Skocz do zawartości

Rozmyslania nad ogrzewaniem


oscylot

Recommended Posts

Witam
Stoje przed wyborem ogrzewania w nowym budowanym domu ok 130m2 parter z poddaszem uzytkowym. Tak sie zastanawiam czy zastosowanie ogrzewania wody uzytkowej oraz gotowania nie rozwiazac podlaczajac tylko prad natomiast C.O. zorobic tradycyjnie np. na ekogroszek i tym samym zrezygnowac wogole z podlaczenia gazu. Wydaje mi sie ze w taki sposob oszczedze na przylaczu gazu oraz nie bede placil oplat przesylowych za gaz i innych oplat abonamentowych ktore na fv kosztuja wiecej niz sam gaz. Czy ktos tak moze ma zrobione ?? jak to wychodzi cenowo.??

Jelsibym jednak mial podlaczac gaz to wchodzilby w gre piec 2-funkcyjny gazowy oraz piec na paliwa stale (w ziemie grzewanie np ekogroszkiem czy czyms podobnym czasem moze gaz by dogrzewal pomieszczenia no i uzytkowa woda bylaby ogrzewana gazem gotowanie tez gaz).

ktore rozwiazenia bedzie tansze przyjmujac oczywiscie ze liczba osob mieszkajacych w domu nie przekroczy 4 osoby, dom wybudowany w technologi ytong ocieplony z zewnatrz styropianem, dom nie podpiwniczony.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Stoje przed wyborem ogrzewania w nowym budowanym domu ok 130m2 parter z poddaszem uzytkowym. Tak sie zastanawiam czy zastosowanie ogrzewania wody uzytkowej oraz gotowania nie rozwiazac podlaczajac tylko prad natomiast C.O. zorobic tradycyjnie np. na ekogroszek i tym samym zrezygnowac wogole z podlaczenia gazu. Wydaje mi sie ze w taki sposob oszczedze na przylaczu gazu oraz nie bede placil oplat przesylowych za gaz i innych oplat abonamentowych ktore na fv kosztuja wiecej niz sam gaz. Czy ktos tak moze ma zrobione ?? jak to wychodzi cenowo.??

Jelsibym jednak mial podlaczac gaz to wchodzilby w gre piec 2-funkcyjny gazowy oraz piec na paliwa stale (w ziemie grzewanie np ekogroszkiem czy czyms podobnym czasem moze gaz by dogrzewal pomieszczenia no i uzytkowa woda bylaby ogrzewana gazem gotowanie tez gaz).

ktore rozwiazenia bedzie tansze przyjmujac oczywiscie ze liczba osob mieszkajacych w domu nie przekroczy 4 osoby, dom wybudowany w technologi ytong ocieplony z zewnatrz styropianem, dom nie podpiwniczony.


Ja będę miała piec na ekogroszek dwufunkcyjny do CO i CWU, a płytę i piekarnik elektryczny z gazu również rezygnuję, ale dlatego, że musiałabym brać go z butli. Po co chcesz kombinować z gazem i paliwami stałymi zdecyduj się na jedno rozwiązanie szkoda marnować i czas i pieniądze.
Link do komentarza
Cytat

Ja będę miała piec na ekogroszek dwufunkcyjny do CO i CWU, a płytę i piekarnik elektryczny z gazu również rezygnuję, ale dlatego, że musiałabym brać go z butli. Po co chcesz kombinować z gazem i paliwami stałymi zdecyduj się na jedno rozwiązanie szkoda marnować i czas i pieniądze.



hmm tzn wiosna i w lecie i wczesna jesienia (przez wieksza czesc roku poza sezonem grzewczym) będziesz palila w piecu tylko po to zeby miec ciepla wode ?? chyba tak nie chce a jak zapomne i co ?? rano sie nie umyje icon_smile.gif ??
Link do komentarza
Cytat

hmm tzn wiosna i w lecie i wczesna jesienia (przez wieksza czesc roku poza sezonem grzewczym) będziesz palila w piecu tylko po to zeby miec ciepla wode ?? chyba tak nie chce a jak zapomne i co ?? rano sie nie umyje icon_smile.gif ??


Do pieca na ekogroszek z zasobnikiem i podajnikiem dosypuje się w sezonie grzewczym raz na 3 dni, a poza sezonem raz na tydzień. Mogę tyle się poświęcić, a awaryjnie będzie bojler z grzałką , więc do mycia starczy.
Link do komentarza
Cytat

Ale kombinujesz chyba masz za dużo kasy. Zrób gaz jednofunkcyjny z zasobnikiem i nie kombinuj. A wiesz ile będziesz płacił za swoje wynalazki na prąd ? Jeśli nie to sobie przekalkuluj i szybko zmienisz zdanie.



dokładnie !!!!

tez planuje budowę domku 130m2 - solbet 24 cm plus 20 cm styropianu i 25 wełny w dachówkę - instalację co - cały dół podłogówka - poddasze - prawdopodobnie też w całości podłogowe - kocioł gazowy kondensacyjny - w salonie kominek z płaszczem wodnym i poprzez wymiennik ciepła podpięty do podłogówki - cwu - z kotła gazowego

ogólnie grzeje gazem - jak mnie zaczna ceny gazu dobijać to zawsze moge w kominku rozpalić a do umycia się i zmywania gazu wiele nie pójdzie

o co chodzi z tymi cenami przesyłu gazu - czy faktycznie są takie duże ?? jak to sie wycenia ???

p.s. ile może kosztowac przyłącze gazowe ??? przechodzi rura z gazem przez moja działkę do sąsiedniego budynku - gdzie się wpinaja z gazem - trójnik na rurę ??? od planowanego budynku do tej rury mam około 20 metrów.
Link do komentarza
Jak to się liczy? Spytaj się raczej jakim prawem - chyba kaduka.Przy zmianie cen prądu masz naliczane opłaty stałe , abonamentowe i przesyłowe jak przy normalnym , comiesięcznym rachunku. Zaś przy zmianie cen gazu wszystko to jest liczone razy dwa. Tak przynajmniej wynika z mego rachunku... A co do kosztów , w maju ub.roku kupiłem bojler el. z wężownicą spiralną i moje wydatki na podgrzanie wody spadły z ok 130 na góra 80 zł. Do tej pory używałem tzw. junkersa . Dzięki temu spadło mi też zużycie wody.To na lato. A na zimę mam podłączony wymiennik z kominka. Reakcja PGNiG była szybka , po paru miesiącach przyjechała ekipa.... wymienić gazomierz icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
o co chodzi z tymi cenami przesyłu gazu - czy faktycznie są takie duże ?? jak to sie wycenia ???

Podam ci przykład z rachunku w cenach brutto : należ.za paliwo gazowe 1 33,77
2 22,42
abonament 1 7,81
2 7,81
opł. sieciowa stała 1 11,83
2 11,83
opł.sieciowa zmienna 1 10,38
2 6,22
razem sprzedaż 112,07
z tego za sam gaz 55,88
Dobry patent z tymi podwójnymi opłatami!!! Wystarczy 2 razy w roku podnieść ceny gazu o 15% i w każdym miesiącu obniżyć ze dwa razy o 1% i liczyć zyski icon_biggrin.gif
Link do komentarza
mam ten sam problem i wymyśliłem kocioł elektryczny znanej firmy z wrocławia oczywiście do tego bufor 750 l lub wszystko na drugiej taryfie. rewelacyjne parametry do tego kominek z płaszczem wodnym i oczywiście rekuperator z odzyskiem ciepła wenytylacja mechaniczna i spoko.
Rząd inwestuje w elektrownie atomowe , będzie prąd, a jak nie to rower i dynamo żeby napędzić i naładować akumulator podtrzymujący pompę przy kominku.
Po analizie kosztów wychodzi nawet taniej niż gazem , oczywiście trzeba jeszcze ocieplić dobrze dom.
I nie masz żadnej bomby w domu.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Ne ma dobrych "złotych" firm z Wrocławia czy Pcimia.
Wszystko wymaga dobrej izolacji. Jednak grzanie gazem jest najmniej kłopotliwe i najtańsze w eksploatacji. Porównując koszty inwestycyjne i eksploatacji razem, to cena węglowego nie jest rewelacyjna, a do tego słaba regulacja temperaturowa. Mimo, że to eko-groszki, pellety itp. W sezonie grzewczym trochę tak, ale poza...
Ja wolę gaz, bo to precyzja sterowania i czystość w domu.
Link do komentarza
Z tymi kosztami eksploatacji to różnie bywa, wszystko zależy od miejsca gdzie mieszkasz, u mnie jak na razie grzanie gazem jest droższe niż eko groszek, mieszkam na śląsku i nie płacę pośrednikom, ani astronomicznych cen transportu, a do tego mam miejsce na składowanie opału więc mogę kupić wtedy gdy jest najtańszy. Na dokładkę dodam, że w miejscowości, w której się budujemy nie ma i nie będzie przez najbliższe 10 lat gazu, a zbiornik z gazem mnie nie interesuje bo bym go sobie musiała chyba na dachu postawić. Skład opału i kotłownię będę miała w piwnicy więc chyba czystość w domu uda mi się utrzymać. Dlatego tak jak pisałam na początku punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Każdy sam powinien sobie spisać za i przeciw kilku sposobów ogrzewania i wybrać ten, który dla niego jest odpowiedni.
Pozdrawiam
Link do komentarza
ja myślę o kominku z płaszczem wodnym i elektryce. jak to do końca rozwiązać, to się jeszcze zastanawiam. Chociaż z szybkiej kalkulacji wychodzi, że kiedy zrezygnuję z gazu, to w kieszeni "zostanie" na pewno ponad 10 tysięcy lekko licząc (komin, piec, instalacja, przyłącze)... Dlatego cały czas poważnie myślę o dodatkowym prądzie. Domek ma mieć ok 100 mkw, z czego około połowy na podłogówce.
Myślę, liczę...... i cały czas nie wiem co wybrać...
Pozdrawiam.
Link do komentarza
acia, masz w 100 % rację
Każdy sam powinien sobie spisać za i przeciw kilku sposobów ogrzewania i wybrać ten, który dla niego jest odpowiedni.
... bo skoro nie masz innego wyboru. Ja jestem z północy i aktualna cena węgla powala na kolana, zatem łącząc inwestycję z utrzymaniem, to koszt bardzo porównywalny.
Link do komentarza
Cytat

ja myślę o kominku z płaszczem wodnym i elektryce. jak to do końca rozwiązać, to się jeszcze zastanawiam. Chociaż z szybkiej kalkulacji wychodzi, że kiedy zrezygnuję z gazu, to w kieszeni "zostanie" na pewno ponad 10 tysięcy lekko licząc (komin, piec, instalacja, przyłącze)... Dlatego cały czas poważnie myślę o dodatkowym prądzie. Domek ma mieć ok 100 mkw, z czego około połowy na podłogówce.
Myślę, liczę...... i cały czas nie wiem co wybrać...
Pozdrawiam.


Ja wybrałem coś takiego NaturalnyDom ale koncepcję tą można sobie zmodyfikować na różne sposoby dostosowując np. do tradycyjnego budownictwa.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Nie ogrzewałem, ale serwisuję takie urządzenia; firmy Ulrich. Ludziska sobie to chwalą. Jedynym "mankamentem" jest jakość samego pelletu. Ale to wynika z jego samej definicji - MUSI BYĆ SUCHY. Należy więc go kupić, przechowywać i spalać w stanie suchym. Mokry niestety nie idzie przez podajnik
Link do komentarza
Cytat

http://www.termar.pl
mozna zajrzec na ta strone i zobaczyc jak moze wygladac ogrzewanie elektryczne

mozna zapytac tez o prognoze kosztow eksploatacyjnych, oni robia takie wyceny a dla gazu na pewno tak precyzyjnie sie kosztow nie wyliczy.



Mam ich grzejniki od 10 lat w mieszkaniu i jetem bardzo zadowolona. Jedyny feler to były termostaty ( te stare).Teraz mam wymienione na nowe i jest ok. Mieszkanie ma 70 m2, wysokość 2,4 m. Dom nie jest ocieplony, mieszkanie ma 2 ściany szczytowe, ostatnie piętro, pod częścią mieszkania nikt nie mieszka. Rachunek za 2 miesiące ok. 700 zł. Bez sezonu grzewczego rachunki ok 250 zł.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...