Skocz do zawartości

droga na mojej dzialce


Gość

Recommended Posts

Witam

Mam problem
Moj sasiad wybudowal droge (na swojej dzialce) i - nie wiem jak to zrobil wciol sie droga 1,5 metra na moja dzialke
Teraz chce odkupic te 1,5m ale:
podniosl droge o 1 metr do gory wiec moja dzialka jest w dole + jeszcze do tego skarpa tez jest na mojej dzialce
dzialka ma szerokosci 33m - okolo 3 metry na droge i skarpe
Pytanie
Jaka musi byc zachowana odleglosc jego drogi od granicy mojej dzialki?
Chce odkupic kawalek ale jak mu sprzedam to bede mial granice zaraz przy skarpie i metr w roznicy poziomow - wtedy bede musial rownac teren co wiaze sie z dodatkowymi kosztami
Chcialbym ta sprawe zalatwic polubownie jednak nie chce wyjsc na tym jak Zablocki na mydle wiec pytam sie co z tym fantem zrobic
Droga jest asfaltowa wiec koszt rozbiurki jest kolosalny
<oge sprzedqac ta dzialke jednak sasiad nie chce jej kupic w calosci - bo nie ma pieniedzy
Zastanawiam sie czy nie zamienic sie na nieuzytki ,ktore posiada sasiad jednak nie wiem jak przeliczyc 900m2 dzialki budowlanej na pole nieuzytkow
Bardzo prosze o pomoc
Darek
Link do komentarza
Na podstawie przedstawionych informacji trudno określić jaki jest stan formalny drogi (droga prywatna czy droga publiczna) czy została ona pobudowana na podstawie pozwolenia na budowę. Dlatego możemy jedynie podać jak od strony formalno-prawnej powinna powstać ta droga.
1. Właściciel działki powinien zwrócić się do gminy o wydanie warunków zagospodarowania z zaznaczeniem zamiaru budowy drogi.
2. Na podstawie wydanych warunków należy wykonać projekt i wystąpić do starostwa o wydanie pozwolenia na budowę. Droga może być częścią np. pozwolenia na budowę domu, jeśli została naniesiona na planie.
3. Wytyczenia drogi powinien dokonać uprawniony geodeta i potwierdzić tę czynność wpisem w dzienniku budowy.
Jeśli droga powstała w wyniku w/w postępowania, a wejście w obcy teren nastąpiło np. w wyniku niezgodności w dokumentacji geodezyjnej, konieczne będzie geodezyjne wznowienie linii rozgraniczenia. W przypadku, gdy droga przechodzi przez obie działki możliwe będzie:
- ustalenie służebności gruntowej za
odpowiednim wynagrodzeniem
- sprzedaż pasa działki, przy czym nowa granica może bezpośrednio przylegać do drogi.
Jeśli natomiast droga powstała niezgodnie z prawem można domagać się od jej właściciela przywrócenia stanu poprzedniego.
W zakresie zamiany gruntów, relacje cen mogą być bardzo zróżnicowane, zależnie od lokalizacji, regionu, dostępności do mediów. W pewnym stopniu miarodajne mogą być ceny transakcyjne w obrocie gruntami na danym terenie, ale można również dokonać wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego.
Link do komentarza
Witam
Podaje co nastepuje:
1.Dzialki sa male po 90x33 m
2.Droga jest droga prywatna i przechodzi po dluzszym boku obu dzialek
3.Droga jest podniesiona o 1m w stosunku do mojej dzialki ( skarpa)
4.Cala skarpa i okolo 1 metra drogi asfaltowej przechodzi przez moja dzialke
5.Geodezja naniosla droge na plan i z tego planu wynika ze czesc drogi jest na mojej dzialce.
6.Obydwie dzialki maja dostep do 2 drog gminnych po krotszych bokach
7.Jezeli chcialbym komus sprzedac swoja dzialke to kupujacy musi liczyc sie z podniesieniem terenu,aby wyrownac do drogi i zrobienie drenazy aby odprowadzac wode z drogi
8.Jezeli jest to droga prywatna to chyba musi byc wybudowana zgodnie z jakimis przepisami- tylko nie wiem z jakimi
9.Jezeli droga wybudowana by byla jakos z glowa -czyli na 1 poziomie z moja dzialka wtedy moglbym odsprzedac ten pas ziemi i bylo by spoko, ale w tym wypadku atrakcyjnosc mojej dzialki spada a nie lubie dokladac do cudzych interesow

Pozdrawiam
Darek
Link do komentarza
Jeśli droga pobudowana została na podstawie pozwolenia na budowę, to o zamiarze takiej inwestycji powinien zostać Pan powiadomiony przez starostwo i ewentualnie mógł Pan zgłosić swoje zastrzeżenia. Natomiast, gdy droga pobudowana została bez takiego pozwolenia, można fakt ten zgłosić u powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Pozostaje oczywiście polubowne załatwienie sprawy, np. przez wykup odpowiednio szerokiego pasa gruntu, tak aby zminimalizować wpływ skarpy na działkę, ale to zależy już od wzajemnych uzgodnień.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...