Skocz do zawartości

Domek letniskowy


Recommended Posts

Witajcie
Planuję budowę domku letniskowego w konstrukcji szkieletowej.
Domek parterowy, 35m2 (5mx7m), posadowiony na fundamencie, dach o nachyleniu 25stopni (minimalny kąt wg warunków zabudowy dla gminy). Dach dwuspadowy. Architekt porponuje, aby krawędź szczytu dachu biegła po dłuższym wymiarze. Do tego taras przy dłuższej ścianie o szerokości 2,5m (2,5mx7m).

Domek planuję z płyt OSB (12mm..?), ocieplony wełną mineralną (10cm..?), od wewnątrz płyta gips-karton, na zewnątrz tynk lub elewacja z desek. Tak więc lekka konstrukcja.

Poziom wody gruntowej raczej jest wysoki-działka graniczy ze starorzeczem, chociaż kopałem rów o głębokości ok 1m i do wody sie nie dokopałem.

Na początek fundament - architekt twierdzi, że jest niezbędny. Próbowałem znaleźć informacje na różnych forach i rozbieżnośc jest b. duża (100-250zł/m2). Jednak 99% informacji dotyczy domków jednorodzinnych, o letniskowych znalazłem tylko info, że fundament pod taki domek moze być cieńszy). Jaka metoda budowy fundamentu będzie właściwa pod taki domek? Najwazniejszy parametr to koszty;)

Druga ważna sprawa - dach. Architekt twierdzi, ze to najdroższa część domku i dlatego nie opłaca sie stawiać parterowego. Planuję dach pokryty papą.
Wyliczyłem, że podobna powierzchnia dachu wyszłaby przy domku z poddaszem użytkowym, o mniejeszej podstawie (6mx4m) - dach byłby bardziej nachylony i ściany podniesione o ok.0,5-1m. Wtedy fundamentu wyjdzie mniej, ale dojdzie koszt stropu, podłogi na poddaszu i podniesienia ścian. Mógłbym zrezygnować z zagospodarowania poddasza i zaczekać z tym na lepsze czasy, (dzieki czemu odpadłby koszt schodów i podłogi na poddaszu).

Tak więc dwa warianty: 6mx4m z niezagospodarowym poddaszam użytkowym lub 5x7m parterowy.
Domek ma być używany wyłącznie w sezonie letnim.
Interesują mnie najtańsze rozwiązania.Co radzicie?
Link do komentarza
Dowiadywałem się dzisiaj w składzie budowlanym w pobliżu działki, jakie materiały będą potrzebne na fundament.
Sprzedawca składu uważa, ze pod lekki domek letniskowy wystarczy ława po obwodzie domku (rów na szerokość szpadla, 80cm głęboki, wypełniony betonem) i na to bloczki na wysokość 30cm.
Link do komentarza
Cytat

Dowiadywałem się dzisiaj w składzie budowlanym w pobliżu działki, jakie materiały będą potrzebne na fundament.
Sprzedawca składu uważa, ze pod lekki domek letniskowy wystarczy ława po obwodzie domku (rów na szerokość szpadla, 80cm głęboki, wypełniony betonem) i na to bloczki na wysokość 30cm.



Na pewno niezbędne są fundamenty pod budynek nawet letniskowy. Natomiast głębokość 80 cm raczej nie wystarczy. należało by zejść poniżej poziomu przemarzania gruntu który w Polsce waha sie od 1 do 1,4m. W zależności w jakim regionie Pan mieszka.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...