Skocz do zawartości

Porównanie 91 modeli pomp ciepła. Zobacz zestawienie oferty rynkowej


Recommended Posts

Wybór pompy ciepła to poważna decyzja. Chociażby ze względu na koszty, wynoszące przynajmniej około 20 000 zł. Musimy przede wszystkim postanowić, jakiego ma być typu, a to wymaga uwzględnienia warunków na naszej działce.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/8794-porownanie-modeli-pomp-ciepla-zobacz-zestawienie-oferty-rynkowej

Link do komentarza
Gość Szymon
mam pytanie odnośnie tabeli 1.

Moc pompy ciepła na ogrzewanie + c.w.u. [kW] 8,5
L. godz. pracy urządzenia grzewczego w roku [h] 2000
Roczne zużycie e. na ogrzewanie + c.w.u. [kWh] 20 000

20 000 - skąd się wzięło?

8,5 kW x 2000h = 17 000kWh

Czy się mylę?
Link do komentarza
Racja. Ściśle licząc wychodzi 17.000 kWh, natomiast 20.000 kWh jest pewnym zaokrągleniem, wykorzystywanym dalej w Tabeli 2. Zastosowano zaokrąglenie, bo parametry wyjściowe są oszacowane orientacyjnie, np. moc potrzebna do ogrzania 1 m2 – przyjęto 50W, ale jest to założenie szacunkowe. Stąd i wynik końcowy nie należy traktować jako ścisły lecz raczej przybliżony.

Wiesław Marciniak
Link do komentarza
te 20000 to troche za dużo moim zdaniem.. powierzchnia grzewcza 220m + CWU 300l, ogrzewanie podłogowe, zużycie zależy oczywiście od miesiąca... im wcześniejsze miesiące (wrzesień, październik) dolne źródło ma jeszcze sporo ciepła... reasumując, zużycie KW (nie mam przed sobą dokładnie wyliczeń) miesiące: wrzesień, październik - ok 650kWh.miesiąc, listopad, grudzień, styczeń ok 1300kWh, luty około 1200kWh w marcu na oko będzie ok 1000kWh co daje nam jakieś 7400kWh (powiedzmy 8000kWh). W innych miesiącach działa tylko CWU, w dodatku dolne źródło nabiera mocy (w lecie 300l cwu pobór ok 130kWh miesięcznie). Więc sezon grzewczy 220m2, temp 22stopnie, ogrzewanie podłogowe, + 300l CWU daje nam zużycie ok 8000kWh, licznik dwutaryfowy, zużycie średnio prądu 50 na 50, co daje średnia cenę kW coś chyba ok 35 groszy... 8000 x 0,35 = 2800/7 miesięcy grzewcze = 400zl miesięcznie/220m2 = ok 1,8zl za metr kwadratowy... Ogrzewanie mieszkania z ciepłowni kosztuje X razy więcej za m2, do tego mamy CWU i 100% automatyczny system, bez konieczności przeznaczania pomieszczenia na piec, opał, bez brudzenia, palenia, spędzania przy tym czasu, pilnowania, pamiętania... Ot raz się ustawia i tyle. A zima też nie była łaskawa, długo było poniżej -20stopni. To moja pierwsza zima i też trochę się bałem. Zaznaczam, że nie używam żadnego dodatkowego ogrzewania, w kominku napaliłem może z 5 razy dla klimatu icon_wink.gif
Link do komentarza
400 zł/m-c - zaniżasz cenę energii elektrycznej. To mnie niewiele więcej kosztuje ogrzanie domu o podobnej powierzchni budowanego 15 lat temu (nie ocieplony wg nowych standardów) olejem opałowym (w domu mieszka 7 osób także zużycie wody jest konkretne). Nie mówiąc o tym, iż koszt instalacji jest trzykrotnie niższy. Poza tym bulisz te 400 za m-c a ja raz w roku zaleję i nie muszę się martwić.

Poza tym jaki masz system przy dolnym źródle ciepła ?

Nikt mnie nie przekona do pompy ciepła.
Link do komentarza
mam licznik dwutaryfowy a zużycie średnio 50 na 50 dlatego dałem średnia 35gr. Mam kolektory poziome 800 metrów ze względu na kamienisty teren. To mój pierwszy sezon, więc budynek świeżo po budowie, nie wiem czy 400zl dla Ciebie dużo czy mało za ogrzewanie, dla mnie to mało, za porównanie mam domy znajomych, którzy maja właśnie olej, gaz propan-butan itp itd... Inna sprawa, u mnie w domu 24h chodzi wentylacja mechaniczna, widziałem domy, które ogrzewane są tanio ale nie wietrzone co skutkuje wiadomo czym. Nie mówię, że Ty nie wietrzysz, nie przeczę, że tyle Cie kosztuje ogrzanie. Jednak jeśli tyle Cie kosztuje ogrzanie podobnej powierzchni domu to gratuluje. Ja wole płacić co 2 miesiące po 800zl niż jednorazowo 3000 icon_wink.gif już wole niech pieniądze będą na lokacie choćby 5% icon_wink.gif ale to szczegół./ Nie namawiam nikogo do pompy ciepła, nie twierdze, ze inne rozwiązania są złe. Wszystko jest dla ludzi i każdy wybiera to, co najbardziej mu odpowiada, lub tak mu się wydaje, że mu odpowiada. Odniosłem się tylko i wyłącznie do danych podanych w artykule i zużyciu prądu na poziomie 2000kWh rocznie, co w moim wypadku przy nowym - niewygrzanym domu jest zawyżone co najmniej 2 razy.

Ja kiedyś mieszkałem w starym domu, jeszcze po niemiecki, budowany z cegły, ściany grube jak bunkier. Jak raz nagrzałem - mogłem wyjechać na 2 tygodnie i po powrocie było 10-12 stopni w środku zimy... to tak w ramach ciekawostki.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość plumber
przy roznicy nakladow 40000 zl miedzy pompa a koltlem gazowym,pieniadze te trzeba brac pod uwage jako kapital ktory pracuje i zarabia.Pompa to nie tylko 'oszczednosci'.Ten kapital to liczac oszczednie okolo 2-2.5 tys zl z otsetek od kapitalu.W dodatku posiadajac dom o tych samych wlasciwosciach termo,wydatki na gaz wcale nie sa az tak dramatycznie wysokie.
Kto sie cieszy z drozejacego gazu o 1/3 ? a prad z czego powstaje ? w dodtku podwyzki pradu maja byc jeszcze wyzsze,prosze nie zapominac
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Czy ktoś posiada pompę ciepła firmy Octopus? Z posiadanych informacji wynika że jest to rewelacja w ogrzewnictwie.



Jedyna różnica, w odniesieniu do podobnych pomciepła powietrze/woda jest w tym, że ta pompa "Sopel Lodu" jest z typu bezpośrednie odparowanie (radiator jest jednocześnie parownikiem), a w związku z tym brak jest wentylatora. Na uwagę zasługuje również możliwość zainstalowania dodatkowego "szczątkowego" kolektora poziomego (do 60m) też bezpośredniego odparowania.
Co do rewelacji związanych ze sprawnością (COP), to byłbym ostrożny. Moim zdaniem maksymalny śródroczny COP wyniesie mniej niż 3. Również inne dane są dyskusyjne, np. z przeliczeń wynika, że to ich cudo o mocy około 10kW, może zasilać dom o powierzchni 300m2 (zapotrzebowanie energetyczne do 30.000kWh)icon_biggrin.gif
Również cena, w moim odczuciu jest zaporowa.
Link do komentarza
Cytat

przy roznicy nakladow 40000 zl miedzy pompa a koltlem gazowym,pieniadze te trzeba brac pod uwage jako kapital ktory pracuje i zarabia.Pompa to nie tylko 'oszczednosci'.Ten kapital to liczac oszczednie okolo 2-2.5 tys zl z otsetek od kapitalu.W dodatku posiadajac dom o tych samych wlasciwosciach termo,wydatki na gaz wcale nie sa az tak dramatycznie wysokie.
Kto sie cieszy z drozejacego gazu o 1/3 ? a prad z czego powstaje ? w dodtku podwyzki pradu maja byc jeszcze wyzsze,prosze nie zapominac



Jeśli masz możliwość podłączenia gazu... To jestem w stanie zgodzić się z Tobą. Sam bym zastanowił się 5 razy zanim był kupił PC gdybym miał możliwość podłączenia gazu.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Bardzo fajny artykuł i z pewnoscia tez pomocny.Sam sie zastanawiam ,ale brakuje mi jeszcze tutaj zestwienia najlepszych marek i firm trudniacych sie zakładaniem takich pomp.

Rzeczywiscie widac ze ta instalacja sie opłaca.Ale sam na własnym przykładzie równiez moge powiedziec ze to dobra inwestycja- mam pompe ciepła Nateo i po pół roku widze pozytywne róznice...
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

przy roznicy nakladow 40000 zl miedzy pompa a koltlem gazowym,pieniadze te trzeba brac pod uwage jako kapital ktory pracuje i zarabia.

Moja kompletna instalacja grzewcza z pompa ciepła i kolektorami słonecznymi kosztowała mnie 32,5tys. zł.
Z tego wynika, że instalacja grzewcza wykorzystująca gaz ziemny powinna kosztować -7,5tys. zł.
Jestem zainteresowany - zapłać mi 7,5tys. zł i możesz montować taką instalację, oczywiscie udzielasz na to gwarancji. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Piotr.R
Ciekawy artykuł tylko brakuje tu ceny pompy ciepła Vikersonn. Na ich stronie z kalkulatorem da się policzyć koszty ogrzewania dla domu w zależności od m2 powierzchni i dobrać pompę do domu. Dal 150m2 kwoty wychodzą podobne, a u mnie zima pokaże czy było Ok. Wszystkim, którzy sie wahają - polecam pompe ciepła! :-)..
Link do komentarza
Cytat

Ciekawy artykuł tylko brakuje tu ceny pompy ciepła Vikersonn. Na ich stronie z kalkulatorem da się policzyć koszty ogrzewania dla domu w zależności od m2 powierzchni i dobrać pompę do domu. Dal 150m2 kwoty wychodzą podobne, a u mnie zima pokaże czy było Ok. Wszystkim, którzy sie wahają - polecam pompe ciepła! icon_smile.gif..


Co w tym dziwnego? Zobacz kiedy ukazał się ten artykuł, a od kiedy na polskim rynku pojawiły się pompy ciepła, które nachalnie reklamujesz.
Swoją drogą sam jeszcze pompy ciepła nie użytkujesz, a już ją polecasz?
Link do komentarza
Gość Piotr.R
Panie HenoK, generalnie chamstwa nie warto komentować tylko przejść obok z ingnorancją. Tym razem jednak pozwolę sobie zwrócić Panu uwagę. Fakt, nie patrzyłem na datę artykułu - pojawił mi się w google i bardzo byłem ciekaw czy przepłaciłem. Okazuje się że nie, a jeśli są to stare ceny, to tym bardziej cieszę się mojego zakupu. Vikersonn polecać mam prawo tak jak Pan może mieć inne zdanie. Domyślam się tylko, że Pana maniery i zachowanie pochodzi z innej epoki niż moje - nad czym ubolewam. Mimo wszystko życzę Panu miłego dnia.
Link do komentarza
Cytat

Panie HenoK, generalnie chamstwa nie warto komentować tylko przejść obok z ingnorancją. Vikersonn polecać mam prawo tak jak Pan może mieć inne zdanie. Domyślam się tylko, że Pana maniery i zachowanie pochodzi z innej epoki niż moje - nad czym ubolewam. Mimo wszystko życzę Panu miłego dnia.




Jest jakaś nowa definicja "chamstwa"? Bo do tej starej, akurat nijak się ma do słów, formy, sposobu użytych przez HenoK.

Nie rozumiem, też podkreślonego pogrubionego określenia.
Co zaś do meritum sprawy.

Rzeczona firma w swojej reklamie liczy na „debilizm” potencjalnych inwestorów. Dlaczego?

1. Jeszcze w tamtym roku polecała te same pompy ciepła w cenie około 35.000zł z „dopłatą” z UE w wys. 50% - teraz bez tych „dopłat” ta PCi kosztuje tyle samo jak rok temu z „dopłatami” z UE

2. Na swojej obecnej stronie twierdzi, że zastosowanie pompy ciepła w 200m2, przyniesie oszczędności, w porównaniu do prądu dla inwestora, w wysokości 430.000zł (czterysta trzydzieści tysięcy złotych) na przestrzeni 25 lat. ( http://vikersonn.pl/kalkulator ) Przy oleju oszczędzisz nawet ponad 1.000.000zł (milion zł) icon_biggrin.gif

3. Udziela dożywotniej gwarancji na PCi – zapominając dodać, że pod warunkiem obowiązkowych i wysoko płatnych przeglądów, oraz nie precyzując kto ma „dożyć” kupujący, jego następcy, czy tez sama pompa.


Nie przesądzam tu o tym, czy te PCi są dobre, czy nie – chodzi mi tylko o w/w fakty.

Mądry inwestor weźmie to pod uwagę. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Vikersonn polecać mam prawo tak jak Pan może mieć inne zdanie.


Nie mam nic przeciwko temu, żebyś podzielił się uwagami na temat działania tej pompy ciepła po sezonie grzewczym, a najlepiej po kilku sezonach. Domyślam się, że teraz możesz co najwyżej pochwalić się jak pompa sprawuje się przy przygotowaniu ciepłej wody.
Polecanie innym pompy ciepła tuż po jej zainstalowaniu to lekka przesada.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Maria Pączko
Zwracam się do panów aby podali obecnie cenę kotłowni, komina przyłączenia gazowego, drzwi atestowanych do kotłowni, i związanych innych pozycji bo wiadoma rzecz że instalację ogrzewania i tak trzeba zrobić tak czy tak, chcę rozważyć instalację pompy i chcę porównać na chłopski rozum co i jak.....
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
NIe zgadzam się ze obecnie budowane domy w wykonaniu standardowym sciana 25 + 15 styropian i 20 cm welna w dachu mają zapotrzebowanie na poziomie 50w/m2, to jest tylko teoria a w praktyce taki dom potrzebuje od 70-90 W/m2, a to przy wyliczeniach do pompy czy innego ogrzewania ma wielkie znaczenie.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość robi
Nie wiem skąd autor wziął dane na temat ceny energii ale do niej trzeba doliczyć opłaty przesyłowe co daje z zakupioną 1 kW h cenę około 65 groszy co daje 3250 złoty. Następna spraw to współczynnik COP skoro zakres jest od 1 do max 5 to według mojej praktyki ja bym go uśrednił do raczej 2,5 co daje zużycie energii 8000 kW h a to razy 0,65 daje 5200 zeta i tyle według mnie będzie kosztowało ogrzanie domu przy czym należy też zastanowić się nad stratami które według mnie też nie będą na poziomie 50 W. Prosty przykład wychodzimy z domu otwarte drzwi a to już straty. Wydaje mi się że jednaj pompa ciepła ze względu na czystość eksploatacyjną to fajna sprawa ale co do rachunku ekonomicznego to przyznam poważnie bym się zastanowił. No i na koniec jest też alternatywa zastosować instalację fotowoltaiczną do zasilania i wtedy można by powiedzieć o jakimś zysku.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Konrad
Używam pompy ciepła od 4 lat, wyliczenia są ok. Cena energii elektrycznej jest uśredniona druga i pierwsza taryfa.
Jeżeli chodzi o COP to np. dla temperatury na zewnątrz 2 stopni cencjusza firma
ma pompy z COP nawet 5 czyli nawet lepszym niż przyjęto.
COP 2,5 to jest, ale przy -20 to jest bardzo rzadka temperatura w naszych warunkach. Średnia temperatura w zimie to właśnie koło 0 stopni i wówczas COP może być nawet 5.

Z moje rachunki za prąd są nawet niższe.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Nie wiem skąd autor wziął dane na temat ceny energii ale do niej trzeba doliczyć opłaty przesyłowe co daje z zakupioną 1 kW h cenę około 65 groszy co daje 3250 złoty. Następna spraw to współczynnik COP skoro zakres jest od 1 do max 5 to według mojej praktyki ja bym go uśrednił do raczej 2,5 co daje zużycie energii 8000 kW h a to razy 0,65 daje 5200 zeta i tyle według mnie będzie kosztowało ogrzanie domu przy czym należy też zastanowić się nad stratami które według mnie też nie będą na poziomie 50 W. Prosty przykład wychodzimy z domu otwarte drzwi a to już straty. Wydaje mi się że jednaj pompa ciepła ze względu na czystość eksploatacyjną to fajna sprawa ale co do rachunku ekonomicznego to przyznam poważnie bym się zastanowił. No i na koniec jest też alternatywa zastosować instalację fotowoltaiczną do zasilania i wtedy można by powiedzieć o jakimś zysku.


Bzdury gadasz
Wypowiadasz się jak typowy ciemnogród ze wsi zabitej dechami który nie ma zielonego pojęcia co z czyn się jje ;)
Wyżej masz napisane a niżej ja pisze.
Mój dom 118m2 od 3 lat ogrzewany pompą ciepła na ogrzewanie zużywa 1700-1900kWh,grzany w II taryfie gdzie cena 1kWh to 0,3zl co daje za ogrzewanie za sezon grzewczy ok.500zl.

Pierwszy sezon grzewczy grzalem w taryfie G11 prze cenie 1kWh 0,56zl i te 1900kWh dało mi 1000zl za ogrzewanie za sezon grzewczy.
Link do komentarza
Cytat

Bzdury gadasz
Wypowiadasz się jak typowy ciemnogród ze wsi zabitej dechami który nie ma zielonego pojęcia co z czyn się jje ;)


Nie potrafisz kowadeł odnieść się inteligentnie do zagadnienia i musisz walić epitetami, to lepiej nie odpowiadaj wcale. icon_evil.gif
Do tego cały czas ten przykład swojego kurnika w którym jest więcej styropianu niż wszystkiego innego razem wziętego. icon_lol.gif
Nie znasz człowieka, nic Ci nie zrobił, więc nie całuj go na powitanie z dubeltówki. angry.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Nie potrafisz kowadeł odnieść się inteligentnie do zagadnienia i musisz walić epitetami, to lepiej nie odpowiadaj wcale. icon_evil.gif
Do tego cały czas ten przykład swojego kurnika w którym jest więcej styropianu niż wszystkiego innego razem wziętego. icon_lol.gif
Nie znasz człowieka, nic Ci nie zrobił, więc nie całuj go na powitanie z dubeltówki. angry.gif


Takie właśnie bzdury należy przy każdej okazji prostować.
U Ciebie w dalszym ciągu jak widać występuje brak myślenia i wstręt do liczenia bo gadasz podobne bzdury bo już niejednokrotnie pisałem,że pompa ciepła jest bardziej zasadna ekonomicznie w domu z wysokim zapotrzebowaniem na ciepło nie zależnie od wielkości niż w domu małym z niskim zapotrzebowaniem na ciepło.
Może w końcu nauczysz się matematyki ?

Jak widać ciemnogród ma się w Polsce bardzo dobrze jeszcze icon_smile.gif

Demo,zadanie domowe:
Dom 200m2 z zapotrzebowaniem 30kWh/m2/rok i dom 200m2 z zapotrzebowaniem 80kWh/m2/rok.
W obu instalacja niskotemperaturowa oba mają być grzane pompą ciepła.
Wylicz w którym przypadku pompa ciepła przyniesie większe oszczednosci.
icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Bardzo przydatne zestawienie - konkretne i umożliwia zapoznanie się z poszczególnymi modelami. Jest chyba nieco jednak nieaktualne - ostatnio rozmawiałem z właścicielem polecanej firmy z Warszawy instalującej pompy ciepła różnych producentów (także wymienionych w tabeli) i polecał mi amerykańską firmę Waterfurnace - może ktoś podpowiedzieć jak ona się ma do innych np. Viessmann z tej tabelki?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Pompy ciepła są bezkonkurencyjne. Niezawodne i generują niskie koszty. Pompy tanie nie są, ale po to są dotacje gminne żeby z nich korzystać. U siebie w domu mam polskiego apica, który spisuje się znakomicie trzecią zimę z rzędu.
Link do komentarza

Witam, 

Słusznie zauważyłeś, że są niezawodne i tanie w eksploatacji, ale wśród modeli do wyboru konkurencja jest coraz większa :)

Inwestorzy mają w czym wybierać, zanim jednak zdecydujecie się na konkretnego producenta, radziłbym przestudiować warunki gwarancyjne, serwisowe oraz doświadczenie i rekomendacje instalatora - jakość wykonania instalacji będzie rzutowała na poprawność działania systemu i niezawodność pracy całego systemu z pompą ciepła!

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

I cóż z tej gwarancji? Też mi kryterium wyboru. Przecież wiadomo, że w Niemczech mało kto (albo nikt) kupi Aristona. Tu chodzi o dobór pompy ciepła do oczekiwań a potem i tak kupujemy markę "lokalną" a jak nie mamy takiej marki, polegamy na reklamie. I dlatego twierdzę, że przy takiej konkurencji, wszystkie marki muszą się reklamować żeby wyjść do Klienta.

 

Wracając do zestawienia - przez te kilka lat zamieniły się nazwy, ceny, modele ale technologia raczej nie. Zmieniły się jeszcze trendy i obecnie pewno przeważają pompy ciepła powietrze-woda. Najważniejsze. Temat jest rozwojowy i nie zniknie z rynku jak kotły węglowe.

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Przez te kilka lat zamieniły się nazwy, ceny, modele ale technologia raczej nie. Zmieniły się jeszcze trendy i obecnie pewno przeważają pompy ciepła powietrze-woda. Najważniejsze. Temat jest rozwojowy i nie zniknie z rynku jak kotły węglowe.

Rzeczywiście zmieniło się wiele, w temacie pomp ciepła. Informacje mogą być więc nieaktualne i niekompletne, dzisiaj warto zapytać o rodzaje czynników, posiadane certyfikaty m. im. EHPAQ, czy funkcje dodatkowe, komunikację itd... wiem, bo wypełniam często tabele do podobnych zestawień. 

W dobie walki o czyste powietrze, oczywistym jest, że ta technologia będzie się rozwijać. Pokazują to chociażby wyniki sprzedażowe, czy badania rynku.

W Viessmann od samego początku pokazywaliśmy, że fotowoltaika i pompa ciepła mogą się wspomagać. Polecamy też w swojej ofercie inne połączenia hybrydowe. 

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 rok temu...

Na pierwszy rzut oka trzeba policzyć zapotrzebowanie w najgorszym wypadku maksymalne i znaleźć model urządzenia, który "da radę". Możliwe, że nie obejdzie się bez kilku lub kilkunastu urządzeń. Załóżmy, że z urządzeniem jest zintegrowany zbiornik na 250 litrów i zaspokoi zapotrzebowanie dwóch rodzin. Przykład jednego z takich urzadzeń. Jest tez ciekawy schemat podłączenia do instalacji PV z pomiarem zuzycia energii pompy ciepła. https://sklep-viessmann.pl/vitocal-060-a.html?utm_source=google&utm_medium=paid_search&utm_campaign=11664900372_&utm_term=&utm_content=481259356982&utm_adgroup=&gclid=Cj0KCQiAk53-BRD0ARIsAJuNhptV2cNcDJowUgLiNcHB9lTukGj0irX4gkDp50aabjLWrIG_y3CrYrMaAulgEALw_wcB

 

Sa też pompy ciepła do co i cwu o mocy do 30 kW i wtedy prawdopodobnie takie urządzenie może całą moc spozytkowac na podgrzanie cwu przy odpowiedniej konfiguracji i rozdziale na poszczególne zasobniki do cwu. https://galmet.com.pl/pl/produkt/powietrzna-pompa-ciepla-airmax2-16-30-gt

Możliwości jest przynajmniej kilka przy obecnym dostępie do technologii i tego typu urządzeń.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Gość Gość
Na prosty rozum za mała pompa to problem,bo będzie dużo nadrabiać grzałkami.Przewymiarowana zaś to mniejszy problem bo można dołożyć bufor który odbierze i zmagazynuje ciepło zapobiegając tzw.taktowaniu pompy.Zgodzę się co do jednego,że producenci kiepsko myślą ograniczając powierzchnię wymiany termicznej źródła dolnego ,oczywiście myślę o monobloku.To prawda,kosztuje,ale z pewnością klient dopłaci trochę do o wiele efektywniejszego działania i wykorzystania ciepła z powietrza.Wracając jreszcze do wymiarowania.Raz mamy temperatury na zewnątrz ok 18 stopni przy których dogrzewa się domy a też minus 20.Przy mrozach się mogę zgodzić że pompa nie zamieni mrozów w dobre ciepełko wykorzystując jedynie sprężanie i będzie konieczne wspomaganie grzałkami.Z drugiej strony przy wyższych temperaturach krzyczą że będzie taktować.To co do cholery,dwie pompy potrzebne??Na zimę i lato? Bufor i koniec.Mniejsza da radę a więlsza będzie włączała się rzadziej i wykona tą samą robotę tylko w krótszym czasie.I istotnym jest ustawienie histerezy by pompa nie włączała się po spadku o 1 stopień.Niech to będzie 5-7stopni by bufor mógł oddać trochę ciepła.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Komentarz dodany przez Albert:
Kolega wcześniej napisał, że to reklama Panasonic'a. Ja posiadam pompę panasonic aquera 12kW. Zastanówcie się na zakupem tej pompy, materiały reklamowe są idealne. Rzeczywistość jest inna gdy wystąpi usterka. Na czujnik w grudniu (pompa wyłączona) czekałem 21 dni. Inna usterka, która pozwala pracować pompie do co najmniej -7st.C nie usunięta od 14 miesięcy. Patrzcie chłodno na reklamy.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...