Skocz do zawartości

Problem z podziałem działki rolnej!


Gość

Recommended Posts

Witajcie!!
Piszę do Was, ponieważ liczę, że ktoś z Was mi pomoże, bo mnie opadają już ręce. Ale od początku: Znalazłam n aobrzeżach mojego miasta Pana Rolnika, który ma 3 ha ziemi i chętnie odsprzeda kawałek, bo są mu potrzebne pieniądze. Ja z kolei chętnie kupie ten kawałek, bo bardzo mi sie podoba. "Kawałek" ma 35 arów, czyli ma ponad 0.3 ha wymaganego minimum do oddzielenia z działki rolnej. Klasa ziemi VI. W nieaktualnym już planie zgaospodarowania przestrzennego (nie ma nowego) widnieją te grunty - jako pod zabudowę jednorodzinną. I tu koniec mojej idylli, gdyż w żaden sposób nie wiem (i urzędnicy też!!!!!!!) jak oddzielić prawnie ten kawałek ziemi od pozostałej częsci działki. Właścicel napisał najpierw podanie do wydziału architektury o pozwolenie na podział, załączył dwie mapki. Architektura telefonicznie (!!) poinformowała go, że ona nie może wydać decyzji o podzile ziemi większej niż 30 arów, i że robi to wydział geodezji. W wydziale geodezji poinformowali, że podział takiej ziemi robi sam geodeta (nie wiem na jakiej podstawie i jak... ;(, a geodeta gdy go o to spytaliśmy kazał sobie przedstawić pismo z Wydziału Architektury, że oni nam tej ziemi nie podzielą. Wydział Architektury pismo pisze już miesiąc i końca tego pisania nie widać. To jakiś KOSZMAR! Może ktoś z Was przebrnął już przez coś takiego i wie jak to załatwić krócej lub prościej??
Link do komentarza
Podziału gruntu dokonuje uprawniony geodeta na zlecenie właściciela z uwzględnieniem m. in. przepisów o ochronie gruntów rolnych. Ponieważ geodeta funkcjonuje jako niezależny podmiot gospodarczy - przy poważnym traktowaniu klienta - powinien sam ustalić możliwości podziału, bo przecież bierze za to wynagrodzenie. Natomiast przy braku planu zagospodarowania terenu mogą pojawić się kłopoty z uzyskaniem pozwolenia na budowę na już odkupionej działce, gdyż wcale nie jest pewne, że gmina wyrazi na to zgodę. Bezpieczniej będzie więc - przed kupieniem działki - wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy.
Link do komentarza
Możliwości budowy będą, bo już wstępnie rozmawiałam z człowiekiem który u nas w Urzędzie wydaje Warunki Zabudowy. Jest dostęp do drogi i sąsiednia działak jest dzialką zabudowaną. Ponadto jest tam ziemi klasy VI wiec nie bedzie problemu. Wszystko rozbija się o ten podział. Czyli jedym slowem mam zmienic geodete? Czy geodecie placi sie od razu - czy za wykonana usluge - czyli podzial faktyczny dzialki?
Link do komentarza
Być może w opisanej sytuacji występują jakieś problemy prawne, utrudniające podział gruntu. Faktyczną sytuację powinien rozpoznać geodeta i ustalić jakie są przyczyny zwłoki. Oczywiście można poszukać innego geodety pracującego na danym terenie, natomiast sposób zapłaty zależy od wzajemnych ustaleń - z reguły wynagrodzenie wypłaca się po dokonaniu podziału.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...