Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Dariusz

Wysokość komina

Recommended Posts

Czy ktoś mi podpowie jaka powinna być wysokość komina, tzn ile powinien być wzniesiony ponad szczyt dachu abym nie miał później kłopotów z "ciągiem" lub wentylacją w przypadku komina wentylacyjnego. Murarz wymurował mi kominy poniżej szczytu dachu twierdząc, że nie będzie problemu z "ciągiem", a jeżeli będzie problem to będę mógł zastosować do przedłużenia odpowiednie rury. Czy nie powinienem tych kominów "domurować" póki jeszcze jest czas (dach - deskowanie +papa)?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Najlepiej spytaj kominiarza ; podjedzie zobaczy i bedziesz miał pewność.
Istnieje możliwość ,że ten komin bedzie dobry ale .... i tu własnie jest potrzbeny fachowiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
icon_smile.gif Komin nie musi być wyżej niż szczyt dachu. Trzeba jednak zachować pewne warunki - wysokość komina, usytuowanego w odległości niewiększej niż 12m od szczytu, nie może być poniżej kąta 12 stopni, licząc od elementu zasłaniającego icon_surprised.gif AIB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Czy ktoś mi podpowie jaka powinna być wysokość komina, tzn ile powinien być wzniesiony ponad szczyt dachu abym nie miał później kłopotów z "ciągiem" lub wentylacją w przypadku komina wentylacyjnego.  Murarz wymurował mi kominy poniżej szczytu dachu twierdząc, że nie będzie problemu z "ciągiem", a jeżeli będzie problem to będę mógł zastosować do przedłużenia odpowiednie rury. Czy nie powinienem tych kominów "domurować" póki jeszcze jest czas (dach - deskowanie +papa)?.


Komin przy dachach z pokryciem niepalnym i o pochyleniu powyżej 12 st nie musi wystawać ponad kalenicę. Natomiast powinien być spełniony warunek zachowania odległości co najmniej 1 m od płaszczyzny dachu do wylotu komina, mierzony w linii poziomej. Jednak trzeba też brać pod uwagę otoczenie domu (zadrzewienie, sąsiednie domy) które mogą wpłynąć na zakłócenia ciągu kominowego. Dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować ten problem z uprawnionym kominiarzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przy kominie wentylacyjnym nie musi wystawać ponad kalenicę.

W przypadku komina do którego podpięty jest wylot z pieca myślę że powinien wystawać poza kalenicę. Niekorzystne warunki atmosferyczne nie wpływają tak negatywnie na cią.

Z drugiej strony patrząc mam sąsiada który pali w piecu czym popadnie i dach ponad kominem jest w zasadzie czarnego koloru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Piszesz "murarz wymurował mi kominy poniżej szczytu dachu..." czy to znaczy, że budujesz dom wg wskazówek murarza? To on jest specjalistą od ciągu kominowego czy od wentylacji? A co z projektem? Czy twój murarz do niego zagląda? Przecież ma tam narysowany komin i podaną jego wysokość. Czy grubość ścian i stropów też ustalasz z murarzem?
Obowiązkiem wykonawcy jest wykonać rzecz dokładnie wg projektu. Zgoda na "ulepszenia" proponowane przez wykonawców to szykowanie sobie mnóstwa problemów i kłopotów na przyszłość. A teraz druga sprawa - wentylacja za pomocą "przewodu kominowego wentylacyjnego" jak to pięknie jest ujęte w przepisach. Otóż aby była ona możliwa muszą być spełnione dwa warunki: odpowiednia różnica temperatur między wlotem i wylotem tego przewodu oraz zapewniony dopływ powietrza do wnętrza domu. Taką różnicę temperatur będziesz miał przez około 60-90 dni w roku. Dopływ powietrza z zewnątrz będziesz miał jak otworzysz okno lub wykonasz otwory w ścianach. Skutki? Wystarczy poczytać na forach poświęconych wentylacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam
do tej pory wydawało mi się, że decydował o tym projektant, a nie majster na budowie. icon_smile.gif) Stosowałem przewody kamionkowe z Zapel-u (taki schiedel dla ubogich:)) ) i przekroje jak i wysokość zamówiłem napierw wg projektu- a potem murarze to lepili, zresztą sprzedawca też odradzał budowanie komina na "oko", bo może potem wentylacją dostawać się dym do środka, albo mogą zamarzać spaliny- kiepska izolacyjność. A i klinkieru na kominach niczym nie zapuszczać od razu, bo potem może zacząć kwitnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A w blokach z wielkiej płyty wiało między płytami, chyba że się lód zrobił .... A serio: nieocieplone ściany mają zwykle niższą temperaturę, niż powietrze wewnątrz - stąd wieją zimnem 
  • No problem jest z lokalem dla Leszka. Niby wszystkie do których wysyłam zapytanie mają możliwość przyjęcia osoby niepełnosprawnej (jak jest podjazd i mieszkanie na parterze to nie ma łazienki przystosowanej czy łóżka) Na miejsca w hotelach w których takie udogodnienia są moim zdaniem nas jako grupa i duże rodziny nie stać.    Może ktoś też coś poszuka to może coś znajdziemy?     
  • Gość dawid
   a co jesli słupy z prądem są daleko np200m a kabla ziemią nie można poprowadzić ze względu na kanał melioracyjny/wodny czy elektrownia dostawi dodatkowy słup ? kto kryje koszta?
  • Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów firma Viessmann aktywnie angażuje się w walkę o czyste powietrze. Specjalnie na ten cel zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy nowego typu Infomobil - „Stop SMOG Car”, jeżdżący po Polsce szkoleniowy pojazd z ekologicznymi urządzeniami grzewczymi: pompą ciepła powietrze/woda Vitocal 200-A, najnowszym kondensacyjnym kotłem gazowym Vitodens 200-W oraz panelami fotowoltaicznymi i oczyszczaczem powietrza HL-OP-15. W porozumieniu z lokalnymi firmami partnerskimi i w ustalonych wcześniej terminach nasi doradcy handlowi w każdym tygodniu, począwszy od 23 września 2019, jeżdżą po wszystkich regionach kraju, gdzie na żywo instalatorzy oraz użytkownicy mogą zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi oraz zasięgnąć praktycznej wiedzy na tematy związane z nowoczesną techniką grzewczą oraz jej wpływem na środowisko naturalne. W pojeździe znajduje się modelowy, działający system grzewczy do produkcji ciepłej wody użytkowej zasilany na miejscu energią ze słońca.   Gdzie będziemy jeszcze w tym miesiącu?   Harmonogram odwiedzin Stop SMOG Car – 19.11.2019  - Gorzów – 20.11.2019  - Komorniki – 22.11.2019  - Nowy Tomyśl – 25.11.2019  - Międzychód – 28.11.2019  - Skórzewo Więcej informacji, można znaleźć tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/prasa/aktualnosci/walka-ze-smogiem.html Serdecznie zapraszamy!  
  • Gość Basia
   Mój piec ma 2 tygodnie, od samego początku ślimak nie podaje pelletu i zrywa zawleczke, palnik wygasza i koniec palenia, miałam podłączony strażak i za pierwszym razem jak już porządnie się rozpalilo strażak zalal palenisko i całkowicie zablokował ślimak (musieliśmy cały sprzęt rozbierać). Powiedziano mi że powinnam palić przez jakieś 2 tygodnie eko groszkiem a potem przejść na pelett. Czy ktoś miał lub ma taki problem, pomocy
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...