Skocz do zawartości

cieknacy komin


Recommended Posts

Witam. Mam problem z cieknacym kominem.
Mam komin postawiony z cegly klinkierowej (dziurawka) wszystko bylo bobrze do pierwszego po zimie deszczu. Zauwazylem ze po kolnierzu w srodku domu leci woda, nie ze zamaka tylko mocno leci i kapie na ziemie. Od razu zadzwonilem do dekarza ktory przyjechal od razu na miejsce. Wedlug niego winna jest dziurawka w sensie ze fugi ciagna wode i kanalikami w cegle leci na dol (przed decyzja o murowaniu dzurawka, niektorzy mnie przed tym ostrzegali, ale przeciez wszyscy tak budowali (!)). Zdziwilem sie ale ok, polecili mi impregnat jakis do fug i ze na wiosne to zrobia. Nie dawalo mi to spokoju i tydzien temu wszedlen na dach i butelka polalem komin i okazalo sie ze tez woda wyleciala (zaznacze ze wylalem zaledwie pol litra). stwierdzilem ze z ta fuga to kpina i zadzwonilem znowu, przyjechali w sloneczna pogode jak wszystko bylo suche, zrobilismy ten sam ekspperyment i woda wyleciala znowu, bylem przekonany ze to opierzenie, on byl przekonany ze to fuga, doszlo do ostrrrrej wymiany zdan i wkoncu stwierdzil ze mi to zaimpregnuje za darmo i ze daje mi 100% pewnosci ze pomoze, oczywiscie zgodzilem sie, uzyl do tego ponoc barrdzo drogiego srodka CERESIT C13, niemiecki i podobno w polsce nie idzie go kupic.
Co wy uwazacie na temat tych fug?? do murowania byla uzyta zaprawa do klinkieru IZOLBET, fugowane byly na mokro (jak plytki).
Dzieki POZDR
Link do komentarza
Cytat

Witam. Mam problem z cieknacym kominem.
Mam komin postawiony z cegly klinkierowej (dziurawka) wszystko bylo bobrze do pierwszego po zimie deszczu. Zauwazylem ze po kolnierzu w srodku domu leci woda, nie ze zamaka tylko mocno leci i kapie na ziemie. Od razu zadzwonilem do dekarza ktory przyjechal od razu na miejsce. Wedlug niego winna jest dziurawka w sensie ze fugi ciagna wode i kanalikami w cegle leci na dol (przed decyzja o murowaniu dzurawka, niektorzy mnie przed tym ostrzegali, ale przeciez wszyscy tak budowali (!)). Zdziwilem sie ale ok, polecili mi impregnat jakis do fug i ze na wiosne to zrobia. Nie dawalo mi to spokoju i tydzien temu wszedlen na dach i butelka polalem komin i okazalo sie ze tez woda wyleciala (zaznacze ze wylalem zaledwie pol litra). stwierdzilem ze z ta fuga to kpina i zadzwonilem znowu, przyjechali w sloneczna pogode jak wszystko bylo suche, zrobilismy ten sam ekspperyment i woda wyleciala znowu, bylem przekonany ze to opierzenie, on byl przekonany ze to fuga, doszlo do ostrrrrej wymiany zdan i wkoncu stwierdzil ze mi to zaimpregnuje za darmo i ze daje mi 100% pewnosci ze pomoze, oczywiscie zgodzilem sie, uzyl do tego ponoc barrdzo drogiego srodka CERESIT C13, niemiecki i podobno w polsce nie idzie go kupic.
Co wy uwazacie na temat tych fug?? do murowania byla uzyta zaprawa do klinkieru IZOLBET, fugowane byly na mokro (jak plytki).
Dzieki POZDR



Pozwolisz, ze dodam swoje 0.05pln do w/w temetu. Jakis czas temu zawieralem umowe na wykonanie dachu. Rzeczowy wykonawca od razu przestrzegl mnie przed budowaniem komina z cegly dziurawki (pierwsze o czym zaczelismy rozmawiac!). Opowiadal, jak powszechnie ludzie popelniaja ten blad a potem telefonuja do niego, ze dach nieszczelny przy kominie. A tu guzik prawda - rzeczywiscie takjest, ze dziurawka nie nadaje sie na obciazenia termiczne i nie spelnia wymagan jako cegla kominowa. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Pozwolisz, ze dodam swoje 0.05pln do w/w temetu. Jakis czas temu zawieralem umowe na wykonanie dachu. Rzeczowy wykonawca od razu przestrzegl mnie przed budowaniem komina z cegly dziurawki (pierwsze o czym zaczelismy rozmawiac!). Opowiadal, jak powszechnie ludzie popelniaja ten blad a potem telefonuja do niego, ze dach nieszczelny przy kominie. A tu guzik prawda - rzeczywiscie takjest, ze dziurawka nie nadaje sie na obciazenia termiczne i nie spelnia wymagan jako cegla kominowa. Pozdrawiam.



Zgadzam się, komin ceramiczny niestety to błąd: bardzo często przeciekają. Dlatego też wykonawcy przerzucają się na kominy systemowe, są dużo szczelniejsze i nie sprawiają tyle kłopotów co ceramiczne.
Prawdopodobnie Twój dekarz ma rację.
Link do komentarza
Polecam przeczytać temat tu na portalu o kominach. Ja się zgodzę z maysse nie powinno się budować komina z dziurawki ona tylko wygląda jak pełna cegła ale nią nie jest. Do murowania komina służy pełna cegła lub tak jak pisze kinqaj należy zastosować system kominowy.
Link do komentarza
Cytat

Zgadzam się, komin ceramiczny niestety to błąd: bardzo często przeciekają. Dlatego też wykonawcy przerzucają się na kominy systemowe, są dużo szczelniejsze i nie sprawiają tyle kłopotów co ceramiczne.
Prawdopodobnie Twój dekarz ma rację.




Teraz wiem ze to byl blad. Jezeli chodzi o moj komin to jest to komin systemowy, tylko ponad dach jest dziurawka. W okolicy we wszystkich domach, podkreslam we wszystkich sa kominy z dziurawki i nic sie nie dzialo. Nieraz slyszalem ze one przeciekaja, ale glownie z winy wykonania, moj komin stawial bardzo dobry znajomy ktory jest murarzem, zaprawe mial dosc zadka, tak ze wchodzila w dziurki cegly, do tego fuga zrobiona bardzo solidnie, a i tak cieknie icon_sad.gif. Mam nadzieje ze po tym srodku co zastosowali to sie zmieni.
Czy ktos z Wass slyszal o CERESIT C13??

POzdr
Link do komentarza
Cytat

Prawdopodobnie chodzi o impregnat fasadowy Ceresit CT 13.
Ceresit CT13
Można spróbować tym.



no dokladnie o to chodzi, widzialem banke, ale nie moglem sobie przypomniec symbolu. Z tego co tam napisali faktycznie powinno byc dobrze. Jezeli jest to faktycznie wina dziurawki i fug. A jesli nie to trzeba bedzie reklamowac dalej.
POzdr
Link do komentarza
Cytat

Teraz wiem ze to byl blad. Jezeli chodzi o moj komin to jest to komin systemowy, tylko ponad dach jest dziurawka. W okolicy we wszystkich domach, podkreslam we wszystkich sa kominy z dziurawki i nic sie nie dzialo. Nieraz slyszalem ze one przeciekaja, ale glownie z winy wykonania, moj komin stawial bardzo dobry znajomy ktory jest murarzem, zaprawe mial dosc zadka, tak ze wchodzila w dziurki cegly, do tego fuga zrobiona bardzo solidnie, a i tak cieknie icon_sad.gif. Mam nadzieje ze po tym srodku co zastosowali to sie zmieni.
Czy ktos z Wass slyszal o CERESIT C13??

POzdr



Witam,

Z tymi kominami to ciągle coś jest nie tak.Gdy ja byłem na etapie stawiania murów, więźby , no i oczywiście kominów to starałem się dociec z czego mają być wykonane. Murarze twierdzili że jest to obojętne i zapewniali, że jeśli dekarz zrobi dobrą robotę - obróbki dekarskie to wszystko będzie cacy. Po prześledzeniu lektury , pewnie tak jak wszyscy dowiedziałem się że najlepiej będzie jeżeli część komina - ta nad dachem będzie wykonana z pełnej cegły klinkierowej. Zacząłem dzwonić po hurtowniach i okazało się że nikt takiej cegły nie ma, i że jest wykonywana tylko na zamówienie, ale takowego na kilkaset cegieł ( nie pamiętam teraz ile) nikt nie chciał przyjąć. Wniosek sam się nasuwał kupiłem cegłę klinkierową dziurawkę i zaufałem dekarzowi. Na moje szczęście o czym gdzieś już pisałem trafiłem bardzo dobrze. Gościu wykonał tkz wydrę na odpowiedniej głębokości , dobrze zaizolował, a na kominy założył czapki. Parę dobrych lat, duże ulewy i żadnych zacieków przecieków itp. Parę fotek:

Image-022.jpg

Image-172.jpg

120503.jpg

pozdrawiam;

Darek
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Z tymi kominami to ciągle coś jest nie tak.Gdy ja byłem na etapie stawiania murów, więźby , no i oczywiście kominów to starałem się dociec z czego mają być wykonane. Murarze twierdzili że jest to obojętne i zapewniali, że jeśli dekarz zrobi dobrą robotę - obróbki dekarskie to wszystko będzie cacy. Po prześledzeniu lektury , pewnie tak jak wszyscy dowiedziałem się że najlepiej będzie jeżeli część komina - ta nad dachem będzie wykonana z pełnej cegły klinkierowej. Zacząłem dzwonić po hurtowniach i okazało się że nikt takiej cegły nie ma, i że jest wykonywana tylko na zamówienie, ale takowego na kilkaset cegieł ( nie pamiętam teraz ile) nikt nie chciał przyjąć. Wniosek sam się nasuwał kupiłem cegłę klinkierową dziurawkę i zaufałem dekarzowi. Na moje szczęście o czym gdzieś już pisałem trafiłem bardzo dobrze. Gościu wykonał tkz wydrę na odpowiedniej głębokości , dobrze zaizolował, a na kominy założył czapki. Parę dobrych lat, duże ulewy i żadnych zacieków przecieków itp. Parę fotek:



Identyczna sytuacja byla u mnie, tez zaufalem dekarzowi, widzialem jak robil opierzenie, jest wcinka w komin, opierzenie na dwie blachy, gdzie jedna na druga nachodzi, wszystko elegancko zasilikonowane, czapki z blachy na kominie. Nie wiem co mam myslec, faktem jest ze cieknie i po obejzeniu jeszcze raz doklednie centymetr po centymetrze opierzenia, raczej nie jest ono winne. Wiec zostaje ta dziurawka :/ Drugi raz nie zdecyduje sie na dziurawke icon_sad.gif

Jak skoncza gruntowanie to napisze co sie dzieje po deszczu

POzdr
Link do komentarza
Po pierwsze, cegła klinkierowa z otworami to nie cegła dziurawka tylko drążona.

Po drugie, w żadnym przypadku nasiąkliwość fug nie będzie powodowała wycieku wody strumieniem gdyż na pionowej ścianie komina następuje natychmiastowy spływ wody po jego powierzchni.

Po trzecie, zaprawa na tyle wypełnia otwory w cegłach, że niemożliwy jest przeciek - najwyżej zaprawa może nasiąkać wodą powodując niszczenie zaprawy w razie zamarznięcia ale to zupełnie inne zagadnienie.

Po czwarte, 90 % przecieków w okolicach komina spowodowane jest przez niewłaściwe obróbki dekarskie (brak szczeliny lub listwy osłaniającej krawędź blachy) oraz wadliwym wykonaniem czapy kominowej (powinna być betonowa, wystająca 8 - 10 cm poza ściany komina) a obudowa komina prefabrykowanego osłonięta uszczelnionym kołnierzem
Link do komentarza
Cytat

Po pierwsze, cegła klinkierowa z otworami to nie cegła dziurawka tylko drążona.

Po drugie, w żadnym przypadku nasiąkliwość fug nie będzie powodowała wycieku wody strumieniem gdyż na pionowej ścianie komina następuje natychmiastowy spływ wody po jego powierzchni.

Po trzecie, zaprawa na tyle wypełnia otwory w cegłach, że niemożliwy jest przeciek - najwyżej zaprawa może nasiąkać wodą powodując niszczenie zaprawy w razie zamarznięcia ale to zupełnie inne zagadnienie.

Po czwarte, 90 % przecieków w okolicach komina spowodowane jest przez niewłaściwe obróbki dekarskie (brak szczeliny lub listwy osłaniającej krawędź blachy) oraz wadliwym wykonaniem czapy kominowej (powinna być betonowa, wystająca 8 - 10 cm poza ściany komina) a obudowa komina prefabrykowanego osłonięta uszczelnionym kołnierzem



hmmm. Na moj chlopski rozum wlasnie tak samo rozumuje. Moze wrzuce pare fotek niedlugo i sami ocenicie to opierzenie. Chce dodac ze to jest sprawdzona ekipa, ktora pracowala u kilku mich znajomych i wszystko bylo (jest) OK. Nie wiem jak ich przekonac zeby poprawili cale opierzenie, bo jak twierdzo "my sie na tym znamy, nie robimy tego pierwszy raz itd".

Czy kierownik budowy moze w tym zakresie cos zrobic (zmusic ich do poprawek)

PS: szanowna Redakcja zgubiła "po czwarte" icon_wink.gif

POzdr
Link do komentarza
Brawo Redakcja, wreszcie ktoś napisał prawdę. Przyczyną cieknięcia nie jest cegła (zresztą zastanawia mnie jak hurtownia może nie posiadać pełnego klinkieru, to jakaś hurtownia do d...) ale spieprzona obróbka. Ja mam szczyty kominów z cegły drążonej klinkierowej i przez ostatnie pół roku po dosyć obfitych opadach nie widzę żadnych przecieków. Przestańmy tworzyć mity, kwestią jest jakość prac oraz warunek że cegła jest kładziona na zaprawie do klinkieru na nie na jakimś wynalazku byle taniej.
Link do komentarza
Witam
Posiadam dwa duże kominy z cegły obłożone klinkierem z warstwą izolacji w środku. Zastosowałem cegłę klinkierową CRH pięcio-szczelinową, a wierzchnie dwie warstwy kominów z pełnej cegły klinkierowej. Oczywiście zaprawa do klinkieru bez fugowania. Mineły dwie zimy i jak na razie wszystko w porządku, no może mimo bardzo dokładnego stosowania się do instrukcji pojawiają się białe wykwity icon_sad.gif .

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witam. Mam problem z cieknacym kominem.
Mam komin postawiony z cegly klinkierowej (dziurawka) wszystko bylo bobrze do pierwszego po zimie deszczu. Zauwazylem ze po kolnierzu w srodku domu leci woda, nie ze zamaka tylko mocno leci i kapie na ziemie. Od razu zadzwonilem do dekarza ktory przyjechal od razu na miejsce. Wedlug niego winna jest dziurawka w sensie ze fugi ciagna wode i kanalikami w cegle leci na dol (przed decyzja o murowaniu dzurawka, niektorzy mnie przed tym ostrzegali, ale przeciez wszyscy tak budowali (!)). Zdziwilem sie ale ok, polecili mi impregnat jakis do fug i ze na wiosne to zrobia. Nie dawalo mi to spokoju i tydzien temu wszedlen na dach i butelka polalem komin i okazalo sie ze tez woda wyleciala (zaznacze ze wylalem zaledwie pol litra). stwierdzilem ze z ta fuga to kpina i zadzwonilem znowu, przyjechali w sloneczna pogode jak wszystko bylo suche, zrobilismy ten sam ekspperyment i woda wyleciala znowu, bylem przekonany ze to opierzenie, on byl przekonany ze to fuga, doszlo do ostrrrrej wymiany zdan i wkoncu stwierdzil ze mi to zaimpregnuje za darmo i ze daje mi 100% pewnosci ze pomoze, oczywiscie zgodzilem sie, uzyl do tego ponoc barrdzo drogiego srodka CERESIT C13, niemiecki i podobno w polsce nie idzie go kupic.
Co wy uwazacie na temat tych fug?? do murowania byla uzyta zaprawa do klinkieru IZOLBET, fugowane byly na mokro (jak plytki).
Dzieki POZDR




moje 5 groszy: przeciekajacy komin mozna rowniez oblozyc lupkiem, ja tak zrobilem nic nie przecieka
Link do komentarza
Cytat

Brawo Redakcja, wreszcie ktoś napisał prawdę. Przyczyną cieknięcia nie jest cegła (zresztą zastanawia mnie jak hurtownia może nie posiadać pełnego klinkieru, to jakaś hurtownia do d...) ale spieprzona obróbka. Ja mam szczyty kominów z cegły drążonej klinkierowej i przez ostatnie pół roku po dosyć obfitych opadach nie widzę żadnych przecieków. Przestańmy tworzyć mity, kwestią jest jakość prac oraz warunek że cegła jest kładziona na zaprawie do klinkieru na nie na jakimś wynalazku byle taniej.



Witam,

Hurtownie w których pytałem nie są małe i większość materiałów jest na ich stanie. Tak dla testu spytaj o pełną cegłę kilnkierową w dowolnej hurtowni, ręczę za to że jej nie będzie, no chyba że się trochę na rynku zmieniło. Co do tematu materiałów - cegieł z ktorych budowane są kominy, to sam znalazłem nie jeden artykuł podkreślający fakt, że dedykowane są pełne cegły klinkierowe. A co do obróbek dekarskich, to wiem że są szalenie ważne ,a ale u mnie wykonywał je dekarz przez duże D i o to jestem spokojny.

http://www.muratordom.pl/eksperci_ogrodiot...,10858,24-0.htm

pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Po pierwsze, cegła klinkierowa z otworami to nie cegła dziurawka tylko drążona.

Po drugie, w żadnym przypadku nasiąkliwość fug nie będzie powodowała wycieku wody strumieniem gdyż na pionowej ścianie komina następuje natychmiastowy spływ wody po jego powierzchni.

Po trzecie, zaprawa na tyle wypełnia otwory w cegłach, że niemożliwy jest przeciek - najwyżej zaprawa może nasiąkać wodą powodując niszczenie zaprawy w razie zamarznięcia ale to zupełnie inne zagadnienie.

Po czwarte, 90 % przecieków w okolicach komina spowodowane jest przez niewłaściwe obróbki dekarskie (brak szczeliny lub listwy osłaniającej krawędź blachy) oraz wadliwym wykonaniem czapy kominowej (powinna być betonowa, wystająca 8 - 10 cm poza ściany komina) a obudowa komina prefabrykowanego osłonięta uszczelnionym kołnierzem


Link do komentarza
Ani cegła dziurawka ani kratówka ani drążona nie nadaje się na kominy w okresie jesień zima , w czasie długotrwałych opadów , nasilenia wiatru, różnicy temperatur w kominie i kanałach wentylacyjnych ,niedoróbek murarza,wcinania obróbki blacharskiej przez dekarza ,mikropęknięciach cegły itd. następuje przedostanie się wody do wnętrza cegieł w czasie mrozu woda rozsadza je i następuje oderwanie lica cegły ,która w czasie odwilży spada z łoskotem z dachu w rynny .Na kominy wyłącznie cegła pełna .

Ze względu na różnicę w cenie pomiędzy cegła pełną a dziurawką ludzie próbują obejść koszty ale to są pozorne oszczędności.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Ja też miałem kłopoty z kominem na mojej budowie. Faktycznie należy stosować pełną cegłę, ale w tym wypadku (polanie komina wodą w ilości 0,5l) oznacza inną usterkę.

Cegły dziurawki i drążone osłabią trwałość komina, bo w przestrzeniach może zbierać się woda, zamarzać itp
Ale taki natychmiastowy przeciek to moim zdaniem kwestia obrobienia i uszczelnienia.

U mnie taki przeciek zlikwidowano wymieniając niby świetną obróbkę i niby super silikonowe uszczelnienie. To są bardzo wrażliwe na usterki miejsca i będą wymagały okresowych napraw.

Impregnowanie ścian komina też pomaga, bo kominowa ściana nie chłonie wody.

Ciężko bez oglądania i dotykania definitywnie osądzić, ale to moim zdaniem nie ta cegła (przy założeniu, że jest nadal cała i dobrze wymurowana) jest tu bezpośrednim powodem.

Link do komentarza
Cytat

To mało powiedziane. Dziurawka w kominie to idiotyzm.




Mocne słowa.
Takie kominy są bardziej narażone na niszczenie i w efekcie przeciekanie.
Czyli bardziej trzeba zadbać o konserwację. Sprawdzać i szybko reagować. Impregnować.
Niestety często tak się buduje i trzeba z tym żyć.
I można, bo wiele takich kominów funkcjonuje i jest ok. ..a dziurawka jest i będzie i przecież na zewnątrz. Fakt komin mocno narażony.

..a na budowie jeszcze wiele spierdzielą i nie będzie człowiek nawet wiedział co.

U mnie reguła jest jedna. Wchodzi nowy fachura do kolejnej roboty. Krytykuje coś, co już zrobione wcześniej, a potem knoci swoje. ..i poprawia. Hm.. to faktycznie idiotyzm. ..ale tak jest.

Ja wiem, że są świetni wykonawcy. I pewnie udzielają się na tym forum.
..ale statystyczny wykonawca/budowlaniec to wróg budowy.
Trzeba walczyć, bo bez nich nie wybudujemy icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam. Mam problem z cieknacym kominem.
Mam komin postawiony z cegly klinkierowej (dziurawka) wszystko bylo bobrze do pierwszego po zimie deszczu. Zauwazylem ze po kolnierzu w srodku domu leci woda, nie ze zamaka tylko mocno leci i kapie na ziemie. Od razu zadzwonilem do dekarza ktory przyjechal od razu na miejsce. Wedlug niego winna jest dziurawka w sensie ze fugi ciagna wode i kanalikami w cegle leci na dol (przed decyzja o murowaniu dzurawka, niektorzy mnie przed tym ostrzegali, ale przeciez wszyscy tak budowali (!)). Zdziwilem sie ale ok, polecili mi impregnat jakis do fug i ze na wiosne to zrobia. Nie dawalo mi to spokoju i tydzien temu wszedlen na dach i butelka polalem komin i okazalo sie ze tez woda wyleciala (zaznacze ze wylalem zaledwie pol litra). stwierdzilem ze z ta fuga to kpina i zadzwonilem znowu, przyjechali w sloneczna pogode jak wszystko bylo suche, zrobilismy ten sam ekspperyment i woda wyleciala znowu, bylem przekonany ze to opierzenie, on byl przekonany ze to fuga, doszlo do ostrrrrej wymiany zdan i wkoncu stwierdzil ze mi to zaimpregnuje za darmo i ze daje mi 100% pewnosci ze pomoze, oczywiscie zgodzilem sie, uzyl do tego ponoc barrdzo drogiego srodka CERESIT C13, niemiecki i podobno w polsce nie idzie go kupic.
Co wy uwazacie na temat tych fug?? do murowania byla uzyta zaprawa do klinkieru IZOLBET, fugowane byly na mokro (jak plytki).
Dzieki POZDR


Przyjacielu, tylko zaprawa grafitowa do tych cegiel i bedziesz miał spoko.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Witam serdecznie.

Wykonuję dachy od ośmiu lat. Po przeczytaniu opinii eksperta z redakcji włos zjeżył mi się na głowie. Bardzo często przy długotrwałych opadach deszczu woda przemaka przez zaprawę w dziurawkach. Cegły te ABSOLUTNIE NIE NADAJĄ SIĘ do budowy kominów. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.


Widać z taki z Ciebie fachowiec,doradzaj swoim inwestorom a nie siej zamętu na forum. Jak ktoś chce i z pełnej cegły spieprzy ,że będzie lało się ciurkiem.W większości przyczyn jest złe wykonanie opierzenia jak również "opierzenie membrany" albo papy wokół kominów.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Miałem podobny problem, sprawę rozwiązało zafugowanie komina równo z licem cegły oraz impregnacja preparatem HYDROBLOCK super produkt, trochę drogi, ale działa 10 lat, polecił mi to dekarz. Działa w 100%



Dekarz dekarzowi nierówny. Pięćdziesiąt lat temu, ŻADEN KANDYDAT NA CZELADNIKA nie odważyłby się murować komina z dziurawki, bo wyp....lili by go z cechu na zbity pysk.
Wszelkie próby naprawy badziewia są jak wyroby czekoladopodobne i dmuchane lale.
Link do komentarza
Cytat

Dekarz dekarzowi nierówny. Pięćdziesiąt lat temu, ŻADEN KANDYDAT NA CZELADNIKA nie odważyłby się murować komina z dziurawki, bo wyp....lili by go z cechu na zbity pysk.
Wszelkie próby naprawy badziewia są jak wyroby czekoladopodobne i dmuchane lale.


Tak powinno być i teraz, bo co do komina z cegły to jak najbardziej tylko pełna,ale tu mowa o obudowie komina systemowego. I nie widzę przeciw skazań do stosowania dziurawki klinkierowej do tego celu ale ostatnie co najmniej trzy - cztery warstwy powinny być z cegły pełnej zakończone czapą kominową lub czymś podobnym.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Widać z taki z Ciebie fachowiec,doradzaj swoim inwestorom a nie siej zamętu na forum. Jak ktoś chce i z pełnej cegły spieprzy ,że będzie lało się ciurkiem.W większości przyczyn jest złe wykonanie opierzenia jak również "opierzenie membrany" albo papy wokół kominów.



Opierzenia są OK nie były ruszane, a po uzycie preparatu HYDROBLACK komin już nie cieknie więc nie pitol mi tu o opierzeniach.
Jeżeli ktos ma komin z dziurawki i mu cieknie, to może albo go przemurować na pełną cegłę (kosztowna sprawa) albo uzyć hydroblocka i na kilka (wg producenta nawet na 10 lat) jest spokój, jeżeli ktos nie miał do czynienia z tym produktem to niech go nie ocenia. Ja mam grono ludzi którzy użyli ten preparat i są zadowoleni (woda im na głowę nie leci :-)

HYDROBLOCK :-) nie hydroblack :-) mała pomyłka
Link do komentarza
Cytat

Opierzenia są OK nie były ruszane, a po uzycie preparatu HYDROBLACK komin już nie cieknie więc nie pitol mi tu o opierzeniach.
Jeżeli ktos ma komin z dziurawki i mu cieknie, to może albo go przemurować na pełną cegłę (kosztowna sprawa) albo uzyć hydroblocka i na kilka (wg producenta nawet na 10 lat) jest spokój, jeżeli ktos nie miał do czynienia z tym produktem to niech go nie ocenia. Ja mam grono ludzi którzy użyli ten preparat i są zadowoleni (woda im na głowę nie leci :-)

HYDROBLOCK :-) nie hydroblack :-) mała pomyłka


To w takim razie kupiłeś (może nie Ty być może wykonawca) do kitu cegłę albo spieprzyli fugi,bo jak zapewne widziałeś cegłę dziurawkę klinkierową taką prawdziwą nie jakąś podróbę to niby jakim cudem woda ma się lać przez tę cegłę. I nie twierdzę też,że ta chemia którą zastosowałeś nic nie da,na pewno pomoże ale coś mi się nie chce wierzyć że aż przez 10 lat.
Link do komentarza
Uważam że takie coś tzn używanie chemii w tym przypadku to przeinwestowanie.I za to powinien zapłacić wykonawca jeżeli spieprzył robotę.Ja też nie widzę w tym nic złego tzn stosowania czegoś co uzupełnia drugie lub je zastępuje,trzeba się jakoś ratować icon_smile.gif Ale lepiej zrobić raz a dobrze niż później inwestować pieniądze w coś co się spieprzyło zamiast w spożytkować na inny cel.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Dekarz dekarzowi nierówny. Pięćdziesiąt lat temu, ŻADEN KANDYDAT NA CZELADNIKA nie odważyłby się murować komina z dziurawki, bo wyp....lili by go z cechu na zbity pysk.
Wszelkie próby naprawy badziewia są jak wyroby czekoladopodobne i dmuchane lale.



W pełni się zgadzam. Warto przypomnieć jeszczee jedną rzecz - obowiązująca od wielu lat polska norma dotycząca kominów murowanych dopuszcza ich wykonanie tylko z cegły pełnej. Przy innego rodzaju kominach jest z kolei przepis, że część komina znajdująca się ponad dachem powinna spełniać wymogi wyszczególnione w polskiej normie o kominach murowanych.
Link do komentarza
Cytat

W pełni się zgadzam. Warto przypomnieć jeszczee jedną rzecz - obowiązująca od wielu lat polska norma dotycząca kominów murowanych dopuszcza ich wykonanie tylko z cegły pełnej.



Dopowiem: § 140. 1. Rozporządzenia w sprawie WT….., przywołuje normę PN-B-10425:1989 a w niej napisano:

Cytat

3.2. Materiały

3.2.1. Cegła.

Do wykonywania przewodów należy stosować cegłę pełną wypalaną z gliny klasy 150 lub 100 wg PN-75/B-12001.
Dopuszcza się cegłę wapienno-piaskową klasy 150 wg PN-75/B-12003 do wykonywania przewodów
wentylacyjnych.

3.2.2. Zaprawy.

W zależności od nośności muru z przewodami należy stosować zaprawy o markach od 1,5 do 3,0. Zaleca się stosowanie zapraw wg PN-90/B-14501.






Czyli kierownik budowy poświadczył nieprawdę.
Link do komentarza

Czyli kierownik budowy poświadczył nieprawdę.
[/quote]

Nie chcę zakładać nowego tematu więc zadam tu pytanie, może ktoś byłby łaskaw mi odpowiedzieć.
Człowiek, który do tej pory buduje mi ściany mówi coś o kominie, który składałby się z pustaków, a w środku wkłady kominowe ceramiczne.
Czy jest dobrym pomysłem zbudowanie komina z pustaka ceramicznego i umieszczenie w środku wkładów ceramicznych?
Czy może to w ogóle nie jest pomysł?
Link do komentarza
Cytat

Czyli kierownik budowy poświadczył nieprawdę.


Nie chcę zakładać nowego tematu więc zadam tu pytanie, może ktoś byłby łaskaw mi odpowiedzieć.
Człowiek, który do tej pory buduje mi ściany mówi coś o kominie, który składałby się z pustaków, a w środku wkłady kominowe ceramiczne.
Czy jest dobrym pomysłem zbudowanie komina z pustaka ceramicznego i umieszczenie w środku wkładów ceramicznych?
Czy może to w ogóle nie jest pomysł?


Pewnie chodzi o systemowe kominy ceramiczne składane z gotowych prefabrykatów. Pomysł dobry pod warunkiem, że dobrze wykonany.
Link do komentarza
Cytat

A o tym jaki to ma być komin, decyduje kocioł – no może nie sam kocioł, tylko producent kotła, który określa parametry komina.


Dobrze napisałeś,że o rodzaju komina decyduje kocioł a ja dodam,że jeszcze wielkość (moc) kotła i jego rodzaj tzn inny na gaz inny na opał stały i ma to też wpływ na przekrój komina.Ale o tym już było pisane na tym forum trza tylko dobrze poszukać.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Witam
Czytając forum postanowiłem zaryzykować i kupiłem preparat HYDROBLOCK
Z czystego lenistwa nie wypełniałem nawet fugi do równego z licem cegły, a mimo to preparat działa. W deszczowe dni zaciekała mi ściana od komina, teraz po kilku porządnych deszczach stwierdzam, że PROBLEM ZNIKŁ :-)
Z czystym sumieniem polecam produkt, mam nadzieję, że wytrzyma te gwarantowane 10 lat :-)
Pozdrawiam
Link do komentarza
Dokładnie tak jak piszesz , z czego cegła dziurawka nadaje się do obudowy komina systemowego a nie do murowanego komina a te wszystkie chemikalia to pic na wodę i naciąganie ludzi na koszta i te marne reklamy to jak je czytam np."Z czystego lenistwa nie wypełniałem nawet fugi do równego z licem cegły, a mimo to preparat działa. " to mi się niedobrze robi.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Witam. Mam problem z cieknacym kominem.
Mam komin postawiony z cegly klinkierowej (dziurawka) wszystko bylo bobrze do pierwszego po zimie deszczu. Zauwazylem ze po kolnierzu w srodku domu leci woda, nie ze zamaka tylko mocno leci i kapie na ziemie. Od razu zadzwonilem do dekarza ktory przyjechal od razu na miejsce. Wedlug niego winna jest dziurawka w sensie ze fugi ciagna wode i kanalikami w cegle leci na dol (przed decyzja o murowaniu dzurawka, niektorzy mnie przed tym ostrzegali, ale przeciez wszyscy tak budowali (!)). Zdziwilem sie ale ok, polecili mi impregnat jakis do fug i ze na wiosne to zrobia. Nie dawalo mi to spokoju i tydzien temu wszedlen na dach i butelka polalem komin i okazalo sie ze tez woda wyleciala (zaznacze ze wylalem zaledwie pol litra). stwierdzilem ze z ta fuga to kpina i zadzwonilem znowu, przyjechali w sloneczna pogode jak wszystko bylo suche, zrobilismy ten sam ekspperyment i woda wyleciala znowu, bylem przekonany ze to opierzenie, on byl przekonany ze to fuga, doszlo do ostrrrrej wymiany zdan i wkoncu stwierdzil ze mi to zaimpregnuje za darmo i ze daje mi 100% pewnosci ze pomoze, oczywiscie zgodzilem sie, uzyl do tego ponoc barrdzo drogiego srodka CERESIT C13, niemiecki i podobno w polsce nie idzie go kupic.
Co wy uwazacie na temat tych fug?? do murowania byla uzyta zaprawa do klinkieru IZOLBET, fugowane byly na mokro (jak plytki).
Dzieki POZDR



No tak niemiecki to najlepszy icon_smile.gif no i nie do dostania... Ceresit C13 jest bezrozpuszczalnikowym "głębokopenetujacym" impregnatem silikonowym. No właśnie w tym problem że wodne środki na ceramice nie penetrują w powierzchnię ponieważ do produkcji tego typu impregnatów wykorzystuje się silikonowe dyspersje polimerowe. Czyli cząstki silikonów połączone w długie powtarzalne łańcuchy przez co ich penetracja jest dość ograniczona albo po prostu żadna. Dobrym rozwiązaniem są tu impregnaty nie silikonowe ale silanowe (20 x mniejsza wielkość cząsteczki od silikonowej) i to na bazie rozpuszczalników. Pomijając wielkość cząsteczki która ma decydujące znaczenie dla penetracji to silany w rozpuszczalnikach otoczone są rozpuszczalnikiem i nie tworzą polimerowych cząstek. Dodatkowo rozpuszczalniki dużo lepiej penetrują materiały ceramiczne niż woda przez co faktycznie są głebokopenetrujące.
Jeżeli powyższe jest zbyt zawiłe to w skrócie. 1. impregnat rozpuszczalnikowy 2. na bazie silanów lub siloksanów.
Na rynku o podobnych parametrach są między innymi impregnaty Akemi i impregnat do klinkieru Dynasil klinkier. Różnica w cenie pierwszy niemiecki bardzo drogi drugi naszej rodzimej produkcji i dostosowany do impregnacji ceramiki. Oba zapewnią głęboką penetrację zarówno w cegłę jak i w fugę. Zresztą z Dynasil mam duże doświadczenie, bardzo często go polecam i jak do tej pory nie słyszałem żadnej złej opinii.
Link do komentarza
Cytat

Widać z taki z Ciebie fachowiec,doradzaj swoim inwestorom a nie siej zamętu na forum. [...] W większości przyczyn jest złe wykonanie opierzenia jak również "opierzenie membrany" albo papy wokół kominów.


Cóż, nigdy w swojej karierze nie wykonałem komina, ani też obudowy komina systemowego, z cegły kratówki, czy dziurawki czy wreszcie cegły drążonej.

Sądzę, że spokojnie można uznać zastosowanie dziurawki czy pozostałego a podobnego asortymentu cegieł, ponad dachem za prymitywizm, który zdobywa coraz większe rzesze zwolenników z uwagi na różnicę w cenie kratówki z marketu i pełnej cegły klinkierowej. Przyczyna leży też w niejasnych przepisach, które nie zabraniając wprost, dopuszczają do głosu "profesjonalistów" - zwolenników takiego rozwiązania!

Gdybym na przykład w Danii czy Niemczech zaproponował takie rozwiązanie, to byłby koniec współpracy, a w Polsce dyskutujemy temat, przerzucamy się argumentami (lepszymi, lub całkiem bzdurnymi), a w końcu Ostoja Forum rzuca od niechcenia nie całkiem logiczny, acz w swojej wymowie skandaliczny tekst jak w cytacie...

Umówmy się że, bezdyskusyjnie, zastosowanie w obudowach kominów systemowych czy kominach właściwych klinkierowej cegły nie pełnej jest błędem w sztuce budowlanej, albo uznajmy, że równie bezdyskusyjnie budownictwo zmierza w kierunku szałasów!
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Cóż, nigdy w swojej karierze nie wykonałem komina, ani też obudowy komina systemowego, z cegły kratówki, czy dziurawki czy wreszcie cegły drążonej.

Sądzę, że spokojnie można uznać zastosowanie dziurawki czy pozostałego a podobnego asortymentu cegieł, ponad dachem za prymitywizm, który zdobywa coraz większe rzesze zwolenników z uwagi na różnicę w cenie kratówki z marketu i pełnej cegły klinkierowej. Przyczyna leży też w niejasnych przepisach, które nie zabraniając wprost, dopuszczają do głosu "profesjonalistów" - zwolenników takiego rozwiązania!

Gdybym na przykład w Danii czy Niemczech zaproponował takie rozwiązanie, to byłby koniec współpracy, a w Polsce dyskutujemy temat, przerzucamy się argumentami (lepszymi, lub całkiem bzdurnymi), a w końcu Ostoja Forum rzuca od niechcenia nie całkiem logiczny, acz w swojej wymowie skandaliczny tekst jak w cytacie...

Umówmy się że, bezdyskusyjnie, zastosowanie w obudowach kominów systemowych czy kominach właściwych klinkierowej cegły nie pełnej jest błędem w sztuce budowlanej, albo uznajmy, że równie bezdyskusyjnie budownictwo zmierza w kierunku szałasów!


Jeszcze trochę to mój FanClub powołasz do życia.
A kto mi zabroni obmurować komin cegła klinkierowa dziurawką?Panie spec.
A może nie koszta grają rolę tylko waga,co do główki to nie przyszło?
A powiedz mi Panie od kominów co może albo czym może zagrażać obmurowanie komina systemowego z wkładem ceramicznym cegłą klinkierowa dziurawką?
Jeżeli chodzi o murowanie kominów z cegły to nigdzie nie pisałem i nie doradzałem aby murować je z dziurawki.
Skandalicznie to się Ty zachowujesz wyrywając fragmenty i cytując.
No to teraz po Twoim wpisie pozycja Mariusza Kiedosa będzie zagrożona.

I zapomniałem dodać,że archeolog tez z Ciebie niezły,a może archeolog-mściciel by lepiej pasowało icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

A kto mi zabroni obmurować komin cegła klinkierowa dziurawką?Panie spec.


Chyba nikt Ci nie zabroni, ale rób to na własną odpowiedzialność.

Cytat

A może nie koszta grają rolę tylko waga,co do główki to nie przyszło?


No, ciebie niech głowa o to nie boli, tylko projektanta!!! Pokaż mi projekt w którym obudowa, ze względu na wagę przewidziana jest z niepełnej cegły!

Cytat

A powiedz mi Panie od kominów co może albo czym może zagrażać obmurowanie komina systemowego z wkładem ceramicznym cegłą klinkierowa dziurawką?


Poważnie? Nie wiem jak u nas w Polsce, ale na zachodzie po prostu nikt Ci takiego komina nie odbierze, bo masz w projekcie wyraźnie napisane, że obudowa ma być z cegły pełnej. Finito! I nie piszę tu o kominach, tylko o obudowach kominów systemowych.

Cytat

Jeżeli chodzi o murowanie kominów z cegły to nigdzie nie pisałem i nie doradzałem aby murować je z dziurawki.


Ja wyraźnie piszę o kominach i obudowach kominów systemowych, a tu już pozwalasz sobie na odstępstwo.

Co do archeologii, to przede mną dziś były inne wpisy, a jak coś mnie zainteresuje to odpowiadam, niezależnie od daty - czyżby kolejna niepisana zasada obowiązująca na forum - nie komentować głupot bo się przedawniają?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...