Skocz do zawartości

Problem Kominek


Recommended Posts

Witam
Można by coś dyskutować, doradzać, podpowiadać gdyby tak więcej informacji. Zapytam więc:
- czy za każdym razem się cofa
- czy jak się rozpali w kominku to też to występuje
- jaki wysoki komin i jak mniej więcej usytuowany na budynku
- jaki przekrój przewodu kominowego
- czy pomieszczenie z kominkiem jest rozszczelnione
- jak podłączony jest wkład kominkowy do komina
Może tyle na początek.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Można by coś dyskutować, doradzać, podpowiadać gdyby tak więcej informacji. Zapytam więc:
- czy za każdym razem się cofa
- czy jak się rozpali w kominku to też to występuje
- jaki wysoki komin i jak mniej więcej usytuowany na budynku
- jaki przekrój przewodu kominowego
- czy pomieszczenie z kominkiem jest rozszczelnione
- jak podłączony jest wkład kominkowy do komina
Może tyle na początek.




Witam,

Dym się nie cofa tylko na początku rozpalania, największy problem jest wtedy jak w kominku się nie pali to wtedy występuje ciąg wsteczny i "śmierdzi" w mieszkaniu dymem i spalenizną.

Dodatkowe informacje:
- kominek jest na piętrze a komin ma długość około 4 -5 metrów
- na kominie jest zamontowany strażak
- w pokoju jest kratka wntylacyjną jednak przez nią powietrze jest zasysane z pomieszczenia więc ją zatkałem
- kominek ma dopływ powietrze z zewnątrz bezpośrednio do wkładu, mimo tego że zamykam ten dopływ problem nadal występuje ( zamykam to zwykłą kratką wentylacyjną, taki suwak )
- w centralnym miejscu 6 metrów od kominka zdemontowałem uszczelki z okna w celu doprowadzenia dodatkowego powietrze do domu
- wkład jest połączony z kominem rurą stalową która wchodzi do komina murowanego na to jest zamontowana obudowa z KG
- komin jest poniżej kalenicy
- zbudowałem szczelne zamknięcie komina na dachu ale mimo tego dalej było czuć nieprzyjemny zapach więc zasuwę zdemontowałem
- wylot rury z wkładu do komina ma średnicę 15 cm również na dachu jest strażak zamontowany do rury średnicy 15 cm reszta komina jest z cegły o przekroju kwadratowym prawdopodobnie 20 cm x 20 cm
- komin jest na ścianie zewnętrznej budynku.

Proszę o pomoc bo aktualnie jak wracam do domu z pracy to na wejściu już się denerwuję ponieważ jestem bezsilny... nie umiem sobie poradzić z tym problemem, już myślałem nad zakupem wentylatora kominowego który nadaje się do zastosowania przy kominkach koszt 1700 pln.
Link do komentarza
Witam. Problem trudno jest rozwiązać na odległość. Ale może kilka sugestii lub "a może". No i tak komin na ścianie zewnętrznej więc może jest zimny co też może powodować że będzie odwrotny przepływ powietrza. Komin jest poniżej kalenicy co też może być przyczyną zawiewania lecz piszesz że masz założonego strażaka który powinien zabezpieczyć kanał dymowy przed tym zjawiskiem.
zbudowałem szczelne zamknięcie komina na dachu ale mimo tego dalej było czuć nieprzyjemny zapach więc zasuwę zdemontowałem hmmm, może zapach nie pochodzi w wyniku zaciągania powietrza od góry, może komin jest gdzieś rozszczelniony poniżej kominka (parter, piwnica jeżeli istnieje), może to być nie zamknięta wyczystka, wtedy kanał przytkany od góry strażakiem będzie zaciągał powietrze wyczystką i wydmuchiwał nawet częściowo przez kominek... bo chyba do tego samego kanału kominowego nie jest podłączony jeszcze jedno urządzenie?
A moje dodatkowe sugestie, odetkaj tą kratke wentylacyjną dla własnego i Twojej rodziny zdrowia, jeżeli ona wyciąga powietrze to dobrze ma to robić a u Ciebie to powietrze jest zanieczyszczone, dodatkowo poza dorowadzeniem powietrza bezpośrednio do wkładu, zrób jeszcze jedno rozszczelnienie bezpośrednio w zabudowę.
Powiem jeszcze jedno wezwij kominiarza niech dokładnie sprawdzi komin
Link do komentarza
W tym pokoju jest kuchnia i w sumie mam 2 kratki wentylacyjne + kominek, kominek ma swój komin który jest niezależny od innych, wydaje mi się że jest on najkrótszy z wszystkich kominów i uruchomiła mu się funkcja nie wysysania powietrza z mieszkania tylko zasysania icon_smile.gif

Do pomieszczenia nie dostaje się dym tylko na początku rozpalania problem po chwili ustaje i wszystko jest ok komin dosataje temerature i sobie ładnie pracuje, problem pojawia się po wygaszeniu, raz zrobiłem tak że zdemontowałem strażaka i zakleiłem tą rurę taśmą i praktycznie nic się nie zmieniło co prawda chyba nie wiało przez komin od góry tylko tak jakby powietrze wchodziło do mieszkania przez "dolot powietrza do wkładu", kominek jest produkcji firmy Joniec i ma doprowadzenie powietrza prosto pod palnik i teraz tak sobie myślę że powietrze najłatwiej do domu może się dostać własnie z tego miejsca bo na ścianie mam zamontowaną kratkę wentylacyjną właśnie na tym kanale ale jest ona nieszczelna, i wtedy powietrze przechodzi przez nia wpada do paleniska i potem obok szyby etc wchodzi do mieszkania i zapach idzie dalej.

Tak sobie myślę jaka będzie różnica ciśnień jeśli komin jest na górze otwarty i na dole ( doprowadzenie powietrza do komina ) i będzie tak jeśli wszystko jest otwarte ( dolot, komin ) to powietrze idzie kominem na dół po jego podstawa jest schłodzona przez dolot, jeśli zamknę komin na górze to powietrze wchodzi przez dolot i śmierdzi.

Czekam na wasze sugestie i porady.


PS komin ma 5 lat i na strychu/poddaszu wygląda idealnie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...