Skocz do zawartości

zwróćcie uwagę na elektrykę w domu


Gość

Recommended Posts

Jestem inspektorem w branży elektrycznej i często zdarza mi się rozpatrywać sytuacje "skopanych" instalacji. Być może ktoś z Was się spotkał z podobnymi historiami np.:

- był wykonywany częściowy remont instalcji elektrycznej, gdzie część nowych przewodów miedzianych połączono z aluminiowymi,
wniosek połącznie przewodów na pewno się utleni w max 3 lata

- stosowany osprzęt rodem z bazarów, niestety to tylko złom

- brak zastosowanych zabezpieczeń przeciwzakłóceniowych to już standard i zarazem wielki błąd (dobra ochrona to około 600 zł a komputer, telewizor, czy lodówka to trochę większy koszt)

- brak osprzętu hermetycznego to dość często spotykany błąd

Pozdrawiam
Link do komentarza
Szenowny Panie chyba też chodzi o wyłączniki przepięciowe a nie zabezpieczenia przeciwzakłóceniowe, bo takowe montowene są w każdym urządzeniu mogącym zakłócać. No ale inspektor to nie instalator nie musi mieć tak głębokiej wiedzy. Samo zycie..
Link do komentarza
Cytat

- był wykonywany częściowy remont instalcji elektrycznej, gdzie część nowych przewodów miedzianych połączono z aluminiowymi, wniosek połącznie przewodów na pewno się utleni w max 3 lata


Zaraz, zaraz, ale tak na chłopski rozum wiadomo że nie łączy się dwóch materiałów o innych parametrach.

więc o co chodzi że i tak się utlanieją

Cytat

Tak po mojemu to miedź i alu utlenia się niezależnie od tego czy są połączone czy nie i niezależnie od przepływu prądu. Może Panu inspektorowi chodzi o powstanie ogniwa galwanicznego?



a co to jest ogień galwaniczny???
Link do komentarza
tylko zarzuciłem teraz troche fizyki materiały na styku miedzi i alu się utleniają - proces jest przyspieszany przez zjawisko ogniwa galwanicznego. Podsumowując krótko prąd płynie powierzchnia styku maleje, gęstość prądu bez zmian wytwarza się ciepło (nota bene gdy jest słaby docisk w gniazdku to dla urządeń o większych mocach żelazko, czjnik bezprzewdodowy itp, itd. gniazdko razem z wtyczką się nagrzewa to chyba częsty przypadk z życia; dlatego zalecam dobry osprzęt - nie będę robił reklamy ale w przypadku upartych pytań podam jakie firmy mają dobrą jakość - sprawdzone). A zdarzyło się w pewnym biurowcu zę o 8:00 kiedy to wszyscy włączyli czjniki jedna z puszek się zapaliła - w puszce był DY 1.5 i alu 4 w jucie. Fachwiec wpiął 6 biur w/w przwodem do wlz-u też deska za starym wlz-em się przjarała, (ale to historia było w 2004). Cekawszy temat to jak włączyć różnicówkę żeby była i niedzałała - tu dopiero są specjaliści. [/quote]
Link do komentarza
Dalej nie rozumiem dlaczego na bazarze nie sprzedaje się osprzetu dobrych firm (wemień jedną firmę której osprzętu w wyżej wymienionym sklepie nie ma) . Sokro obstajesz przy utlenianianiu, to czemu to samo się dzieje nawet pod izolacją samowukanizującą, która tlenu nie dopuszcza? Czy się dla wypalania gniazdka rózni czajnik bezprzewodowy od przewodowego? Dalej nie wyjaśniasz gdzie w domu montować domowy osprzęd hermetyczny i kto go produkuje(choć jeden producent). Co do wył. pp to aby nie zadziałały wystarczy ich nie podpinać w obwód.
Teraz nie ma już na rynku wyłączników pp elektronicznych są tylko mechaniczne a te wpięte w obwód działają nawet bez własnego zasilania, czyli zawsze.
Link do komentarza
Nie zrobie kryptoreklamy- jeden z producentów na swój osprzęt daje 5 lat gwarancji i jest dostępny (nawet w sieciach handlowych typu tesco, leklerc na bazarach też widziałem) i nie jest drogi. czajnik przewodowy i bezprzewodowy mają zbliżone moce, choć mam taki co ma 3kW. co do izolacji samowulkanizujących to one przepuczczają powietrze, jesli [b][b]gość chce coś zabezpieczyć przed ultenianiem - polecam zalać żywicami epoks. Osprzęt hermetyczny zalecam stosować w łazienkach norma PN-IEC 60364-7-701. sugeruje w kuchni obszar zlweu i kuchenki., baklony tarasy i oczywiście piwnice. wyłączniki pp. to temat rzeka i niestety za chwilę muszę jechać ale, bedzie kontuacja wkrótce.
Link do komentarza
odpowiedź do wypowiedzi z 13.01. godz. 17:20 niestety moja wypwiedź piemna została przelana z przkłamaniem na forum; oczywiście chodziło o przepięciówkę. przepraszam za IRBJ. a niestety wielu wykonawców modli się by na mnie nie trafić - pracowałem niemal na każdym stanowisku i mało czego nierobiłem; - w temacie przpięciówki zalecam ostrożność w zakupach cena nie zawsze jest współmierna do efektu który chce się osiągnąć. Producenci jak każda myszka swój ogonek chwali (Kasa na reklmę płynie). Miłego weekendu wszystkim.
Link do komentarza
Panie postrachu elektryków nie ma już na rynku domowego osprzętu hermetycznego , o amperach czajnika nie decyduje czy jest przewodowy czy nie a moc grzałki. Izolacje samowukanizujące powietrza nie puszczają, a łączenie Al/Cu przestanie działać nawet w żywicach( chyba że dasz złącze cualowe).
Kupuję osprzęt na bazarze na Bartyckiej tem gdzie "-" i wymień Pan firmę, której tam osprzętu nie ma. Dzwoniłem tam i do wielu hurtowni i oni też o osprzęcie hermetycznym domowym nie słyszeli.
Ja też mam (nie tyle ze stracu) febrę jak przjdzie mi taki inspektor na kontrolę.
Link do komentarza
Zwróćcie uwagę na elektrykę. Takich inspektorów jest więcej i więcej. Coraz częsciej elektryk motuje niezgodnie z przepisami do gniazdek 2,5mm2 przewód zamiast 1,5 a jest to przyczyną wielu pożarów i awarii.
2,5 mm2 ma gorszy styk we współczesnym osprzęcie niż 1,5 wypalają się gniazdka , termostaty itp. inspektorzy i elektrycy uczciesię. WSZYSTKIE poradniki normy i co tam jeszcze piszą do 16 A (3600W) 1,5MM2!!!!!
Link do komentarza
Kostki połączeniowe termostatów wypalają się z powodu gorszego styku, ale człowiek jest bezsilny! Producent termostatów pisze, "przegrzanie na stykach z powodu zagrubego przewodu". Wszystkie powazne źródła łacznie z profesorem Henrykiem Markiewiczem "Instalacje elektryczne" 16 A (3680W)to 1,5 mm2! Moze tym problemem zajeliby się inspektorzy, bo ktoś te "zagrube" instalacje odbiera. No ale jak czyta się Pana inspektora ...
Link do komentarza
Co wy za głupoty piszecie norma owszem mówi ale o minimum a nie ,że tylko 1,5mm ja mam 2,5mm na gniazdach i nic sie nie dzieje. zas wypalania sie styków to po prostu źle dokręcone złacze.
Średnica drutu nie ma tu nic do tego . W każdym osprzęcie jest zaznaczone jaki przekrój maksymalnie można podłaczyc i wszystkie gniazda mają do 2,5mm2.
Link do komentarza
To nie głupoty, nie wszystkie gniaztka muszą się wypalić, ale producent pisząc na gnizdku 16A podaje odrazu średnicę drutu 1,5 mm2. Część gniazdek jak i (chyba )wszystkie termostaty krzywizny mają dopasowane do 1.5mm2 i styk grubszego przewodu jest gorszy. No ale moze profesor Markiewicz i wszyscy piszący instrukcje nie rozumieją, ze robia błąd. Znam kierowców, którzy uważają, ze grubsza opona, niz zaleca producent auta jest bezpieczniejsza i nie wszyscy trafiają do szpitala czy ... .
Link do komentarza
Cytat

odpowiedź do wypowiedzi z 13.01. godz. 17:20 niestety moja wypwiedź piemna została przelana z przkłamaniem na forum; oczywiście chodziło o przepięciówkę.



Informuję, że opis który zamieściliśmy w pierwszym liście został przepisany bez błędu. W tekście przysłanym przez Pana do Redakcji użyte zostało słowo "przeciwzakłóceniowych"

Pozdrawiam
Redakcja BD
Link do komentarza
widzę zainteresowanie tematem doboru przewodów ok. sugeruję zapoznać się z normą PN-IEC 60364-5-523 i niestety w warunkach A2 dla przewodu 1,5 mm2 prąd dopuszczalny to 14 A a oprócz obciążalności długotrwałej trzeba spojrzeć na inne aspekty instalacji. tu chylę czoła przed tym który stosuje tylko 1,5 w instalacjach mieszkaniowych, Wkrótce popełi on ciekawy błąd jeśli jeszcze tego nie zrobił - zasilanie kuchenki 3 fazowej - jeśli mu podobny podłaczy ją w wersji jednofazowej co jest możliwe to efekt wiadomy. Teoria pasowań się kłania jednemu z panów im bliższe sobie srednice tym większa powierzchnia styku a co za tym idzie mniejsza gęstość prądu wiadomo co mam na myśli. Temu Panu co szuka osprzętu hermetycznego polecam zmienić miejsca zaopatrzenia bo jest kilka serii hermetycznych dotępnych na rynku np. PLEXO 55s producent znany. Jest także wersja p/t - zastosowałem w swej saunie jest ok. UWAGA na montaż - nie dla idiotów.
Link do komentarza
Sznowny Panie nie istnieje osprzęt hermetyczny, jest tylko bryzgoszczelny o różnej klasie ip w łazience można montować min. ip 21
Plexo 55s to osprzęt natynkowy, i mało praktyczny do domów, nawet producent go nie poleca, "Dla laboratoriów, firm żywieniowych, pomieszczeń o podwyższonej czystości" I na 100% nie jest błędem niemontowanie go w łazience w domu. Natomiast jest błędem montowanie go w saunie, ponieważ dopuszczalna temperatura pracy to 60 st.C! Gdyby Szanowny Pan zaopatrywał się w tak pożądnej firmie jak ja to by Pan tego błędu nie zrobił, bo sprzedawca poinformowałby Pana, że do sauny nadaje się osprzęt innej firmy. Ale dobry inspektor o tym by sam wiedział.
Link do komentarza
Jeszcze dodam, że hermetyczność nie może mieć klasy ip bo to jest już zupełnie szczelne nie przepuszczające nawet gazów. Jak czytam całość dyskusji to żywię nadzieję, że "insp" to ksywa a gościu zajmuje się odbiorem dzwonków tramwajowych, co najwyżej!
Link do komentarza
Cóż odebrałem więcej instalacji niż gość........ Tramwajami niestety nie jeżdżę.
Margines temperaturowy dla plexo to 80 0 C. montując odpowiednio puszkę, mechanizmy można zastosować jako p/t.
Ale cóż w dyskusji biorą udział specjaliści więc chylę czoła przed przytoczoną wiedzą i sprubue wywołać natępny temat:
Instalacje elektryczne pod kontem p.poż. oczekuję ciekawych wypowiedzi.
Link do komentarza
Z ciekwością obserwalem dyskusję, jestem automatykiem i między innymi produkuje termostaty, muszę przyznać rację oponentom Pana Insp. ż ciekawości zadzwonilem na infolinię Legranda i omawiana seria napewno ma temp. pracy 60 st. C a nie 80 ,wstyd Panie insp. z tym, że przychylam się do opinii , że jest to błazen robiący krzywdę a nie insp.
Link do komentarza
Wysłałem do LEGRANDA e-mila a więc jest plexo 55s to seria wyłączników technicznych odpornych na detergenty. Pdstawowym przeznaczeniem, i odbiorcą tej serii są szpitalne sale operacyjne, zakłady spożywcze o obowiązku utrzymywania najwyższych stopni czystosci. Prosto pisząc sa to wyłączniki bezpieczne przy dezynfekcji. Spytałem się o sauny, delikatnie mi odpowiedziano " w dalekiej mierze nie zalecane".
Czytając jeszcze o myleniu wyłączników przepięciowych z przeciwzakłóceniowe i większym poborze prądu przez czajniki bezprzewodowe od przewodowych dochodzę do wniosku ,że Pan INSP. ma jedną z najgorszych w Polsce instalacji!
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...