Skocz do zawartości

dofinansowanie ekologicznych rozwiązań


Recommended Posts

Cytat

Ile kosztuje założenie skutecznej wentylacji naturalnej w parterowym domu z użytkowym poddaszem ("kominy" jak dawniej w każdej sypialni i nawiewniki)?
Ile kosztuje założenie wentylacji wywiewno nawiewnej bez rekuperacji?
Ile kosztuje sama rekuperacja ?


Nie wiem, gdzie Pan widział "kominy" w każdej sypialni. Kominy owszem były, ale służyły do zupełnie innego celu - do podłączenia pieców kaflowych (zresztą przy okazji bardzo skutecznego sposobu wentylacji). Nawiewniki, to już zupełnie inna sprawa - stosowano je rzeczywiście powszechnie, jednak głównie z powodu stosowania w/w pieców.
Jeżeli nie przewidujemy odzysku ciepła z wentylacji, wentylację mechaniczną możemy wykonać znacznie taniej. Niekoniecznie musi to być wentylacja nawiewno-wywiewna. Można zastosować nawiewniki w oknach i kanały połączone z wentylatorem (nie zawsze jest to możliwe - wentylacja podciśnieniowa). Można także zastosować wentylator nawiewny z kanałami i kanały wywiewne (bez wentylatora) - wentylacja nadciśnieniowa.
Nawet w przypadku wentylacji nawiewno wywiewnej można zastosować krótsze, a więc i tańsze kanały.
Nie spotkałem jeszcze nikogo, kto kupowałby całą centralę, w której zamiast wymiennika za 700zł, włożyłby wkład letni za dużo mniejsze pieniądze, argumentując to tym, że tak jest taniej, a o taki porównaniu Pan pisze.
Link do komentarza
Robimy wentylacje nadciśnieniowe, bez odzysku ciepła w "zryczałtowanych" (stałe koszty grzania) blokach. Instalacja którą Pan opisuje będzie słyszalna ( tańsze....) W tych postach Panie Henryku mi, by nie liczyć amortyzacji wentylacji i rekuperacji a rekuperację. Pan sam zakładał coś takiego u siebie, czy gdyby zrobił Pan cichy wentylator nawiewowy ze skrzynką rozdzielczą i kanałami i równie cichy wywiewowy do kuchni i łazienek, bez odzysku ciepła, czy różnica wyniosłaby 10 000 zł jak raczy sugerować bajbaga?
Ps. A murowane kanały wentylacyjne w każdym pomieszczeniu widziałem w domach i mieszkaniach z czasów gdy wentylacja naturalna działała.
Link do komentarza
Szanowny Panie T.B

Dobrze, że na Pana natrafiłem. Wszyscy mówią mi, że całkowity koszt zainstalowania rekuperatora wynosi około 10.000,-
Dzięki Panu widzę, że kłamią jak psy. Pan twierdzi, że całkowity koszt wynosi od 700,- do 1.500,- w związku z czym zdecydowałem się na instalację takiego urządzenia.

Obecnie posiadam, działającą wentylację mechaniczną wywiewną, w oparciu o 3 "eLki" z wentylatorami, umiejscowione w kuchni, łazience i WC. Wentylatory posiadają 3 prędkości. Sterowanie odbywa się centralnie programatorem czasowym + niezależne sterowanie higrostatyczne w miejscu instalacji wentylatora. Dopływ świeżego powietrza realizowany jest przez mikroszczeliny w oknach.
Jedynym problemem który zauważyłem jest to, że mimo zaprogramowania podanych przez Pana wydajności 30m3/h (2 osoby x 15m3/h) sterownik higrostatyczny dodatkowo włącza wentylatory, tak, że sumaryczne wyciąganie powietrza z pomieszczeń jest dużo wyższe.

Ponieważ całość kosztów wykonania wentylacji mechanicznej wyciągowej był niższy niż 1.000,- w nowo budowanym domu też planuję taką wentylację mechaniczną.

Rozumiem, że za cenę 1000,- + max. 1.500,- zainstaluje mi pan centralę wentylacyjna z rekuperacją z co najmniej takimi możliwościami jakie posiada obecna wentylacja mechaniczna (programator czasowy, 3 prędkości, sterowanie hydrostatyczne w łazience, WC i kuchni.

Pozdrawiam: Wierzący w niemożliwe.
Link do komentarza
Cytat

czy gdyby zrobił Pan cichy wentylator nawiewowy ze skrzynką rozdzielczą i kanałami i równie cichy wywiewowy do kuchni i łazienek, bez odzysku ciepła, czy różnica wyniosłaby 10 000 zł jak raczy sugerować bajbaga?


Tyle nie, ale z pewnością byłaby wyższa niż 700, czy nawet 1500 zł.
Cytat

A murowane kanały wentylacyjne w każdym pomieszczeniu widziałem w domach i mieszkaniach z czasów gdy wentylacja naturalna działała.

Sam Pan wie, że nie ma skutecznie działającej wentylacji naturalnej. Nawet najlepiej wykonana przestaje działać latem, jest zakłócana przez wiatr, w zimie nadmiernie wentyluje pomieszczenia.
Latem musi być ona wspomagana przez otwierane okna.
Link do komentarza
Cytat

Szanowny Panie T.B

Dobrze, że na Pana natrafiłem. Wszyscy mówią mi, że całkowity koszt zainstalowania rekuperatora wynosi około 10.000,-
Dzięki Panu widzę, że kłamią jak psy. Pan twierdzi, że całkowity koszt wynosi od 700,- do 1.500,- w związku z czym zdecydowałem się na instalację takiego urządzenia.

Obecnie posiadam, działającą wentylację mechaniczną wywiewną, w oparciu o 3 "eLki" z wentylatorami, umiejscowione w kuchni, łazience i WC. Wentylatory posiadają 3 prędkości. Sterowanie odbywa się centralnie programatorem czasowym + niezależne sterowanie higrostatyczne w miejscu instalacji wentylatora. Dopływ świeżego powietrza realizowany jest przez mikroszczeliny w oknach.
Jedynym problemem który zauważyłem jest to, że mimo zaprogramowania podanych przez Pana wydajności 30m3/h (2 osoby x 15m3/h) sterownik higrostatyczny dodatkowo włącza wentylatory, tak, że sumaryczne wyciąganie powietrza z pomieszczeń jest dużo wyższe.

Ponieważ całość kosztów wykonania wentylacji mechanicznej wyciągowej był niższy niż 1.000,- w nowo budowanym domu też planuję taką wentylację mechaniczną.

Rozumiem, że za cenę 1000,- + max. 1.500,- zainstaluje mi pan centralę wentylacyjna z rekuperacją z co najmniej takimi możliwościami jakie posiada obecna wentylacja mechaniczna (programator czasowy, 3 prędkości, sterowanie hydrostatyczne w łazience, WC i kuchni.

Pozdrawiam: Wierzący w niemożliwe.


Skąd Pan wie, że wentylacja jest skuteczna? Zupełnym brakiem wyobraźni i nieodpowiedzialnością jest robić wentylację wywiewną! Dla użytkownika mieszkania jest ważniejsze skąd pobiera świeże powietrze a nie gdzie wyrzuca.
W wentylacji wywiewnej może istnieć zjawisko cofki z kanałów mokrych, a co za tym idzie stężenie zarodników grzybów strzępkowych powyżej PN 100jtk/m3. Nie ma też możliwości założenie filtrów na świeże powietrze. Taka wentylacja to nieznajomość zagadnienia.
Link do komentarza
ale nawymyślaliscie no ręce opadają
albo robicie pełną wentylacje mechaniczną na rekuperatorze i taki koszt instalacji naw-wyw to rząd wielkosci 10-20tys odpowiednio dla domu 100-300m kw albo zostawiasz wentylacje grawitacyjną poprzez kominy i robisz jakas kratke kontaktową z filtrem zeby powietrze choc trche było czystrze niz na zewnatrz i koniec
i co najwaznejsze niema czegos takiego jak skutecznosc wentylacji moze byc jedynie załozona wydajnosc do rzeczywistej skutecznosc wentylacji to warunki labolatoryjne czyli ile wody odciągniemy z pomieczenia ,ile dostarczymy i wszytko co z tym związane a tu mozemy jedynie mówic o wydajnosciach wentylacji
a to czy wentylacja działa czy nie to nie zalezy jedynie od temp zewnetrzej czy to jest lato czy zima jesli komin jest wysoki to działa ona cały rok
Link do komentarza
Dla pana T.B nie istnieją ogólne reguły. W zależności od Jego potrzeb 2 + 2 może być 3 a nawet 5. I to właśnie chciałem wykazać – co mam nadzieję dostrzegli forumowicze.
Nie ma firmy która za cenę 700,- dołoży rekuperację do KAŻDEJ, dowolnej wentylacji mechanicznej – choćby do takiej jak opisana w "liście" do Pana T.B – poprawnej pod względem zarówno konstrukcyjnym, jak i zgodnej z obowiązującymi przepisami.

Prawda jest taka, ze w przypadku rekuperacji MUSI być zastosowana wentylacja mechaniczna nawiewno/wywiewna – a to niesie za sobą różnicę kosztów znacznie wyższą niż 700,- w porównaniu do innych sposobów wentylacji mechanicznej – co wykazałem.



Link do komentarza
Szanowny Panie, zajmuję się jasnym tematem: domy i mieszkania energooszczędne. W takich domach czy mieszkaniach nie ma czegoś takiego jak wentylacja wyciągowa. To wszystko. Dlatego nie wiem o co Panu chodzi?
Podałem cenę wentylacji i podałem cenę wymiennika ciepła czyli rekuperatora.

definicja Rekuperator — urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku lub pomieszczenia. Technicznie jest to wymiennik ciepła najczęściej krzyżowy. Możliwe ograniczenie strat ciepła dla wentylacji budynku przy zastosowaniu rekuperatora wynosi ok 80%. Dalsze ograniczenie strat ciepła i uzyskanie zysków klimatyzacyjnych jest możliwe przy zintegrowaniu rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła.

To ile kosztuje rekuperator?
Link do komentarza
Cytat

To jak nazwać wentylację utrzymującą niezależnie od warunków stały poziom ww np. 40% i CO2 w przedziale 400-700ppm? Nie jest to wentylacja skuteczna?


o widzisz jesli masz pełną automatykę wentylacji zintegrowanej z klimatyzacją i wszytkie procesy sa pod kontrolą takie jak temperatura ,wydajnosc,wilgotność ,zawartosc CO2 czy jeszcze O2 ,wtedy mozemy mówic o skutecznosci wentylacji bo albo jest skuteczna albo tez nie ale to juz są warunki labolatoryjne i przewanie tam wymagane ,przemysł spozywczy czy inne gałezie pzemysłu z rezimem wentylacyjnym
normalne wentylacje w domach czy gałeziach przemysłu tu mówie i pisze się o wydajnosci systemu wentyulacji i jest ona albo zgodna załozeniami projektowymi lub tez nie
Link do komentarza
Montowanie klimy??? To nie wchodzi w grę. W budynkach energooszczędnych jest to zbędne. Co do integracji klimy z wentylacją. To ja jestem czołowym przeciwnikiem integrowania klimy czy ogrzewania z wentylacją. Inne parametry (temperatura ) sterują jednym inne (np. ilość osób) drugim.
Łączenie systemów ogrzewania czy klimy z wentylacją to jak na obiad zmiksować zupę, drugie i ciastko - niby wszystko jest - tylko życzę smacznego.
Link do komentarza
Cytat

a to czy wentylacja działa czy nie to nie zalezy jedynie od temp zewnetrzej czy to jest lato czy zima jesli komin jest wysoki to działa ona cały rok

To może wyjaśnij zasadę działania wentylacji naturalne (grawitacyjnej). Oblicz także jaka będzie wydajność takiej wentylacji w sytuacji gdy wewnątrz domu mamy temperaturę +23 st. C, a na zewnątrz +30 st. C. Załóżmy także, że nie ma tutaj wpływu wiatru. Jaki będzie wydatek kanału 14cm x 14cm o wysokości 6m (typowa sytuacja na parterze domu jednorodzinnego) i 3m (na poddaszu takiego domu rzadko kiedy jest więcej).
Link do komentarza
Cytat

a to czy wentylacja działa czy nie to nie zalezy jedynie od temp zewnetrzej czy to jest lato czy zima jesli komin jest wysoki to działa ona cały rok

To może wyjaśnij zasadę działania wentylacji naturalne (grawitacyjnej). Oblicz także jaka będzie wydajność takiej wentylacji w sytuacji gdy wewnątrz domu mamy temperaturę +23 st. C, a na zewnątrz +30 st. C. Załóżmy także, że nie ma tutaj wpływu wiatru. Jaki będzie wydatek kanału 14cm x 14cm o wysokości 6m (typowa sytuacja na parterze domu jednorodzinnego) i 3m (na poddaszu takiego domu rzadko kiedy jest więcej).
Link do komentarza
Cytat

Montowanie klimy??? To nie wchodzi w grę. W budynkach energooszczędnych jest to zbędne. Co do integracji klimy z wentylacją. To ja jestem czołowym przeciwnikiem integrowania klimy czy ogrzewania z wentylacją. Inne parametry (temperatura ) sterują jednym inne (np. ilość osób) drugim.
Łączenie systemów ogrzewania czy klimy z wentylacją to jak na obiad zmiksować zupę, drugie i ciastko - niby wszystko jest - tylko życzę smacznego.


no widzisz i sam sobie potwiedziłes ze nie ma czegos takiego jak skutecznosc wentylacji w budownictwie mieszkaniowym bo sytem musoiałby byc niesamowicie rozudowany a zeby to opanowac to niezła automatyka bo w przypadku awarii to ktak jak piszesz ciasto z zupą ........
Link do komentarza
Tak na zakończenie.
Wszystkie działania w zakresie energooszczędności powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami – ale nie tymi ustanowionymi przez Pana T.B
Jako przykład:
Nowo budowany dom podlega określonym odbiorom – w tym obiorze wentylacji, różnie z tym jest, ale należy zakładać, że ktoś może bardzo dokładnie i rygorystycznie przestrzegać przy odbiorze określonych w przepisach zasad.
A tymczasem Pan T.B z uporem maniaka twierdzi, że wystarczy 15m3/h na osobę, ba nawet poleca centrale wentylacyjną RS-100, która ma maksymalną wydajność 77m3/h, której wydajność nie starcza nawet dla mieszkania dla 2 osób, z kuchenką elektryczną (kuchnia z oknem) i łazienką – bez osobnego WC.
Link do komentarza
Cytat

To może wyjaśnij zasadę działania wentylacji naturalne (grawitacyjnej). Oblicz także jaka będzie wydajność takiej wentylacji w sytuacji gdy wewnątrz domu mamy temperaturę +23 st. C, a na zewnątrz +30 st. C. Załóżmy także, że nie ma tutaj wpływu wiatru. Jaki będzie wydatek kanału 14cm x 14cm o wysokości 6m (typowa sytuacja na parterze domu jednorodzinnego) i 3m (na poddaszu takiego domu rzadko kiedy jest więcej).


no masz babo placek pewnie ze mozna to wyliczyc bo sie liczyło tego mnustwo na studiach wiec tak parametry potrzebne
do tych obliczen to
-temperatura komina ,opory komina ,wysokosc komina ,długosc kanału wentylacyjnego od miejsca wpiecia kratki wentylacyjnej ,temp wew,temp zew ,cisnienie atmosferyczne ,wilgotnosc
i mozna liczyc az sie nie znudzi ocvzywiscie pomijając wiatr to wyjdzie nam ok 30m/h
bo moza wziąsc miernik podejsc do komina i widze w przeciagu 10s jaki mam wydatek
Link do komentarza
Cytat

bo moza wziąsc miernik podejsc do komina i widze w przeciagu 10s jaki mam wydatek

Mamy jeszcze lato, pewnie kilka dni z takimi upałami będzie. Proponuję więc wziąć ten miernik i sprawdzić. Tylko sprawdź też w którą stronę wieje, z kratki, czy do kratki.
Czekam na wyniki eksperymentu.
Link do komentarza
Cytat

Tak na zakończenie.
Wszystkie działania w zakresie energooszczędności powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami – ale nie tymi ustanowionymi przez Pana T.B
Jako przykład:
Nowo budowany dom podlega określonym odbiorom – w tym obiorze wentylacji, różnie z tym jest, ale należy zakładać, że ktoś może bardzo dokładnie i rygorystycznie przestrzegać przy odbiorze określonych w przepisach zasad.
A tymczasem Pan T.B z uporem maniaka twierdzi, że wystarczy 15m3/h na osobę, ba nawet poleca centrale wentylacyjną RS-100, która ma maksymalną wydajność 77m3/h, której wydajność nie starcza nawet dla mieszkania dla 2 osób, z kuchenką elektryczną (kuchnia z oknem) i łazienką – bez osobnego WC.


Tak dla przykładu... normy unijne z francuskich przepisów


DESIGNATION DES LOCAUX DEBIT MINIMAL D'AIR NEUF en mètres cubes/heure par occupant (air à 1,2 kg/m3)
Locaux avec interdiction de fumer Locaux sans interdiction de fumer
Locaux d’enseignement : classes, salles d’études,laboratoires, (à l’exclusion de ceux à pollution spécifique), écoles maternelles, élémentaires et collèges, Autres établissements,
Ateliers.
15
18
18

25
25
Locaux d’hébergement, chambres collectives (au moins 3 personnes) dortoirs, cellules, salles de repos. 18 25
Bureaux et locaux assimilés : tels que locaux d’accueil, bibliothèques, bureaux de poste, banques. 18
25
Locaux de réunions, tels que salles de réunions, de spectacles,de culte, clubs, foyers. 18 30
Locaux de vente tels que boutiques, supermarchés.
22 30
Locaux de restauration, cafés, bars, restaurants, cantines, salle à manger. 22 30
Locaux à usage sportif, par sportif, dans une piscine,
dans les autres locaux,
par spectateur. 22
25
18
30
30


Dla niepalących i dla palących . Proszę zauważyć, że w kilogramach!
Link do komentarza
Tak się zastanawiam, czy to emerytura, czy inna forma zwolnienia ze służby.

To nie jest cytat z normy unijnej, ani zapewne z żadnej innej. Podane zapisy nie dotycząc budownictwa mieszkaniowego.
Nie mam rozdwojenia jaźni, więc na pewno mówimy o przepisach obowiązujących tu gdzie budujemy - czyli w Polsce.


Cytat

Szanowny bajbaga. mam pytanie: jak odebrać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła skoro nie ma metody jej zmierzenia. Nie da się zrobić pomiarów! Czy to wystarczający powód by nie stosować takich wentylacji?



Tak się zastanawiam. Podpowiadać wybitnemu fachowcowi od wentylacji?
Ale niech będzie. Jest taki przyrząd (miernik), który nazywa się anemometr + matematyka + trochę fizyki.
Ocena podstawowa, to stwierdzenie czy zastosowana centrala wentylacyjna ma wydajność(w m3/h) co najmniej taką, jaka jest wymagana przez przepisy, czyli minimalny strumień objętości powietrza wentylacyjnego (w m3/h), określony przez sumę strumieni powietrza (też w m3/h), usuwanych z następujących pomieszczeń: kuchni, łazienki, WC i pomieszczeń bez okien np. garderoby.

I nikt nie mówi, że nie należy stosować tego rodzaju wentylacji.
Mowa jest tylko o prawidłowym, zgodnym z obowiązującymi w Polsce przepisami, doborze wydajności.
Link do komentarza
Cytat

Mamy jeszcze lato, pewnie kilka dni z takimi upałami będzie. Proponuję więc wziąć ten miernik i sprawdzić. Tylko sprawdź też w którą stronę wieje, z kratki, czy do kratki.
Czekam na wyniki eksperymentu.


pomiarów tego typu niestety robimy mnustwo i zdecydowanie letem wieje do kratki jescze sie latem nie spotkałem zeby wiało latem z kratki
zimą to i owszem zdazają sie takie rzeczy nagminnie przy nizszych kominach lub niesymetrycznie zakonconych roznych kominach na tym samym budynku lub przy oszczednym budowaniu gdzie kominy nie sa wyprowadzone ponad kalenice dachu
a powiedz mnie jescze jak w srodku jest 23st na zewnątrz jest 28 st to po co powietrze ciepłe wbrew fizyce miałby sie pchac do dołu ???? do domu przez komin ??????
zimą jak jest ponizej zers i mamy zakłuconą wentylacje to moze sie zdazyc w dolnych partiach domu bedzie nam wiało z komina a w górnych wyciągało i tyle ale to jest tylko przykominach jak pisałem wyżej
Link do komentarza
Cytat

Tak dla przykładu... normy unijne z francuskich przepisów


Może to dla Pana jest czytelne, ale dla większości, nawet tych zanjących francuski nie.
Myślę, że to jest zdecydowanie bardziej czytelne :

DSC01446.jpg


Jeśli już Pan tak szafuje językiem francuskim, to może Pan zajrzy tutaj :
http://www.dimclim.fr/renouvellement-air-neuf.php

Ciekawych spraw się Pan tam dowie. M. in. tego, że przepisy, które Pan cytuje pochodzą z 1983 r., i są już nieaktualne.
W pomieszczeniach, gdzie obowiązuje kodeks pracy obowiązują inne, minimalne wydatki wentylacji :

DSC01446.jpg


Co Pan na to ?
Link do komentarza
Cytat

Może to dla Pana jest czytelne, ale dla większości, nawet tych zanjących francuski nie.
Myślę, że to jest zdecydowanie bardziej czytelne :
[attachment=2976:Przepis.gif]
Jeśli już Pan tak szafuje językiem francuskim, to może Pan zajrzy tutaj :
http://www.dimclim.fr/renouvellement-air-neuf.php

Ciekawych spraw się Pan tam dowie. M. in. tego, że przepisy, które Pan cytuje pochodzą z 1983 r., i są już nieaktualne.
W pomieszczeniach, gdzie obowiązuje kodeks pracy obowiązują inne, minimalne wydatki wentylacji :
[attachment=2977:Przepis1.gif]
Co Pan na to ?


Dzięki!
Link do komentarza
Cytat

pomiarów tego typu niestety robimy mnustwo i zdecydowanie letem wieje do kratki jescze sie latem nie spotkałem zeby wiało latem z kratki
a powiedz mnie jescze jak w srodku jest 23st na zewnątrz jest 28 st to po co powietrze ciepłe wbrew fizyce miałby sie pchac do dołu ???? do domu przez komin ??????


Niestety nie jest to wbrew fizyce. Jeżeli wewnątrz jest chłodno, to i komin jest chłodny. Ciepłe powietrze w kominie ochładza się i następuje tzw. cofka.
A to pomiary następnym razem zrób prawidłowo. Zamknij okna, otwórz nawiewniki w oknach (jeżeli są), ew. rozszczelnij okna, i wtedy zrób pomiar. To co Ci obecnie wychodzi, to zapewne zwykły przeciąg, który z wentylacją nie ma wiele wspólnego.
Warto także zrobić pomiar we wszystkich kanałach wentylacyjnych, może się zdarzyć, że w jednym będzie prawidłowy ciąg, a w innym wystąpi cofka - zjawisko nagminne przy niedostatecznej ilości nawiewanego powietrza.
Link do komentarza
No i mamy powoływanie się na dawno nieaktualne przepisy z zupełnie innego kraju... Zresztą ograniczanie ilości świeżego powietrza jest korzystne dla energooszczędności ale dla zdrowia już niekoniecznie. Przypominam zjawisko "syndromu chorych budynków" jako efekt recyrkulacji powietrza i drastycznego ograniczenia ilości powiuetrza świerzego.
Zresztą bez obrazy dla pana T.B., ale nie tylko lubi manipulować danymi ale i z uporem maniaka chce wszystkich przekonać do jedynie słusznego sposobu ograniczania zużycia energii. Pewnie, że dom możee być niemal samowystarczalny energetycznie, tylko czy ma to sens i czy się opłaci? W praktyce nigdy nie wolno zapominać o stosunku poniesionych kosztów do zysków jakie osiągniemy. Choćby ulubione przez pana T.B. baterie sterowane elektronicznie. U mnie zużycie wody (całkowite) nie przekracza 125 l na osobę w ciągu doby i to przy zwykłych bateriach jednouchwytowych. Ile będę musiał doppłacić do ich wymiany i ile wody zużyję dzięki nim mniej? Informuję od razu że nie zamierzam rezygnować z kąpieli w wannie, a mojej żonie nie mam nawet tego co proponować. Przyznaję przy tym, że mam pełną świadomość tego, że kąpiel wannie to marnowanie wody i energii i tu żadna bateria nie pomoże.
Link do komentarza
Cytat

Zakładanie "trąbki " na anemostat powoduje tłumienie rzędu 50Pa. Ruch na jednym anemostacie zmienia strumień na wszystkich...

To ciekawe, przewody wentylacyjne o średnicy 60 i 80mm o długości kilka metrów dają małe opory, a "trąbka" powoduje tak znaczną stratę ciśnienia ? Robił Pan kiedyś takie próby ? Na ile rzeczywiście jeden pomiar zakłócał przepływ w innych ?
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Niestety te dyskusje nie daja jasnej informacji jaka winna byc izolacja i co dalej wynika z tego dla inwestora
rozumiem że
a/ mamy zapotrzebowanie stałe na CWU pytanie ile to kWh rocznie dla 4 os rodziny np przy 50 ltr./os dziennie
b/ zapotrzebowanie zmienne/sezonowe, na CO,
c/ odzysk rekuperacja częsci z a/b/ d/
d/ zysk CO ze słońca przez okna, kuchni TV, ciała ludzkiego itd.

i pytanie czy ktoś solidnie to badał zwłaszcza pkt d/który jak sadze bardziej można określic doświadczalnie???

niestety fizyka jest mi obca, Aktualnie potrafie obliczyć koszt styropianu gr. 10, 20, 30 cm jaki potrzebuje na dom i jeszcze przemnożyć kWh x cena jedn. z rachunku

Pozdrawiam dyskutantów tej kwestii, być może potrafia wziaść przykład bryły domu, z oknami i obliczyć ww
ciagle pokładam nadzieję w Polskich fachowcach.
A czy np jako opcje - na 4 miesiace lata możemy umówić sie że ew. czerpiemy w 50% energie do CWO z solara??
---------------
Porblem tego kraju to brak odpisów podatkowych na ocieplenie budynków, co spowodowałoby zapewnie
-mniejesze zużycie węgla, gazu itd.
-mniejsze zanieczyszczenie środowiska
-mniejsze nakłady na leczenie nowotworów, słowem kryzys w farmacji, górnictwie, dochodach lekarzy..

uznaje ze przynajmniej 50% budynków w Polsce wymaga ocieplenia a jest to skromniutko licząc np 2 mln mieszkań/domów x 1 tona węgla mniej...
w mojej opinii fundusze i inspekcje robia coś ale racze pod publikę lub na przetrwanie/ np. progra,m azbestowy.../
wiec tak czy owak zapłacimy za to krótszym zywotem / rzecz jasna statystycznie...

Pozdro dla dycydentów
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Tak jak koncern naftowy nie będzie dawał kasy na badania nad "elektrycznymi samochodami" tak i nasze państwo nie dofinansuje niczego co zmniejszy dochody!!! Dotacje na kolektory będą na 100% bo to zwiększa zużycie energii, wymusza centralny system. Państwo sobie potem to na rachunkach odbije! To jak super telefon w promocji za zeta!

Są rozwiązania które naprawdę oszczędzają energię np. Dotacja do dodatkowych 10 cm styropianu czy wełny, np. Dotacja do rekuperatorów... gwarantuję, że do tego co oszczędza energię czyli zmniejsza dochody do budżetu państwo grosza nie dołoży!
Nie damy się wpuszczać w solary!
Link do komentarza
Idąc twoim tokiem myslenia, panstwo powinno dotowac propagowane przez ciebie systemy.
cena pradu = koszt wytworzenia + przesyl + vat + inne pierdoly - czyli czysty zysk dla budzetu.

A czemu nie dotuje? Bo wytwarzanie pradu w polsce to spalanie wegla - czyli smrod i zanieczyszczenia.

Czlowieku obudz sie w koncu.
Kiedys sie czepiales ze "to bez sensu montowac solary".
Teraz sie czepiasz tego, ze panstwo nie dotuje twoich rozwiazan.

Do konca roku zostalo 6 miesiecy.
Ciekawe czy panstwo wprowadzi zapowiadane przez ciebie 2 lata temu "zrownanie cen nosnikow energii" - ktore mialo nastapic w 2010 roku.
A moze to bedzie za 2,3 lata?

Panie Tomku.
Niech pan sie obudzi wreszcie.
Mieszkamy w Polsce to jest w Uni.
Wszedzie są kolektory, bo są ekologiczne i nie smrodza na okolo.
Pan chce zawracac kijem wszystkie rzeki mowiac ze to nie jest ekologiczne i nieoplacalne - swietne podejscie.
Czy jest pan madrzejszy od tych wszystkich naukowcow, ktorzy udowodnili, ze instalacje kolektorow słonecznych się oplacaja??
Czy jest pan madrzejszy od tych ludzi, ktorzy sobie chwala instalacje kolektorow słonecznych na swoich domach??
Czy pan wie od nich lepiej, czy to im sie oplaca??
Ludzie chca miec wygode i komfort i nie placic za ogrzewanie wody, kiedy mozna miec to za darmo.
Jesli tak chca, to niech pan im nie maci w glowie, bo wiedza czego chca i wiedza ze to jest sluszne.


Pozdrawiam
Maciej Płokarz
SonErgo



Link do komentarza
Cytat

Idąc twoim tokiem myslenia, panstwo powinno dotowac propagowane przez ciebie systemy.
cena pradu = koszt wytworzenia + przesyl + vat + inne pierdoly - czyli czysty zysk dla budzetu.

A czemu nie dotuje? Bo wytwarzanie pradu w polsce to spalanie wegla - czyli smrod i zanieczyszczenia.

Czlowieku obudz sie w koncu.
Kiedys sie czepiales ze "to bez sensu montowac solary".
Teraz sie czepiasz tego, ze panstwo nie dotuje twoich rozwiazan.

Do konca roku zostalo 6 miesiecy.
Ciekawe czy panstwo wprowadzi zapowiadane przez ciebie 2 lata temu "zrownanie cen nosnikow energii" - ktore mialo nastapic w 2010 roku.
A moze to bedzie za 2,3 lata?

Panie Tomku.
Niech pan sie obudzi wreszcie.
Mieszkamy w Polsce to jest w Uni.
Wszedzie są kolektory, bo są ekologiczne i nie smrodza na okolo.
Pan chce zawracac kijem wszystkie rzeki mowiac ze to nie jest ekologiczne i nieoplacalne - swietne podejscie.
Czy jest pan madrzejszy od tych wszystkich naukowcow, ktorzy udowodnili, ze instalacje kolektorow słonecznych się oplacaja??
Czy jest pan madrzejszy od tych ludzi, ktorzy sobie chwala instalacje kolektorow słonecznych na swoich domach??
Czy pan wie od nich lepiej, czy to im sie oplaca??
Ludzie chca miec wygode i komfort i nie placic za ogrzewanie wody, kiedy mozna miec to za darmo.
Jesli tak chca, to niech pan im nie maci w glowie, bo wiedza czego chca i wiedza ze to jest sluszne.


Pozdrawiam
Maciej Płokarz
SonErgo


Szanowny Panie... Ja myślę, liczę, sprawdzam w praktyce... dlatego wyrzuciłem z oferty kolektory. Jako liberał nie jestem zwolennikiem "dofinansowań" , ale jeżeli ktoś naprawdę by chciał dofinansowywać energooszczędność to dlaczego nie 10 cm grubszą izolację??? Może Pan napisać co da większy efekt - 7000 zł dołożone do kolektora czy dodatkowe 70 m3 styropianu???
Szanowny Panie dofinansowanie jest do kolektorów nie do energooszczędności. Utrzymanie zasobnika, cyrkulacja, straty na niej itp. więcej zużywa 300kWh/osobę rocznie. Mało tego! ludzie posiadający kolektory przestają też oszczędzać wodę, bo cała masa marketingowców wciska hasło "energia za darmo" Panie Macieju - wciskanie kolektorów jak energoo i wodo oszczędność to albo oszukiwanie inwestora albo niewiedza ( może Pan wybrać)
I proszę nie pisać, że ja odraczam kolektory bo nimi nie handluję - nikt mi tego - poza wiedzą i uczciwością - nie zabrania!
Link do komentarza
Cytat

Idąc twoim tokiem myslenia, panstwo powinno dotowac propagowane przez ciebie systemy.
cena pradu = koszt wytworzenia + przesyl + vat + inne pierdoly - czyli czysty zysk dla budzetu.

A czemu nie dotuje? Bo wytwarzanie pradu w polsce to spalanie wegla - czyli smrod i zanieczyszczenia.

Czlowieku obudz sie w koncu.
Kiedys sie czepiales ze "to bez sensu montowac solary".
Teraz sie czepiasz tego, ze panstwo nie dotuje twoich rozwiazan.

Do konca roku zostalo 6 miesiecy.
Ciekawe czy panstwo wprowadzi zapowiadane przez ciebie 2 lata temu "zrownanie cen nosnikow energii" - ktore mialo nastapic w 2010 roku.
A moze to bedzie za 2,3 lata?

Panie Tomku.
Niech pan sie obudzi wreszcie.
Mieszkamy w Polsce to jest w Uni.
Wszedzie są kolektory, bo są ekologiczne i nie smrodza na okolo.
Pan chce zawracac kijem wszystkie rzeki mowiac ze to nie jest ekologiczne i nieoplacalne - swietne podejscie.
Czy jest pan madrzejszy od tych wszystkich naukowcow, ktorzy udowodnili, ze instalacje kolektorow słonecznych się oplacaja??
Czy jest pan madrzejszy od tych ludzi, ktorzy sobie chwala instalacje kolektorow słonecznych na swoich domach??
Czy pan wie od nich lepiej, czy to im sie oplaca??
Ludzie chca miec wygode i komfort i nie placic za ogrzewanie wody, kiedy mozna miec to za darmo.
Jesli tak chca, to niech pan im nie maci w glowie, bo wiedza czego chca i wiedza ze to jest sluszne.


Pozdrawiam
Maciej Płokarz
SonErgo


naukowców do tego bym nie mieszał bo to albo są głąby albo sponsorowani przez lobby..

co do pozostałych stwierdzeń to podpisuje sie po tym i nie tylko że montuje takie systemy ale że widze usmiech i zadowolenie w prawidłowo dobranego i zamontowanego zestawu
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...