Skocz do zawartości

Ile kosztuje ogrzanie wody


Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
Może i to prawda, choć nie do końca daję wiarę. A może przelicz, ile to jest w złotówkach te 180-250 na 3 tygodnie.
Z moich obliczeń wynika, że to ok 300 kg miesięcznie * 800 za tonę = ~250-300 za miesiąc podgrzewania wody.

Ile razy w tym czasie należałoby rozpalać? Śmiem twierdzić, że codziennie. Wywózka popiołu, praca przy tym... wolę gaz, zdecydowanie; nawet butlowy.
Terma Junkersa, Celsisz 2500 PLN (z zamkniętą komorą) "wywala" spaliny za ścianę, więc komin to wydatek 250PLn. Spalanie ok 1,2 kg/godz
A jaka wygoda i komfort icon_smile.gif
Link do komentarza
Dzięki za informacjęicon_smile.gif

Na gaz raczej się nie zdecydujemy ze względu na wątpliwą kaloryczność.

Zastanawialiśmy się nad solarami lub PC do ogrzania CWU, ale przy oszczędnościach 200 zł/miesiąc przez 6 miesięcy w roku to czas zwrotu inwestycji jest zbliżony do żywotności urządzenia. Wiec raczej przez rok sprawdzimy jak to będzie z piecem na paliwa stałe, a kiedyś może jak EURO i ceny spadną to jeszcze raz to przemyślimy.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Tak na prawdę nie ma pojęcia "zwrotu kosztów inwestycji". Jest ciepła woda, albo jej nie ma.



Piec tak czy siak będziemy musieli kupić, więc ciepła woda też będzie. Dodatkowoą inwestycją miała być pompa ciepła, której koszt instalacji wedłóg wstępnych wyliczeń będzie się zwracał przez wiele lata.
Link do komentarza
Będzie się zwracała, ale się nie zwróci. Jakoś nasz kraj, mimo, że jest potentatem złóż geotermalnych nie promuje takich inwestycji, zresztą niczego z tej branży nie promuje; ani kondensów, ani solarów, czy innych odnawialnych.
Zadowolenie jednak może być. Wszystko zależy od tego, kto to zaprojektuje i wykona. Znam wiele inwestycji, gdzie nawet znaczący w tym temacie producenci "polegli" po wykonaniu tematu przez "autoryzowanego instalatora"
Nie, żebym chciał obrzydzać, ale "jakość fachowców" zostawia wiele do życzenia z powodu braku doświadczenia wynikającego z małej ilości inwestycji.
Link do komentarza
Cytat

Ile razy w tym czasie należałoby rozpalać? Śmiem twierdzić, że codziennie. Wywózka popiołu, praca przy tym... wolę gaz, zdecydowanie; nawet butlowy.

A jaka wygoda i komfort icon_smile.gif


Obawiam się, że kolega nie bardzo w temacie, kotłów na eko groszek z podajnikiem nie trzeba codziennie rozpalać, a jeśli ma się odpowiedni zbiornik na popiół to potrzeba " codziennego" opróżniania też odpada. Co do gazu to nie wszędzie się opłaca na śląsku dużo taniej wychodzi eko groszek, jak ktoś ma na działce kilka metrów zbędnych to sobie może zbiornik z gazem postawić, ale wątpliwa estetyka tego wynalazku mnie osobiście odstrasza, a wkopywanie to następne koszty.

Podsumowując każda sroczka swój ogonek chwali, a przekonywanie do gazu kogoś kto się pyta o paliwo stałe to chyba troszkę strzał poza tarczę.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli mówimy o zimie, to wszystko się zgadza, natomiast latem tak, jak napisałem: rozpalanie CODZIENNIE
Znam to. Gaz jest najwygodniejszy, ale nie namawiam za wszelką cenę.


Latem to istnieją takie wynalazki jak solary albo już w najgorszym przypadku prąd, a co do rozpalania codziennego to jest taki kocioł "kostrzewy" z automatycznym rozpalaniem tzn ten kocioł ma specjalny czujnik, sondę i przy paleniu eko groszkiem lub pelletami ( te paliwa + zrębki i zboże, można stosować zamiennie) rozpala się i wygasza SAM w zależności od potrzeb, ale kosztuje coś koło 13 000 (razem z osprzętem), co w moim przypadku i tak jest bardziej uzasadnione ekonomicznie niż gaz (tam gdzie się buduję nie ma i w najbliższym czasie nie będzie instalacji gazowej).
Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 11 miesiące temu...
Cytat

Jeżeli mówimy o zimie, to wszystko się zgadza, natomiast latem tak, jak napisałem: rozpalanie CODZIENNIE
Znam to. Gaz jest najwygodniejszy, ale nie namawiam za wszelką cenę.



Moj piec chodzi od 2 lat, nie wygaszam, wiec nie rozpalam codziennie, latem ustalam sterownik na "tryb letni", sterwonik pilnuje wtedy temp. zasobnika. Miesieczny koszt ekogroszku 60pln - zbiornik 300l. Latem popiol wyrzucam co 3 tygodnie.
Woda ciepla non-stop, 2 osoby dorosle i 3 corki, wiec leje sie sporo. Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
u mnie kocioł na ekogroch ..... bez alternatywnych źródeł czy też nośników ciepła ....
wymiennik 300l .....
na CWU latem grzejąc non stop - bez wygaszania kotła zużywam około 120 kilo na 1,5 miesiąca ... co przeliczając na realną kwotę daje około 60zł na miesiąc .... plus koszt prądu zużytego przez osprzęt kotła .... w sumie koło 80zl ...

można taniej ....
mam ruszt w kotle .... spalając drewno pobudowlane , mając wymiennik 300l - dla 4-osobowej rodziny wystarczało mi wody kiedy rozpalałam kocioł i nabijałam temperaturę wody w wymienniku raz na 2 dni ....
drewna po budowie zostało mi na spalanie conajmniej przez 5 lat - ale powiem szczerze , że paliłam nim tylko przez pierwsze lato po zamieszkaniu , a potem z lenistwa oddałam za czekoladę jednemu dziadkowi który potrzebował .... a ja zostałam przy ekogrochu ....
Link do komentarza
Cytat

A czy opłaca się postawić tylko na elektryczne ogrzewanie wody? Bojler? Przepływowe elektryczne ogrzewacze wody?
Jest nas dwoje i zużywamy 7m3 wody miesięcznie. W tym palka i zmywarka.



pojęcia nie mam .... ale wiem, że Gawel ma elektryczne ogrzewanie i CWU też na prąd .... dopytaj Go na priv .... bo nie wiem czy tu zagląda....
Link do komentarza
Cytat

u mnie kocioł na ekogroch ..... bez alternatywnych źródeł czy też nośników ciepła ....
wymiennik 300l .....
na CWU latem grzejąc non stop - bez wygaszania kotła zużywam około 120 kilo na 1,5 miesiąca ... co przeliczając na realną kwotę daje około 60zł na miesiąc .... plus koszt prądu zużytego przez osprzęt kotła .... w sumie koło 80zl ...


Możesz podać jaki to model kotła i na jakich parametrach pracuje? Ja u siebie nigdy nie uzyskam takiego niskiego zużycia groszku. U mnie 120kg to starczy na....10dni. icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

A czy opłaca się postawić tylko na elektryczne ogrzewanie wody? Bojler? Przepływowe elektryczne ogrzewacze wody?
Jest nas dwoje i zużywamy 7m3 wody miesięcznie. W tym palka i zmywarka.


Żeby ogrzać 100 l wody od temp 10stC do 55stC potrzebujesz 5,2kWh.
Grzejąc prądem po 0,55pln/kWh zapłacisz 2,9 pln.
Policz ile ciepłej wody zużywasz i będziesz wiedzieć.
Przelicz koszt tych kilowatów na koszt innych źródeł energii typu węgiel, drewno. Z tym że musisz uwzględnić sprawność pieca/ kotła. Grzanie prądem ma sprawność 100%
Link do komentarza
Cytat

żeliwniak - Fakora kz eco 20kw ...
nastawy podam Ci wieczorem , zeszyt z notatkami mam w domu ....



sterownik mam : Tech ST37
więc tak .... zimą.....

temp. zadana CO 50st
temp. zadana CWU 45st
podawanie 5s
przerwa 35s
pompa CO i CWU 40st
histereza 02st
szybkość nadmuchu 1
przerwa przepalania max. czyli 9h
przesłona wentylatora odsłonięta w 30%
zawór czterodrożny w skali 1 do 10 -ustawiony na 3
pompa 1 bieg
czopuch odsłonięty na max lub tylko troszkę przysłonięty

latem przestawiam na tryb letni i zmieniam tylko : podawanie 5s , przerwa 45s ....

finito.... icon_biggrin.gif


Link do komentarza
Cytat

Dzięki, zapytam icon_smile.gif



Już odpowiadam

Faktycznie mam ogrzewanie wody mam bojler atlantic HM 100l poziomy korzystam z taryfu G-12,ale bojler działa również parę h w taryfie dziennej. Nie wiem dokładnie ile zużywa prądu ponieważ mam jeden licznik wiem natomiast, że całkowite zużycie prądu wynosi u mnie w lecie 260 zł w tym jest również gotowanie, koszenie 10 arów kosiarką elektryczną oraz pompa do podlewania.
Niedawno dokonywałem serwisu i wymiany anody magnezowej mojego bojlera, autoryzowany serwisant powiedział mi że ten model bojlera tzn poziomy jest nie do zdarcia i faktycznie tak jest, Teraz kupiłbym jednak większy 150 l i do tego mały bojler do kuchni pod zlew taki 10 l.

Jeżeli potrzebujesz wody dla 4 osób to spokojnie starczy ale raczej na 4-5 pryszniców, na kąpiel w wannie to raczej trzeba robić odstępy. (ten 150 litrowy)
Reasumując polecam takie rozwiązanie bo jest tanie inwestycyjnie i niedrogie eksploatacyjnie pod warunkiem stosowania taryfy nocnej. Jeżeli chcielibyście CWU bez ograniczeń to trzeba by rozważyć zasobnik 200-300 l stojacy ale wymaga to już dodatkowego pomieszczenia. Moj bojler ma zadziwiająco małe wymiary i znajduje się w górnej łazience pod ścianką kolankową ale można go również umieścić pod sufitem podobnie 150 litrowy.

Na zakończenie przy trzech osobach bojler zużywa około 9 kwh/dobe cena prądu u mnie to noc 30gr dzień 50 gr średnio około 40 gr . tak wiec koszt wody na dobę około 3,60/ dzień - jakieś 110 zł / miesiąc
serwis 200 zł po 6 latach icon_redface.gif
Link do komentarza
Cytat

Już odpowiadam

Faktycznie mam ogrzewanie wody mam bojler atlantic HM 100l poziomy korzystam z taryfu G-12,ale bojler działa również parę h w taryfie dziennej. Nie wiem dokładnie ile zużywa prądu ponieważ mam jeden licznik wiem natomiast, że całkowite zużycie prądu wynosi u mnie w lecie 260 zł w tym jest również gotowanie, koszenie 10 arów kosiarką elektryczną oraz pompa do podlewania.
Niedawno dokonywałem serwisu i wymiany anody magnezowej mojego bojlera, autoryzowany serwisant powiedział mi że ten model bojlera tzn poziomy jest nie do zdarcia i faktycznie tak jest, Teraz kupiłbym jednak większy 150 l i do tego mały bojler do kuchni pod zlew taki 10 l.

Jeżeli potrzebujesz wody dla 4 osób to spokojnie starczy ale raczej na 4-5 pryszniców, na kąpiel w wannie to raczej trzeba robić odstępy. (ten 150 litrowy)
Reasumując polecam takie rozwiązanie bo jest tanie inwestycyjnie i niedrogie eksploatacyjnie pod warunkiem stosowania taryfy nocnej. Jeżeli chcielibyście CWU bez ograniczeń to trzeba by rozważyć zasobnik 200-300 l stojacy ale wymaga to już dodatkowego pomieszczenia. Moj bojler ma zadziwiająco małe wymiary i znajduje się w górnej łazience pod ścianką kolankową ale można go również umieścić pod sufitem podobnie 150 litrowy.

Na zakończenie przy trzech osobach bojler zużywa około 9 kwh/dobe cena prądu u mnie to noc 30gr dzień 50 gr średnio około 40 gr . tak wiec koszt wody na dobę około 3,60/ dzień - jakieś 110 zł / miesiąc
serwis 200 zł po 6 latach icon_redface.gif



Ponieważ jest nas dwoje to chyba mniejszy bojler bedzie lepszy jak wynika z powyższego. I opłaty całkiem całkiem.
Ciekawi mnie czemu dodałbyś drugi mały bojler w kuchni. Ja mam zmywarkę, nie potrzebuje dużo ciepłaej wody do mycia naczyń.
Link do komentarza
Cytat

Ponieważ jest nas dwoje to chyba mniejszy bojler bedzie lepszy jak wynika z powyższego. I opłaty całkiem całkiem.
Ciekawi mnie czemu dodałbyś drugi mały bojler w kuchni. Ja mam zmywarkę, nie potrzebuje dużo ciepłaej wody do mycia naczyń.



Zdecydowanie na 2 osoby 100l nie będzie za dużo, różnica w cenie i gabarytach bojlera nie jest duża, a moglibyście korzystać wyłącznie z taryfy nocnej, ja korzystam trochę z dziennej (nie udało mi się kupić 150) i na 3 osoby 100l to trochę za mało.

Mały bolerek do kuchni chciałbym po to że mam długą rurę cuw od bojlera do kranu w kuchni, umywalki w łazience na dole też i trochę trwa zanim ta woda doleci. Byłoby oszczędniej po prostu. Poza tym można mieć wodę w kuchni gorącą bo to się przydaje a w reszcie kranów mniej ciepłą.
Link do komentarza

Do łazienki z prysznicem najlepsze są 15 to litrowe termy z 2 kW grzałką - daję około 40 litrów wody do prysznica ( mam aktualnie ustawiony strumień 3 l/min. - Ważne jest, że następna osoba nie czeka na ciepłą wodę.
Zużycie około 1 kWh / osobę dziennie - przebywam w mieszkaniu 300 dni w roku co daje 165 zł na osobę rocznie bez II taryf! jak ktoś nie chce oszczędzać to może zużyć 80 litrów ciepłej wody (prysznic 40stC) . też rachunek nie jest powalający.
Link do komentarza
Cytat

Szkodaże nie mam czasu sprawdzić taryfy, która u nas obowiązuje i ile litrów wychodzi na przeciętne zuzycie cwu dziennie. Może w weekend zrobie badania icon_smile.gif



Zmiana taryfy na nocną się opłaca koszt jest niewielki, ja płaciłem za zmianę taryfy i licznika około 100 zł 5 lat temu. Nawet jeśli się nie jest nocnym markiem to zmywarka, pralka i np. oświetlenie posesji pobiera prąd w nocy.
Link do komentarza
Cytat

Do łazienki z prysznicem najlepsze są 15 to litrowe termy z 2 kW grzałką - daję około 40 litrów wody do prysznica ( mam aktualnie ustawiony strumień 3 l/min. - Ważne jest, że następna osoba nie czeka na ciepłą wodę.
Zużycie około 1 kWh / osobę dziennie - przebywam w mieszkaniu 300 dni w roku co daje 165 zł na osobę rocznie bez II taryf! jak ktoś nie chce oszczędzać to może zużyć 80 litrów ciepłej wody (prysznic 40stC) . też rachunek nie jest powalający.




Też się zastanawiałem nad takim rozwiązaniem niestety poniewczasie. Jedna z firm produkuje małe bojlery z INOXU prawie wieczne z gigantyczną grzałką 3,6 KW ale faktycznie zagrzanie trwa parę minut i do łazienki z prysznicem i umywalką to jest super rozwiązanie.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

sam jesteś brednie



Ach, kajam się przed Tobą, bom zapewne niegodny oświecenia, które może spłynąć na mnie (i na innych), w wyniku Twoich wyjaśnień.

Przeto z pokorą proszę - napisz co to takiego, te lampy solarne, które światłem (wiekuistym zapewne) ogrzewają wodę dla potrzeb CWU.

Wskaż mi również (i innym) drogę pozyskania funduszy z UE w celu pokrycia kosztów nabycia lamp solarnych do oświetleniowego ogrzania CWU.
Link do komentarza
Cytat

Ach o Oświecony, widzę, że poprawiłeś swój wpis, ale pozostaje jeszcze wyjaśnienie tej drogi (świetlistej ?) do dotacji z UE, bo to dalej brednie - no może jedna "brednia".

dopisałem: cytat



Skoro nie wiesz, że można dostać kilkadziesiąt tysięcy na instalację to Twój problem.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Skoro nie wiesz, że można dostać kilkadziesiąt tysięcy na instalację to Twój problem.


Problem to raczej masz Ty niestety. Tutaj między innymi temat był już dawno poruszany https://forum.budujemydom.pl/Doplaty-do-kre...zne-t12975.html

W skrócie: Skorzystanie z dotacji to warunki wymagalne : papierologia, narzuceni wykonawcy z listy i marnej jakości solarami+konieczność zaciągniecie kredytu (na dennych warunkach) - koszty obsługi odsetkowej kredytu oraz własne nerwy a także niska opłacalność tej instalacji ze względów klimatycznych dla zużycia cuw dla mniej niż 4-5 osób oraz konieczność posiadania dodatkowego źródła cuw w miesiącach niesłonecznych. I tyle Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Skoro nie wiesz, że można dostać kilkadziesiąt tysięcy na instalację to Twój problem.



Ach, łaskawco, spraw abym nie błądził i aby oświecenie spłynęło także na mnie (i na innych).
Jak to sprawić, aby na dachu domu jednorodzinnego umieścić taką ilość kolektorów i co zrobić z nadmiarem energii pozyskanej przez te kolektory.
I jak spowodować, aby dotacja nie była z NFOŚiGW, tylko tak ja piszesz z UE, wolę nie narażać na straty nasz budżet, skoro może płacić Unia.

Oswieć mnie jeszcze raz, łaskawco.
Link do komentarza
Cytat

Ach, łaskawco, spraw abym nie błądził i aby oświecenie spłynęło także na mnie (i na innych).
Jak to sprawić, aby na dachu domu jednorodzinnego umieścić taką ilość kolektorów i co zrobić z nadmiarem energii pozyskanej przez te kolektory.
I jak spowodować, aby dotacja nie była z NFOŚiGW, tylko tak ja piszesz z UE, wolę nie narażać na straty nasz budżet, skoro może płacić Unia.

Oswieć mnie jeszcze raz, łaskawco.



Jaki wyrozumiały, bo NFOŚiGW ma środki z kosmosu według ciebie Edytowano przez andrzej83x (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...