Skocz do zawartości

Nasze Domki za 200tys.


Recommended Posts

Cytat

Oczywsicie uderz w stol a nozyce sie odezwa. Zapytalam o kokretne spojrzenie na dany dom i koszt jego budowy.
Bylam ciekawa Waszych opinii, bo jak napisal Barbossa wydaje mi sie tam troche pokielbasione w parametrach
A tu jak zwykle, klotnie osadzanie czy zielony czy czerwony. To odpowiem jeszcze raz, papierologia jest, media sa, oszczednosci sa, 4 lata czytania tez, znam warunki bankow jak i swoje warunki gruntowe. Tych informacji nie potrzebuje



to czego potrzebujesz?
deklaracji od forumowiczów?
rozgrzeszenia sumienia żeby nie brać tej decyzji w całości na swoje barki?

Według mnie - to czy zmieścisz się w kwocie 270.000zł zależy tylko od Ciebie ... nikt inny tego nie wie i nie powie na pewno .... nawet Ty dowiesz się tego dopiero po zakończonej budowie ...
Zawsze można dobrać awaryjnie nieco kredytu ....
Nie wzięłabym na swoje sumienie wpisu o treści :
"nie no , spoko .... buduj .... na pewno się zmieścisz w kwocie 270.000 , na drzewka Ci jeszcze zostanie"
I nie dotyczy to personalnie Ciebie - tylko każdej innej osoby ...

Cytat

Ale jak to zwykle bywa zleca zaraz smoczyce i umoralniaja



poprzedni wpis też czytałam .... odwagi zabrakło żeby zostawić?
Link do komentarza
Cytat

Najgorzej jest zaczac... dlatego i chacialbym i boje sie. Dzialke kupilismy, malo i nie malo 80 tys za 528 m kw, papiery zalatwilismy, media sa juz doprowadzone, ogrodzenie jako takie tez jest:0 Do tej pory byl wielki zapal i checi, a teraz jak podkopujemy wiare w to ze sie uda to zaczynamy myslec a moze jednak mieszkanie. Moze poczekac jeszcze. Ale jak mam wybulic 300 tys za male mieszkanko bo takei ceny u nas to szkoda mi marzen o malym ale wlasnym domu.



Uważam, że powinnaś budować zamiast kupować mieszkanie .... ale nie nastawiać się sztywno na to , że zmieścisz się w tej kwocie....
ponadto - duży reżim finansowy - bez szaleństw , wykończeniówka raczej ze średniej/niższej półki ....


Cytat

Nie , nie zabraklo odwagi, czasem szybciej mowie niz mysle .



Przyznaję , że mam podobnie ....

Link do komentarza
PS. Nie potrzebuje deklaracji "tak Ci sie uda" zeby miec czyste sumienie, bo i tak nikt za mnie nie wezme odpowiedzialnosci. Jestem niepewna co do kosztow i podanych wartosci. Chcialam poznac opinie innych, ktorzy sie buduja, moze podobny dom. Czytam rozne dzienniki budowy, przegladam co ile kosztuje, rozmawiam z ludzmi i wydawalo mi sie ze do 300 tys ( sam koszt budowy, bez papierow, przylaczy i dzialki) mogloby sie nam udac, ale tak to jest ze na poczatku inwestor patrzy przez rozowe okulary. Wiec chcialam poznac realny obraz bez kolorowych szkieł
Link do komentarza
Cytat

PS. Nie potrzebuje deklaracji "tak Ci sie uda" zeby miec czyste sumienie, bo i tak nikt za mnie nie wezme odpowiedzialnosci. Jestem niepewna co do kosztow i podanych wartosci. Chcialam poznac opinie innych, ktorzy sie buduja, moze podobny dom. Czytam rozne dzienniki budowy, przegladam co ile kosztuje, rozmawiam z ludzmi i wydawalo mi sie ze do 300 tys ( sam koszt budowy, bez papierow, przylaczy i dzialki) mogloby sie nam udac, ale tak to jest ze na poczatku inwestor patrzy przez rozowe okulary. Wiec chcialam poznac realny obraz bez obrazliwych uwag

 


Wiesz ... cała niezręczna sytuacja wynikła z faktu , że podałaś bardzo mało informacji oczekując gotowej odpowiedzi .... dopiero teraz , po aferze podałaś ich na tyle dużo że mamy pełny obraz sytuacji ....
1. wiemy co już masz
- (działka z podciągniętymi mediami, oszczędności )
- znasz warunki gruntowe i tutaj niespodzianki nie będzie , grunt jest korzystny
2. wiemy , że musisz wziąć kredyt na budowę ... i dostałaś informacje , że niestety w takiej sytuacji musi Ci ten kredyt wystarczyć na kompletne całkowite wykończenie według kosztorysu - od kafelek w łazience po ocieplenie i elewację,

Nie wiemy - ile weźmie ekipa budująca dom- może wziąć jak u mnie 32.000zł po dach (górale) , a może wziąć 80.000 (jak u mojej koleżanki , i jeszcze spartaczyli)
Nie wiemy czy duży będzie wkład Twoich i rodziny sił w wykończenie - czy do wszystkiego weźmiesz wykonawców , czy część prac wyklonacie sami (np. malowanie, kafelkowanie, ocieplenie i zabudowa poddasza, położenie parkietu/paneli) ... pamiętaj , że sam materiał wykończeniowy to nie wszystko - drugie tyle weźmie fachowiec (glazurnik, malarz ....) .... rewelacja w tym momencie posiadać wujka Zdziśka który kafelki położy taniej , czy nastoletniego brata z wolnymi wakacjami który może pomóc malować ....

Wszystko zależy .... gdybyś do wszystkiego brała firmy - raczej się nie zmieścisz w tych 270.000zł....

 

Link do komentarza
Cytat

do oszacowania kosztów budowy (nie tylko kurnika) zakłada się koszt budowy 1m2 (czasami 1m3), ale czego?pum-u (pow użytkowej mieszkalnej)?

masz jakiś konkretny kurnik na myśli?

Cytat

Kol. vega1 napisał, że spoko, zmieścisz się
ale Kol. vega1 określa się sam jako fachowiec, co musiał zresztą napisać nad avatarem, bo inaczej tego za bardzo nie widać, a fachowiec (zapewne budowlany) widzi koszt swój, a do swojego kosztu dolicza się zazwyczaj zysk, o samarytanizm nie podejrzewam żadnego fachowca, nawet Kol. vega1
czyli on by się może i zmieścił, gdyby robił dla siebie

swędzą paluszki, prawda? Sztywniak jesteś i tyle. Mój zawód wyuczony jest z popularnego kawału budowlanego. Tak więc szanowny Barbossa nie ściskaj tak mocno bo coś możesz popuścić.
Link do komentarza
Cytat

Wiesz ... cała niezręczna sytuacja wynikła z faktu , że podałaś bardzo mało informacji oczekując gotowej odpowiedzi .... dopiero teraz , po aferze podałaś ich na tyle dużo że mamy pełny obraz sytuacji ....
1. wiemy co już masz
- (działka z podciągniętymi mediami, oszczędności )
- znasz warunki gruntowe i tutaj niespodzianki nie będzie , grunt jest korzystny
2. wiemy , że musisz wziąć kredyt na budowę ... i dostałaś informacje , że niestety w takiej sytuacji musi Ci ten kredyt wystarczyć na kompletne całkowite wykończenie według kosztorysu - od kafelek w łazience po ocieplenie i elewację,

Nie wiemy - ile weźmie ekipa budująca dom- może wziąć jak u mnie 32.000zł po dach (górale) , a może wziąć 80.000 (jak u mojej koleżanki , i jeszcze spartaczyli)
Nie wiemy czy duży będzie wkład Twoich i rodziny sił w wykończenie - czy do wszystkiego weźmiesz wykonawców , czy część prac wyklonacie sami (np. malowanie, kafelkowanie, ocieplenie i zabudowa poddasza, położenie parkietu/paneli) ... pamiętaj , że sam materiał wykończeniowy to nie wszystko - drugie tyle weźmie fachowiec (glazurnik, malarz ....) .... rewelacja w tym momencie posiadać wujka Zdziśka który kafelki położy taniej , czy nastoletniego brata z wolnymi wakacjami który może pomóc malować ....

Wszystko zależy .... gdybyś do wszystkiego brała firmy - raczej się nie zmieścisz w tych 270.000zł....




Dzieki Daga, ok zbyt lakonicznie napisalam wiec dostalo mi sie ze jestem szczypiorkiem, icon_smile.gif

Wiec do rzeczy. Co mamy:
-dzialke, media, wszystko jest juz poplacone. Kupiony projekt, odlozone pieniadze na geodete ( tyczenie + potem inwentaryzacja), kierbuda i adaptacje i powinno jeszcze zostac.

Nie chcielibysmy brac wiekszego kredytu niz 300 tys zl. Dom ma byc postawiony z porothermu 30 cm +15 cm styropian, stropy porotherm 19/50 beton B20, dachowka cementowa lub blacha. Dzialka ze spadkiem, proste warunki gruntowe posadowienia budynku.

Chcemy wziasc ekipe do:
- SSZ ( piwnica, sciany, stropy, dach)
- wylewek, tynkow
- instalacji ( woda, prad, ogrzewanie)

Sami mamy w planach zrobic:

ocieplenie poddasza,
ocieplenie scian zewn.,
plytki, kafelki,
malowanie,
panele,
podjazdy, murki oporowe
wstawianie drzwi etc


Teraz jestem na etapie szukania ekip, wiec jeszcze nie mam wycen.
Link do komentarza
Cytat

Barbossa, przeczytalam uwaznie wszystkie posty, twoj dlugi i racjonalny tez, masz racje o wielu kosztach ktorych na poczatku sie nie bierze pod uwage. Szybko sie denerwujesz i nie potrzebnie obrazasz innych

ee no, trzeba się jakoś dowartościować na forum icon_biggrin.gif
Zawsze to jest komu zaimponować icon_biggrin.gif
Link do komentarza
To macie już dużo, dużo chcecie zrobić sami u mnie wszystko robiła firma. 300 000 kredytu powinno wystarczyć przy dużej dyscyplinie, ja też mam dachówkę cementową, moi sąsiedzi wsadzili na dachy ceramiczną zapłacili 2x tyle co ja jeden nawet 3X tyle, a niestety nie bardzo jest różnica właściwie tylko kolorem się różnią bo oni maja grafit, a ja cegłę.
Link do komentarza
Cytat

To macie już dużo, dużo chcecie zrobić sami u mnie wszystko robiła firma. 300 000 kredytu powinno wystarczyć przy dużej dyscyplinie, ja też mam dachówkę cementową, moi sąsiedzi wsadzili na dachy ceramiczną zapłacili 2x tyle co ja jeden nawet 3X tyle, a niestety nie bardzo jest różnica właściwie tylko kolorem się różnią bo oni maja grafit, a ja cegłę.


Acia z checia przeczytalabym twoj dziennik,
Link do komentarza
Cytat

masz jakiś konkretny kurnik na myśli?


jka już napisano, dom jednorodzinny, chodzi o skalę zagadnienia

Cytat

swędzą paluszki, prawda? Sztywniak jesteś i tyle. Mój zawód wyuczony jest z popularnego kawału budowlanego. Tak więc szanowny Barbossa nie ściskaj tak mocno bo coś możesz popuścić.


sztywniak kojarzy mi się raczej z kimś, kto oddalił się z ziemskiego padoła do krainy wiecznych łowów
co do kawału, to go nie znam, może dlatego, że nie jestem budowlańcem
mam rozumieć, że podpis to kawał, fachowiec z Ciebie żaden? ok, dało się zauważyć, ale jakoś tak niezręcznie było o tym pisać

natomiast wracając do meritum - jeżeli tego porothermu nie masz Koleżanko w ekstra cenie, to zamień na tańszy materiał,
rozumiem, że piwnica się przyda, spadek działki (jaki) tylko wymusza pewene rozwiązania
Link do komentarza
Cytat

sztywniak kojarzy mi się raczej z kimś, kto oddalił się z ziemskiego padoła do krainy wiecznych łowów
co do kawału, to go nie znam, może dlatego, że nie jestem budowlańcem
mam rozumieć, że podpis to kawał, fachowiec z Ciebie żaden? ok, dało się zauważyć, ale jakoś tak niezręcznie było o tym pisać


dziękuje za uznanie. Niepotrzebnie się powstrzymywałeś. Trzeba było już dawno się wyżalić. Możesz sobie nawet wpisać w podpis że jestem nędznym budowlańcem. Serio.
Link do komentarza
Taka rada. Oczywiście, że się buduj.
Ale jeśli chcesz wybudować za 300.000zł, licz i kombinuj tak, jakbyś miała tylko 200.000zł – konsekwentnie. O tej „stówce” – zapomnij. Nie przyznawaj się nawet przed sobą, że istnieje.

Podziel sobie budowę na etapy i przyjmij zasadę, że to co wydałaś więcej niż zakładałaś, musisz przyoszczędzić na następnym.

Z tej „stówki” – finansuj tylko nieprzewidziane wydatki, czyli np. na etapie piwnic, jak wyjdą jakieś dodatkowe nieprzewidziane okoliczności. W pozostałych przypadkach, jako zasada – oszczędność na następnym etapie, aby wyrównać wydatek.

Link do komentarza
i znowu z racji szczerego doradztwa - zrobiło sie drapanie po wąsach......
Śmieszy mnie oczekiwanie porad w stylu "Będzie Pan zadowolony" i "Nie martw się - jakoś to będzie"
Wolę jednak czasami prawdziwego kopa w tyłek uczciwie argumentowanego - niż to miłe dla ucha ale czasami nieracjonalne poklepywanie.
Co do Porothermu - zgadzam się jeśli chodzi o oszcędności.
Kozłowicki najtańszy 24cm i docieplić.
A Porotherm bez docieplenia to minimum 44PW i ciepła zaprawa - koszty rosną
Link do komentarza
Cytat

Taka rada. Oczywiście, że się buduj.
Ale jeśli chcesz wybudować za 300.000zł, licz i kombinuj tak, jakbyś miała tylko 200.000zł – konsekwentnie. O tej „stówce” – zapomnij. Nie przyznawaj się nawet przed sobą, że istnieje.

Podziel sobie budowę na etapy i przyjmij zasadę, że to co wydałaś więcej niż zakładałaś, musisz przyoszczędzić na następnym.

Z tej „stówki” – finansuj tylko nieprzewidziane wydatki, czyli np. na etapie piwnic, jak wyjdą jakieś dodatkowe nieprzewidziane okoliczności. W pozostałych przypadkach, jako zasada – oszczędność na następnym etapie, aby wyrównać wydatek.



samym liczeniem będzie ciężko icon_wink.gif (też dałem +)
Zmniejszyć domek o 30% i prawie 100 się oszczędzi icon_wink.gif
Link do komentarza
Witam!
Wraz z żoną zdecydowaliśmy się na budowę domu Rosa http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/rosa/212/rzuty
I tak myślimy czy za250tys. postawimy i wykończymy ten dom. Działkę dostaliśmy za darmo z mediami, ekipa budowlana postawi wraz z dachem za 25 tys. krokwie, deski na dach będziemy mieli za free elektrykę i centralne będzie nas kosztowało tyle co materiały a wykończenie wraz z elewacje zrobię sam.
Jak sądzicie czy uda nam się ten plan.
Czekam na opinie.
Link do komentarza
Cytat

Witam!
Wraz z żoną zdecydowaliśmy się na budowę domu Rosa http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/rosa/212/rzuty
I tak myślimy czy za250tys. postawimy i wykończymy ten dom. Działkę dostaliśmy za darmo z mediami, ekipa budowlana postawi wraz z dachem za 25 tys. krokwie, deski na dach będziemy mieli za free elektrykę i centralne będzie nas kosztowało tyle co materiały a wykończenie wraz z elewacje zrobię sam.
Jak sądzicie czy uda nam się ten plan.
Czekam na opinie.



Po pierwsze ..... to duży dom ...... podstawa 12,18 na 11,40 , do tego skomplikowany dach , duże i niestandardowe okna ...
Domek wizualnie ładny .... ale będzie ciężko z tymi 250.000 .... nawet pomimo dużego nakładu prac własnych czy tanich ....
No i faktycznie - 25.000 za wybudowanie tego domu to mało .... przyjrzyj się ekipie , zbierz o nich opinie i zobacz jakieś realizacje , porozmawiaj z inwestorami u których budowali - zanim się okaże że to jacyś partacze ...
Link do komentarza
Cytat

nawet partacze za tyle nie wybudują. Albo ekipa znajoma - rodzinna (ale to też wątpię bo rodziną można być, ale coś cza jeść) albo sam nie wiem co. Ale cena za ekipę w zasadzie z kosmosu.



ja dostałam identyczną cenę kiedy zamawiałam swoją ekipę w 2006 roku.... ale kiedy po kilku miesiącach już w 2007 roku nastały ciężkie czasy boomu - to mi cenę podnieśli na 32.000zł .... i tak nieźle w sumie , bo bezproblemowa ekipa ... niemal jak developer - jak brakło materiału , kupowali , pokazywali potem co brakło i gdzie to zamontowali, dawali rachuneczek , ja płacę , do widzenia ... żadnych bzdurnych telefonów z każdą duperelą.... icon_wink.gif
ale to było w 2007 roku kiedy mi budowali ..... trzy lata temu .... ceny na pewno poszły nieco w górę od tego czasu .... tym bardziej cena 25.000zł wydaje się podejrzanie niską....
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich icon_smile.gif
Jestem tutaj nowy. Zacznę od początku, działka jest, WZ są. Teraz najważniejsze projekt, projekt praktycznie jest który nam odpowiada, jest to: Dorota http://www.extradom.pl/projekt-domu-d-98-dorota-wai1074.aspx w projekcie planuje kilka zmian, brak okien dachowych(ewentualnie jedno), wyrównanie lewej ściany, zmiana schodów i chyba tyle. Kasa jaką posiadamy to około 100tys. oczywiście wiem że to dużo za mało, ale to środki własne, kredyt, praca możliwe że będzie kolejne 100tys, czyli łapie się do tematu budowy za 200tys. Jak najwięcej chcemy zrobić sami. Nie własnymi siłami wymurowana byłaby piwnica i zrobiony dach. Nie potrzebuje wykańczać piwnicy, zostanie w stanie surowym narazie z bramą, piętro wykończone niedrogimi materiałami, poddasze zostawione bez tynków ale z ociepleniem.
Mam zapytanie do szanownych forumowiczów, co jestem w stanie zrobić za 100tys. Czy uda mi się za tą kwotę postawić dom w stanie surowym z dachem z blachodachówki? Robociznę miałbym tylko na murowanie piwnicy(bloczki betonowe) i dach. Nie liczę w koszta 100tys za papierki i za przyłącza(bo to wielka niewiadoma ile wyjdzie). Co myślicie o tym? Piwnica musi być, wiem że bez taniej ale działka idealnie pasuje pod piwnicę.
Mam nadzieję że sie wypowie ktoś kto robił coś sam w domu, osoby które zlecały robociznę od A do Z firmie mnie nie bardzo interesują, trochę znam ceny ile biorą za postawienie domu.

Pozdrawiam serdecznie icon_smile.gif


Zwróć uwagę na kominy - masz dwa spalinowe osobno stojące ( kominek i kotłownia) i dodatkowo wentylacyjny od kuchni. Może ktoś ci juz odpisał na ten temat nie chce mi się czytac icon_smile.gif

Poprawiłem ci układ komina - będziesz miał jeden z cegły pełnej za to z dwoma otworami spalinowymi:) koło 5000 zł powinnieneś na tym zaoszczędzić icon_smile.gif
Z kuchenki zrobisz sobie podciąg wentylacyjny do tego komina + z garażu:)
Troche zalany jestem ale koncept taki widzę icon_smile.gif

http://w217.wrzuta.pl/sr/d/1s5tyhmW5Hy/piwnica_big1
http://c.wrzuta.pl/wi1587/e8224669002d238c...0/piwnica_big1p
No to idę spać Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat



Dzięki za odpowiedź. Jak narazie czekamy na mapki do celów projektowych. Co do samego projektu domu, jeszcze wszystko nie jest jasne do końca. Najprawdopodobniej będzie projekt indywidualny na podstawie projektu Dorota. Znajomy który będzie się zajmował dokumentami zaproponował nam bardzo ciekawą kwotę za projekt.

Co do kominów, troche inaczej myślałem, choć Twoja propozycja jest ciekawa.
W załącznikach wrzuciłem mój pomysł... jeden z wielu. Niestety siedzę w pracy i mam dostęp tylko do painta, a w nim więcej nie wyrysuje icon_wink.gif
Może napiszesz coś o tym pomyśle?
Zapomniałem napisać co znaczą te bazgroły na rzutach icon_wink.gif
Kominek na czerwono icon_smile.gif
W piwnicy są 2 możliwości postawienia pieca(czerwony i niebieski), jeszcze nie ma decyzji gdzie będzie.

http://w995.wrzuta.pl/obraz/arWeJ9JcwVG/piwnica

http://w995.wrzuta.pl/obraz/2SAbGX8RKo8/parter Edytowano przez heineken73 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za odpowiedź. Jak narazie czekamy na mapki do celów projektowych. Co do samego projektu domu, jeszcze wszystko nie jest jasne do końca. Najprawdopodobniej będzie projekt indywidualny na podstawie projektu Dorota. Znajomy który będzie się zajmował dokumentami zaproponował nam bardzo ciekawą kwotę za projekt.

Co do kominów, troche inaczej myślałem, choć Twoja propozycja jest ciekawa.
W załącznikach wrzuciłem mój pomysł... jeden z wielu. Niestety siedzę w pracy i mam dostęp tylko do painta, a w nim więcej nie wyrysuje icon_wink.gif
Może napiszesz coś o tym pomyśle?
Zapomniałem napisać co znaczą te bazgroły na rzutach icon_wink.gif
Kominek na czerwono icon_smile.gif
W piwnicy są 2 możliwości postawienia pieca(czerwony i niebieski), jeszcze nie ma decyzji gdzie będzie.




Dobry układ icon_smile.gif
Tylko może przesuń komin od ściany szczytowej - jak zrobisz kominek z DGP to możesz rozprowadzić kanałami do 3m grawitacyjnie na zasadzie koła . Poza tym ciepło od komina zostaje w domu, a jak jeszcze łazienka przez ścianę z kominem - cegła pełna akumuluje ciepło - tylko wieszaki na ręczniki i masz cieplutkie od razu po kąpieli icon_smile.gif - . Jakbyś się zdecydował na kominek z płaszczem wodnym - to masz blisko do kotłowni i bufora ciepła - dużo mniej rurek będziesz musiał położyćicon_smile.gif . Piec na paliwo stałe ? Bo rozumiem że dlatego robisz kotłownię w piwnicy. Jak już pomieszczenie to nr.3 wybierz na kotłownię - mniejsza droga do wynoszenia popiołu przez garaż, a i ewentualna pralnia w 4 nie bedzie sie krzyżować drogami z kotłowni tak bardzo. Chyba że wyjście do garażu zrobisz obok pomieszczenia 5 - wtedy kotłownia w 4, pralnia w 5 ( jeden pion z łazienką do odprowadzenia wody) wtedy w ogóle ci sie drogi nie bedą przecinać ( popiół na butach ) więc czyściej w pralni zdecydowanie
Aha jeszcze jedno - jak koniecznie komin chcesz mieć w ścianie szczytowej - to może pomyśl by zostawić miejsce na otwór spalinowy na kominek/grill/wędzarnię przy ewentualnym tarasie/wiacie na zewnątrz icon_smile.gif - zależy co lubisz i ile masz miejsca na działce.
choć mam pewne obawy z kominem w ścianie szczytowej - jakbyś dał ocieplenie ze styro - jak to po latach bedzie reagowało na zmiany temperatury. Pewnie wkład ceramiczny do komina - a to jednak podraża koszty budowy.
Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dobry układ icon_smile.gif
Tylko może przesuń komin od ściany szczytowej - jak zrobisz kominek z DGP to możesz rozprowadzić kanałami do 3m grawitacyjnie na zasadzie koła . Poza tym ciepło od komina zostaje w domu, a jak jeszcze łazienka przez ścianę z kominem - cegła pełna akumuluje ciepło - tylko wieszaki na ręczniki i masz cieplutkie od razu po kąpieli icon_smile.gif - . Jakbyś się zdecydował na kominek z płaszczem wodnym - to masz blisko do kotłowni i bufora ciepła - dużo mniej rurek będziesz musiał położyćicon_smile.gif . Piec na paliwo stałe ? Bo rozumiem że dlatego robisz kotłownię w piwnicy. Jak już pomieszczenie to nr.3 wybierz na kotłownię - mniejsza droga do wynoszenia popiołu przez garaż, a i ewentualna pralnia w 4 nie bedzie sie krzyżować drogami z kotłowni tak bardzo. Chyba że wyjście do garażu zrobisz obok pomieszczenia 5 - wtedy kotłownia w 4, pralnia w 5 ( jeden pion z łazienką do odprowadzenia wody) wtedy w ogóle ci sie drogi nie bedą przecinać ( popiół na butach ) więc czyściej w pralni zdecydowanie
Aha jeszcze jedno - jak koniecznie komin chcesz mieć w ścianie szczytowej - to może pomyśl by zostawić miejsce na otwór spalinowy na kominek/grill/wędzarnię przy ewentualnym tarasie/wiacie na zewnątrz icon_smile.gif - zależy co lubisz i ile masz miejsca na działce.
choć mam pewne obawy z kominem w ścianie szczytowej - jakbyś dał ocieplenie ze styro - jak to po latach bedzie reagowało na zmiany temperatury. Pewnie wkład ceramiczny do komina - a to jednak podraża koszty budowy.




Kominek jeszcze nie wiem jaki będzie, chyba najprostszy bez płaszcza wodnego. Tak, piec na paliwo stałe.
Co do rozmieszczenia kotłowni to sie jeszcze zastanawiam, ponieważ w pomieszczeniu nr. 3 może być zamontowane okno od przodu i wtedy będzie bardziej funkcjonalne pomieszczenie niż gdyby była tam kotłowania. Jestem bardziej zdecydowany na kotłownie w nr. 4.
Taras będzie z tyłu domu, nie ma tam jeszcze zaznaczonych drzwi tarasowych ale chyba będą na środku. Taras planuje zakryty z przedłużenia dachu na całej szerokości domu. Grill i wędzarnia na rogu tarasu, od strony krawędzi tarasu nie przy domu.
Coś takiego jak tutaj: http://archon.pl/images/forum/zdjecie_46fcc258111a9
Tutaj to lepiej wygląda, oczywiście nie będzie tam balonu, sama konstrukcja tarasu jest moim zdaniem ciekawa. Tak że dach zachodzi na taras.
http://manufakturanatura.pl/data/gallery/3...es/SDC10564.JPG

Działka nie jest szeroka, około 25m szerokości. za to długość jest spora 200m.
Link do komentarza
Witam. Ja podłączę się do tematu i jak ktoś może to proszę o udzielenie mi odpowiedzi,

ile może mnie kosztować SSO domku
- piwnica około 80m; bloczki,
- domek z poddaszem około 140 m; zastanawiam się nad materiałem;
- drzewo na więźbę około 8,5 m;
- powierzchnia dachu około 140 m /dach dwu spadzisty z jedną lukarną/;
Nie wiem co jeszcze może być potrzebne do wyceny, ale proszę pytać.
Takie dane mam na chwilę obecną, projekt się robi.
Pozdrawiam i dziękuję
Link do komentarza
Cytat

Witam. Ja podłączę się do tematu i jak ktoś może to proszę o udzielenie mi odpowiedzi,

ile może mnie kosztować SSO domku
- piwnica około 80m; bloczki,
- domek z poddaszem około 140 m; zastanawiam się nad materiałem;
- drzewo na więźbę około 8,5 m;
- powierzchnia dachu około 140 m /dach dwu spadzisty z jedną lukarną/;
Nie wiem co jeszcze może być potrzebne do wyceny, ale proszę pytać.
Takie dane mam na chwilę obecną, projekt się robi.
Pozdrawiam i dziękuję



Piwnica 2,2m wysokości ?
Pod całym budynkiem wychodzi ?
Poddasze użytkowe ? Jeżeli tak to jaki strop , jakie schody?
Drewno suszone ? czy mokre impregnowane ?
- jakie wykończenie dachu ? Gont bitumiczny, dachówka czy blachodachówka ?
- lukarnę bym raczej odpuścił jak ci na kosztach zależy - ale z drugiej strony nie można mieć stodoły też icon_smile.gif

Zarzuć może szkice projektu - łatwiej będzie icon_smile.gif Zrozumiemy się bez słów icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam. Szkice będę miał za jakiś czas, co mogę odpowiedzieć,
-piwnica pod całym domem i 2,2 m; - ok 1800zł/m2 o ile nie masz wysokiego stanu wód gruntowych
- stropy 2 x teriva; - tu masz cennik elementów
- drzewo nie wiem dokładnie; = 7800 zł sam materiał drewniany mokry impregnowany( bez lukarny i robocizny ) bez szpilek montażowych, transportu, gwoździ itp.. ( przeliczyłem na podstawie ceny jaką dałem za "swój" materiał na gospodarczy..)
- schody lane betonowe; - ok 1500 zł bez robocizny - tak z grubsza wyliczone
- dach dachówka cementowa lub ceramiczna; tu jest duża rozpiętość icon_smile.gif
- lukarna będzie właśnie daltego jak sam napisałeś.
To tyle.
To wszystko wykonane własnym nakładem roboczym
Pozdrawiam


Link do komentarza
Może i przesadziłem - wszystko zależy od projektu, ilości załamań ścian, grubości hydroizolacji, stropu, jakości wykończenia. Skoro średnio się liczy 2000zł/m2 domu - to niech będzie 1800 za piwnicę icon_wink.gif
Ale takie to dobre wróżenie z fusów - ocenić czyjś pomysł nie mając choćby poglądu na sytuację na działce ani projektu domu.
To tak samo jak ktoś by chciał kupić samochód 4 osobowy i ile to kosztuje..
Zarówno Maluch 126p jak i rolls royce spełniają te wymogi techniczne.

Generalnie trzeba by trochę poślęczeć, pomyśleć i przedstawić koncept.
Jak bym miał liczyć samą robociznę piwnicy to tak z marszu 1mb:
1)Bloczki betonowe 38 x 14 x 24 cm przy ścianie nośnej gr 24cm to: 42 szt x (cena)
2) Zaprawa do murowania - ok 52 zł na cemencie 425
3) Izolacja - jak brak parcia wody to abizol/dysperbit wystarczy, jak parcie wody to 2 x papa na lepiku, albo jakiś środek ultrament-u - do tego tynk wewnętrzny z środkiem wodouszczelniającym. Liczyłbym tak od 50 do 400 zł za mb ściany.
4) Wylewka podłogowa - też z środkiem wodouszczelniajacym
5) Ławy fundamentowe z izolacja poziomą
6) Instalacje choćby elektryczne
7) Wieńce
+ schody, strop i kilka innych rzeczy icon_smile.gif
Generalnie co producent danego środka to inna technika budowy ściany i nie zamierzam tutaj polemizować. Każdy buduje z tego co uważa za właściwe wg. swoich potrzeb.
Dlatego lepiej juz dać 1800 zł/m2 icon_smile.gif
Link do komentarza
średni to się liczy 2kPLN ale za całość
czyli mamy
piwnica 80m i reszta chałupy 140
co daje nam 220m2 p.u.
czyli 440 kPLN za cała chałupę wykończoną bardzo średnio ze wskazaniem na niższą półkę
stan surowy otwarty to od 30 do 40% kosztów całości (zapewne tu bliżej tej drugiej wartości)
czyli 132kPLN do 176kPLN za SSO
wynika, że SSO to 600-800 PLN/m2
piwnica 80m2 to 48kPLN - 64kPLN

wsio?
Link do komentarza
Cytat

A tu taka ciekawostka - wycena ścian z samego suporeksu z i/lub bez ociepleniem

Dlatego właśnie przyjmuje sie 2000 zeta za m2 domu icon_smile.gif - upraszcza zdecydowanie liczenie icon_smile.gif



To ja moge napisac wyliczony koszt materiałów na swoja piwnice pow ok 52 m sam koszt materialow na piwnice bez fundamentow. 35 tys zl to koszty materiałow na:(dodatkowy wykop, sciany zewn. i wew nosne, czesc piwniczna komina, strop, izolacje (papa x2, dysperbit, styro 10 cm i folia), wylewki i tynki, okno, brama grazowa i elektryka) .
Do tego trzeba doliczyc robocizne
Sadze ze w 50 tys zamknie sie koszt piwnicy powiedzmy w takim stanie deweloperskim. To jest dodatkowy koszt, ktorego by nie bylo gdybysmy nie robili piwnicy
Link do komentarza
Cytat

Elmiwo to juz postawiłeś ? Bodajże jeszcze we wrzęśniu się pytałeś o koszt piwnicy icon_smile.gif
Pod całym budynkiem masz piwnice czy częściowo zrobiona ?



Witam, nie postawilam, napisalam ze to jest wyliczony koszt materiałow potrzebnych do zbudowania samej piwnicy ( nie (wliczajac fundamentow).Piwnica pod caloscia
Link do komentarza
Cytat

A tu taka ciekawostka - wycena ścian z samego suporeksu z i/lub bez ociepleniem

Dlatego właśnie przyjmuje sie 2000 zeta za m2 domu icon_smile.gif - upraszcza zdecydowanie liczenie icon_smile.gif



Koszt budowy za m2 ale powierzchni całkowitej, użytkowej, pełnej wysokości?
chodzi o to że dom z poddaszem i dom piętrowy po podłodze mają taki sam metraż, a więc czy w budowie też tak samo kosztują?
Link do komentarza
Vip do tej ciekawostki podchodziłbym z przymrużeniem oka. Tam jest producent "gofabet" jeszcze dostępny - którego na rynku nie ma bodajze z 4-5 lat - H+H go przejął.. I tak wyglądają przeliczenia producentów - nie wiadomo jak, nie wiadmo za co - wiadomo, że m2 icon_smile.gif

Elmiwo, kosztorys miałaś(poprawiam się icon_smile.gif ) zrobiony na to ? Czy tak odręcznie na kartce icon_smile.gif ?? Warunki gruntowe sprawdzone ?

Link do komentarza
Cytat

Vip do tej ciekawostki podchodziłbym z przymrużeniem oka. Tam jest producent "gofabet" jeszcze dostępny - którego na rynku nie ma bodajze z 4-5 lat - H+H go przejął.. I tak wyglądają przeliczenia producentów - nie wiadomo jak, nie wiadmo za co - wiadomo, że m2 icon_smile.gif



Bo tak sobie pomyslalem że jeśli na m2 domu trzeba koło 2 tys zł to zamiast salonu zrobiłbym zadaszony taras (nie liczy się do metrażu domu a zamiast ścian zrobiłbym słupy) to chatę mógłbym wybudować o jakieś 70 tys taniej i dopiero później dobudować za 10 tys ściany robiąc z tarasu salon.

Wiesz zawsze 60 tys zł w kieszeni icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Elmiwo, kosztorys miałaś(poprawiam się icon_smile.gif ) zrobiony na to ? Czy tak odręcznie na kartce icon_smile.gif ?? Warunki gruntowe sprawdzone ?



Odwierty zrobione, posadowienie w prostych warunkach. Koszt materiałow wyliczony dokladnie. Nie wiem czy to duzo czy malo, po prostu podaje konkretny koszt materiałow.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...