Skocz do zawartości

sauna - jakie instalacje?


Recommended Posts

Czy ktoś może podać warunki jakie muszą spełniać instalacje w saunie? Chodzi mi głównie o wentylację i "elektrykę". Czy konieczne zmiany są duże (niestety pieniędzy nigdy nie jest dość icon_sad.gif ? Bo wyedaje mi się, że grawitacyjna wentylacja nie da rady z wilgocią i trochę boję się "prądu" w tym pomieszczeniu, na pewno są jakieś szczególne wymagania. Jak ktoś ma saunę to będę wdzięczny za info; albo jak ktoś orientuje się w wymaganiach bezpieczeństwa; bo mam nawet książkę z instruktarzem ale sprzed dobrych 20 lat.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Co do "elektryki" to moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest instalacja działająca z obniżonym napięciem, nie dał bym więcej niż 24V przez porządny transformator separacyjny zainstalowany na zewnątrz. Warunki w takim pomieszczeniu są chyba najbardziej sprzyjające porażeniu z możliwych w domu. Nie należy uziemiać żadnych elementów, a rury z wodą założyć z czystego tworzywa - bez żadnych wkładek z folii metalowej. Oczywiście do tego dobrze izolujące podłoże. To tak z pamięci, jak będę miał czas, i ktoś jeszcze będzie zainteresowany tematem, to mogę poszperać czy coś jeszcze jest w normach.
PS. Bez dobrej mechanicznej wentylacji wyciągowej się nie obejdzie, bo inaczej wyhodujesz sobie "grzyba". Może lepiej, skandynawską metodą, zrobić saunę na zewnątrz?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat


To wszystko zalezy jaka saunę chcesz budować:
sauna finska
sauna infrared
sauna FSBczy moze mylona z sauną
łaznia parowa (turecka).


Oprócz łazni tureckiej, która budowana jest z np. ceramiki - sauna fińska, infrared i FSB są to suche sauny- wystarczy, aby w pomieszczeniu w którym ma stac kabina sauny była wentylacja wymuszona lub zwyczajne okno !.
Elektryka: zalezy od mocy pieca ( naogół wymagana jest "moc" 400), lub promienników podczerwieni (230).

Zapraszam na www.saunal.pl produkujemy sauny od ponad 20 lat.
Rady Administratora nie bierzcie na powaznie- robi sobie zarty !
Link do komentarza
Cytat

To wszystko zalezy jaka saunę chcesz budować:
sauna finska
sauna infrared
sauna FSBczy moze mylona z sauną
łaznia parowa (turecka).


Oprócz łazni tureckiej, która budowana jest z np. ceramiki - sauna fińska, infrared i FSB są to suche sauny- wystarczy, aby w pomieszczeniu w którym ma stac kabina sauny była wentylacja wymuszona lub zwyczajne okno !.
Elektryka: zalezy od mocy pieca ( naogół wymagana jest "moc" 400), lub promienników podczerwieni (230).

Zapraszam na www.saunal.pl produkujemy sauny od ponad 20 lat.
Rady Administratora nie bierzcie na powaznie- robi sobie zarty !



Mała poprawka: wentylacja wymuszona, grawitacyjna lub zwyczajne okno
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...