Skocz do zawartości

wadliwy klinkier


Gość

Recommended Posts

Sytuacja miała miejsce kilka lat temu. Nie dotyczy ona wykonawcy, ale składu materiałów budowlanych. Dealer kupił u producenta cegłę klinkierową I i II gatunek spełniającą wymogi normy dla klinkieru oraz cegłę pozagatunkową, która ze względu na zaburzenie procesu wypalania miała niezachowany parametr nasiąkliwości a co za tym idzie nie mogła być stosowana jako cegła licowa. (dealer posiadał pełną informację na ten temat) Cegła pozagatunkowa została celowo wymieszana z "dobrą" i sprzedana klientowi jako towar pełnowartościowy. Po pierwszej zimie ze względu na ograniczoną mrozoodporność pojawiły się pękniecia na licu. Klient zareklamował towar u producenta. Prowadzone przez producenta działania wyjaśniające doprowadziły do rozwiązania problemu w następujący sposób: producent zaoferował cegłę po bardzo atrakcyjnej cenie do naprawy ogrodzenia, umowa z dealerem została zerwana (dealer nie chciał ponieść kosztów związanych z oszustwem - obecnie już nie prowadzi działalności), klient niestety musiał ponieść dodatkowe koszty związane z rozbiórką i powtórnym wykonaniem części uszkodzonego ogrodzenia.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Można mieć tylko jedną działkę siedliskową związaną z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Przed sprzedażą działek należy zorientować się czy nie wystąpi konieczność przekwalifikowania trenu - wyłączenia działek z produkcji rolnej.

Jest to bardzo ważny problem, problem rzetelności dostawcy materiałów.
Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem budowlanym każda dostawa na budowę musi przyjechać z certyfikatem.
Producenci paletując swoje wyroby oznaczają je w sposób umożliwiający łatwe odczytanie serii, klasy wyrobu oraz datę produkcji.
Wynika to z ustawy z dnia 12 marca 2004 o wyrobach budowlanych

Kiedyś rzeczywiście składy budowlane chcąc jak najwięcej zarobić mogły dopuszczać się opisanych przez Ciebie przestępstw, bo inaczej nie można tego nazwać, mieszając różne gatunki materiału.

Gdyby to się jeszcze zdarzyło to proponuję takie rozwiązanie : zwróć się bezpośrednio do producenta.
Każdy producent ma doradców technicznych lub przedstawicieli handlowych którzy szybko dokonają oględzin na miejscu budowy i służą pomocą w trakcie reklamacji.
Przy tak dużej ilości materiałów na rynku każdemu producentowi będzie zależało na jak najlepszej opinii o swoich materiałach.
Dodatkowo w przypadku produkcji materiałów nie zgodnie z wytycznymi (normami, atestami, certyfikatami) ustawa z dnia 12 marca 2004
o wyrobach budowlanych umożliwia umieszczenia danego wyrobu na liście wyrobów których nie można stosować w budownictwie a to już są wymierne straty finansowe dla producentów.
Gdybyś chciał się zapoznać z listą jest ona opublikowana na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego www.gunb.gov.pl/

W sprawie reklamacji materiałów można również się udać do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, gdzie jest komórka zajmująca się wyrobami budowlanymi.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...