Skocz do zawartości

dostęp do drogi publicznej ?


Recommended Posts

Witam
Może zacznę od tego że mam zamiar wybudować dom na mojej działce (kolor żółty) ale jak na razie napotykam same przeszkody i pojawia się mnóstwo pytań na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Mam pytanie odnośnie mapki w załączniku . Czy mogę powiedzieć że moja działka (żółta) ma dostęp do drogi publicznej biorąc pod uwagę fakt że jestem w 1/6 właścicielem działki niebieskiej która w rzeczywistości jest drogą prowadzącą do działki mojej i sąsiedniej ?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witam
Może zacznę od tego że mam zamiar wybudować dom na mojej działce (kolor żółty) ale jak na razie napotykam same przeszkody i pojawia się mnóstwo pytań na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Mam pytanie odnośnie mapki w załączniku . Czy mogę powiedzieć że moja działka (żółta) ma dostęp do drogi publicznej biorąc pod uwagę fakt że jestem w 1/6 właścicielem działki niebieskiej która w rzeczywistości jest drogą prowadzącą do działki mojej i sąsiedniej ?




WITAM

Ja myslę,że masz dostęp do drogi publicznej właśnie przez tę 1/6.Mieliśmy podobny problem,tylko jesteśmy właścicielami całej działki a nie jak u Ciebie 1/6.Napisaliśmy podanie do U.GM. o dołączenie działki na której mamy się budować do działki sąsiedniej ,która ma dostęp do drogi publicznej, i nie ma problemu na dniach war.zab.Jak urzędnicy kładą kłody pod nogi poszedłbym do jakiegoś prawnika,u Ciebie może być inna sytuacja przez tę 1\6,ale myśle że sprawa jest do załatwienia.

POZDRAWIAM
Link do komentarza
Cytat

Współwłasność działki, która pełni funkcję drogi wewnętrznej jest wystarczająca dla zapewnienia dostępu do drogi publicznej.


Jest pewien problem, bo zgodnie z obowiązującym prawem, korzystanie z rzeczy wspólnej i rozporządzanie nią wymaga zgody wszystkich albo większości współwłaścicieli.
I to pewnie ma na uwadze urząd.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Może zacznę od tego że mam zamiar wybudować dom na mojej działce (kolor żółty) ale jak na razie napotykam same przeszkody i pojawia się mnóstwo pytań na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Mam pytanie odnośnie mapki w załączniku . Czy mogę powiedzieć że moja działka (żółta) ma dostęp do drogi publicznej biorąc pod uwagę fakt że jestem w 1/6 właścicielem działki niebieskiej która w rzeczywistości jest drogą prowadzącą do działki mojej i sąsiedniej ?


Jeżeli sąsiednia działka ma dostęp do drogi publicznej przez drogę dojazdową prywatną (kolor niebieski) to tym bardziej chyba Twoja działka, która jest bliżej. Po prostu działka, której w 1/6 jesteś właścicielem musi być traktowana jak droga wewnętrzna, prywatna, dojazdowa.
Link do komentarza
Jest dostęp i dostep. Mimo iż tak samo brzmi, to posiada rózne znaczenia. To są tereny i dzialki rolne. Ustawodawca nie określił parametrów co do szerokosci, utwardzenia itp. takiego dostępu.
Inaczej wyglada to w przypadku działek budowlanych lub przeznaczonych pod zabudowę. Dojście i dojazd sa określone w Rozporządzeniu WT w par. 14, określa ono minimalne szerokości jezdni (3m) i ciagu pieszo-jezdnego (5m).
W rzeczonym przykładzie dzialka może mieć dostep do drogi publicznej jako rolna.
Jako budowlana już nie, bo dojazd musi spelniać określone kryteria, a na to muszą sie zgodzić wszyscy wspolwłaściciele. Nie zapominajmy również o tym, ze będzie konieczna równiez zgoda wszystkich wspołwłascicieli na poprowadzenie mediów.
Link do komentarza
Cytat

Czyli rozumiem że podstawowym krokiem jest zmiana tej działki na drogę wewnętrzną (konieczną)? Aby dokonać takiej zmiany potrzebny jest zapis notarialny od każdego z współwłaścicieli ?


Niekoniecznie. Prościej jest ustanowienie słuzebności dojadzu i mediów dla określonych działek. Oczywiście zgodę muszą wyrazić wszyscy wspolwłaściciele.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...