Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Projekt zakłada ocieplenie domu o gr. 12 cm, czy później mogę zwiększyć jego grubość?

Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami okładziny ścienne nie wliczane są jako zmniejszające odległości między budynkami, tak więc pogrubienie ocieplenia nie naruszy tych wymagań.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/termoizolacja/9463-projekt-zaklada-ocieplenie-domu-o-gr-12-cm-czy-pozniejsza-zmiana-grubosci-izolacji-np-na-15-cm-bedzie-mozliwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość praktyk
Szanowny ekspercie, przypuszczam, że jesteś w błędzie.
Art. 36a ust. 5. ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane w sposób jednoznaczny określa co to jest nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego: "Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji"
Z powyższej definicji ustawowej jednoznacznie wynika, że przy zmianie grubości docieplenia budynku ulegnie zmianie długość, szerokość oraz kubatura budynku, a tym samym zmiana ta nie może być kwalifikowana jako nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. W moim przekonani zmiana powyższa wymaga zmiany decyzji pozwolenie na budowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Szanowny ekspercie, przypuszczam, że jesteś w błędzie.
Art. 36a ust. 5. ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane w sposób jednoznaczny określa co to jest nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego: "Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji"
Z powyższej definicji ustawowej jednoznacznie wynika, że przy zmianie grubości docieplenia budynku ulegnie zmianie długość, szerokość oraz kubatura budynku, a tym samym zmiana ta nie może być kwalifikowana jako nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. W moim przekonani zmiana powyższa wymaga zmiany decyzji pozwolenie na budowę.



Panie praktyk chyba cieńki z pana praktyk, zresztą teoretyk też. Poza tym widać, iż nie wiesz pan nawet co to jest kubatura pisząc że zmiana grubości ocieplenia zmienia kubaturę.

Oczywiste jest że zmiana grubości ocieplenia nie wpływa na zmianę pozwolenia, a jeśli pan panie praktyk ma wątpliwości to zadzwoń pan do najbliższego PINBU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Szanowny ekspercie, przypuszczam, że jesteś w błędzie.
Art. 36a ust. 5. ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane w sposób jednoznaczny określa co to jest nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego: "Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji"
Z powyższej definicji ustawowej jednoznacznie wynika, że przy zmianie grubości docieplenia budynku ulegnie zmianie długość, szerokość oraz kubatura budynku, a tym samym zmiana ta nie może być kwalifikowana jako nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. W moim przekonani zmiana powyższa wymaga zmiany decyzji pozwolenie na budowę.


oj rację ma Deegial, zmiana ocieplenia należy do nieistotnych i nie ma żadnego wpływu na kubaturę budynku.
Kubaturę budynku zmienia np. podniesienie stropu i jest to już zmiana istotna, ale na budowie i tak się tym nikt nie przejmuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Panie praktyk chyba cieńki z pana praktyk, zresztą teoretyk też. Poza tym widać, iż nie wiesz pan nawet co to jest kubatura pisząc że zmiana grubości ocieplenia zmienia kubaturę.



Tak mówi prawo, a konkretnie WT:

Cytat

§ 3.24) kubaturze brutto budynku - należy przez to rozumieć sumę kubatury brutto wszystkich kondygnacji, stanowiącą iloczyn powierzchni całkowitej, mierzonej po zewnętrznym obrysie przegród zewnętrznych i wysokości kondygnacji brutto, albo między podłogą na stropie lub warstwą wyrównawczą na gruncie a górną powierzchnią podłogi bądź warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu nad najwyższą kondygnacją, przy czym do kubatury brutto budynku:


Zgodnie z przytoczona definicją, grubość ocieplenia ma wpływ na kubaturę budynku. icon_biggrin.gif

Zgodnie z nowelą WT, od sierpnia tego roku, grubość ocieplenia będzie pomniejszała odległość od granicy - dotyczy budynków na które wydano PnB po tym terminie. Tak dla jasności.

Wracając do meritum sprawy. Praktycznie nikt nie będzie się "czepiał: tych 3 cm, ale te dodatkowe centymetry mają znaczenie dla wyniku Świadectwa Energetycznego, dlatego rozsadek podpowiada, aby zmianę grubości ocieplenia naniósł projektant na projekcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Projektant nie musi nanosić zmiany na projekcie, starczy, że kierownik budowy zaznaczy taką zmianę w dzienniku budowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Projektant nie musi nanosić zmiany na projekcie, starczy, że kierownik budowy zaznaczy taką zmianę w dzienniku budowy.



Po pierwsze, jeśli ma być zgodne z PB, to patrz. Art.36a.:
Cytat

6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany
zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis)
dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.


Natomiast faktycznie nikt nie powinien się czepiać takich drobiazgów.

Ale, po drugie, kierbud stwierdza, ze budynek wykonano zgodnie z projektem, co też sugeruje zmiany w projekcie.
Najważniejsze jest jednak to, ze dla potrzeb ŚE potrzebne dane ?czerpie się? z projektu (zarówno przy odbiorze budynku, jak i przy odnowieniu ŚE po 10 latach), a nie zawsze pamięta się o tym drobiazgu, że ocieplenie grubsze, a fakt ten zamieszczono w Dzienniku, skutkiem czego ŚE może być gorsze.
O ile przed wejściem ŚE nie miało to znaczenia, to teraz rozsądek powinien podpowiedzieć, że jednak zamiana zaznaczona w projekcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dobrze więc powiedz mi "bajbaga" jak to będzie w moim przypadku jeśli projektant dał mi ( a właściwie kierownikowi budowy) zupełną dowolność co do wyboru materiału z jakiego będę budowała i jakim będę ocieplała pod warunkiem zachowania wszystkich współczynników i oczywiście sztuki budowlanej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem, prowadź budowę zgodnie z uzgodnieniami, a przed złożeniem dokumentów związanych z zakończeniem budowy, projektant niech naniesie te zmiany na projekt – jeśli będą.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W technice istnieje takie pojecie jak tolerancja wymiarowa, więc żaden obiekt nie będzie wykonany całkowicie zgodnie z projektem, a okładziny ścienne czy ocieplenie stanowią znikomy procent wymiarów budynku i mieszczą się w ogólnie przyjętej tolerancji 5%. Również w przypadku ocieplania domu nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę a jedynie złożyć zgłoszenie. Ponadto rozporządzenie w sprawie warunków technicznych budynków wyraźnie mówi, że przy określaniu odległości budynku od granicy działki nie bierze się pod uwagę grubości okładzin ściennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Problemem, jest to, ze prawidłowa odpowiedź zależy od tego, kiedy wydano WZ lub Pozwolenie na Budowę.
Rok 2009 jest specyficznym, bo inwestorów obowiązuje i będzie obowiązywać kilka różnych wariantów zarówno PB, Rozporządzeń WT, oraz dochodzą do tego różne Rozporządzenia dot. projektów budowlanych.
Graniczna jest data 01.01.2009. Wszystkie rozpoczęte i będące w toku, budowy i pozwolenia (oraz WZ) obowiązują przepisy prawa, obowiązujące do 31.12.2008r. – z zastrzeżeniem, ze nie dotyczy to Świadectw Energetycznych. Powoduje to wiele zawirowań, zwłaszcza, że przepisy nie są jednoznaczne.
Efektem tego jest fakt, że mimo budowania i rozliczania budowy według przepisów obowiązujących w momencie rozpoczynania budowy (otrzymania WZ lub PnB), to i tak wymogi dotyczące Świadectwa Energetycznego nakazują stosowanie przepisów obowiązujących od 01.01.2009r. np. wg. nowych WT.
Dlatego, moim zdaniem, rozwaga powinna nakazywać, aby zmiany mające wpływ na współczynnik "U" dla ściany (przegrody), były naniesione na projekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×