Skocz do zawartości

instalacja gotowa na wszystko


Recommended Posts

trochę wybiegam do przodu bo jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie zanim zabiorę się za wymianę instalacji elektrycznej,
ale mimo wszystko pytam już teraz może komuś się przyda

pytanie do maniaków
czy jeżeli do każdego pokoju doprowadzę 2x3paryUTP 1x4paryUTP i 4xkoncentyk75ohm to starczy na wszystko czy nie?
planowałem wszystkie przewody pociągnąć z każdego pokoju do pomieszczenia gospodarczego
czy to starczy na wszystko czego mógłbym używać w domu? -telefon/internet (neostrada czy co tam się teraz stosuje) tv+sat i sam już nie wiem co jeszcze
a z pomieszczenia gospodarczego 5xkoncentryk (z tego co wiem konwertery anten satelitarnych obsługują max 4 tunery) może 50ohm na wszelki wypadek na dach i 3paryUTP na zewnątrz do tp
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Projektowanie okablowania jeśli się nie zna konkretnych pomieszczeń i urządzeń, które w nich będą to trochę "gdybologia". Do czego ma służyć dane pomieszczenie? Co w nim będzie? A z wyprzedzeniem na kilkadziesiąt lat to da się dobrze zrobić instalację zasilającą, wbrew pozorom podstawowe zasady dobrej roboty elektroinstalacyjnej są praktycznie niezmienne (czy ktoś z was widział np. zasilanie gniazd w układzie pierścieniowym? A to doskonałe i bardzo stare rozwiązanie). Z instalacjami niskoprądowymi (sygnałowymi) jest jednak problem. Czy 10 lat temu ktoś myślał u nas o tanim dostępie do stałego łącza internetowego? Sytuację ratuje nieco technologia bezprzewodowa, przepustowość zawsze będzie gorsza, ale do domowego użytku zwykle wystarcza.
Dla tych co chcą instalować bezprzewodowy Internet w domu to niech lepiej pamiętają o kablowym połączeniu pomiędzy piętrami, strop potrafi bardzo skutecznie tłumić sygnał.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Ja bym dał jednak wszystkie UTP 4-parowe... a niech zabraknie tej jednej pary icon_biggrin.gif a różnica w cenie prawie żadna( 1 może się przydać do podziału cyfry + przez splinter).
Co do koncentryka 75 OHM, to po 2 przewody do pokoju wystarczą, ponieważ już są gniazda SAT-SAT-TV i nie trzeba kombinować z 3 przewodami i gniazdami zewnętrznymi, jeśli mamy N-recoreder, lub cyfrę. Na dach musisz wyprowadzić 9-10 !!!! przewodów żelowanych koncentrycznych 75 OHM, pod 2 konwentery QUADRO (8 na satkę, 2 TV-RADIO, ewentualnie można zsumować na dachu Radio i TV wtedy wystarczy tylko jeden). Możesz doprowadzić na komin od routera przewód FTP, pod NETIE. I telekomuna nie podepnie się w żadnym wypadku pod zwykły UTP wypuszczony nawet w rurce RL. Musisz zastosować kabel telekomunikacyjny w ziemie(jest drogi).

To chyba na tyle icon_smile.gif Jak na razie więcej nic nie wymyślili, a światłowodu nie będę Tobie zalecać układania, ponieważ jeszcze dużo czau minie zanim wejdzie jak standard w domach jednorodzinnych
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Światłowody do instalacji domowej to byłaby faktycznie przesada, cena wysoka a aż tak duże przepustowości nie są potrzebne, zakłócenia elektromagnetyczne raczej też nie zagrażają aż tak bardzo.
Ja za to to co idzie w ścianach z tego rodzaju instalacji niskoprądowych radzę raczej dawać w peszlach, by dało się wymienić przewody. Tylko peszle trzeba umieć układać, tak by faktycznie dało się nie kuć ścian przy wymianie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...