Skocz do zawartości

Jakie są możliwości ogrzewania nowych domów ??


Recommended Posts

Cytat

Witam, już od kilku osób słyszałem że nie można stosować zwykłych pieców na węgiel do nowych domów??



Nie ma zakazu stosowania "zwykłych" (jakie to?) pieców

Cytat

Czy jest jakiś przepis prawny nakazujący stosowanie pieców na gaz, olej opałowy lub eko-groszek, bo inaczej można nie otrzymać pozwolenia na budowę ??

Piotr



W Warunkach zabudowy masz napisane jakiego rodzaju ogrzewanie możesz stosować. Z tego co się orientuję to gminy nie zgadzają się na piece na węgiel jako nieekologiczne źródło energii. Za to gaz, z sieci czy z butli oraz olej opałowy jest dobrze widziany.

Sławek
Link do komentarza
Zanim wybierzesz piec zapoznaj się dobrze z wszystkimi możliwościami i technologiami, żeby pozornych oszczędności nie przypłacić zawrotem głowy przy kosztach utrzymania, również tymi długoterminowymi. (część ludzi pracujących na kopalni ze względu na deputat wybiera piece na zwykły węgiel czy mułe itp, ale trzeba myśleć, że w dzisiejszych czasach nic nie jest wieczne, również deputaty). Chodzi też o łatwość obsługi konieczności dokładania do pieca itp.
Link do komentarza
Ja sie zastanawiałem długo nad ogrzaniem domu wczoraj byłem na targach budowlanych w gliwicach i tam dowiedziałem sie dokładniej o pompach ciepła i cenie od 50000 do 80000 tysiaków ,ale to jak zrobia mi projekt za darmo i w tedy zobacze jaka wyjdzie cena no i oczywiscie bede sie starał na ten cel o jakas dotacje bo podobno w mój rejon wchodzi cos takiego jak ochrona srodowiska i maja byc na ten cel jakies dofinansowania ,ale jak sie dowiem wiecej to napisze
Link do komentarza
Cytat

Ja sie zastanawiałem długo nad ogrzaniem domu wczoraj byłem na targach budowlanych w gliwicach i tam dowiedziałem sie dokładniej o pompach ciepła i cenie od 50000 do 80000 tysiaków ,ale to jak zrobia mi projekt za darmo i w tedy zobacze jaka wyjdzie cena no i oczywiscie bede sie starał na ten cel o jakas dotacje bo podobno w mój rejon wchodzi cos takiego jak ochrona srodowiska i maja byc na ten cel jakies dofinansowania ,ale jak sie dowiem wiecej to napisze


Radzę się jeszcze po zastanawiać, bo z tymi dotacjami to bywa różnie, one owszem są, ale primo najpierw to trzeba samemu tą kasę wyłożyć, a potem to może i zwrócą jak akurat będą mieli z czego, albo można wziąć preferencyjny kredyt na zakup danego rozwiązania, ja tam się nie znam, ale tak na mój babski rozum to żeby inwestycja rzędu 50 000 - 80 000 była opłacalna to ta pompa musiała by w ogóle nie pobierać prądu, a z tego co wiem w naszych warunkach klimatycznych to trochę nierealne no a o reszcie kosztów nie wspomnę taki dom z pompą to chyba musi mieć porządną wentylację z porządnym rekuperatorem, wszędzie podłogówkę i być bardzo dobrze ocieplony nie? Mam znajomego, który sprzedaje te pompy, ale do swojego nowo budowanego domu nie chce jej, więc chyba coś jest na rzeczy. Pewnie jak kogoś stać na gruntowne i rzetelne zabranie się do sprawy (solary itp) to taka pompa ma sens, ale dla osoby, która zastanawia się nad zwykłym piecem to są chyba gruszki na wierzbie.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Jak obliczysz sobie koszty załozenia kotłowni i do tego kominy i inne potrzebne rzeczy to mysle ze warto zainwestowac w pompe , ja nie jestem pracowanikiem zadnej z firm która to montuje , tylko poprostu chce w normalny sposób ogrzewac dom a nie bawic sie w składowanie surowców . A koszt jest tylko przypuszczalny bo zalezy od wielkosci ogrzewanego domu . Ceny surowców zawsze beda szły w góre , z poczatku chciałem na pelety ,ale jaksie dowiedziałem ze tona kosztuje 900 to ja dziekuje wole włozyc w pompe ciepła a w BOŚ na te inwestycje mozna wziasc kredyt na 1% i spłacic w ciagu dwóch lat
Link do komentarza
Witam,

Ja przed paru laty też się zastanawiałem nad pompą ciepła, jednak pd dogłębnej analizie i niezliczonych rozmowach ze specjalistami (także przyjaciółmi - znawcami tematu, są dilerami pieców Vissmanna, pomp ciepła , klimatyzacji itp), oraz okresu zwrotu środków poniesionych na inwestycję , jednak zdecydowałem się na piec kondensacyjny i to wcale nie Vissmanna ( pomimo znacznych upustów dalej był dla mnie za drogi) wybrałem konkurencyjny równie dobry. Tak przy okazji to tych, którzy wybrali systemy z pompą wodną , polecam kolektory pionowe a nie poziome, mniej problemów i raczej nie istnieje możliwość np. za płytkiego zakopania kolektora, co ma miejsce przy kolektorze poziomym ( znajomy ma właśnie ten problem, kolektor zakopany został powyżej strefy przemarzania i teraz parametry uzyskiwane z pompy nie wystarczają na ogrzanie chaty), dlatego też wybór i kompetencje wykonawcy, jego doświadczenie i solidność , poza jakością pompy odgrywają bardzo dużą rolę.

pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...