Skocz do zawartości

Wysokość komina


Recommended Posts

Czy ktoś mi podpowie jaka powinna być wysokość komina, tzn ile powinien być wzniesiony ponad szczyt dachu abym nie miał później kłopotów z "ciągiem" lub wentylacją w przypadku komina wentylacyjnego. Murarz wymurował mi kominy poniżej szczytu dachu twierdząc, że nie będzie problemu z "ciągiem", a jeżeli będzie problem to będę mógł zastosować do przedłużenia odpowiednie rury. Czy nie powinienem tych kominów "domurować" póki jeszcze jest czas (dach - deskowanie +papa)?.
Link do komentarza
icon_smile.gif Komin nie musi być wyżej niż szczyt dachu. Trzeba jednak zachować pewne warunki - wysokość komina, usytuowanego w odległości niewiększej niż 12m od szczytu, nie może być poniżej kąta 12 stopni, licząc od elementu zasłaniającego icon_surprised.gif AIB
Link do komentarza
Cytat

Czy ktoś mi podpowie jaka powinna być wysokość komina, tzn ile powinien być wzniesiony ponad szczyt dachu abym nie miał później kłopotów z "ciągiem" lub wentylacją w przypadku komina wentylacyjnego.  Murarz wymurował mi kominy poniżej szczytu dachu twierdząc, że nie będzie problemu z "ciągiem", a jeżeli będzie problem to będę mógł zastosować do przedłużenia odpowiednie rury. Czy nie powinienem tych kominów "domurować" póki jeszcze jest czas (dach - deskowanie +papa)?.


Komin przy dachach z pokryciem niepalnym i o pochyleniu powyżej 12 st nie musi wystawać ponad kalenicę. Natomiast powinien być spełniony warunek zachowania odległości co najmniej 1 m od płaszczyzny dachu do wylotu komina, mierzony w linii poziomej. Jednak trzeba też brać pod uwagę otoczenie domu (zadrzewienie, sąsiednie domy) które mogą wpłynąć na zakłócenia ciągu kominowego. Dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować ten problem z uprawnionym kominiarzem.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Przy kominie wentylacyjnym nie musi wystawać ponad kalenicę.

W przypadku komina do którego podpięty jest wylot z pieca myślę że powinien wystawać poza kalenicę. Niekorzystne warunki atmosferyczne nie wpływają tak negatywnie na cią.

Z drugiej strony patrząc mam sąsiada który pali w piecu czym popadnie i dach ponad kominem jest w zasadzie czarnego koloru.
Link do komentarza
Piszesz "murarz wymurował mi kominy poniżej szczytu dachu..." czy to znaczy, że budujesz dom wg wskazówek murarza? To on jest specjalistą od ciągu kominowego czy od wentylacji? A co z projektem? Czy twój murarz do niego zagląda? Przecież ma tam narysowany komin i podaną jego wysokość. Czy grubość ścian i stropów też ustalasz z murarzem?
Obowiązkiem wykonawcy jest wykonać rzecz dokładnie wg projektu. Zgoda na "ulepszenia" proponowane przez wykonawców to szykowanie sobie mnóstwa problemów i kłopotów na przyszłość. A teraz druga sprawa - wentylacja za pomocą "przewodu kominowego wentylacyjnego" jak to pięknie jest ujęte w przepisach. Otóż aby była ona możliwa muszą być spełnione dwa warunki: odpowiednia różnica temperatur między wlotem i wylotem tego przewodu oraz zapewniony dopływ powietrza do wnętrza domu. Taką różnicę temperatur będziesz miał przez około 60-90 dni w roku. Dopływ powietrza z zewnątrz będziesz miał jak otworzysz okno lub wykonasz otwory w ścianach. Skutki? Wystarczy poczytać na forach poświęconych wentylacji.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam
do tej pory wydawało mi się, że decydował o tym projektant, a nie majster na budowie. icon_smile.gif) Stosowałem przewody kamionkowe z Zapel-u (taki schiedel dla ubogich:)) ) i przekroje jak i wysokość zamówiłem napierw wg projektu- a potem murarze to lepili, zresztą sprzedawca też odradzał budowanie komina na "oko", bo może potem wentylacją dostawać się dym do środka, albo mogą zamarzać spaliny- kiepska izolacyjność. A i klinkieru na kominach niczym nie zapuszczać od razu, bo potem może zacząć kwitnąć.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...