Skocz do zawartości

Pilarka do cięcia drzewa na opał?


dziku

Recommended Posts

Gość mhtyl
Cytat

Na jakiej podstawie uważasz że się nie znam ? Na podstawie tego że zamiast "napięcie łańcucha" napisałem "natężenie" - być może mechanicznie przyjąłem poprawkę FF podczas wysyłania ? Jako znający temat bardzo dobrze nie domyśliłeś się o co chodzi. Tym bardziej że wypowiedź kontekstowa na to wskazuje ? Cytuję "Dla wybierających z dodatkowego doświadczenia. Bardzo przydaje się regulacja łańcucha pokrętłem. Natężenie łańcucha to ważna sprawa."

Nie jestem expertem , cały czas piszę o swoim doświadczeniu i wrażeniach, pozyskuję drewno dla siebie i sąsiadów. Pilarkami spalinowymi przerobiłem ok 100mp drewna opałowego. Część z tego była również cięta w lesie. Nie wiem czy to dużo czy mało. Więcej używałem pilarki spalinowej niż elektrycznej o czym pisałem już wcześniej.

Ty pisałeś wcześniej że piszesz obiektywnie. Teraz napisałeś "Jakbyś nie zauważył o elektrycznych się nie wypowiadam bo nie używam i używał raczej nie będę." Jak można pisać obiektywnie o rożnych pilarkach. Po tej próbie o której wcześniej pisałeś ? Wydaje mi się że piszesz tutaj obiektywnie.






Proszę wymień kilka z nich - najlepiej z cytatem.


Tomaszu, kolego drogi ty jak dziecko icon_biggrin.gif
Ano na takiej podstawie,że aby pisać w temacie używaj terminów poprawnych, choćby to natężenie łańcucha, nie ma czegoś takiego.Oczywiście, że wiem o co Ci chodzi ,nawet gdy używasz innego nazewnictwa, ale zwykły laik sie nie domyśli, ot i cała afera z tym związana.
Ja pisze z punktu widzenia zagadnienia no powiedzmy "zawodowca" ale też się nim nie uważam bo pilarzem rasowym nie jestem, ale dużo wiem i umiem.
Jeszcze raz powtórzę, czy piszę o elektrycznych? znaczy się wyróżniam je w jakiś sposób albo ganię?
Zachwalasz prace elektryczną i jest git, ja zachwalam spalinową bo uważam że jest bardziej praktyczniejsza.
Każdy ma takie prawo, ale pisząc o wadach i zaletach spalinowej przeinaczasz fakty (co niektóre oczywiście) na co zwróciłem Ci uwagę i je sprostowałem, a jakie to nie będę powtarzał i cytował bo we wcześniejszych moich wypowiedziach to jest.
I jeszcze jedno pytanie bo nie kumam (wyróżniłem to na czerwono) piszę obiektywnie czy nie wg Ciebie? icon_biggrin.gif

Cytat

A może jeśli 2 rożne osoby o tym piszą (a może i więcej ?) - to może coś w tym jest ?


Zapewne spisek jakiś jest icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Tomaszu, kolego drogi ty jak dziecko icon_biggrin.gif
Ano na takiej podstawie,że aby pisać w temacie używaj terminów poprawnych, choćby to natężenie łańcucha, nie ma czegoś takiego.Oczywiście, że wiem o co Ci chodzi ,nawet gdy używasz innego nazewnictwa, ale zwykły laik sie nie domyśli, ot i cała afera z tym związana.


Jeśli Ty mylisz chłodziarkę z zamrażalnikiem to jest to ok. Jeśli ja piszę natężenie łańcucha to już inne nazewnictwo i wprowadzanie w błąd i laik tego nie zrozumie. Nawet jak nie zrozumie tego "natężenia łańcucha" to do jakiego błędu go to doprowadzi ?

Zarzucasz mi:
"pisząc o wadach i zaletach spalinowej przeinaczasz fakty (co niektóre oczywiście)"
"Kolejna bujda pisząc o oparzeniach ..."
"I nie pisz takich bzdur, że ..."
"Bo in instrukcje są pisane dla (nie obraź się że to o Tobie) kompletnych idiotów."
" ... to najpierw trzeba nauczyć się pracować i obsługiwać sprzęt."
"Pisząc a raczej prostując Twoje sugestywne wypowiedzi w stosunku do pilarki elektryczne opisuję to obiektywnie ..."
".... tak samo jak piszesz bzdury,że..."
"ale na pracy spalinową to się wcale nie znasz."

Oczywiście to nie wszystkie krzywdzące mnie Twoje wypowiedzi na FORUM z tego wątku. Sporo tego.
Nie wiem na jakiej podstawie tak sądzisz i kto dał Ci takie prawo. Uważam że nie masz racji i powinieneś to odwołać.


I nie znajduje w swoich wypowiedziach nieprawidłowych informacji - Twoich sprostowań tak naprawdę to nie ma - oczywiście oprócz tego nieszczęsnego "natężenia". Dla mnie osobiście to pierdoła która urosła do sporej rangi - bo chyba nie ma nic innego.
Unikasz konkretnej odpowiedzi albo odpowiadasz półsłówkami pozostawiając wrażenie że i tak wiesz lepiej. Bo w tym pracujesz ? Widziałeś program "usterka" lub "fachowcy". Nie każdy kto w czymś pracuje musi być w tym dobry. Oczywiście Tobie niczego nie zarzucam bo nie widziałem Twojej pracy (tak jak Ty mojej). Czy Tobie pilarka nigdy się nie zakleszczyła ?

Przykładowo:
"Jak sam piszesz , jesteś amatorem-pilarzem, a ja pracuję piłą, kosą spalinową prawie na co dzień więc o co Ci biega? chcesz uczyć ojca dzieci robić? Jeżeli nazywam rzeczy po fachowemu co i jak i prostuję błędne nazewnictwo jakie Ty używasz, to nie są rady. Jeżeli na czymś się nie znam to się nie wypowiadam po to aby niepotrzebnie ludzi nie wprowadzać w błąd."

To wyjaśnij proszę co miałeś na myśli:

"Do elektrycznej jest innej podziałki łańcuch jak i jego grubość."

Moim zdaniem nie ma specjalnych dedykacji do elektrycznej. Ta "dedykacja" o której wspominasz jest uzależniona jest od mocy pilarki - nie od jej typu. To chyba myląca informacja z Twojej strony.

i tutaj:
"No to dla wyjaśnienia
H. spalinowa model 550 XP o mocy 2.8 kW waży 4,9 kg
H. elektryczna model 321 EL o mocy 2 kW waży 4,4 kg
Podałem przykłady jednej firmy aby było łatwiej zobaczyć jaka jest różnica, a jak widać jest nie wielka. Oczywiście do spalinowej trza doliczyć paliwo+olej do łańcucha czyli coś koło 1 kg ale do elektrycznej też trza nalać oleju czyli można doliczyć kolo 0,5 kg.
A pilarki amatorskie H. spalinowa model 236 o mocy 1,4 kW waży 4,7 kg
H. spalin owa model 450 E o mocy 2,4 kW waży 5,1 kg"

Osoba znająca i pracująca z pilarkami powinna wiedzieć że:
- wagi podaje się bez układu tnącego.
Czyli do tego co napisałeś należałoby doliczyć wagę łańcucha i prowadnicy a nie tylko oleju i paliwa. Oczywiście do obu ale czy takie same ?
- odnośnie oleju to zbiornik na olej jest zazwyczaj 2-3 razy większy w pilarkach spalinowych niż w elektrycznych. Czyli waga oleju też jest x razy większa (nie znam gęstości tego oleju).
Waga tej pierwszej pilarki mimo, że największej mocy to jest niska. Bo to istotny parametr dla pilarza - tym bardziej dla amatora/laika. Ale komfort kosztuje - 2599 zł. (nie wiem czy to dobre porównanie do elekrycznej nawet firmowej za 999 zł jest adekwatne)
A i jeszcze zapytam czy do spalinowej stosuje się cięższe czy lżejsze niż do elektrycznej pilarki, zestawy prowadnica+łańcuch.
Czy to nie myląca informacja ? Szczególnie dla laika.

Czy dalej będziesz utrzymywał że bardzo się mylę (czekam na wskazania) i nie mam żadnej wiedzy a Twoja (w zakresie pilarek spalinowych) jest sporo większa ? Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

.... nic niego nie wynika poza jakimś bliżej wołaniem zrozpaczonego pilarza elektrycznego.



Tak, jestem zadowolony z pilarki elektrycznej. Aczkolwiek więcej doświadczenia mam z pilarkami spalinowymi.
Namówiłem kilka osób na instalację gazową do aut (również i nowych). Większość z nich po pewnym czasie sama zaczęła przekonywać do tego "wynalazku".
Może i tym temacie do okazjonalnego używania pilarki do przygotowania drewna (takich przypadków jest sporo) okaże sie że elektryczna nie jest taka zła. Ale do tego potrzeba tych pierwszych głosów "ZA"
Link do komentarza
Cytat

Ano na takiej podstawie,że aby pisać w temacie używaj terminów poprawnych, choćby to natężenie łańcucha, nie ma czegoś takiego.Oczywiście, że wiem o co Ci chodzi ,nawet gdy używasz innego nazewnictwa, ale zwykły laik sie nie domyśli, ot i cała afera z tym związana.
Ja pisze z punktu widzenia zagadnienia no powiedzmy "zawodowca" ale też się nim nie uważam bo pilarzem rasowym nie jestem, ale dużo wiem i umiem.
Jeszcze raz powtórzę, czy piszę o elektrycznych? znaczy się wyróżniam je w jakiś sposób albo ganię?


Wybacz, mhtylu drogi, że wtrącę się w waszą dyskusję, ale to co powyżej zaznaczyłem na zielono, jest brednią głęboką jak ten las co to z niego drzewa piłą są wycinane. Jako laik w najgłębszym anusie mam czy będzie napięcie czy natężenie łańcucha, bo wiem że chodzi o to iżby się nie gibał, kolebał i nie spadł.
Zaś tekst zaznaczony na czerwono budzi moje głębokie wątpliwości czy aby na pewno jest argumentem racjonalnym, ponieważ mnie się toto widzi jako czysto retoryczna argumentacja.
Tekst zaznaczony na różowo jest z kolei dla mnie kompletnie niezrozumiały. Przychylając się do Twojego, mhtylu, szlachetnego pomysłu, żeby używać poprawnych terminów, bądźmy konsekwentni - posługujmy się poprawną polszczyzną i budujmy logiczne wypowiedzi. Nie rozumiem
- kim jest no powiedzmy zawodowiec. Zdefiniuj
- dużo wiem i umiem. Jak dużo? Zdefiniuj
- I nie pojmuję już kompletnie tej Twej myśli, którą zaznaczyłem na fioletowo.
icon_cool.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Wybacz, mhtylu drogi, że wtrącę się w waszą dyskusję, ale to co powyżej zaznaczyłem na zielono, jest brednią głęboką jak ten las co to z niego drzewa piłą są wycinane. Jako laik w najgłębszym anusie mam czy będzie napięcie czy natężenie łańcucha, bo wiem że chodzi o to iżby się nie gibał, kolebał i nie spadł.
Zaś tekst zaznaczony na czerwono budzi moje głębokie wątpliwości czy aby na pewno jest argumentem racjonalnym, ponieważ mnie się toto widzi jako czysto retoryczna argumentacja.
Tekst zaznaczony na różowo jest z kolei dla mnie kompletnie niezrozumiały. Przychylając się do Twojego, mhtylu, szlachetnego pomysłu, żeby używać poprawnych terminów, bądźmy konsekwentni - posługujmy się poprawną polszczyzną i budujmy logiczne wypowiedzi. Nie rozumiem
- kim jest no powiedzmy zawodowiec. Zdefiniuj
- dużo wiem i umiem. Jak dużo? Zdefiniuj
- I nie pojmuję już kompletnie tej Twej myśli, którą zaznaczyłem na fioletowo.
icon_cool.gif


No to już śpieszę z wyjaśnieniem. To co na zielono zaznaczyłeś to w mojej wypowiedzi a wg Ciebie są brednie to powiem Ci, że żyjesz w głębokim zakłamaniu. Regulacja łańcucha a naciąg łańcucha to może podobnie brzmi, ale pierwsza czynność polega na tym aby na wolnych obrotach łańcuch nie przesuwał się po prowadnicy, a druga to aby po Twojemu nie zwisał, był naciągnięty odpowiednio.
To może zaczniemy pisać i nazywać każdy po swojemu? co Ty na to? icon_biggrin.gif Ktoś ustalił odpowiednie nazewnictwo aby sie posługiwać i aby rozmowa była komunikatywna, czy coś w tym jest dziwnego?

Do odniesienia się różowego tekstu to było to napisane w sensie, że pytanie było od zupełnego nieznającego się na pilarkach i większość tu się wypowiadających są amatorami i tak też piszą. Gdyby s czytał od początku moje wypociny icon_biggrin.gif to byś wiedział na czym moja praca polega, ale napiszę pilarka pracuje w pracy od prawie 20 lat, a praca nie jest non stop , tylko w okresach jesienno-zimowych czyli nie jestem etatowym pilarzem, o praktyce prywatnej nie będę wspominał bo już też o tym pisałem.
Zawodowiec to jakbyś nie wiedział, ktoś kto robi to na co dzień, zawodowcem jest pilarz pracujący w lesie, bo na co dzień macha piłą icon_smile.gif

A co do fioletowego tekstu, co tu nie pojmujesz? czytałeś cały temat czy tylko ostanie potyczki. Nie powypowiadałem się negatywnie za elektrycznymi ani ich nie dyskwalifikowałem, a argumenty jakich używałem nie były wyssane z palca.
No i po tych kolorowych wypowiedziach jak samopoczucie Piotrze icon_biggrin.gif icon_question.gif
Link do komentarza
Czytałem, może nie całość, ale większość, czyli prawie wszystko.
Dziękuję za wyjaśnienie . Mam już pełną jasność.
Choć napięcie i natężenie w odniesieniu do łańcucha to nadal dla mnie to samo.
Co znaczy zawodowiec - wiem, ale "powiedzmy zawodowiec" to tyle co napięcie i natężenie łąńcucha.
Zatem nie czepiajmy się słów, popieram.

;)
Link do komentarza
Cytat

Regulacja łańcucha a naciąg łańcucha to może podobnie brzmi, ale pierwsza czynność polega na tym aby na wolnych obrotach łańcuch nie przesuwał się po prowadnicy, a druga to aby po Twojemu nie zwisał, był naciągnięty odpowiednio.



Skąd taka Twoja pewność że regulacja łańcucha to odnosi się do wolnych obrotów.


Na hasło "regulacja łańcucha pilarki" wyszukiwarki wstawiają naciąg łańcucha.

Regulacja wolnych obrotów to regulacja wolnych obrotów lub regulacja gaźnika.


P.S. Proszę o spokojna odpowiedź z argumentami, może linkiem.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Skąd taka Twoja pewność że regulacja łańcucha to odnosi się do wolnych obrotów.




Regulacja wolnych obrotów to regulacja wolnych obrotów lub regulacja gaźnika.


P.S. Proszę o spokojna odpowiedź z argumentami, może linkiem.


Ja cały czas jestem spokojny icon_biggrin.gif
Otóż regulacja gaźnika dokonuje się dwoma śrubkami H i L (niektóre modele maja tylko jedną śrubę do regulacji) i to powinien dokonywać serwis bo ma ku temu odpowiedni przyrząd aby ustawić optymalne obroty pilarki.
A regulacja biegu jałowego to raczej nie jest regulacja gaźnika bo obrotów poprzez kręcenie sobie śrubką (tą dużą) LA nie zmieniani nominalnych ustawień/ilości obrotów silnika. Tak jak też już pisałem wyżej, służy ona do tego aby silnik nie gasł na wolnych obrotach a jednocześnie aby łańcuch się nie przesuwał po prowadnicy w czasie gdy nie używamy pilarki. Tak samo jak w kosach spalinowych, ustawia się wolny bieg tak aby głowica się nie kręciła na biegu jałowym a kosa nie gasła.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Skąd taka Twoja pewność że regulacja łańcucha to odnosi się do wolnych obrotów.




Regulacja wolnych obrotów to regulacja wolnych obrotów lub regulacja gaźnika.


P.S. Proszę o spokojna odpowiedź z argumentami, może linkiem.


Ja cały czas jestem spokojny icon_biggrin.gif
Otóż regulacja gaźnika dokonuje się dwoma śrubkami H i L (niektóre modele maja tylko jedną śrubę do regulacji) i to powinien dokonywać serwis bo ma ku temu odpowiedni przyrząd aby ustawić optymalne obroty pilarki.
A regulacja biegu jałowego to raczej nie jest regulacja gaźnika bo obrotów poprzez kręcenie sobie śrubką (tą dużą) LA nie zmieniani nominalnych ustawień/ilości obrotów silnika. Tak jak też już pisałem wyżej, służy ona do tego aby silnik nie gasł na wolnych obrotach a jednocześnie aby łańcuch się nie przesuwał po prowadnicy w czasie gdy nie używamy pilarki. Tak samo jak w kosach spalinowych, ustawia się wolny bieg tak aby głowica się nie kręciła na biegu jałowym a kosa nie gasła.
Link do komentarza
Dalej nie ma poparcia Twojej definicji że regulacja łańcucha to regulacja polegająca na tym aby na wolnych obrotach łańcuch nie przesuwał się po prowadnicy a nie naciąg łańcucha.
Ty wprowadzasz oddzielne definicje - a moim zdaniem są tożsame = regulacja łańcucha=naciąg łańcucha.

Dlatego chciałbym - bo mocno to rozdzielałeś (naciąg od regulacji, że to inne operacje) abyś to poparł jakimś argumentem.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Dalej nie ma poparcia Twojej definicji że regulacja łańcucha to regulacja polegająca na tym aby na wolnych obrotach łańcuch nie przesuwał się po prowadnicy a nie naciąg łańcucha.
Ty wprowadzasz oddzielne definicje - a moim zdaniem są tożsame = regulacja łańcucha=naciąg łańcucha.

Dlatego chciałbym - bo mocno to rozdzielałeś (naciąg od regulacji, że to inne operacje) abyś to poparł jakimś argumentem.


Wiesz, już mnie to trochę zaczyna męczyć.
Regulacja to polega że coś dodajesz coś ujmujesz aby działanie było prawidłowe a naciąg/napinacz łańcucha to czynność polegająca na uciągnięciu ,nieraz nawet na poluzowaniu łańcucha tnącego i można by to podciągnąć, że to regulacja ale jak nazwiesz dwie różne czynności tak samo?
Dla jasności pierwszy z brzegu link do napinania łańcucha https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&a...OlcSS8LHb7sZm2w
A tu pierwszy z brzegu link dotyczący regulacji łańcucha (poprzez gaźnik) https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&a...SFcF2YPaUsfzgEA

To licytowanie się nie ma sensu bo każdy w necie znajdzie to co che.

Albo co mu wygodniejsze dla poparcia swoich argumentów.
Ja wiem swoje a Ty jak chcesz to możesz dalej tkwić w swoich przekonaniach, mi to nie przeszkadza, może czytający to ocenia po swojemu, nie po mojemu ani nie po Twojemu icon_biggrin.gif
No dobra a teraz idę wyregulować gaźnik bo jutro rano do roboty trza iść a wyspać się trza porządnie:D
Link do komentarza
Cytat

No to już śpieszę z wyjaśnieniem. To co na zielono zaznaczyłeś to w mojej wypowiedzi a wg Ciebie są brednie to powiem Ci, że żyjesz w głębokim zakłamaniu. Regulacja łańcucha a naciąg łańcucha to może podobnie brzmi, ale pierwsza czynność polega na tym aby na wolnych obrotach łańcuch nie przesuwał się po prowadnicy, a druga to aby po Twojemu nie zwisał, był naciągnięty odpowiednio.
To może zaczniemy pisać i nazywać każdy po swojemu? co Ty na to? icon_biggrin.gif Ktoś ustalił odpowiednie nazewnictwo aby sie posługiwać i aby rozmowa była komunikatywna, czy coś w tym jest dziwnego?



Chyba muszę to wyraźniej napisałeś.
Ty napisałeś powyżej że:

"Regulacja łańcucha .... polega na tym aby na wolnych obrotach łańcuch nie przesuwał się po prowadnicy"

"naciąg łańcucha ...... to aby po Twojemu nie zwisał, był naciągnięty odpowiednio"

Czyli są to według Ciebie rozbieżne czynności opatrzone odpowiednimi (fachowymi) (regulacja i naciąg) określeniami, do których tak mocno się odnosisz.

"Ktoś ustalił odpowiednie nazewnictwo aby sie posługiwać i aby rozmowa była komunikatywna"

Kto i gdzie to ustalił ? To tylko Ty na potrzeby tego wątku aby wybrnąć podzieliłeś te czynności mimo że regulacja łańcucha=naciąg łańcucha. A ty uważasz że nie bo regulacja łańcucha to regulacja przy gazniku aby łańcuch się nie ruszał

A teraz próbujesz kluczyć (omijać odpowiedzi na proste pytania) jak .... za mało znam to Forum aby przytoczyć odpowiedni przykład.
Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Nie, no Ty mi łeb rozpierdalasz!
Chciałeś przykłady-linki to Ci dałem (czytać nie umiesz?) a Ty dalej brniesz w swojej jakieś bliżej nie określonej wizji, załóż nowy temat na temat regulacji pilarek i tam będziemy wylewać swoje smutki i żale czemu regulacja nie jest regulacją icon_biggrin.gif
I dla jasności tu czytających od samego początku twierdziłem i twierdzę że naciąg łańcucha to nie regulacja. Jasno i czytelnie masz napisane w linkach to jest cytat z linku o regulacji gaźnika
Cytat

Puszczamy dźwignię gazu. Silnik zaczyna pracować na wolnych obrotach. Przystępujemy do końcowej regulacji obrotów biegu jałowego. Kręcimy śrubą regulacyjną T do momentu aż łańcuch zacznie się poruszać po prowadnicy, od tego punktu odkręcamy jeszcze o ¼ obrotu w lewo, aby obroty silnika spadły jeszcze trochę w celu uzyskania marginesu ruchu dźwigni gazu, który nie wywoła ruchu łańcucha po prowadnicy.


a tu cytat z linku o napinaniu łańcucha
Cytat

Regularne napinanie piły łańcuchowej służy bezpieczeństwu operatora oraz redukuje jej zużycie i prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń. Zaleca się więc każdorazowo przed rozpoczęciem pracy skontrolować napięcie piły łańcuchowej i ewentualnie je skorygować. Podczas pracy pilarką piła łańcuchowa nagrzewa się i następuje jej wydłużenie.


I na tym proponuję zakończyć tę dyskusyję bo zapędzisz sam siebie w kozi róg.
Link do komentarza
To w takim razie Redakcja Budujemy DOM powinna dopisać do swojego artykułu sprostowanie bo w artykule https://budujemydom.pl/wokol-domu/narzedzia-ogrodnicze/a/665-podstawowe-narzedzia-do-domu-i-ogrodu
w rozdziale Regulacja łańcucha nie ma ani słowa o regulacji gaźnika. Jest tylko dokładny opis napinania łańcucha. Dla nich to to samo icon_smile.gif I nie znają Twojej nomenklatury. Ciekawe czy poprawią ?

Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Nie, no Ty mi łeb rozpierdalasz!
- czemu regulacja nie jest regulacją icon_biggrin.gif
I dla jasności tu czytających od samego początku twierdziłem i twierdzę że naciąg łańcucha to nie regulacja.


Regulacja napięcia łańcucha...!

Cytat

Jasno i czytelnie masz napisane w linkach to jest cytat z linku o regulacji gaźnika


Regulacja biegu jalowego...!

Cytat

I na tym proponuję zakończyć tę dyskusyję bo zapędzisz sam siebie w kozi róg.


Zostałeś rzucony na przynętę - i znikąd pomocy :yellowcard1:
Link do komentarza
Gość mhtyl
masz jeszcze dwa fragmenty z tej samej instrukcji obsługi piły spalinowej.
Pierwszy cytat mówi o regulacji gaźnika-łańcucha,
drugi cytat o napięciu łańcucha a nie regulacji.
Jak to do Ciebie nie dotrze to mnie rozstrzelaj :blowup:

Cytat

Ostateczne ustawianie obrotów
jałowych śrubą regulacyjną T
Ustaw obroty biegu jałowego śrubą regulacyjną T. Jeśli
regulacja jest potrzebna, obracaj śrubę T w prawo, aż łańcuch
zacznie poruszać się po prowadnicy. Następnie odkręć śrubę
regulacyjną nieco w lewo, aż łańcuch się zatrzyma. Obroty
jałowe są ustawione prawidłowo, jeśli po zwolnieniu dźwigni
gazu łańcuch przestaje się poruszać, a silnik maszyny pracuje
płynnie we wszystkich położeniach i zachowuje pewien
margines obrotów, tak aby łańcuch nie był uruchamiany
natychmiast po naciśnięciu dźwigni gazu.




Cytat

łańcuch jest prawidłowo napięty, gdy nie zwisa luźno w dolnej
części prowadnicy, a mimo to bez trudności daje się
przesuwać ręką dookoła. Dokręć nakrętkę prowadnicy
kluczem kombinowanym podtrzymując jednocześnie koniec
prowadnicy. (43)
Sprawdzaj często napięcie nowo zamontowanego łańcucha,
aż do czasu, gdy będzie on dotarty. Napięcie łańcucha należy
kontrolować regularnie. Właściwy łańcuch zapewnia dobrą
wydajność skrawania i posiada długą żywotność. (44)



Cytat

Regulacja napięcia łańcucha...!


Regulacja biegu jalowego...!


Zostałeś rzucony na przynętę - i znikąd pomocy :yellowcard1:


To masz napisane Regulacja NAPIĘCIA Łańcucha a nie regulacje łańcucha, jakbyś nie odróżniał tych dwóch czynności.
Co do pomocy , to nikt nie musi mi robić za adwokata, sam się obronię.

Cytat

To w takim razie Redakcja Budujemy DOM powinna dopisać do swojego artykułu sprostowanie bo w artykule https://budujemydom.pl/wokol-domu/narzedzia-ogrodnicze/a/665-podstawowe-narzedzia-do-domu-i-ogrodu
w rozdziale Regulacja łańcucha nie ma ani słowa o regulacji gaźnika. Jest tylko dokładny opis napinania łańcucha. Dla nich to to samo icon_smile.gif I nie znają Twojej nomenklatury. Ciekawe czy poprawią ?


No co z tego, że w nagłówku brzmi "Regulacja Łańcucha" jak dalej ani słowa tylko pada nazewnictwo naciągnięcie albo napięcie łańcucha geniuszu regulacyjny
Cytat

Regulacja łańcucha

W obu rodzajach pił musimy zadbać o prawidłowe naciągnięcie łańcucha. Poprawnie napięty łańcuch nie zwisa u dołu prowadnicy, ale daje się przesuwać bez wysiłku po górnej części. Taką próbę wykonujmy w rękawicach ochronnych, bo łańcuch jest naprawdę ostry i łatwo się skaleczyć. Zwykle napinanie łańcucha wykonuje się za pomocą śrubokręta i specjalnego klucza.

Obracając wkrętakiem odpowiednią śrubę regulacyjną, przesuwamy koło zębate, na którym pracuje łańcuch. Gdy koło zębate odsuwamy od początku prowadnicy łańcuch naciąga się, likwidując zbędny luz. Podczas pracy łańcuch bardzo się rozgrzewa i wydłuża, co może skończyć się spadnięciem z prowadnicy. W trakcie pracy trzeba co jakiś czas sprawdzać jego napięcie i regulować.

Gdy pracujemy na mrozie, a mamy przerwać pracę na czas wystarczający na całkowite ostygnięcie i tym samym skrócenie się łańcucha, pamiętajmy, by go poluzować. Unikniemy wtedy możliwego zerwania łańcucha i uszkodzenia piły. W handlu są też piły oznaczone skrótem SDS, które nie wymagają żadnych narzędzi do napinania łańcucha.



A swoją drogą to ten artykuł pisał ktoś kto chyba piłę spalinową oglądał na wystawie w sklepie icon_biggrin.gif
A regulacje gaźnika geniuszu to jak napisałem i napiszę po raz kolejny przeprowadzać się powinno w serwisie, więc nie ma czemu się dziwić że w takim artykule nie ma wzmianki o regulacji gaźnika. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jeśli dobrze pamiętam to posiadasz pilarkę 254XP
W instrukcji do niej jest napisane
http://www.husqvarna.com/ddoc/HUSO/HUSO200..._1019183-61.pdf

na stronie 10 w rozdziale: Zasady bezpieczeństwa/układ tnący są podane
"Rozdział ten podaje sposób wymiany i konserwacji układu tnącego.
Czynności te przeprowadza się aby:
i nie ma tu nic o gaźniku i regulacji a jest o napięciu łańcucha.

wiem że konserwacja to nie regulacja - ale o to chyba chodzi.

strona 13 "napinanie łańcucha"
"Użycie łańcucha powoduje jego wydłużenie. Regularna regulacja
łańcucha
pozwala utrzymać odpowiednie jego napięcie."

A regulacja gaźnika (wszystkich jego śrub) jest po prostu w rozdziale o gażniku a nie o regulacji łańcucha, którą to definicję nam przytoczyłeś. Przy czym nikt jej (tej definicji) nie stosuje. Nikt nie pisze pod pojęciem "regulacja łańcucha" o regulacji gaźnika. Pisze głównie o naciągu łańcucha.
Skąd nabyłeś taką definicję regulacji łańcucha. Nikt tak dobitnie o tym nie pisze jak Ty. Nawet instrukcja.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dlaczego tyle piszę o tej w sumie pierdole (definicji i wcześniej też starałem się coś pokazać w postępowaniu mthyla) ? Staram się pokazać jak kręcisz i udowadniasz że i tak masz rację. Jak czasami obrażasz, insynuujesz itp. Podejrzewam że niejeden raz tak już robiłeś z innymi. Być są na FORUM tego przykłady. Może ktoś je pamięta ? Może ktoś podobnie jak ja odbiera uwagi mthyla do innych forumowiczów - jako agresywne lub obraźliwe ?
A może rzeczywiście ja mam urojenia ?

Przydałoby się jeszcze kilka głosów osób postronnych, które by potwierdziły lub zaprzeczyły że w tym wątku obrażałeś mnie i próbowałeś zakrzyczeć swoją wiedzą w sposób niekulturalny czego potwierdzeniem są cytaty o "bzdurach, brakach wiedzy itp.. Mogłeś tylko opisać co sam uważasz, podzielić się swoim doświadczenie, a nie odnosić się bezpośrednio do mnie, mojej wiedzy.

Jak Wy Forumowicze to widzicie ? Może Goście którzy czytają ten wątek zarejestrują się i wypowiedzą się w tym temacie ? Będą chyba mocno wiarygodni jako osoby z zewnątrz.
Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Bo to jest tak, jak w temacie o narzędziach ogrodniczych (w domyśle amatorskich), zaczyna dyskutować się o profesjonalnych narzędziach, dla profesjonalistów, dla obsługi których (zawodowo) potrzebny jest odpowiedni kurs.

Heniu - nie do końca masz rację, bo to co opisujesz ze śrubami L, H, T i być może o jeszcze innych oznaczeniach, moim zdaniem, służy do regulacji ("zadziałania") sprzęgła odśrodkowego, co "objawia się" wpływem na naciąg łańcucha, na "biegu" jałowym ale (tak jak piszesz) nie ma nic wspólnego z regulacją (napinaniem) łańcucha w stanie spoczynku piły - to są dwie różne sprawy (rozdzielne !!).

Amator nie zwraca na to uwagi, ale "zawodowiec" reguluje do "swojej ręki" czułość maszyny (narzędzia) na "gaz" (start łańcucha), bo dzięki temu, ma na starcie, większą moc i wyższy moment obrotowy - to taka wyższa szkoła jazdy.

Najprawdopodobniej użyte przez Ciebie słownictwo (określenie) dla tej czynności, wynika z praktyki - a zasada działania, dokładnie taka sama jak przy skuterach i maszynach (narzędziach) ze sprzęgłem odśrodkowym.


dopisałem:

Natomiast co do Tomasza - mój szacunek do (dla) Ciebie zmalał po umieszczonym apelu zamieszczonym w #137 do tego stopnia, że od dziś będę używał określenia Pan (jeszcze z dużej litery) - Panie NOTO. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Bo to jest tak, jak w temacie o narzędziach ogrodniczych (w domyśle amatorskich), zaczyna dyskutować się o profesjonalnych narzędziach, dla profesjonalistów, dla obsługi których (zawodowo) potrzebny jest odpowiedni kurs.



Kultura dyskusji jest niezależna od kursów obsługi sprzętu mechanicznego, a tego (tak naprawdę) dotyczy ta część wątku!

Cytat

Natomiast co do Tomasza - mój szacunek do (dla) Ciebie zmalał po umieszczonym apelu zamieszczonym w #137 do tego stopnia, że od dziś będę używał określenia Pan (jeszcze z dużej litery) - Panie NOTO.



Dlaczego nie dziwi mnie Twoja postawa!



Link do komentarza
zaplusowałem wypowiedź Henryka, bo jest tam to:

Cytat

Ostateczne ustawianie obrotów
jałowych śrubą regulacyjną T
Ustaw obroty biegu jałowego śrubą regulacyjną T. Jeśli
regulacja jest potrzebna, obracaj śrubę T w prawo, aż łańcuch
zacznie poruszać się po prowadnicy. Następnie odkręć śrubę
regulacyjną nieco w lewo, aż łańcuch się zatrzyma. Obroty
jałowe są ustawione prawidłowo, jeśli po zwolnieniu dźwigni
gazu łańcuch przestaje się poruszać, a silnik maszyny pracuje
płynnie we wszystkich położeniach i zachowuje pewien
margines obrotów, tak aby łańcuch nie był uruchamiany
natychmiast po naciśnięciu dźwigni gazu.



To jest dostosowanie dla własnych wymagań, zakresu zadziałania sprzęgła - warte zapamiętania, bo dotyczy nie tylko pilarki, ale każdej maszyny ze sprzęgłem odśrodkowym - także skuterów.

Rozumiem, że dla Pana NOTO nie jest to istotna i edukacyjna informacja, w przeciwieństwie do pomocnej porady 'kulturotwórczej" icon_cool.gif icon_mrgreen.gif - dopisane

Cytat

Kultura dyskusji jest niezależna od kursów obsługi sprzętu mechanicznego, a tego (tak naprawdę) dotyczy ta część wątku!



Wiesz to zagadnienie typowo edukacyjne, z zakresu kultury i sztuki - jak się ma przed sobą ................... icon_mrgreen.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Heniu - nie do końca masz rację, bo to co opisujesz ze śrubami L, H, T i być może o jeszcze innych oznaczeniach, moim zdaniem, służy do regulacji ("zadziałania") sprzęgła odśrodkowego, co "objawia się" wpływem na naciąg łańcucha, na "biegu" jałowym ale (tak jak piszesz) nie ma nic wspólnego z regulacją (napinaniem) łańcucha w stanie spoczynku piły - to są dwie różne sprawy (rozdzielne !!).


Wyjaśnię ,że L to Low niskie a H to High wysokie obroty, każda pilarka ma inne ale podobne. Są wysokoobrotowe i ponad 10 tys obr/min i mniej obrotowe do 10 tys obr/min i te obroty powinien ustawić serwisant który ma odpowiedni miernik do ustawienia aby spalanie/wydajność była jak najbardziej wydajna a przy tym po to aby nie uszkodzić maszyny. Bo zbyt uboga mieszanka prowadzi do zatarcia maszyny, i mam tu na myśli nie zbyt małą ilość oleju tylko za mało paliwa a za dużo powietrza.
Natomiast śrubką T reguluje się wolne obroty tak aby pilarka nie gasła podczas "postoju" a jednocześnie aby łańcuch się nie przesuwał . Po to się to reguluje bo można zakładać dłuższy lub krótszy łańcuch a wtedy pilarka inne obciążenie, ma lżej lub cięższej.
I jeszcze wrócę do tej regulacji łańcucha, jak zawał tak zwał dla mnie jest to naciąg/uciąg luźnego łańcucha.


Cytat

Przychodzę do serwisu , kładę pilarke (edit: spalinową) na stół. Mówię : "Proszę o regulacje łańcucha"
Ciekawe jaką operację wykona serwisant. Fachowiec w końcu.
Moim zdaniem wytłumaczy mi jak się napina łańcuch.


A moim zdaniem będzie próbował wyregulować poprzez ustawienie obrotów gaźnika, bo jeżeli okaże się że chcesz naciągnąć łańcuch to Cie wyśmieje że z taką błahostką przychodzisz do serwisu. icon_biggrin.gif

Cytat

Dlaczego tyle piszę o tej w sumie pierdole (definicji i wcześniej też starałem się coś pokazać w postępowaniu mthyla) ? Staram się pokazać jak kręcisz i udowadniasz że i tak masz rację. Jak czasami obrażasz, insynuujesz itp. Podejrzewam że niejeden raz tak już robiłeś z innymi. Być są na FORUM tego przykłady. Może ktoś je pamięta ? Może ktoś podobnie jak ja odbiera uwagi mthyla do innych forumowiczów - jako agresywne lub obraźliwe ?
A może rzeczywiście ja mam urojenia ?

Przydałoby się jeszcze kilka głosów osób postronnych, które by potwierdziły lub zaprzeczyły że w tym wątku obrażałeś mnie i próbowałeś zakrzyczeć swoją wiedzą w sposób niekulturalny czego potwierdzeniem są cytaty o "bzdurach, brakach wiedzy itp.. Mogłeś tylko opisać co sam uważasz, podzielić się swoim doświadczenie, a nie odnosić się bezpośrednio do mnie, mojej wiedzy.

Jak Wy Forumowicze to widzicie ? Może Goście którzy czytają ten wątek zarejestrują się i wypowiedzą się w tym temacie ? Będą chyba mocno wiarygodni jako osoby z zewnątrz.


Kolego płaczesz jak male dziecko. Może komisje śledczą forumowa powołasz do sprawy mhtyla? icon_lol.gif
Ostatnio zrobiłeś się bardzo podejrzliwy, uważaj bo mogę stać za Twoimi placami dziś albo jutr w autobusie icon_mrgreen.gif
Tak piszesz o obrażaniu siebie ,że chyba zacznę to robić, jeżeli tak bardzo się tego domagasz to nie mogę Ci tego odmówić,jestem bardzo pomocny chłop i pomogę Ci ulżyć icon_lol.gif
I wołanie o wypowiedzi ludzi z zewnątrz jest śmiechem, bo nikt z gości tu nie może pisać, tylko zalogowani użytkownicy.
Otrzyj łzy i pisz jak mężczyzna, kilka słów krytyki i beczysz jak dziecko któremu powiedziało się że nieładnie maluje obrazki icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Wiesz to zagadnienie typowo edukacyjne, z zakresu kultury i sztuki - jak się ma przed sobą ................... icon_mrgreen.gif



Widzę, że aspirujesz do roli lokalnego Stańczyka, a ja widzę zwykłego ..................
Link do komentarza
Cytat

I wołanie o wypowiedzi ludzi z zewnątrz jest śmiechem, bo nikt z gości tu nie może pisać, tylko zalogowani użytkownicy.
Otrzyj łzy i pisz jak mężczyzna, kilka słów krytyki i beczysz jak dziecko któremu powiedziało się że nieładnie maluje obrazki icon_biggrin.gif


Przeczytaj proszę jeszcze raz co napisałem o Gościach czytających ten wątek. Twoja odpowiedź świadczy że czytasz bardzo pobieżnie wypowiedzi na które odpowiadasz. Aby tylko "zakrzyczeć" przekaz.

W tym sęk że nie widzę racjonalnej krytyki z Twojej strony (poza "natężeniem" icon_smile.gif -"regulacją łańcucha", którą sam wymyśliłeś - to zwykłe łapanie na słówka). Nie wykazałeś mi że się mylę - ja Tobie tak np. brak dedykacji łańcuchów do pilarek elektrycznych, waga pilarek itp. Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Jak Wy Forumowicze to widzicie ? Może Goście którzy czytają ten wątek zarejestrują się i wypowiedzą się w tym temacie ? Będą chyba mocno wiarygodni jako osoby z zewnątrz.[/b]




Cytat

Przeczytaj proszę jeszcze raz co napisałem o Gościach czytających ten wątek. Twoja odpowiedź świadczy że czytasz bardzo pobieżnie wypowiedzi na które odpowiadasz. Aby tylko "zakrzyczeć" przekaz.



Czytam uważnie i wiem co piszę, jakie to osoby z zewnątrz jeżeli się zarejestrują na forum, geniuszu myślowy.
Swoje umiejętne pobieżne czytanie pokazałeś w temacie z płyta indukcyjną, więc nie pyszcz do kogoś o coś w czym sam nie jesteś lepszy.

Cytat

W tym sęk że nie widzę racjonalnej krytyki z Twojej strony (poza "natężeniem" icon_smile.gif -"regulacją łańcucha", którą sam wymyśliłeś - to zwykłe łapanie na słówka). Nie wykazałeś mi że się mylę - ja Tobie tak np. brak dedykacji łańcuchów do pilarek elektrycznych, waga pilarek itp.


Ty jesteś jakiś psychiczny, jeszcze trochę to założysz Fank Klub pod moim nickiem.
O jakim "natężeniu" znowu do jasnej k... piszesz. Ty na prawdę chcesz mi łeb rozp....
Powiem Ci dosadnie głupi jesteś i tyle, podałem Ci link , podałem Ci cytat który mówi o regulacji łańcucha poprzez gaźnik i o naciągu łańcucha a Ty jak wół brniesz w swojej utopii.
Chłopie sam doprowadzasz ludzi do pasji, więc jak sądzisz ,że nie mam nic lepszego niż użeranie się o głupia regulacje łańcucha to powiem Ci - TAK REGULACJA ŁAŃCUCHA TO REGULACJA NACIĄGU ŁANCUCHA
A teraz nie dziękuj i daj mi święty spokój i innym tu czytającym, bo jeszcze trochę doktorat będzie z tego.

Cytat

W sumie to chętnie bym usłyszał Twoją definicję mężczyzny.


Nie użalam się nad sobą ,nie wołam admina , nie wołam innych aby się wypowiedzieli, tak robią dzieci w szkole.
Kto chce coś napisać to napisze sam z siebie a nie po NOTO bardzo go prosi.Nie rób z siebie pośmiewiska.
Nie znasz się na krytyce to sobie odpuść pisanie, bo dystansu nie masz nawet sam do siebie a co dopiero do innych.
Link do komentarza
dobrze wiesz że nieoto
Zastanawiam się nad sensownością ogólnie w temacie - dotarcia do jednej jedynej prawdy niepodwarzalnej
W sprawie

No właśnie
W sprawie - piły!!!!

No ja Was wszystkich mocno
Ale to mocno naprawdę - proszę!\Ady wrzućcie jałowy bieg pile!
Na niedugo - aby ostygła chociaż chwilkę... Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

No ja Was wszystkich mocno
Ale to mocno naprawdę - proszę!\Ady wrzućcie jałowy bieg pile!
Na niedugo - aby ostygła chociaż chwilkę...


Mówisz i masz icon_biggrin.gif

Jak dla mnie na razie temat zamknięty.
Link do komentarza
W międzyczasie znalazłem takie porównanie. Jedno z wielu jakie zapewne można znaleźć w sieci.
http://www.jakkupowac.pl/jaka-pilarke-lancuchowa-kupic/
Polecam przeczytać w oryginale z linka, są tablice i zdjęcia. Starałem się przenieść w całości - ale nie wiem czy udało mi się poprawnie tabele przełożyć.

Mam nadzieję, że się przyda wybierającym sprzęt.

"Jaką pilarkę łańcuchową kupić?

Piła łańcuchowa nie jest jedynie gadżetem, który służy tworzeniu nastroju grozy w amerykańskich horrorach klasy C. Nie jest też atrybutem na stałe przypisanym do wąsatego drwala z ramionami jak wysięgnik wielotonowej koparki. Jeśli masz dom z ogrodem, sadem i dojazdem otoczonym szpalerami drzew, niektóre modele pilarek zostały stworzone właśnie z myślą o Tobie.

Pilarka łańcuchowa najczęściej kojarzy się z beztroską wycinką drzew Puszczy Białowieskiej lub Tajgi Syberyjskiej. W rzeczywistości urządzenia te z powodzeniem można stosować do pielęgnacji przydomowego lasku, przycinania krzaków i cięcia gałęzi do kominka. Trzeba tylko znaleźć właściwy model, który rozmiarami i mocą będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Inny sprzęt przydany będzie w ogrodzie, inny zaś posłuży ?położeniu? 100-letniej sosny.
Rodzaje

Podstawowy podział pił łańcuchowych dotyczy zastosowanego napędu. Mogą one być zasilane silnikiem:

spalinowym
elektrycznym

Silnik spalinowy

Napęd spalinowy jest w pilarkach spotykany najczęściej. Największą zaletą takiego rozwiązania jest duża mobilność. Pilarkę spalinową możesz zabrać ze sobą tam, gdzie będziesz jej potrzebować, bez ograniczenia dostępem do energii.

Pilarki spalinowe w przeważającej mierze wyposażone są w dwusuwowy (dwutaktowy) silnik, który oprócz benzyny potrzebuje do właściwego spalania paliwa w cylindrze specjalnego oleju. Sama benzyna jest dla takiego silnika zbyt ?sucha? i bez domieszki oleju urządzenie nie będzie miało odpowiedniego smarowania. Natomiast brak smarowania szybko doprowadzi do zatarcia napędu i trwałego uszkodzenia pilarki. Naprawa w takim wypadku będzie bardzo kosztowna. Zatem pamiętaj, jeśli zdecydujesz się na pilarkę spalinową dbaj o właściwą mieszankę benzyny i oleju w proporcjach zgodnych z instrukcją obsługi.

Silniki spalinowe są mocne i trwałe. Wyposaża się w nie cały wachlarz pilarek ? od zupełnie amatorskich po w pełni profesjonalne. Z drugiej strony są głośne, emitują spaliny i wymagają regularnego serwisowania, jak wszystkie spalinowe urządzenia.

Silnik elektryczny

Zastosowanie energii elektrycznej w pilarce niesie ze sobą bardzo dużo zalet. Przede wszystkim wyższy komfort pracy w stosunku do narzędzi spalinowych. Kultura pracy silnika spalinowego pozostawia wiele do życzenia: powoduje on silne drgania, mocno hałasuje i przy tym wyrzuca kłęby spalin. Wybierając urządzenie elektryczne z miejsca rezygnujesz ze wspomnianych wyżej ?atrakcji?.

Silnik elektryczny nie jest jednak pozbawiony wad. Po pierwsze zasięg pilarki ograniczony jest kablem. Możesz zatem zapomnieć o swobodzie pracy, ograniczona długość przewodu może skutecznie ostudzić Twój zapał.

Na rynku dostępne są też pilarki akumulatorowe, które są równie mobilne jak spalinowe. Komfort pracy zostanie jednak zakłócony wysoką wagą (bateria ma swoją masę). Ponadto ładowanie zajmuje sporo czasu, kiedy w przypadku piły spalinowej, aby zachować ciągłość pracy, wystarczy uzupełnić paliwo, co zajmuje ledwie chwilę.

Musisz także liczyć się z tym, że piły elektryczne są z reguły słabsze, przeznaczone najwyżej do pracy przy domu i ogrodzie. Jeśli zamierzasz używać pilarki do poważniejszych zadań, lepiej zdecydować się na mocny sprzęt spalinowy.
Spalinowa Elektryczna Akumulatorowa
Spalinowa pilarka Hecht 939 S Pilarka elektryczna Makita UC 4020 A Pilarka akumulatorowa Stihl MSA 160 C-BQ


Podsumujmy zatem wady i zalety różnego rodzaju napędu:
Napęd
Spalinowy
Zalety

duża mobilność
stała gotowość do pracy
szeroki zakres zastosowania (od sprzętu amatorskiego po profesjonalny)


Wady
niska kultura pracy
częstsze serwisowanie
emisja spalin

Elektryczny
Zalety

niska waga (urządzenia sieciowe)
wysoka kultura pracy/wyższy komfort pracy
brak emisji spalin
mniejszy zakres czynności serwisowych


Wady
ograniczony zasięg (maszyny zasilane z sieci)
długie ładowanie (maszyny akumulatorowe)
głównie do zastosowań amatorskich, przydomowych

Z dotychczasowej lektury naszego tekstu łatwo domyślić się, że piły łańcuchowe można podzielić również ze względu na sposób ich używania ? na amatorskie i profesjonalne. Różni producenci przyjmują różną nomenklaturę. My porównamy podział dwóch najbardziej popularnych w Polsce marek ? Stihl oraz Husqvarna.

Podział Stihla wygląda następująco:

do prac wokół domu i w ogrodzie
dla rolnictwa i ogrodnictwa
dla leśnictwa

Ponadto do osobnego działu marketingowcy Stihla wrzucili piły:

do pielęgnacji drzew
do ratownictwa
podkrzesywarki

Uniwersalna pilarka Husqvarna 236 e-series
Husqvarna 236 e-series do prac wokół domu,
podkrzesywania i okazjonalnej pracy w lesieHusqvarna w swojej ofercie bardziej nastawia się na mniej wyselekcjonowanego odbiorcę i dzieli swoje pilarki w następujący sposób:

do prac przydomowych
wszechstronne
XP (profesjonalne)

Niezależnie od tego, jakiego producenta wybierzesz, zakres zastosowania pilarki zależy przede wszystkim od parametrów. Zachęcamy więc do wnikliwego przeczytania następnego akapitu.
Parametry

Niezależnie od rodzaju zastosowanego silnika, wszystkie pilarki mają wspólne parametry:

moc
długość prowadnicy
waga
poziom hałasu

Moc

Lekka pilarka do pielęgnacji drzew Stihl MS 192T
Stihl MS 192T o mocy 1.8 KMW przypadku pilarek spalinowych moc przeliczana jest na kilowaty (kW) lub konie mechaniczne (KM). Przelicznik jest prosty: jeden kilowat to ok. 1,4 KM. Moc narzędzi z napędem elektrycznym mierzona jest w Watach lub kilowatach. 1000 W to 1 kW.

Najsłabsze piły spalinowe mają ok. 1.5 KM. Podobnie elektryczne ? ok. 1200 W. Moc taka wystarczy do prac wokół domu, do przycinania drzew oraz do cięcia gałęzi na opał. Najmocniejsze pilarki przeznaczone do takich prac mają analogicznie ok. 2.5 KM lub 2000 W.

Jeżeli potrzebny Ci sprzęt mocniejszy, który swobodnie może być używany do trudniejszych zadań ? do cięcia drewna na Profesjonalna Husqvarna 3120XP
Husqvarna 3120 XP o mocy 8.4 KMopał czy do okresowych prac w lesie, wybierz pilarkę spalinową, której moc zaczyna się na poziomie 2.5 KM. Najmocniejsze pilarki kierowane do rolników mają ok. 5 KM.

Podczas ciągłej pracy w lesie sprawdzą się piły najmocniejsze ? w zależności od grubości drzew, od 3,5 do prawie 9 KM. Jest to już sprzęt profesjonalny, który może być używany równie dobrze przez rolników, pracowników leśnych, jak i ratowników działających w warunkach katastrof naturalnych (usuwanie skutków burz, wichur).

Długość prowadnicy

Do użytku amatorskiego, prac wokół domu z powodzeniem wystarczy piła z prowadnicą o długości ok. 30?35 cm. Użytkownicy bardziej wymagający, którzy potrzebują narzędzia, które znajdzie swoje zastosowanie również w lesie, powinni wybrać piłę o 35-, 40-centymetrowej długości prowadnicy.

Najmocniejsze piły pracujące w lasach mogą mieć prowadnice o długości ponad 100 cm.

Specjalnie dla sadowników i leśników producenci pilarek stworzyli urządzenia z prowadnicami łańcucha na wysięgniku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwe jest przecinanie drzew bez wspinania się na gałęzie oraz bez użycia drabiny. Dwumetrowy wysięgnik pozwala na komfortowe wykonanie prac pielęgnacyjnych bez ponoszenia ryzyka niebezpiecznych upadków z wysokości.

Waga

Pilarka średniej wagi Echo CS 5100
Echo CS 5100 o wadze 5 kg Ten parametr decyduje o komforcie pracy. Im piła lżejsza, tym łatwiej nią operować. Najlżejsze piły elektryczne i spalinowe stworzone do przycinania drzewek ważą ok. 3 kg.

Waga większych pił spalinowych oscyluje w granicach 4?6 kg.

Największe i najmocniejsze urządzenia to prawdziwa waga ciężka ? nawet ponad 10 kg bez prowadnicy.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup pilarki elektrycznej zwróć również uwagę na długość przewodu sieciowego, od której będzie zależeć zasięg Twoich prac. Standardowo wynosi ona ok. 4?5 m.

Poziom hałasu

Pilarki łańcuchowe nie należą to urządzeń oszczędzających słuch użytkowników. Najcichsze piły elektryczne podczas pracy emitują hałas na poziomie 90?100 dB. Narzędzia spalinowe są jeszcze bardziej brutalne ? wartości 110?120 dB nikogo nie powinny zaskakiwać.

Praca z pilarką wymaga stosowania słuchawek wygłuszających, które ochronią Twoje uszy przed uszkodzeniem.
Pojemność silnika/spalanie

Ryobi 10520 o średniej długości prowadnicy (50 cm)
Ryobi 10520 o pojemności silnika 46 cm3W przypadku pił spalinowych bardzo istotna jest jeszcze jedna wartość, od której w zasadzie zależą wymienione wyżej parametry. Jest to:

pojemność silnika

Podawana jest w cm3. Im pojemność silnika wyższa, tym większa moc, waga i możliwość zamontowania dłuższej prowadnicy. Najmniejsze piły mają pojemność cylindra 25 30 cm3. Większe, bardziej uniwersalne ? do prac w lesie i wokół domu ? ok. 50 cm3. Najmocniejsze, do cięcia drzew o dużej średnicy pnia mają pojemność podobną do niewielkich motocykli: 100?125 cm3.

Zachodzi tutaj jeszcze jedna zależność: im pojemność większa, tym wyższy apetyt na paliwo. Zużycie paliwa zależy także od umiejętności osoby posługującej się piłą. Silnik pracujący na wyższych obrotach zużywa nawet dwa razy więcej paliwa niż na niskich. Np. czterokonna pilarka o pojemności 50 cm3, pracująca w połowie zakresu obrotów (5000?6000 obr./min), w ciągu godziny pracy spali ok. 1 l paliwa. Jeśli obroty zwiększysz dwukrotnie, podobnie wzrośnie spalanie ? do ok. 2 l/h.
Optymalizując spalanie, trzeba również wziąć pod uwagę dopasowanie wydajności sprzętu do planowanych prac. Oczywistym jest, że niewielka pilarka przeznaczona do pracy w ogrodzie, spali proporcjonalnie więcej podczas ciężkich prac leśnych. W takim wypadku oszczędniejsza i wydajniejsza będzie piła o dużej mocy. Podobnie przy pracach drobnych. Nie ma potrzeby używania narzędzi o dużej pojemności i mocy. Dlatego, choćby z puntu widzenia zużycia paliwa, należy dopasować sprzęt do własnych potrzeb. Pilarki nie warto kupować na wyrost. Nawet profesjonaliści w lasach najczęściej używają dwóch pił ? jednej mocnej do ścinania drzew i niewielkiej do obcinania sęków i gałęzi (podkrzesywania).

Komfort pracy

Producenci stale poszukują rozwiązań, które ułatwiają życie użytkownikom ich urządzeń. W przypadku pilarek jest wiele sposobów poprawienia ergonomii i komfortu pracy. Po pierwsze, pilarka powinna być zwarta, wąska i dobrze ?leżeć? w dłoniach. Oprócz tego zwróć uwagę na nowoczesne systemy, w jakie powinna być wyposażona:

ułatwienia uruchamiania silnika
napinania łańcucha
minimalizacji drgań
oczyszczania powietrza
oczyszczania spalin

Ułatwienie rozruchu

Piłę spalinową uruchamia się za pomocą rozrusznika pod postacią linki, której rozwinięcie przesuwa w cylindrze tłok. Problem w tym, że w cylindrze znajduje się również mieszanka sprężonego powietrza i paliwa. Rozruch wymaga więc siły i naraża użytkownika pilarki na uszkodzenie stawów. Producenci postarali się więc ułatwić ten proces. Niektóre piły mają zawór zmniejszający ciśnienie wewnątrz cylindra, dzięki czemu rozruch nie jest tak uciążliwy. Często stosowane jest jeszcze jedno rozwiązanie ? uchwyt linki, za który należy szarpnąć, może posiadać system amortyzacji, dzięki czemu sama czynność będzie mniej odczuwalna dla ręki.

Napinanie łańcucha

Luźny, wiszący na prowadnicy łańcuch oznacza w pracy pilarki kłopoty. Nie dość, że narzędzie nie będzie działać właściwie, to jeszcze może być niebezpieczne. Łańcuch powinien być naciągnięty. Niegdyś jego naciągnięcie wymagało użycia osobnych narzędzi ? kluczy i śrubokręta. Nowoczesne pilarki ułatwiają to użytkownikom. Często stosowane jest w nich specjalne pokrętło, które w łatwy sposób pomoże ustawić właściwe napięcie łańcucha.

Minimalizacja drgań

Każdy, kto choć raz jeździł jednocylindrowym motocyklem, doskonale wie, jak duże wibracje potrafi powodować tego rodzaju silnik. Podobnie jest w piłach. Redukcja drgań oznacza podwyższony komfort pracy pilarza. Dlatego renomowani producenci pił wprowadzają konstrukcje, w których uchwyty nie są połączone z silnikiem. Drgania niweluje system amortyzacji, na którym umocowane są rączki pilarki.
Oczyszczanie powietrza

Powietrze bez pyłów zapewnia dłuższą i bardziej oszczędną pracę silnika. Pilarki wyposażane są więc nie tylko w filtry, lecz również w specjalne systemy cyrkulacji powietrza, dzięki którym jest ono oczyszczane jeszcze przed dostaniem się do filtra.

Oczyszczanie spalin

Spaliny nie tylko zatruwają powietrze, lecz również samego pilarza. Długotrwała praca w spalinach może powodować podrażnienia dróg oddechowych, oczu i skóry. Zatem im czystsze spaliny oraz im mniej ich jest, tym lepiej dla środowiska i użytkownika piły. W celu oczyszczenia spalin różni producenci stosują różne rozwiązania, np. Stihl proponuje pilarki wyposażone w katalizator redukujący ilość szkodliwych substancji w spalinach nawet o 80 proc.

Dodatkowe rozwiązania, które mocno ułatwiają życie to np. przeźroczysta podziałka, na której można zobaczyć poziom paliwa. Łańcuch piły wymaga stałego smarowania. Trzeba dbać o to, aby w osobnym zbiorniku nigdy nie zabrakło oleju. Kontrolę poziomu oleju ułatwi przejrzyste okienko w jego zbiorniku. Użytkowanie piły wymaga również częstego zaglądania do świec zapłonowych czy do filtra powietrza. Wybierz zatem taki model, w którym dostęp do tych części jest ułatwiony ? pokrywa nie jest przykręcana lecz mocowana na zatrzask. Zamiast odkręcania kilku śrub, wystarczy naciśnięcie dźwigni.
Bezpieczeństwo

Pilarka łańcuchowa nie należy do najbezpieczniejszych urządzeń. Dlatego powinna być wyposażona w elementy, które zminimalizują ryzyko wypadków przy pracy. Oto one:

osłona rąk/hamulec bezpieczeństwa
blokada gazu

Osłona rąk/hamulec bezpieczeństwa

Podczas pracy z pilarką może dojść do niekontrolowanych sytuacji ? np. na wysokich obrotach prowadnica może pójść w kierunku innym niż zaplanowany przez pilarza. Dlatego na obudowie, tuż nad mocowaniem prowadnicy powinna znajdować się osłona lewej ręki. W momencie, kiedy piła oprze się o wspomnianą osłonę, uruchomi się hamulec bezpieczeństwa i w ułamku sekundy zatrzyma łańcuch. Takie rozwiązanie charakteryzuje wszystkie nowoczesne urządzenia.
Blokada gazu

Ta funkcja sprawia, że nie da się w niekontrolowany sposób wprawić w ruch łańcucha piły. Po uruchomieniu, łańcuch pozostaje nieruchomy (na tzw. jałowym biegu), dopiero naciśnięcie gazu wprawia go w ruch. Żeby to jednak zrobić na rękojeści piły należy jednocześnie nacisnąć przycisk odblokowujący oraz przycisk gazu.

Jeżeli zapadła już decyzja o zakupie pilarki, pamiętaj o odzieży ochronnej: mocnych skórzanych butach z metalowymi wzmocnieniami na noskach, mocnych spodniach i kurtce, rękawicach, kasku z goglami chroniącymi oczy oraz słuchawkach wygłuszających.
Producenci i ceny

Najtańsze elektryczne pilarki łańcuchowe kosztują ok. 200 zł. Sygnowane są jednak przez nieznane marki. Wystarczy 100 zł więcej i już można przymierzać się zakupu pilarki elektrycznej jednego z renomowanych producentów. Zakup piły spalinowej do użytku przydomowego, okazjonalnego zuboży twój portfel najmniej o 400 zł w przypadku narzędzi nieznanych producentów. Za sprzęt znanych, światowych marek zapłacisz przynajmniej 100 zł więcej. Uniwersalne pilarki wysokiej klasy kosztują od 800 zł do 2000 zł. Sprzęt profesjonalny od 1200 zł w górę. Najmocniejsze piły to wydatek nawet 6 tys. zł.

Poszukując modelu dla siebie zwróć uwagę na ofertę poniższych firm:

Husqvarna
Stihl
Stiga
Oleo Mac
Hecht
Ryobi
Al-Ko
Makita
Bosch
Echo
Black&Decker

Podsumowanie

Wybór odpowiednich narzędzi to gwarancja dobrze wykonanej pracy. Jeżeli potrzebujesz pilarki, której będziesz używać okazjonalnie do prac wokół domu, wybierz sprzęt elektryczny. Zaoszczędzisz sporo czasu na czynnościach serwisowych i zjednasz sobie przychylność sąsiadów, którzy nie będą musieli wysłuchiwać ryku piły spalinowej. Z drugiej strony, jeśli pilarka będzie używana np. do przycinki drzew znacznie oddalonych od źródła energii elektrycznej, lepiej wybrać lekki model spalinowy. Wiele osób, które decydują się na zakup piły łańcuchowej, potrzebuje tego sprzętu do przygotowania opału na zimę. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, najlepszym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb będzie pilarka o bardziej uniwersalnym charakterze ? moc 3.5 KM i długość prowadnicy od 35 do 40 cm powinny wystarczyć. Pamiętaj również o odzieży ochronnej." Edytowano przez NOTO (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Do cięcia od niedzieli husqvarna to niezbyt optymalny zakup według mnie. Ja do listy NOTO dorzuciłbym Trytona. Moja sąsiadka z działki posiada jeden z modeli, elektryczny,z prowadnica 35cm i kilka razy prosiła mnie o pomoc by coś przyciąć w sadku czy też drwa na opał i bardzo wygodnie mi się nią pracowało.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 lata temu...
Cytat

Poza wymienionym wyżej proponuję również przyjrzeć się tej firmie: http://www.mcculloch.com/pl/products/chainsaws/ Mamy taką pilarkę od niedawna i póki co radzi sobie świetnie.


Nie weim czy reklamujesz czy faktycznie chcesz doradzić, bo piszesz że posiadasz taka pilarkę ale stronka pokazuje kilka modeli.
Firma Mcculloch jest stara jak świat, podejrzewam, że ciebie jeszcze na świecie nie było jak oni byli na rynku.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Dla mnie jednym kryteriów wyboru sprzętu jest też bliskość serwisu. Nie ważne czy Huska, Stihl, Makita czy też nie wskazana przez nikogo Shindaiwa. Wszystkie te sprzęty mają swoje wady i zalety, ale właśnie możliwość rychłego usunięcia usterki wygrywa. Nie wspominając już o szukaniu części Dlatego u mnie poza kosą no name, w sprzęcie moto króluje Stihl, bo mam serwis zarówno blisko domu, jak i działki .

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...