Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
eRaf

Rekuperator + dgp - inne rozwiązanie, czy to ma sens ???

Recommended Posts

Witam
Jeżeli z dystrybutora DGP podepniemy się na wlot do reku (przed reku) (w przypadku braku pracy DGP: dodatkowo zainstalujemy przepustnicę po stronie DGP) i dodatkowo dopływ ciepłego powietrza od kominka (przepustnica) będzie mechanicznie regulowany przez czujnik temp. zainstalowany za skrzynką mieszającą powietrze wentylacyjne z ciepłym powietrzem z DGP przed reku (należy spełnić warunek aby w wyniku mieszania świeżego powietrza z zew. lub GWC z ogrzanym powietrzem z kominka nie przekroczyć max wartości temp. na wejściu do reku - tu wada bezwładność tego systemu: przez pewien czas do reku może napływać temp>max do momentu, kiedy temp ta wyrównania się do <od max ), to możemy uzyskać sytuację w zimie podobną do warunków, które panują w lecie tzn. iż zbyt bardzo nagrzane powietrze na wlocie do reku będzie oziębiane przez powietrze powracające z reku (wc. itd.) na zew. - odwrotna praca wymiennika.
Myślę iż w systemie opisanym przeze mnie powyżej należałby dodatkowo zainstalować dodatkowy wentylator od nawiewu powietrza z zew. przed skrzynką mieszającą to powietrze z DGP (bezpośredniego z zew. lub z GWC) w celu wyrównania ciśnień (taki dodatkowy wentylator czasami się spotyka w systemach z doprowadzeniem powietrza do reku z GWC żwirowego) oraz zainstalować główny filtr od DGP z kominka przed skrzynką mieszającą to powietrze z powietrzem z zew. do reku.

Czy w przypadku kiedy przepustnica za DGP przed skrzynką mieszającą powietrze z DGP i z zew. będzie całkowicie zamknięta istnieje jakieś niebezpieczeństwo dla wkładu kominkowego ?

P.S. Jaka jest max dopuszczalna temp. na wejściu do reku od nawiewu z zew. ?

Jakie widzicie wady i zalety tego systemu ? Może kogoś mój tekst natchnie do innego podejścia do reku+dgp. Ja sam na razie mogę tylko poeksperymentować teoretycznie, jednak ciągle zastanawiam się nad zainstalowaniem reku, dgp i reku+ dgp w moim przyszłym domku, którego budowę planuję rozpocząć dopiero za rok.
Pzdr
Raf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Jakiś żwirowy jakiś z kominka jakiś chory napewno.

Znaczny przerost treści na formą ale to szkodzi zdowiu i po co udziwniać proste i sprawdzone. No chyba że sie jest niedowartościwanym. NIE ŁĄCZY SIĘ OGRZEWANIA Z WENTYLACJĄ tak jak nie łączy się zupy z drugim i deserem!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wentylacja z odzyskiem ciepła i ogrzewanie powietrzne to dwa niezależnie działające systemy. Nie można więc kierować strumienia powietrza grzewczego przez rekuperator, gdyż ogrzewanie wymaga zapewnienia znacznie większego przepływu powietrza niż wentylacja. Jedynie można domieszać świeże powietrza przechodzące przez rekuperator do powietrza recyrkulacyjnego w obiegu ogrzewania. Przy takim rozwiązaniu wyloty kanałów grzewczych umieszcza się w pokojach, a powrót do DGP odbywa się przez wlot np. w korytarzu. Natomiast w kuchni i łazience instalowane są jedynie kratki wlotowe doprowadzające usuwane powietrze do rekuperatora. Układ taki zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów po całym domu i umożliwia wentylację niezależnie od funkcjonowania kominka. Jednak regulacja takiego systemu jest dość skomplikowana, zwłaszcza gdy w ograniczonym stopniu można sterować mocą grzewczą kominka i rozwiązanie tego problemu należy powierzyć raczej specjaliście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • słusznie - drzwi. ale przecież osadzenie okna i drzwi jest praktycznie takie samo. i demontaż też. no zgadza się - szybsze obroty i krotszy skok i to pomogło. Jak napiszę, że próbowałem przyspawać te haki do drewnianej ościeżnicy, ale mi  się nie udało - to wiesz, jak tu niektorych ucieszę  no więc jak mi się nie udało, no to wbiłem te benkaisy i już i się udało.   przy okazji, to widziałem wiele ościeżnic metalowych z takimi metalowymi wąsami do zamontowania w ścianie, zabetonowania - zazwyczaj były to jednak takie przyspawane blaszane płaskowniki  - więc jest to tochę pokrewne mocowanie  
  • Tyle pracy własnej, oby to nie był scenariusz  Bobiczka. 
  • Ja  nie o oknie pisałem, pisałem o drzwiach. Piłka do metalu a lisi ogon to niby jedno i drugie służy do cięcia ale lisi ogon to inna klasa.  Gdzie pytałem? Pytałem o ewentualną wymianę drzwi. I  o ile u autora tematu pręty kotwiące są przyspawane do metalowej futryny to u Ciebie haki nie są przyspawane do ramy drewnianej okna, o tą różnicę mi chodziło.  
  • Między ścianą a ościeżnicą (oscieżem a oscieżnicą) jest przecież szpara która była uszczelniona warkoczem (bo okno było zakładane dość dawno). Ale nie to było trudne. Jeszcze był węgarek - i to ograniczało bardzo zakres ruchu piłki, ale mam lisi ogon, więc jakoś poszło pod kątem w górę. benkaizów było 4. Po dwa na stronę. I żadnych klinów pod spodem - bo i po co. B. dobry sposób osadzenia, tylko pracochłonny.   Ale pytałeś o sposób wymiany (wymontowania) okna. Pasuje chyba do jednego i drugiego?   Jeśli wyborowany otwór miał taką średnicę, że pręt został wbity na siłę - no to jest OK. Wg mnie.   kwestia czy to drut (cienki i giętki) - czy to pręt sztywny? Z opisu wynika to drugie. Poza tym odległość ościerza od ościerznicy to 2 - 4 cm - nie ma tam dużo miejsca na ugięcia. Spaw to też sztywne mocowanie.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...