Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

problem z wilgocią


Recommended Posts

Mieszkam w niedawno ocieplonym bloku, na ostatnim piętrze, mieszkanie
narożne. Cały blok ocieplony styropianem,na dachu papa. Niestety mam
plastikowe okna i na pewno z tego powodu okropną wilgoć, która pojawia się tylko nad oknami (taki pas szerokości parapetu). Okna staram się zostawiać rozszczelnione tzn. klamki są ustawione pod katem 45st. i nic to nie daje. Dodatkowo w kuchni okno jest stare drewniane nieszczelne.
Wystarczy zagotować wodę na jedną szklankę herbaty i okno w kuchni już jest całe zaparowane, przy gotowaniu np. obiadu zaparowują wszystkie okna. W kuchni mam dwie kratki - z jednej strasznie wieje, a druga prawie nie ciągnie.
Jedynym pomieszczeniem, w którym nie ma wilgoci jest łazienka!!!
Mam pytanie - jak poprawić wentylację w mieszkaniu?
Czy przyczyną tej wilgoci może być ocieplenie styropianem?
Jak usunąć tą wilgoć?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak naprawdę to nie masz wyjścia. Po ociepleniu obniżyła się znacznie temperatura tynku zewnętrznego, a co za tym idzie punkt rosy (wykres Moliera) przesuną się ku środkowi domu (przy 22st. C i 35% ww p.r. =+9st.C) Masz więc do wyboru grzyba w ścianie, lub zrobić zasilną wentylacje aby utrzymać wilgotność na poziomie 20-25% co sie wiąze suchymi śluzówkami dyskomfotrem i rachunkami za ogrzewanie.
Dlatego lepiej zawsze jest izolować niz ociplać.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W zasadzie rozwiązanie tego problemu leży w gestii zarządcy budynku, gdyż do jego obowiązków należy zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń, a główną przyczyną nadmiernej wilgoci jest brak dostatecznej wymiany powietrza.
Przyczyną wadliwie funkcjonującej wentylacji - zwłaszcza na ostatnim piętrze domu - może być niewłaściwe zakończenie wylotów kanałów wentylacyjnych na dachu (zbyt mała wysokość, brak nasadek) jak też wdmuchiwanie powietrza z niżej położonych mieszkań, gdy kanału podłączonych jest kilka mieszkań na różnych kondygnacjach zwłaszcza, gdy ktoś zamontował wentylator w mieszkaniu poniżej. Wzrost wilgotności prawdopodobnie związany jest również z ociepleniem budynku, którego ściany były mokre np. na skutek przecieków z dachu, kondensacji pary wodnej. Warstwa styropianu znacznie ogranicza możliwość ich wysychania i wtedy cała wilgoć wnika do pomieszczeń. Doraźne rozwiązanie tego problemu może zapewnić zamontowanie wentylatora wyciągowego w kuchni i umożliwienie napływu świeżego powietrza np. przez uchylenie okna lub ustawienie osuszacza powietrza. Jednak radykalne poprawienie sytuacji będzie możliwe po wykonaniu ekspertyzy przyczyn zawilgocenia zleconej przez zarządcę domu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szanowna Redakcjo
-"wadliwa wentylacja" Wadliwa wentylacja to nie tylko za słaba wentylacja, ale i za silna. Prawidłowa wentylacja powinna utrzymywać prawidłową (zdrową) wilgotnośc względną .Jeżeli ocieplimy ścianę tak zwaną oddychającą od zewnątrz to dobrej wentylacji się zrobić poprostu nie da, taka jest fizyka. Punkt rosy będzie w ścianie i powietrze ciepłe "wchodząc" w ścianę wodę odda. Żaden zarządca fizyki nie oszuka.
-"zamontowanie wentylatora" Nie można doradzać rzeczy, które prawo zabrania, (zdrowy rozsądek zresztą też) PN-83/B-03430/Az3:2000 -4.2 Wybór rodzaju wentylacji. .... . Nie dopuszcza sierównoczesnego stosowania w pomieszczeniach wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. ...Przepraszam, że się czepiam ale tu chodzi o zdrowie. Pozdrowienia.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 lata temu...
Problem jest ewidętny z wętylacją, kratką wywiewną nie powinno nachodzić powietrze z zewnątrz i z innych mieszkań - proszę sprawdzić higrometrem wilgotność w pomieszczeniach. Jeśli powietrze jest nawiewane kratką wywiewną tak jak zostało napisane to proszę to zgłosić administracji - jest to poważny problem ponieważ ( jeśli macie Państwo kuchenkę gazową )może być to niebezpieczne - spaliny nie wydostają sie wentylacją. Wętylacja w Państwa mieszkaniu działa odwrotnie powinno iść z okna do kratki a jest z kratki do okna i dodatkowo w blokach kanały są wspólne dla kilku mieszkań - wilgoć z innych jest nawiewana do państwa mieszkania.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 miesiące temu...
Teraz jest moda na ocieplanie budynków od zewnątrz styropianem. Tylko na ocieplaniu się praktycznie kończy bo wątpie żeby wspólnoty mieszkaniowe dbały o właściwą wentylację. Czyli ściany dziś ocieplone mogą być zawilgocone za rok czy dwa.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...
 • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jesli nie ma przymusu wyprowadzenia rury kanalizacyjnej z budynku pod kątem prostym - to można ją wyprowadzić pod kątem 45 st. Rzeczywiście kąt prosty nie jest dobry - możesz też spróbować zastosowanie dwóch kształtek 45 st i w środku prostka z czyszczakiem.   o to chyba koresponduje z tym tym co napisałem   ewentualnie rozpatrz jego propozycję, ale z dodatkową studzienką przed schodami - jeśli do następnej jest daleko.   Zwykle nie powinno się nic złego stać z kanalizacją (jeśli spadek jest OK) oprócz zapchania - chodzi o to, żeby łatwo było wyczyścić odcinek pod domem. W domu też pewnie masz przewidziany jakiś czyszczak na końcu własnej kanalizacji wewnatrz domu.  
  • On stosuje dietę Lutza to jest ekstremalnie tłuszczowa dieta, ale jemu odpowiada i dobrze wygląda. 
  • Jestem wszystkożerna - szczególnie jeśli gotuje ktoś inny I lubię owiankę     Adrian był chyba na czymś podobnym o ile nie tym samym. Może On się wypowie Na tym to ja się nie znam
  • Witam, zakupiłem mieszkanie w domu 3 rodzinnym. Dom wielkości 57m2 plus strych pod zabudowę około 56 m2 ale na razie nie robię może za rok lub 2 lata.  Obecnie jestem poza Polską, i chce coś zrobić aby w domu w okresie zimowym w domu było ciepło i woda nie zamarzała w instalacji wodnej. Mianowicie w domu jest zrobione centralne na grzanie wody a także ogrzewanie domu z grzejnikami i podłogówką, chcę na okres zimy zamontować panele grzewcze na podczerwień lub grzejniki z kondensatorem, a cała instalację wodną zalać glikolem by instalacja nie zamarzała. Myślę też czy jest możliwość by zamiast pieca na paliwo stałe zamontować pompę powietrza wtedy by stała w kotłowni lub za kotłownią która mieści się w budynku obok budynku mieszkalnego. Myślę też za 3 lata zamontować fotowoltalikę na dachu, jednakże na chwilę obecną poszukuję alternatywy na 2 czy 3 zimy aby nic się w domu nie działo. Jak była by możliwość podpięcia pompy ciepła pod ten układ centralny zamiast pieca by zostało top już na stałe tylko podpiął bym pod to później fotowoltalikę. Co myślicie jakie rozwiązanie będzie najlepsze?? Muszę dopatrzeć jeszcze czy w boilerze jest grzałka lub możliwość montowania grzałki elektrycznej do podgrzewania wody. 
  • I to ma być tylko 1350 kal ? Nieźle. Od owsianki trzymam sie z daleka żeby mnie ktoś nie osiodłał.    Dieta keto ma jeden fajny element mianowicie je sie w ciągu 8h i to do mnie przemawia. Ten tłuszcz mniej bo ja już takich ekstremów nie mogę jeść, 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...