie to wersja "B" z dodatkowym pokojem na dole ten projekt mi najbardziej odpowiada bo nie jest ani za mały ani za duży w sam raz jak dla mnie oczywiście będą zmiany w projekcie zęby jak najbardziej obniżyć koszty budowy czyli większość okien dachowych będzie osunięta będą tez normalne drzwi i okna proste nie jakieś półokrągłe. Tez jak najtańszym kosztem większość instalacji sam będę robił tynkowanie i inne rzeczy no z mała pomocą rodziny . Czekam na wasze sugestie. icon_biggrin.gif Edytowano przez Ripley (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jesli tyle sam zrobisz mysle ze ci sie uda:)...Generalnie ludzie ktorzy za wszystko placa maja wysokie koszta robocizny .Sam robie ile sie da samemu i narazie jest oki...Rada dla stawiajacych nie budujcie za duzych domow bo koszt ich wykonczenia jest duzo wiekszy niz malych .Sam tak zrobilem i liczac metraz tynkow az sie za glowe zlapalem:D
Link do komentarza
A moja rada jest taka.

Wybierając projekt domu, pamiętajcie, że wybudować trzeba cały dom, a nie tylko powierzchnię użytkową.

Pracownie projektowe często podają powierzchnię użytkową, bo to jest istotne w przypadku kredytu „rodzina na swoim”.
A że jest to istotne, choćby na przykładzie wyżej podanej „Marysi” – projektant podaje, ze dom ma 112,1m2 powierzchni użytkowej, ale budować i wykończyć trzeba trochę ponad 143m2.

Dla wszelkich kalkulacji, ten wymiar całkowity jest najbardziej miarodajny, bo inaczej „gubi się” tak około 50.000zł (w przypadku Marysi).
Link do komentarza
Wszystko rozumiem. Przejrzałem mnóstwo projektów wiele wieczorów z nosem w ekranie ten projekt najbardziej mi przypadł do gustu a w klitce nie chce mieszkać bo akurat teraz mieszkam w kamienicy stare budownictwo ogromne pomieszczenie kolo 140 m2 samej powierzchni podłóg i jestem zmuszony do wyprowadzi bo czynsz jest bardzo duży to już wole co miesiąc dawać na spłatę kredytu a place za swoje a nie darmozjadom. Myślę ze na 99,99% to będzie ten dom mnóstwo foruf przeczytałem odnośnie Marysi i nie jest tak zle ludzie budują ten dom w stanie surowym otwartym za 60 tys icon_biggrin.gif Musze się zorientować jeszcze bo na dniach chce kupować projekt i na wiosnę zaczynać a jeszcze jest trochę załatwiania na same dokumenty w sprawie odrolnienia działki czekałem 1 rok i 2 miesiące będzie co będzie zobaczymy muszę być optymistom icon_surprised.gif
Link do komentarza
Witam !

Na początku pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
W wielkim skrócie. Ten rok przeznaczam na wydzielenie działki, zakupienie jej z własnych środków, dopilnowanie wszelkiej papierologii. Przyszły przeznaczam na rozpoczęcie budowy domu o powierzchni około 100-110 m2 w cenie oczywiście do 200 tys PLN.
Będę dysponował nietypową działką, bo o szerokości od 14,5 do 13m i długości około 85m.
Taki pas startowy dla samolotów:)
Wiąże się to oczywiście z wyrzeczeniami dot. projektów, bo nie ma ich zbyt wielu w sieci na tak wąską działkę.
Wstępnie znalazłem cztery projekty i chciałbym zasięgnąć opinii o ewentualne koszta budowy każdego z domów.

Promyczek:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Promyczek...,idp,11823.html

Z45:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Z45/a,s_pd,idp,5999.html

Z38:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Z38/a,s_pd,idp,5993.html

C230B Szczupły: (zamiast garażu będzie pokój):
http://www.projekty24.com.pl/projekty/proj...i,rid,6347.html


Proszę o opinie.
Z góry serdecznie dziękuję...

DS

Link do komentarza
Zasadniczo te projekty są bardzo podobne.... widzę, ze trzy z nich mają dodatkowo gabinet na parterze - widać jest to dla Ciebie priorytet , pierwszy ma kuchnię zamkniętą - pozostałe otwartą na salon , chyba wszystkie mają balkony - z doświadczenia powiem, że nie są do niczego potrzebne a podrażają koszt budowy .... tak naprawdę zależy tylko od Ciebie - czego od domu oczekujesz i co jest dla Ciebie najważniejsze.
Chciałam też zauważyć, że żaden z tych projektów nie ma miejsca na kotłownię , pozostaje ogrzewanie domu gazem, kominkiem , lub PC.

Nie powiem Ci , i nikt Ci nie powie za ile można wybudować te domy . To zależy to od wielu czynników ( koszt ekip, ilość pracy wykonanej samodzielnie , rodzaj użytych materiałów itd).
Pierwszy projekt chyba najprostszy i najtańszy w budowie , najmniej podoba mi się ostatni.
Link do komentarza
Jeśli chodzi o pierwszy projekt, który wskazałem nie był on przypadkowy.
Ogrzewanie ma być oczywiście na paliwo stałe w odpowiednim pomieszczeniu które zaadoptowane zostanie
z gabinetu.
Gabinet znajdzie się na miejscu kuchni.
Kuchnia zaś będzie na miejscu pierwotnej łazienki.
Nowa łazienka znajdzie się na części kuchni + spiżarni (wyłącznie wc z umywalką)
Mam nadzieję, że się połapiesz.
Poddasze pozostaje bez zmian.

Czy 8m2 starczy na kotłownię z takim piecem + miejsce na węgiel?

Myślę jeszcze o kominku w salonie. Takim małym ale bym mógł również za jego pomocą ogrzać dodatkowo pozostałą część domu.

Jeśli chodzi o własny wkład w budowę to będzie to wykończenie całego wnętrza oprócz:
- montażu instalacje wody zimnej oraz ciepłej,
- kanalizacja sanitarna,
- instalacja grzewcza (tu chciałbym porwać się z motyką na słońce i samemu zadbać o ciepło w domu),
- położenie glazury (choć tutaj mam znajomego kafelkarza:)

Podłogi, tynki i okładziny na ścianach, montaż drzwi wewnętrznych, elektryka oraz instalacje techniczne RTV, telefon etc. wykonuję z pomocą wszystkich chętnych wśród rodziny i znajomych.



Link do komentarza
Cytat

Jeśli chodzi o pierwszy projekt, który wskazałem nie był on przypadkowy.
Ogrzewanie ma być oczywiście na paliwo stałe w odpowiednim pomieszczeniu które zaadoptowane zostanie
z gabinetu.
Gabinet znajdzie się na miejscu kuchni.
Kuchnia zaś będzie na miejscu pierwotnej łazienki.
Nowa łazienka znajdzie się na części kuchni + spiżarni (wyłącznie wc z umywalką)
Mam nadzieję, że się połapiesz.
Poddasze pozostaje bez zmian.



Połapałam się ... icon_wink.gif
łazienka dolna i górna nie będą po zmianach w tym samym pionie .... łazienka dolna pozbawiona będzie dojścia do komina , w którym jak mniemam będą szły kanały wentylacyjne ... więc reasumując - dolna łazienka zostanie pozbawiona wentylacji ... ale to nie problem , bo można zamontować kratkę w ścianie zewnętrznej - tylko nie zapomnij o tym przy budowie...


Cytat

Czy 8m2 starczy na kotłownię z takim piecem + miejsce na węgiel?



wystarczy na kotłownię - nie wystarczy na skład opału ......
będziesz musiał chyba przesunąć komin .... bo kotłownia , jeśli chcesz mieć piec na paliwo stałe musi być przy kominie - a tu Ci tak nie wyjdzie jeśli chcesz zamienić jak pisałeś .... zapytaj pracownię która sprzedaje projekt czy taka zmiana jak przesunięcie komina wchodzi w grę ...
ja też mam piec na paliwo stałe - konkretnie na ekogroch .... kotłownia ma wymiary 3,5 na 2,30 ....
wszedł kocioł z zasobnikiem , wymiennik wody 300l , mała umywaleczka ... i jest miejsce żeby koło tego chodzić ... nie ma szans najmniejszych na skład opału .... nie licz na to ....
ja rozwiązałam to tak, że zrobiłam dużą skrzynię na opał na zewnątrz na tyłach domu .... zaraz za garażem , na styku z domem , zaraz obok mam drzwi do garażu przez który idę do kotłowni ... w linii prostej to może 3 metry .... więc noszenie opału nie jest takie uciążliwe ... zrobiłam sobie też dodatkową boczną bramę którą wjeżdża samochód z węglem i wysypuje opał bezpośrednio do skrzyni ... czyli w sumie bezobsługowo ...
jest to duże udogodnienie ... i dziękuję sobie że na to wpadłam patrząc na sąsiada który raz do roku szufluje łopatologicznie 4 tony ekogrochu do worków i składuje na tyłach domu w wiacie ... a częściowo w garażu ....

Cytat

Myślę jeszcze o kominku w salonie. Takim małym ale bym mógł również za jego pomocą ogrzać dodatkowo pozostałą część domu.



Jeśli masz możliwość posiadać CO na paliwo stałe - to proszę Cię , nie baw się w kotłownię w salonie . Miej kominek jeśli chcesz - ale załóż , że do celów rekreacyjnych , a CO rób , licz i wymiaruj tak jakbyś z tego kominka miał w ogóle nie korzystać. Ja np. mam CO mieszane - tam gdzie kafelki mam podłogówki, a w pokojach mam grzejniki - jestem zadowolona i w zupełności wystarcza.
Kominek jest to bardzo fajny gadżet pod warunkiem, że nie jest obowiązkiem i nie robi kotłowni z salonu.

Cytat

Jeśli chodzi o własny wkład w budowę to będzie to wykończenie całego wnętrza oprócz:
- montażu instalacje wody zimnej oraz ciepłej,
- kanalizacja sanitarna,
- instalacja grzewcza (tu chciałbym porwać się z motyką na słońce i samemu zadbać o ciepło w domu),
- położenie glazury (choć tutaj mam znajomego kafelkarza:)

Podłogi, tynki i okładziny na ścianach, montaż drzwi wewnętrznych, elektryka oraz instalacje techniczne RTV, telefon etc. wykonuję z pomocą wszystkich chętnych wśród rodziny i znajomych.



Jeśli masz darmową lub tanią pomoc , czyli koszt robocizny tu odpadnie - masz szansę wybudować ten prosty domek tanio .... za ile - nie powiem Ci , bo nie jestem wróżką.... icon_wink.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Jeśli masz darmową lub tanią pomoc , czyli koszt robocizny tu odpadnie - masz szansę wybudować ten prosty domek tanio .... za ile - nie powiem Ci , bo nie jestem wróżką.... icon_wink.gif icon_biggrin.gif



A myślałem, że jesteśicon_smile.gif

No to widzę, że będę miał problem ze składowaniem ekogroszku.

Myślałem również nad częściowym podpiwniczeniem budynku tylko i wyłącznie na kotłownie i drugie pomieszczenie np na 2 tony groszku ładowanego od przodu domku (by zachować boczną ścianę bez otworów okiennych czy drzwiowych i dzięki temu mieć 3m na przybliżenie się do granic działki).
Zatem taka piwniczka mogła by mieć powiedzmy 16m2.
8m2 na piec i 8m2 na węgiel.
Obawiam się jednak czytając różne artykuły dot. podpiwniczeń, że bardzo podwyższają one koszt ogólny domu:(
Czy podpiwniczenie 1/4 powierzchni budynku kosztuje 1/4 ceny ogólnego podpiwniczenia ?

Czy tak tego się nie wylicza? Edytowano przez DirtySanchez (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
piwnica jeśli wychodzi ze spadku działki .... wydaje się być dobrym wyjściem ...
ale też zależy - szczególnie od gruntu ... jeśli jest trudny , to na izolację wydasz niemałe pieniądze ...
ja budowałam na torfach - piwnica odpadła w przedbiegach - sąsiad budował obok z myślą o piwnicy - wykopał wylał, zaizolował .... i zasypał po którymś z kolei zalaniu .... zanim jeszcze postawił ściany parteru ....
Nie wiem jak się liczy koszt budowy piwnicy , bo nie posiadam ... może ktoś inny się wypowie ....

a może pomyśl nad projektem indywidualnym? wyrysuj sobie co byś potrzebował i idź do architekta , czy to jest do zrobienia ... wtedy możesz budować taki dom jaki Ci się wymarzy ....
masz możliwość na dom dłuższy .... to wyrysuj sobie dłuższy dom z miejscem na kotłownię i skład opału i na wszystko co jest Ci potrzebne ....
Link do komentarza
jestem szczęśliwą posiadaczka działki budowlanej i związku z tym zastanawiam się nad budową domu
zastanawiam się nad tym projektem:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m4aa8ab152ff86

zamierzam tez zmieścić się w 200.000zł "pod klucz"(w ostateczności dorzucę 50.000zł z skarpety:D-) systemem gospodarczym,w pierwszej fazie poddasze nie musi być wykończone
na pracach wykończeniowych mogę zaoszczędzić (większość możemy wykonać sami)

czy rezygnacja z wykusza obniży choć troszkę koszt budowy domu?(o ile?tak w przybliżeniu) ewentualnie proszę o inne propozycje obniżający koszt budowy tego projektu:)

i czy wyliczenia "pod klucz" budowy domu na stronie Archona "mniej więcej" pokrywają się z rzeczywistymi kosztami budowy?(ja rozumie ze to tez koszt jest uzależnione od osobistych preferencji przy wykończeniu domu)- wybierając projekt domu właśnie sugerowałam się podanymi kosztami budowy "pod klucz"

niestety mężowi bardziej te przypadły projekty :
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m46029edb06bbc
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...4995294a8dfd8,1 Edytowano przez aness (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja również posiadam kwotę 200 tys. za które zamierzam wybudować mały domek. Zdecydowałem się na następujący projekt Mój przyszły domek posiadam ogrodzoną i w pełni zagospodarowaną działkę budowlaną z podciągniętymi wszystkimi mediami, podłączoną do sieci gazowej i wod-kan. Zamierzam nieco uprościć w/w projekt w celu zmniejszenia kosztów budowy(choćby likwidacja lukarni). Za wymienione 200 tys. chciałbym w pełni urządzić parter, a jeśli zostaną jakieś środki nadgryźć piętro. Załatwiam teraz wszystkie potrzebne pozwolenia i wczesną wiosna startuje z budową. Niestety do stanu ssz jestem zmuszony korzystać z ekip budowlanych, a dopiero przy wykończeniowce będę mógł co nieco zrobić sam. Jak myślicie jakie są moje szanse na zmieszczenie sie w wymienionej kwocie?
Link do komentarza
Taka uwaga dla wybierających projekt domu.

Zastanawia mnie zupełny brak wyobraźni u osób, które decydują się na dom bez pokoju (sypialni) na parterze.
Oczywiście, ze nikomu tego nie życzę, ale zawsze istnieją „wypadki losowe” nawet nie takie groźne.
Wystarczy złamana noga, a pokonanie schodów może być barierą nie do przebycia, a wtedy jesteśmy „niewolnikami poddasza” (jak tam, jeśli tam już wejdziemy).

Schody bardzo czesto są pułapką.

Moim zdaniem budując dom, trzeba mieć na uwadze, że ma on być dla nas przyjazny w każdych okolicznościach.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...