Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej

Nurtuje mnie nastepujace pytanie. Jestem w trakcie szukania firmy ktora kompleksowo wykona projekt, fundamenty dom i przylaczy media. I z tymi mediami jest tak: ze jedna firma mi mowi ze ok 5k za wszystkie trzy (woda, prad i gaz), a inna 5k-8k za jedno. Bardzo mnie zastanawia taka robieznosc. Zwlaszcza ze w moim przypadku to bedzie wykopania rowu na 4 czy 5 metrow, bo wszystko jest tuz przy dzialce i dom bedzie akurat przy krawedzi gdzie sa media.

Drugie pytanie. Czy jakbym sie zdecydowal aby jakas inna firma podlaczala media, to czy wystarczy zwykly elektryk, czy tez moze wymagane zeby mial jakies mega drogie certyfikaty i moze stad tak wysoka cena.

No i co potem z mediami. Jakies odbiory u dostawcy?? Ciekawe ile to tez moze kosztowac?

Pozdrawiam
Grzegorz Stachowiak
Link do komentarza
ale chodzi ci o koszt projektu mediów czy wykonania instalacji bo ja niezbyt zrozumiałam?
Mnie projekt przyłaczy mediów robiła ta sama pani architekt która adoptowała mi projekt domu (tzn ona zlecała to komuś) zapłacilismy chyba ok 2,5- 3 tys za adaptacje projektu plus projekt wszystkich przyłączy mediów. (sam projekt domu był gotowy). Natomiast instalacje w domu wykonuje ta sama firma która buduje dom (ja nie lubię szukac innych wykonawców bo rozmywa się ewenutualna odpowiedzialnosć jakby co) i nam wszystko robi jedna firma dając na to gwarancję. Wiec nie umiem powiedzieć ile to kosztuje bo płacimy za całosc. Teraz zapłaciliśmy za przyłącz prądu- do energetyki- prąd był zaraz obok i kosztowało to chyba 1700 zł.
Link do komentarza
Cytat

ale chodzi ci o koszt projektu mediów czy wykonania instalacji bo ja niezbyt zrozumiałam?
Mnie projekt przyłaczy mediów robiła ta sama pani architekt która adoptowała mi projekt domu (tzn ona zlecała to komuś) zapłacilismy chyba ok 2,5- 3 tys za adaptacje projektu plus projekt wszystkich przyłączy mediów. (sam projekt domu był gotowy). Natomiast instalacje w domu wykonuje ta sama firma która buduje dom (ja nie lubię szukac innych wykonawców bo rozmywa się ewenutualna odpowiedzialnosć jakby co) i nam wszystko robi jedna firma dając na to gwarancję. Wiec nie umiem powiedzieć ile to kosztuje bo płacimy za całosc. Teraz zapłaciliśmy za przyłącz prądu- do energetyki- prąd był zaraz obok i kosztowało to chyba 1700 zł.



Hej

Mam na mysli fizyczne polozenie kabli i rur w ziemi od granicy dzialki do domku.
Link do komentarza
wykonanie mediów to nie taka prosta sprawa jak np.fundamenty zalane i gotowe. Tak jak napisano wcześniej wymaga to uzgodnień i projektu oraz odbioru np.przez wodociągi czy energetykę, nie może tak być po prostu że ekipa robiąca ci fundament przy okazji zakopie ci rurę na wodę czy kabel w ziemi. Muszą to zrobić uprawnieni instalatorzy. Np u mnie w regionie przyłącze gazu w całości robiła gazownia.
NIE wiem co to za firma ale rzadko się zdarza aby firma wykonująca fundamenty czy murarkę miała ze sobą uprawnionych instalatorów. Jest jeszcze kwestia czasu: wykonanie fundamentów to np.kilka dni a za przyłączami to trzeba się ochodzić nawet kilka miesięcy (projekty decyzje uzgodnienia). Trochę mało napisałeś.
Link do komentarza
Cytat

wykonanie mediów to nie taka prosta sprawa jak np.fundamenty zalane i gotowe. Tak jak napisano wcześniej wymaga to uzgodnień i projektu oraz odbioru np.przez wodociągi czy energetykę, nie może tak być po prostu że ekipa robiąca ci fundament przy okazji zakopie ci rurę na wodę czy kabel w ziemi. Muszą to zrobić uprawnieni instalatorzy. Np u mnie w regionie przyłącze gazu w całości robiła gazownia.
NIE wiem co to za firma ale rzadko się zdarza aby firma wykonująca fundamenty czy murarkę miała ze sobą uprawnionych instalatorów. Jest jeszcze kwestia czasu: wykonanie fundamentów to np.kilka dni a za przyłączami to trzeba się ochodzić nawet kilka miesięcy (projekty decyzje uzgodnienia). Trochę mało napisałeś.



W moim przypadku wyglada to tak, ze mam juz wszystkie warunki techniczne na media. Z tego co wiem to nastepnie wybieram projekt domu. Nastepnie projekt zagospodarowania terenu, gdzie bedzie na mapie naniesione ktoredy ciagnac media. Nie widze zeby tu byl jakis szczegolny problem. W warunkach technicznych przeciez jest dokaldnie opisane (a niekiedy i naniesione mape) gdzie znajduja sie przylacza. Wiec nie jest chyba duzym problemem naniesienie przez projektanta ktoredy rury maja biec od granicy dzialki do domu. A jak to juz mam to teraz ktors te rury musi w ziemi zakopac. I pytanie czemu tak drogo za kilka metrow rury?
Link do komentarza
to co masz do tej pory czyli warunki oznacza to, że wodociągi. energetyka, czy gazownia jest w stanie podłączyć cię do sieci. Jak będziesz miał projekt domu architekt zrobi ci adaptację projektu do twojej działki i tak jak piszesz będą tam zaznaczone wszystkie przyłącza i z tymi warunkami plus projekt udajesz się do starostwa po pozwolenie na budowę.
Na podstawie tych rysunków z adaptacji nikt nie może ci zrobić przyłączy, wymagają one dodatkowych projektów wykonanych przez ludzi którzy mają na to uprawnienia, często jest tak że pracownicy gazowni czy wodociągów mogą zrobić takie projekty, dodatkowo te projekty przyłączy wymagają osobnej decyzji starostwa ale to załatwia projektant przyłącza.
Dopiero mając te dokumenty możesz szukać wykonawcy poszczególnych przyłączy tj.uprawnionego instalatora czy elektryka.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
My na razie wciągnęliśmy media z drogi na działkę. Nie mamy PnB, więc podciąganie do budynku odpada. A finansowo przedstawia się następująco. W energetyce płaciliśmy w zależności od zamówienia na kW, my potrzebujemy dużo, więc wyszło coś koło 2600. Do tego elektryk, który wykonał skrzynkę (RBetka, czy jakoś tak) 400zł- razem ze skrzynką.

Natomiast za przyłącze wody płacimy coś koło 3300 (jeszcze nie wszystko jest zrobione). Spora część w tym to plastykowa studzienka (2tys.), bo mamy płytko wodę i betonowe przeciekają. Wykonawcy nie szukaliśmy, bo ten miał już projekt zatwierdzony i pozwolenie od wodociągów na całe osiedle a nam zależało na czasie i nie chcieliśmy się w projekty bawić. W cenę w chodzi też geodeta, który zrobi na koniec mapki i zgłosi do starostwa.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...