Skocz do zawartości

Dom 130 m2 - kombinacja systemu ogrzewania


pepe666

Recommended Posts

Przygotowuję się do zaplanowania systemu ogrzewania w projekcie domu parterowego 130 m2 (w tym 22 - garaż). Jaki byłby najbardziej optymalny zestaw? - napewno jest kominek - kwestia wodny czy nie? do tego prawdopodobnie piec gazowy kondensacyjny jako uzupełnienie. Dodatkowo rozważam solary. Pozostaje kwestia czy ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Sorry za chaos w poście ale chciałem jak najwięcej wsadzić informacji icon_razz.gif
PS. ze względów ekonomicznych pompa ciepła nie wchodzi w rachubę
Z góry dzięki za podpowiedzi icon_smile.gif
Link do komentarza
założyłem już podobny temat
ale nie wiele się dowiedziałem
planowałem ogrzewanie podłogowe ale w piętrowym domu przy obecnej wysokości sufitu 2,5m nie zamierzam podnosić podłogi o kolejne 10cm -tyle zajmuje instalacja (rury +izolacja)
proponowano mi ogrzewanie ścienne ale boje się że później nie będę mógł powiesić półki na ścianie tak aby wiercąc nie trafić w rurę
więc chyba będę miał kaloryfery i kominek z płaszczem wodnym
Link do komentarza
my w podobnej wielkosci domu (no trochę realnie wiekszym) zdecydowaliśmy się na:
1. kominek bez płaszcza wodnego ale z rozprowadzeniem ciepła do wszystkich pomieszczeń- bez płaszcza bo napewno nie bedziemy stale palić w kominku, większosc czasu jesteśmy w pracy. Koszt takiego rozprowadzenie relatywnie nie jest taki duży, u nas ok 2 tys razem z turbinką.
2. piec kondensacyjny gazowy z ogrzewaniem podłogowym tam gdzie płytki- wiekszośc parteru i łazeinka na górze.
i tyle chyba:)
3 pompa ciepła równiez nie wchodziła w rachubę ani przez moment:)
Link do komentarza
najekonomiczniej było by ogrzać podłogówką, ogrzewanie piecem kondensacyjnym gazowym. Kominek ok, ale bez płaszcza wodnego i bez rozprowadzania ciepła, to dodatkowe niepotrzebne koszty, tak samo jak system solarny, można by zainwestować w rekuperator, z 12 tys pewnie by kosztował dla takiego domu, a daje dużo dodatkowych korzyści, rozprowadzi ciepło z kominka po domu, zapewni świeże, czyste (przefiltrowane) powietrze w każdym pomieszczeniu, ograniczy znaczenie straty ciepła w zimie.
Link do komentarza
Cytat

najekonomiczniej było by ogrzać podłogówką, ogrzewanie piecem kondensacyjnym gazowym. Kominek ok, ale bez płaszcza wodnego i bez rozprowadzania ciepła, to dodatkowe niepotrzebne koszty, tak samo jak system solarny, można by zainwestować w rekuperator, z 12 tys pewnie by kosztował dla takiego domu, a daje dużo dodatkowych korzyści, rozprowadzi ciepło z kominka po domu, zapewni świeże, czyste (przefiltrowane) powietrze w każdym pomieszczeniu, ograniczy znaczenie straty ciepła w zimie.




Natchnąłeś mnie do zadania pytania, jeżeli w moim domu ( 120 m) zastosuje wentylację mech. z odzyskiem ciepła czy jest sens robić kominek z DGP ( z wentylatorem)?? Drugie pytanko jaka jest róznica cenowa pomiędzy kominkiem z płaszczem a z DGP? Czy w kominku z płaszczem wodnym można palić "rekreacyjnie" w chłodniejsze wieczory czy automatycznie z paleniem w kominku grzeją sie kaloryfery?
uff icon_biggrin.gif
Link do komentarza
lukikrakow, nie jestem wybitnym specjalistą w tej dziedzinie, ale z tego co czytam w artykułach i po forach (od ludzi budujących) to duża cześć osób mając wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła umieszcza po prostu przy kominku jeden z kanałów wentylacyjnych, który zabiera z nad kominka ciepłe powietrze, ciepło to jest oddawane na wymienniku i wraca wraz ze świeżym powietrzem do każdego pomieszczenia. Dlatego nie stosuje się dodatkowo DGP, są to po prostu niepotrzebne dodatkowe koszty. A z tego co mi wiadomo w większości instalacji z kominkiem wodnym ciepło z kominka nie tylko jest przekazywane na kaloryfery, ale i na bojler od ciepłej wody użytecznej. Tutaj już jest kwestia budowy tej instalacji, schematy można poszukać na stronach firm oferujących te systemy.

pepe666, pamiętaj, że można zrobić wszystko, można pomieszać kominek z płaszczem wodnym z solarką i to jeszcze np. z rekuperatorem i piecem gazowym kondensacyjnym, ale powiedz, czy chodzi o to by wydać tyle pieniędzy ? za ile by się to zwróciło ? Osobiście myślę, że jeżeli dom jest nowy, dobrze ocieplony (czyli bez podpiwniczenia, fundament obłożony styropianem, opór cieplny ścian na poziomie hmm 3-4, dobrze ocieplone poddasze, okna o U poniżej 1,2) to bez problemu możesz zastosować ogrzewanie podłogowe (niektórzy twierdzą, że koszty budowy takiego ogrzewania są porównywalne ze zwykłym), ogrzewanie to było by zasilane z pieca kondensacyjnego gazowego (dzięki dobrej izolacji termicznej w domu nie powinno być zużywane dużo gazu), dodatkowym źródłem ciepła będzie kominek, który pozwoli zminimalizować rachunki. Montując wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła, czyli z rekuperatorem zyskujemy prawidłową wentylację każdego pomieszczenia, czyli mamy w każdym pomieszczeniu zapewnione świeże ciepłe powietrze. Należy pamiętać, że przy wentylacji mechanicznej nie powinno być w domu otwartych dużych źródeł ognia, dlatego powinno stosować się piec z zamknięta komorą spalania, kominek również powinien mieć zamknięta komorę spalania, dzięki temu odpada nam niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla w domu. Jeśli dom jest w trakcie budowy to możemy nie budować kominów wentylacyjnych, dzięki temu oszczędzamy na kosztach ich budowy, nie musimy również budować komina z kotłowni, gdyż w piecach gazowych mniejszej mocy spaliny możemy wyprowadzić przez ścianę z zachowaniem oczywiście norm wystarczająca odległosc od okien i drzwi).
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Cytat

1. Koszt takiego rozprowadzenie relatywnie nie jest taki duży, u nas ok 2 tys razem z turbinką.
2. piec kondensacyjny gazowy z ogrzewaniem podłogowym tam gdzie płytki- wiekszośc parteru i łazeinka na górze.
i tyle chyba:)


czy mozna wiedzec do ilu pomieszczen rozprowadzono powietrze za pomoca DGP i czy sa to tez pomieszczenia na pietrze czy tylko na poziomie parteru (DOMYSLNIE KOMINEK NA PARTERZE)

pozzdrawaiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...