Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

problem z wilgocią


Recommended Posts

Mieszkam w niedawno ocieplonym bloku, na ostatnim piętrze, mieszkanie
narożne. Cały blok ocieplony styropianem,na dachu papa. Niestety mam
plastikowe okna i na pewno z tego powodu okropną wilgoć, która pojawia się tylko nad oknami (taki pas szerokości parapetu). Okna staram się zostawiać rozszczelnione tzn. klamki są ustawione pod katem 45st. i nic to nie daje. Dodatkowo w kuchni okno jest stare drewniane nieszczelne.
Wystarczy zagotować wodę na jedną szklankę herbaty i okno w kuchni już jest całe zaparowane, przy gotowaniu np. obiadu zaparowują wszystkie okna. W kuchni mam dwie kratki - z jednej strasznie wieje, a druga prawie nie ciągnie.
Jedynym pomieszczeniem, w którym nie ma wilgoci jest łazienka!!!
Mam pytanie - jak poprawić wentylację w mieszkaniu?
Czy przyczyną tej wilgoci może być ocieplenie styropianem?
Jak usunąć tą wilgoć?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak naprawdę to nie masz wyjścia. Po ociepleniu obniżyła się znacznie temperatura tynku zewnętrznego, a co za tym idzie punkt rosy (wykres Moliera) przesuną się ku środkowi domu (przy 22st. C i 35% ww p.r. =+9st.C) Masz więc do wyboru grzyba w ścianie, lub zrobić zasilną wentylacje aby utrzymać wilgotność na poziomie 20-25% co sie wiąze suchymi śluzówkami dyskomfotrem i rachunkami za ogrzewanie.
Dlatego lepiej zawsze jest izolować niz ociplać.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W zasadzie rozwiązanie tego problemu leży w gestii zarządcy budynku, gdyż do jego obowiązków należy zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń, a główną przyczyną nadmiernej wilgoci jest brak dostatecznej wymiany powietrza.
Przyczyną wadliwie funkcjonującej wentylacji - zwłaszcza na ostatnim piętrze domu - może być niewłaściwe zakończenie wylotów kanałów wentylacyjnych na dachu (zbyt mała wysokość, brak nasadek) jak też wdmuchiwanie powietrza z niżej położonych mieszkań, gdy kanału podłączonych jest kilka mieszkań na różnych kondygnacjach zwłaszcza, gdy ktoś zamontował wentylator w mieszkaniu poniżej. Wzrost wilgotności prawdopodobnie związany jest również z ociepleniem budynku, którego ściany były mokre np. na skutek przecieków z dachu, kondensacji pary wodnej. Warstwa styropianu znacznie ogranicza możliwość ich wysychania i wtedy cała wilgoć wnika do pomieszczeń. Doraźne rozwiązanie tego problemu może zapewnić zamontowanie wentylatora wyciągowego w kuchni i umożliwienie napływu świeżego powietrza np. przez uchylenie okna lub ustawienie osuszacza powietrza. Jednak radykalne poprawienie sytuacji będzie możliwe po wykonaniu ekspertyzy przyczyn zawilgocenia zleconej przez zarządcę domu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szanowna Redakcjo
-"wadliwa wentylacja" Wadliwa wentylacja to nie tylko za słaba wentylacja, ale i za silna. Prawidłowa wentylacja powinna utrzymywać prawidłową (zdrową) wilgotnośc względną .Jeżeli ocieplimy ścianę tak zwaną oddychającą od zewnątrz to dobrej wentylacji się zrobić poprostu nie da, taka jest fizyka. Punkt rosy będzie w ścianie i powietrze ciepłe "wchodząc" w ścianę wodę odda. Żaden zarządca fizyki nie oszuka.
-"zamontowanie wentylatora" Nie można doradzać rzeczy, które prawo zabrania, (zdrowy rozsądek zresztą też) PN-83/B-03430/Az3:2000 -4.2 Wybór rodzaju wentylacji. .... . Nie dopuszcza sierównoczesnego stosowania w pomieszczeniach wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. ...Przepraszam, że się czepiam ale tu chodzi o zdrowie. Pozdrowienia.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 lata temu...
Problem jest ewidętny z wętylacją, kratką wywiewną nie powinno nachodzić powietrze z zewnątrz i z innych mieszkań - proszę sprawdzić higrometrem wilgotność w pomieszczeniach. Jeśli powietrze jest nawiewane kratką wywiewną tak jak zostało napisane to proszę to zgłosić administracji - jest to poważny problem ponieważ ( jeśli macie Państwo kuchenkę gazową )może być to niebezpieczne - spaliny nie wydostają sie wentylacją. Wętylacja w Państwa mieszkaniu działa odwrotnie powinno iść z okna do kratki a jest z kratki do okna i dodatkowo w blokach kanały są wspólne dla kilku mieszkań - wilgoć z innych jest nawiewana do państwa mieszkania.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 miesiące temu...
Teraz jest moda na ocieplanie budynków od zewnątrz styropianem. Tylko na ocieplaniu się praktycznie kończy bo wątpie żeby wspólnoty mieszkaniowe dbały o właściwą wentylację. Czyli ściany dziś ocieplone mogą być zawilgocone za rok czy dwa.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...
 • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dokładnie, w tej chwili jest loteria, może to wszystko ebnąć z dnia na dzień, tak jak z dnia na dzień wszystko poszybowało do góry. 1kg świeżych malin 90zł/kg tak na marginesie. Ja mieszkam 25km od granicy Krakowa i tu już podobno są ceny 17tys za 1ar. Jak nie wyjdą jakieś cuda, o których pisze[mention=20489]animus[/mention] w 150tys z remontem powinieneś się zmieścić. Liczę dach, ocieplenie, ogrzewanie w całości, okna i drzwi. Nie liczę środka, bo ceny za robocizne są też różne od 60zł do 100zł za 1m2 np suchych tynków. Bierz jeszcze pod uwagę program czyste powietrze, do 53tys mógłbyś otrzymać dofinansowania. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
  • Teraz ceny zaszalały i jest wysokie ryzyko cokolwiek  kupować/sprzedawać,  jak pęknie bańka mieszkaniowa można albo zostać bez kasy na zakup po sprzedaży mieszkania, albo dobrze zarobić.
  • Remonty nieraz wychodzą drogo, wszystko zależy w jakim stanie jest dom, ten kto ogląda musi się znać na budownictwie, zdążyło mi się już dla kogoś zacząć remontować i rozbieraliśmy najpierw dach. stropy, potem ściany i zostały tylko fundamenty i na nich wylewałem nowe lawy, tak z domu niewiele zostało, krokwie nie nadawały się na   wbudowanie., Z używki z domu postawiłem tylko budyneczek gospodarczy i to dobrego materiału ledwo starczyło, okazało się też,  że trzeba wiercić nową studnię bo stara nie nadążała z wodą, tak to czasami wychodzi.  Domu używki nie jesteś już w stanie tak ocieplić jak nowo postawionego, w dodatku nie zmienisz już usytuowanego domu względem stron świata, oraz potrzebny większy remont żeby wewnątrz przestawiać przegrody, otwory okienne często są zbyt małe, instalacje z przyłączami prawdopodobnie do wymiany, elektryczna przeważnie zawsze, kanalizacyjna przy remoncie bardzo często zostaje szczątkowa, woda i centralne praktycznie w całości do wycięcia, kominy i ściany nośne wymuszają podział budynku, czasami trafi się działka zalewowa- deszcz/ulewy,, albo rzeka, w ostateczności upierdliwe sąsiedztwo może się jeszcze trafić.
  • A w jakiej okolicy mieszkasz z ciekawości ? Chciałbym kupić jak najszybciej jakiś dom i nawet niech stoi 2 3 lata bo wiem że z roku na rok coraz droższe są nieruchomości
  • To jest nie do wiary, u mnie na wsi gruntu tej wielkości się nie kupi za te pieniądze. Z kolei dla większości ludzi taki dom ma wartość taką, że trzeba zapłacić za wywiezienie gruzu. Tu z kolei są wszystkie media i przynajmniej za tym nie trzeba chodzić. Tak naprawdę to jest dom w którym z dnia na dzień można zamieszkać . Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...