Skocz do zawartości

Jak praktycznie i ładnie urządzić mały pokój?


ana09

Recommended Posts

Cytat

Mam problem. Mam pokoik (jakieś 12 m2) i muszę w nim zmieścić garderobę, sypialnię, pokój dzienny, pokój komputerowy... Jak to zrobić, by było przestronnie i funkcjonalnie... no i by mi się wszystkie rzeczy zmieściły icon_wink.gif Proszę o porady i wskazówki icon_smile.gif



Hmmm..... może zamontować jakieś gumowe ściany? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
hm wydaje mi się, że najlepiej zorganizować jakieś strefy w pokoju. np kącik wypoczynkowy pod oknem, komputer gdzieś w rogu na stoliku lub blacie (lub przerzucić się na laptopa icon_wink.gif) ... jakaś szafa po przeciwnej stronie okna... a na ścianach półeczki..

myślę, że przy dobrym doborze mebli uda się uzyskać też przestronność...
Link do komentarza
Radzę wybrać się do IKEA oni specjalizują się w urządzaniu małych przestrzeni tak aby spełniały wiele funkcji, a systemy przechowywania mają bardzo dopracowane i przemyślane. Mają też dużo pomieszczeń urządzonych poglądowo i zawsze można coś dla siebie wybrać. Jeśli nie chcemy tam kupować to zawsze można podpatrzeć jakieś rozwiązanie.
Link do komentarza
są meble "łączące" w sobie kilka mebli za jednym razem - jeśli masz wysoki ten pokój to możesz np zrobić łóżko zawieszane wysoko nad ziemią, pod spodem umieszczając na przykład szafę (kiedyś spotkałam się z takim fajnym rozwiązaniem, że łóżko bylo zawieszane, do niego wchodziło się po schodach, pod którymi była szafa i schowek, a pod samym łóżkiem był kącik do pracy -biurko, komputer itp.. Ale to się niestety sprawdza tylko w wysokich pomieszczeniach...
Link do komentarza
Cytat

są meble "łączące" w sobie kilka mebli za jednym razem - jeśli masz wysoki ten pokój to możesz np zrobić łóżko zawieszane wysoko nad ziemią, pod spodem umieszczając na przykład szafę (kiedyś spotkałam się z takim fajnym rozwiązaniem, że łóżko bylo zawieszane, do niego wchodziło się po schodach, pod którymi była szafa i schowek, a pod samym łóżkiem był kącik do pracy -biurko, komputer itp.. Ale to się niestety sprawdza tylko w wysokich pomieszczeniach...



no tak, mój pokoik jest standardowej wysokości więc chyba by się to nie zmieniło... choć muszę przyznać, że myślałam o takim rozwiązaniu żeby zabudować jak tylko się da np jedną ścianę a reszta była mniej zabudowana by dawało poczucie przestrzeni...
przyznam, że nie lubię być przytłoczona meblami icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

no tak, mój pokoik jest standardowej wysokości więc chyba by się to nie zmieniło... choć muszę przyznać, że myślałam o takim rozwiązaniu żeby zabudować jak tylko się da np jedną ścianę a reszta była mniej zabudowana by dawało poczucie przestrzeni...
przyznam, że nie lubię być przytłoczona meblami icon_smile.gif



Część drobniejszych rzeczy, głównie sporo książek, można zmieścić na półkach zawieszonych wysoko na ścianie. Muszą jednak być długie 1,5-2 m. Nie sprawiają wrażenia przytłoczenia i nie zabierają przestrzeni jak typowe meble. U mnie to się sprawdza.
Link do komentarza
Cytat

Część drobniejszych rzeczy, głównie sporo książek, można zmieścić na półkach zawieszonych wysoko na ścianie. Muszą jednak być długie 1,5-2 m. Nie sprawiają wrażenia przytłoczenia i nie zabierają przestrzeni jak typowe meble. U mnie to się sprawdza.



ja książek mam bardzo duuużo więc pomysł godny rozważenia icon_smile.gif dziękuję!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

może warto przejrzeć wszystkie rzeczy i zastanowić się, czy każda z nich jest Ci potrzebna? czy część rzeczy można wyrzucić, oddać innym. A potem kupić funkcjonalne meble z dużą liczbą przegódek i schowków na to, co pozostało.




a no w tym problem, ze wiekszosc jest mi potrzebna, bo mam duuuzo zbiorow hobbystycznych... no ale staram sie cos wymyslec, zeby mi jeszcze przestrzeni zostalo. wsepnie sobie rozrysowalam i tak mi jakos jeszcze miejsca brakuje, no ale zobaczymy
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Acha rozumiem, to rzeczywiście nie łatwo, ja zwykłe mam mało rzeczy i często robię przeglądy i wyrzucam lub oddaję, zwłaszcza zabawki mojej córy, która nawet nie wie, co ma i nie zauważa jak coś jej wyrzucam



... Zwykle trzeba mieć drugi pokój, w którym trzyma się rzeczy z tego opróżnianego, małego icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Proponuje postawić na wygodne łóżko, które może być jednocześnie wygodnym miejscem do siedzenia. Np. jeśli zdecydowałbyś się na coś takiego: http://multizakupy.pl/Lozko_Trendi_TDL09_90_cm.html możesz dorzucić poduszki na ścianę i już można wygodnie siedzieć. W dodatku jest w całkiem sensownej cenie. Odradzam rozwiązanie pt "spanie na rozkładanej kanapie", ponieważ:

1. nigdy, nikomu nie chce się tego składać
2. niewygodnie się na tym śpi

Do tego postaw na jasne kolory, jasną wykładzinę i ściany. Jeśli jakieś mocne kolory, to raczej w kwestii dodatków... przy małych pomieszczeniach trzeba bardzo uważać, żeby nie zrobić sobie "trumny" w pokoju icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Twój pokój nie jest taki malutki... ja też mam pokój niewielkich rozmiarów i wiem, że w takiej sytuacji bardzo dobrze sprawdzają meble, do których dużo można upchnąć. Jeśli poszukujesz inspiracji jak urządzić pokoik możesz zajrzeć na stronę dekoria.pl, gdzie znajdziesz gotowe aranżacje wnętrz. Myślę, że powinno ci to pomóc.
Link do komentarza
Moim zdaniem pokój nie musi być UMEBLOWANY, lepiej gdy jest URZĄDZONY - to jest duża różnica icon_biggrin.gif
W pokoju 3.40 x 3.40 (ok 11.5 m2) mieszkałem kilka lat wraz z trzema braćmi - ojciec zrobił pięrtowe łóżka (nie takie jedno na drugim, ale ładnie zakomponowane na dwóch ścianach w rogu pokoju, najwyższe wspierało soę na regaliku, gdzie każdy z nas miał swoje podręczniki i inne skarby), pod oknem był wielki blat, oparty na szafeczkach, w kącie regalik niezbyt szeroki, ale do samego sufitu. I wszystkie najniezbędniejsze rzeczy były pod ręką.
Ale to było w latach sześdziesiątych.
Mojemu synowi (w roku 1985), który miał pokoik 2.80 x 2.20 (trochę ponad 6 m2), spanie zrobiłem w ten sposób, że wzdłuż tej ściany o dł. 2.2m zrobiłem podest o głębokości 90 cm na wysokości 45 cm. Pod podestem było wysuwane łóżko ze skrzynią na pościel. Podest zagospodarowany był tak, że z jednego końca było biureczko z krzesłem, nad nim do sufitu szafeczki i półeczki na książki i zabawki. Półki były również na pozostałych ścianach nad podestem pod samym sufitem. Przy wsuniętym całkowicie łóżku było jeszcze dość dużo miejsca na zabawę na podłodze, jak przychodzili koledzy, wysuwało się łóżko do połowy, stawiało poduchy i powstawała kanapa. Na ścianie naprzeciw podestu zrobiłem regalik szerokości 90 cm, pod sam sufit, a nad oknem i na sąsiedniej ścianie wysoko, na wysokości 180 cm zamocowałem półki na pozostałe książki i skarby w pudełkach.
Wszystko było robione domowym sposobem, najprostrzymi narzędziami, "na kolanie" z drewna (łóżko, podest, biurko), płyt wiórowych, gąbkowy materac - pod koniec lat osiemdziesiątych. Zdobycie podstawowych materiałów było koszmarem, ale dałem radę icon_biggrin.gif Niestety, nie mam żadnych zdjęć tego "mebla", ale był fajny i podobał się wszystkim!
Opisuję to tak dość dokładnie, aby uzmysłowić Ci, że przy odrobinie wyobraźni i przy umiejętności wykonania podstawowych operacji można coś funkcjonalnego wymyśleć. Pomysł ze spaniem pod podestem nie jest opatentowany icon_mrgreen.gif i godny rozważenia. Materiały na takie regaliki, szafeczki obecnie są dostępne bez żadnego problemu.
Jakby co, szykuj piwo (koniecznie Warka strong, pssst, reklama) przyjeżdżam i coś wykombinujemy icon_wink.gif
Link do komentarza
Właśnie miałam zaproponować aranżację z podestem ale stach mnie ubiegł. Jest to najlepsza opcja w takiej sytuacji. Wydzielamy 1/3 powierzchni i podnosimy poziom na wysokość siedziska krzesła czyli 45cm. Tam montujemy wysuwane szuflady - jedna z nich służyła będzie jako łóżko. Sypialnię mamy załatwioną. Na podeście kładziemy wyjkładzinę, stawiamy biuro, krzesełko i półki - kącik komputerowy. Kupujemy lekki stół i ustwiamy go dłuższym bokiem przy podeście - takim sposobem nie musimy zastawiać pokoju krzesłąmi, bo podest służy jako siedzisko. Salon już jest.
Jakaś szafa powinna się jeszcze zmieścić.
Zapomniałam o czymś?
Link do komentarza
Cytat

...przydałoby się kupić odpowiednie meble...


Tak jak napisałem wcześniej - lepiej URZĄDZIĆ, niż UMEBLOWAĆ tak niewielki pokój, jeśli ma on spełniać tyle funkcji na raz.
Cytat

... żeby go optycznie zmniejszyć....


Taki mały i jeszcze zmniejszyć icon_eek.gif
No, wiem miało być powiększyć, przejęzyczyłaś się icon_lol.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Zrezygnuj z dużej ilości mebli w pokoju - łóżko, małe biurko i jakaś komoda powinny być ok, chyba, że bardzo potrzebujesz szafy to postaw na jakąś nie za dużą, żeby nie zabrała zbyt wiele miejsca z i tak już małego pokoju. Nie maluj też ścian na ciemno bo pokój stanie się optycznie mniejszy - wybieraj raczej jasne i ciepłe tonacje kolorystyczne. Popatrz na te dwa zdjęcia: http://www.dekoria.pl/data_files/wysiwyg/i...lon_Chic01L.jpg
http://www.dekoria.pl/data_files/wysiwyg/i...lon_Land02L.jpg
Na pierwszym jest co prawda brązowy kolor ale w bardzo przyjemnym i ciepłym odcieniu, pokój będzie wyglądał przytulnie, na drugim natomiast wnętrze wydaje się świeże i większe.
Link do komentarza
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi - czytałam je z dużym zainteresowaniem starając się popróbować te rozwiązania w moim pokoju. Jeszcze ciągle walcze z ustawieniem poszczególnych mebli ale wydaje mi się, że udam się wszystko dobrze ustawić by było (w miarę) przestronnie i funkcjonalnie. Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi - czytałam je z dużym zainteresowaniem starając się popróbować te rozwiązania w moim pokoju. Jeszcze ciągle walcze z ustawieniem poszczególnych mebli ale wydaje mi się, że udam się wszystko dobrze ustawić by było (w miarę) przestronnie i funkcjonalnie. Pozdrawiam icon_smile.gif


Ja swojej córce nastolatce zafundowałam taki zestawik:
http://www.kelman.pl/info6165,cool_19__loz...fka_2d2sz_.html
Jest on bardzo funkcjonalny i idealny do malej powierzchni.
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi - czytałam je z dużym zainteresowaniem starając się popróbować te rozwiązania w moim pokoju. Jeszcze ciągle walcze z ustawieniem poszczególnych mebli ale wydaje mi się, że udam się wszystko dobrze ustawić by było (w miarę) przestronnie i funkcjonalnie. Pozdrawiam icon_smile.gif




A jak już będzie pokoik umeblowany,to proszę wrzucić jakieś fotki ...
Chętnie pooglądam...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
To ,że pokój jest mały nie jest tak naprawdę żadną przeszkodą , by ciekawie go urządzić. SZczególnie dla ludzi, którzy lubią wyzwania:) Tak naprawdę przy tego typu pomieszczeniach najwazniejsza jest umiejętność wyboru, bo z wielu rzeczy trzeba zrezygnować a pozostawić tylko te niezbędne
Link do komentarza
Witam,
według mej opinii przy aranżacji małego pokoju najważniejsze są...drzwi! Powinny być składane lub harmonijkowe, aby zajmowały jak najmniej przestrzeni. Wydaje mi się, że mogą nawet odpowiednio ją powiększyć, w zależności jaki kolor wybierzemy i model.

Podobają mi się tez rozwiązania zastosowania łóżka, jakby piętrowego (no wiecie, tylko górne łóżko jest xD nie wiem jak to nazwać inaczej) + zagospodarowanie przestrzeni pod nim na np. biurko, albo komodę z ciuchami etc.

Pozdrawiam icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
A pokój jest bardziej kwadratowy? czy prostokątny? jak prostokątny to ja bym zabudowała całą jedną ścianę nad drzwiami - półki, szafa itp. Poza tym teraz wszystko można zrobić pod wymiar. Też mam mały pokój i szukałam biurka chyba pół roku, w końcu wszystko (nawet łóżko) zamówiłam w jednej firmie pod wymiar - wyszło super!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
faktycznie trzeba uważać żeby jakimiś niepotrzebnymi drobiazgami nie zagracić sobie pokoju. przeglądając różne strony z ciekawymi aranżacjami wnętrz natrafiłam na n-design. Myślę, że znajdziesz tam inspirację na swój pokój. Mają niestandardowe pomysły na wnętrza. Jestem pod wrażeniem tego co potrafią zrobić. oto kawalerka w ich wykonaniu:

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Małe pokoje i pomieszczenia zawsze są najtrudniejsze i najbardziej kłopotliwe do urządzenia. Wszystko jednak da się zrobić, kwestia tylko odpowiedniego ustawienia i dobrania kolorystyki. Wnętrze takie musi być pełne funkcjonalnych rozwiązań, żeby nie było wszystkiego na wierzchu
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Małe pokoje i pomieszczenia zawsze są najtrudniejsze i najbardziej kłopotliwe do urządzenia.



Niby tak, ale przy dużych też są pewne pułapki, bo kiedy mamy duuużo wolnej przestrzeni, to zaczynamy kombinować jak tu można ją zapełnić. Nie miałam takich doświadczeń w rzeczywistości, ale podczas projektowania wnętrz w Decorze, co było jeszcze gorsze, jako że w programie mam całkowitą wolność w doborze mebli i sprzętów, więc mogę dodawać je i zmieniać bez końca. icon_wink.gif Z tej perspektywy zdecydowanie preferuję mniejsze pomieszczenia. icon_lol.gif
Link do komentarza
Ja mam podobny problem i też chciałabym zapytać o radę. W sumie chodzi o pokój mojego chłopaka który w najbliższej przyszłości zamierza remontować swój pokój. Problem jest w tym że w pokoju gdzieś na około 12m2 musi się zmieścić łóżko biurko, przydałyby się tez jakieś szafki na ubrania i inne klamoty xD i przy tym muszą się tam zmieścić Trzy gitary i wielki piec icon_smile.gif A do tego fajnie by było jakby pokój był urządzony dość oryginalnie i nie zwyczajnie. Do tego teraz na jednej ze ścian nad łóżkiem dobrze wisi teraz wielki plakat który mógłby tam pozostać, przydałoby się także wcisnąć gdzieś stojak na płyty które w tym pokoju walają się po kontach a jest ich mnustwo. Plusem tego pokoju jest to że drzwi są przesuwane a nie otwierane normalnie. Fajnie by było jakby wchodząc do tego pokoju wiadomo było że to pokój rockmena;)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
zdecydowanie w takich warunkach sprawdzają się zabudowy meblowe
dobrze zaplanowane półki na odpowiednio dobranych wysokościach zapewniają nie tylko funkcjonalność a i oryginalny wygląd , dla ułatwienia podaję właściwą kolejność robienia projektu - 1 co ma w pokoju być , 2 gdzie i na jakiej wysokości ma zostać ustawione i półeczki pod wymiar , półka na wieżę to mieści się wieża + lekki zapas , półka na książki też dopasowana do poszczególnych rozmiarów ,dobre rozplanowanie daje miejsce.
gdyby jeszcze była możliwość zlikwidowania ściany z drzwiami .
spotkałem się z bardzo oryginalnym pomysłem gdzie do pokoju wchodziło się przez szafę
od przedpokoju szafa od pokoju półki 1 element pusty służący jako wejście całość z jednej jak i drugiej zakryta drzwiami suwanymi .

odnośnie w/w cukierkowego pokoju
wypraktykowane - wrednie się myje okno do którego aby się dostać trzeba skakać po meblach
pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 7 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Miałam na myśli, że ja siedzę przy biurku i to łóżko z góry mi na głowę leci. Jakoś tak mam, że jak coś nie ma nóg i wisi nade mną, to się boję.Ale zazdroszczę pomysłu i odwagi. Mnie się marzą schody tak montowane. Decha wystająca ze ściany-dla mnie bomba. I ewentualnie cieniutkie linki/rurki zamiast poręczy
Link do komentarza
tak jak mowie kwestia dwoch dni i człowiek nabiera zaufania do konstrukcji(niektórzy znajomi potrzebowali 3min zeby nabrać zaufania i poskakać:-), co do schodów to też mi się bardzo podobaja ale nie mam miejsca na takie coś(ciekawe jak długo człowiek do schodów by się przyzwyczajał, a jak wnieść szafe po takich schodach:-))??

pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...