Skocz do zawartości

Ocieplany komin do kominka.


Gość

Recommended Posts

Zgodnie ze wszystkimi zaleceniami oraz własnym doświadczeniem z użytkowania kominka z prefabrykowanym kominem ceramicznym bez ocieplenia wełną (schiedel rondo), w swoim domu zastosowałem komin z ociepleniem (schiedel rondo plus).Komin bez ocieplenia powodował wręcz przegrzanie pomieszczenia przez które przechodził, więc uznałem, że komin z ociepleniem akurat dogrzeje takowe pomieszczenie. Przeliczyłem się. Komin z ociepleniem jest ledwie letni nawet po długim paleniu w kominku (co z pewnością jest jego zaletą, ale w moim przypadku założenia o dogrzewaniu pokoju kominem, delikatnie mówiąc, nie sprawdziły się. Muszę dorobić w tym pokoju kratkę nawiewną (na szczęście jest to możliwe). Również wiatrołap przylegający do komina miał trochę ciepła z niego czerpać. Efekt jak wyżej..... Wniosek: komin z ociepleniem jest rozwiązaniem ze wszech miar dobrym, aż za dobrym. Chyba warto na etapie jego budowy przewidzieć, w której części ma być on również "zapieckiem" i pozbawic go na tym odcinku ocieplenia (albo zrobić je np. z cieńszej warstwy wełny). Nie wiem co na to eksperci, ale następnym razem tak zrobię.
Link do komentarza
Ocieplenie kanału dymowego z kominka nie jest konieczne, gdyż wysoka temperatura spalin zapewnia z reguły wystarczający ciąg kominowy i zapobiega wykraplaniu się pary wodnej. Emitowane z komina ciepło zwiększa też efektywność ogrzewania kominkowego. Jedynie w kominach przebiegających w ścianach zewnętrznych warto je ocieplić od strony zewnętrznej co zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu spalin. W opisanym przypadku zamiast ocieplenia wkładu, można było obudować komin warstwą cegły, co z jednej strony zmniejszyło by intensywność ogrzewania, a z drugiej wpłynęło na stabilność ogrzewania, gdyż obudowa ceglana akumulująca ciepło, oddawała by je również po zakończeniu palenia w kominku.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...