Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
eRaf

Rekuperator + dgp - inne rozwiązanie, czy to ma sens ???

Recommended Posts

Witam
Jeżeli z dystrybutora DGP podepniemy się na wlot do reku (przed reku) (w przypadku braku pracy DGP: dodatkowo zainstalujemy przepustnicę po stronie DGP) i dodatkowo dopływ ciepłego powietrza od kominka (przepustnica) będzie mechanicznie regulowany przez czujnik temp. zainstalowany za skrzynką mieszającą powietrze wentylacyjne z ciepłym powietrzem z DGP przed reku (należy spełnić warunek aby w wyniku mieszania świeżego powietrza z zew. lub GWC z ogrzanym powietrzem z kominka nie przekroczyć max wartości temp. na wejściu do reku - tu wada bezwładność tego systemu: przez pewien czas do reku może napływać temp>max do momentu, kiedy temp ta wyrównania się do <od max ), to możemy uzyskać sytuację w zimie podobną do warunków, które panują w lecie tzn. iż zbyt bardzo nagrzane powietrze na wlocie do reku będzie oziębiane przez powietrze powracające z reku (wc. itd.) na zew. - odwrotna praca wymiennika.
Myślę iż w systemie opisanym przeze mnie powyżej należałby dodatkowo zainstalować dodatkowy wentylator od nawiewu powietrza z zew. przed skrzynką mieszającą to powietrze z DGP (bezpośredniego z zew. lub z GWC) w celu wyrównania ciśnień (taki dodatkowy wentylator czasami się spotyka w systemach z doprowadzeniem powietrza do reku z GWC żwirowego) oraz zainstalować główny filtr od DGP z kominka przed skrzynką mieszającą to powietrze z powietrzem z zew. do reku.

Czy w przypadku kiedy przepustnica za DGP przed skrzynką mieszającą powietrze z DGP i z zew. będzie całkowicie zamknięta istnieje jakieś niebezpieczeństwo dla wkładu kominkowego ?

P.S. Jaka jest max dopuszczalna temp. na wejściu do reku od nawiewu z zew. ?

Jakie widzicie wady i zalety tego systemu ? Może kogoś mój tekst natchnie do innego podejścia do reku+dgp. Ja sam na razie mogę tylko poeksperymentować teoretycznie, jednak ciągle zastanawiam się nad zainstalowaniem reku, dgp i reku+ dgp w moim przyszłym domku, którego budowę planuję rozpocząć dopiero za rok.
Pzdr
Raf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Jakiś żwirowy jakiś z kominka jakiś chory napewno.

Znaczny przerost treści na formą ale to szkodzi zdowiu i po co udziwniać proste i sprawdzone. No chyba że sie jest niedowartościwanym. NIE ŁĄCZY SIĘ OGRZEWANIA Z WENTYLACJĄ tak jak nie łączy się zupy z drugim i deserem!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wentylacja z odzyskiem ciepła i ogrzewanie powietrzne to dwa niezależnie działające systemy. Nie można więc kierować strumienia powietrza grzewczego przez rekuperator, gdyż ogrzewanie wymaga zapewnienia znacznie większego przepływu powietrza niż wentylacja. Jedynie można domieszać świeże powietrza przechodzące przez rekuperator do powietrza recyrkulacyjnego w obiegu ogrzewania. Przy takim rozwiązaniu wyloty kanałów grzewczych umieszcza się w pokojach, a powrót do DGP odbywa się przez wlot np. w korytarzu. Natomiast w kuchni i łazience instalowane są jedynie kratki wlotowe doprowadzające usuwane powietrze do rekuperatora. Układ taki zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów po całym domu i umożliwia wentylację niezależnie od funkcjonowania kominka. Jednak regulacja takiego systemu jest dość skomplikowana, zwłaszcza gdy w ograniczonym stopniu można sterować mocą grzewczą kominka i rozwiązanie tego problemu należy powierzyć raczej specjaliście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Usługi turystyki i wypoczynku bez możliwości rozbicia chociażby namiotu??? To gdzie byliście jak MPZP uchwalano? Przecież to jest konsultowane, wtedy można i trzeba się wypowiadać (protestować). Teraz obawiam się, że to woda po kisielu. Nie po to gminy uchwalają MPZP aby go zaraz zmieniać.    PS. Jaki to rejon Polski?
  • Cześć wszystkim Jakiś czas temu dostaliśmy ( mój tata, bracia i ja) od dziadka działkę nad jeziorem. Teren był strasznie zaniedbany. Doprowadziliśmy go do porządku, ogrodziliśmy, dosadziliśmy drzewka do istniejących już samosiejek. Uzbroiliśmy w wodę i prąd. Normalnie raj na ziemi. Schody zaczęły się gdy chcieliśmy podzielić działkę na 4 części każda po ok. 620 m2., oraz postawić domki letniskowe - całoroczne. W Wypisie z rejestru gruntów działka jest opisana jako grunt orny kl. V. W Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren jest przeznaczony na: usługi turystyki i wypoczynku z zielenią mającą charakter parkowo-leśny (zagospodarowanie zielenią wysoką, średnią i niską). Zakazuje się dokonywania podziałów, ustala się zakaz zabudowy, zakazuje się sytuowania pól namiotowych. Mieć fajną działkę nad jeziorem i nie móc nawet namiotu postawić a co dopiero domku to jest porażka. Chcemy spróbować przekształcić teren ale nie mamy pojęcia jak się za to zabrać. Liczę na Waszą pomoc. Agnieszka  
  • Witam po dłuższej przerwie. Życzę Wam najlepszego w nowy 2020 roku, solidnych majstrów i cierpliwości w czasie budowania domów   Koszmar z ekipą tynkarską sprawił, że nie miałem najmniejszej ochoty dzielenia się postępami na budowie. Zacytuje ostatnie zdanie z opinii technicznej dotyczącej tynków: "ktoś kto robił tynki nie miał o tym zielonego pojęcia" Tyle w temacie tynków. Była to opinia potwierdzona przez dwóch rzeczoznawców.   Na szczęście znalazłem ekipę, która podjęła się poprawy tynków, wygładzenia ścian oraz ich pomalowania. Takim sposobem wszystkie pomieszczenia oprócz łazienek są już zagruntowane i pomalowane na biało.    Z końcem roku udało się zamontować pompę ciepła - rzutem na taśmę.   Dla zainteresowanych wrzucam zdjęcia.    
  • Dziekuje za odzew. Czyli np. Zwykle ryry owinąć wełna i w jakąś kanalizacylna dla osłony.?
  • Marcin pisze   " W tym jest problem że w łazience prawdopodobnie nie ma folii paroizolacyjnyjnej A jak jest mróz czy zimniej to normalnie te skroplenie wody na sufit (płytę regipsowa wychodzi) . Wiem że to.trzeba by było usunąć Ale to.musialbym pół kondygnacji sufity rwac...  Ociepleniem nawet piana tylko bym pogorszył tak?  Chciałbym chociaż ta jedna stronę ocieplic, która bym umiał w miarę poprawnie zrobic , ale.jak mowicie że nie. Nie ma sensu chyba połowy ocieplać? "   I jeszcze   " Jaki rodzaj ocieplenia nie potrzebuje wentylacji? (Tylko pianka) . A co sądzicie o płytach pur lub pir bez zastosowania tak jak u mnie membrany dachowej (wysokoparoprzepuszczalnej "
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...