Skocz do zawartości

Ściany w domu - dylemat proszę o poradę.


Recommended Posts

Witam,
Zaczynam budowę domu i jak pewnie już Państwo wiecie wilkie wyzwanie przede mna icon_smile.gif
Spotkałam się z 4 firmami budowalnymi i otrzymałam 3 rozne opinie odnośnie z czego powiny być wykonane ściany...
firma nr1 powiedziała że pustak max
frima nr2 zdecydownie beton komórkowy Ytong
firma nr3 rownież beton komórkowy ale suporex
firma nr4 porotherm

Różnie mólwili np. "ceramika to ceramika" albo "beton komórkowy lepiej oddycha"

Zamierzam mieć ogrzewanie gazowe (gaz ziemny) więc zdaję sobie sprawę, że oceiplenie domu musi być zrobione solidnie z jak najmniejszą utratą ciepła.

Im więcej czytam tym mam wieksze dylemat co wybrac proszę o pomoc.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Zaczynam budowę domu i jak pewnie już Państwo wiecie wilkie wyzwanie przede mna icon_smile.gif
Spotkałam się z 4 firmami budowalnymi i otrzymałam 3 rozne opinie odnośnie z czego powiny być wykonane ściany...
firma nr1 powiedziała że pustak max
frima nr2 zdecydownie beton komórkowy Ytong
firma nr3 rownież beton komórkowy ale suporex
firma nr4 porotherm

Różnie mólwili np. "ceramika to ceramika" albo "beton komórkowy lepiej oddycha"

Zamierzam mieć ogrzewanie gazowe (gaz ziemny) więc zdaję sobie sprawę, że oceiplenie domu musi być zrobione solidnie z jak najmniejszą utratą ciepła.

Im więcej czytam tym mam wieksze dylemat co wybrac proszę o pomoc.




Też miałem takie opinie. Każdy mówi inaczej.
Postanowiłem rozważyć wszystkie za i przeciw, uwzględnić cenę etc. I zostałem przy tym co w projekcie czyli Ytong 36,5cm. Myślę, że to się okaże dobrym wyborem!
A ty co masz w projekcie?
Link do komentarza
Zapytaj się swojego projektanta, i zależy jaki współczynnik chcesz uzyskać , i oczywiście czym chcesz docieplać budynek na zewnątrz, a może postawić na ścianę jednowarstwową to ściana Ytong 40 cm
Dlatego na wstępie masz mały problem, ale to tylko początek.
Wszystko zależy od ciebie
Link do komentarza
Cytat

Też miałem takie opinie. Każdy mówi inaczej.
Postanowiłem rozważyć wszystkie za i przeciw, uwzględnić cenę etc. I zostałem przy tym co w projekcie czyli Ytong 36,5cm. Myślę, że to się okaże dobrym wyborem!
A ty co masz w projekcie?




Ytong 36.5 bez styropianu czy dałeś styropian?
Link do komentarza
Wszystko zależy od kasy jaką chcesz zainwestować. Teraz praktycznie żadna ściana nie obejdzie się bez ocieplenia. Także nie ma sensu ładować się w ścianę gr 40 cm i do tego 8 cm styropianu. Lepiej zrobić 25 i dać np. 12 lub 15 cm styropianu.

Jeżeli chodzi o materiał to zależy kto ci będzie robił ściany. Suporex (Ytong) nie wybacza błędów i tu musi być bardzo dobra ekipa. Ja osobiście polecałbym ceramikę (Kozłowice maja bardzo sympatyczny pustak).

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

W projekcie mam MAX klasy 15 zaprawa cementowo-wapienna grubośc 29cm + styropian 10 - ale mysle o 15 styropianie. I zaczyna mi chodzić po głowie porotherm 250x373x238 klasa 15 + 15 steropian.
Wyczytałam właśnie, że ceramika + styropian jest ok ale lepiej stosować suporex + styropian...



Deggiel ma rację, nie wbijaj się w zbyt grubą ścianę bo tak na prawdę przy domach jednorodzinnych po pierwsze nie musi ona przenosić nie wiadomo jakich obciążeń a po drugie pod względem cieplnym jest lepiej dać cieńszą ścianę a grubsze ocieplenie.
Poza tym w 100% się zgadzam że siany jednowarstwowe muszą być zrobione wręcz z niemiecką precyzją, bo przy niechlujnej murarce nie zachowają one nigdy swoich właściwości cieplnych. A niedociągnięcia na budowie zawsze są. Jeśli się zdecydujesz na ściany jednowarstwowe to należy je robić na zaprawie ciepłochronnej a ona sporo kosztuje (ok. 28 zł za 20 kg) i podraża bardzo postawienie takiej ściany.
Pamiętaj również że beton bardzo "chłonie" wilgoć.
Ściana dwuwarstwowa jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
pozdrwiam
Link do komentarza
Cytat

Deggiel ma rację, nie wbijaj się w zbyt grubą ścianę bo tak na prawdę przy domach jednorodzinnych po pierwsze nie musi ona przenosić nie wiadomo jakich obciążeń a po drugie pod względem cieplnym jest lepiej dać cieńszą ścianę a grubsze ocieplenie.
Poza tym w 100% się zgadzam że siany jednowarstwowe muszą być zrobione wręcz z niemiecką precyzją, bo przy niechlujnej murarce nie zachowają one nigdy swoich właściwości cieplnych. A niedociągnięcia na budowie zawsze są. Jeśli się zdecydujesz na ściany jednowarstwowe to należy je robić na zaprawie ciepłochronnej a ona sporo kosztuje (ok. 28 zł za 20 kg) i podraża bardzo postawienie takiej ściany.
Pamiętaj również że beton bardzo "chłonie" wilgoć.
Ściana dwuwarstwowa jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
pozdrwiam


Jeśli chodzi o ścianę jednowarstwową, to mnie jak najbardziej przekonuje ytong. Dlaczego? Wstarczy poczytać: http://www.xella.pl/html/pol/pl/6287.php
Z kolei, jakbym planował ściany wielowarstwowe, to wtedy Silka jako ściana wewnętrzna (bo kumuluje ciepło)+warstwa docieplenia+materiał elewacyjny.
Zastanawiam się nawet czy w remontowanym obecnie mieszkaniu nie dać ytonga, ponoć świetnie się sprawdza:
http://www.archipelag.pl/buduj-z-nami/mate...ymi-rekoma.html
Co o tym sądzicie?
Link do komentarza
Witam,
uważam, że pewne materiały do siebie nie pasują. Jeżeli wybierzesz Ytong, który jest droższy od ceramiki, ale ma lepsze parametry "oddychajace" szkoda go ocieplać styropianem, który nie oddycha. Do ceramiki pasuje styropian lub wełna, do betonu komórkowego, czy silikatów - wełna. Przed decyzją sprawdź technologię produkcji materiałów, z tego co wiem nie kazdy producent jest do końca uczciwy i dodaje bardzo duże odpady w postaci pyłów hutniczych itd.
Jeżeli beton komórkowy, to biały. Jezeli ceramika to poryzowana drewnem. Silikaty ogólnie są OK. Pozdro!
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chodzi o ścianę jednowarstwową, to mnie jak najbardziej przekonuje ytong. Dlaczego? Wstarczy poczytać: http://www.xella.pl/html/pol/pl/6287.php
Z kolei, jakbym planował ściany wielowarstwowe, to wtedy Silka jako ściana wewnętrzna (bo kumuluje ciepło)+warstwa docieplenia+materiał elewacyjny.
Zastanawiam się nawet czy w remontowanym obecnie mieszkaniu nie dać ytonga, ponoć świetnie się sprawdza:
http://www.archipelag.pl/buduj-z-nami/mate...ymi-rekoma.html
Co o tym sądzicie?



Witaj, ten artykuł który przytaczasz o ścianach jednowarstwowych z Ytonga jest sponsorowany przez producenta, więc nie do końca jest to opinia obiektywna. Co do ściany dwuwarstwowej to zgadzam się z tobą: silikaty + ocieplenie to najlepsze rozwiązanie technologiczne.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witaj, ten artykuł który przytaczasz o ścianach jednowarstwowych z Ytonga jest sponsorowany przez producenta, więc nie do końca jest to opinia obiektywna. Co do ściany dwuwarstwowej to zgadzam się z tobą: silikaty + ocieplenie to najlepsze rozwiązanie technologiczne.


No dobrze, a co w takim razie myślisz o ytongu ocieplonym styropianem/wełną/albo Multiporem? To ostatnie ponoć najdroższe rozwiązanie, ale z kolei, jak to mówią, lepiej wybierać rozwiązania systemowe (a Multipor podobnie jak Ytong też od Xelli)? Budowanie w takiej technologii powinno chyba byc szybsze i tansze od ściany wielowarstwowej, a przy okazji ciepłe?
Link do komentarza
wiele z tych opinii które czytam wyżej też przerabialiśmy:)
Szef naszej firmy budowlanej który ma duże doświadczenie i w sumie mu ufam:) doradził nam tak
- generlanie lepiej ytong czy beton kom niż max- ma lepsze własciwosci, szybciej się buduje, łatwiej robi instalacje itp
-teoretycznie ściana jednowarstwowa to super rzecz ale musiałaby być idelanie ułozona, bez najmniejszych szczelin, trochę zbyt idealnie zeby to było realne:) (tak jak piszecie)
-porotermu nie bralismy pod uwagę bo wychodził jeszcze drożej
- w końcu budujemy z betonu kom 24 cm i na to 12 cm styropianu
Link do komentarza
Cytat

wiele z tych opinii które czytam wyżej też przerabialiśmy:)
Szef naszej firmy budowlanej który ma duże doświadczenie i w sumie mu ufam:) doradził nam tak
- generlanie lepiej ytong czy beton kom niż max- ma lepsze własciwosci, szybciej się buduje, łatwiej robi instalacje itp
-teoretycznie ściana jednowarstwowa to super rzecz ale musiałaby być idelanie ułozona, bez najmniejszych szczelin, trochę zbyt idealnie zeby to było realne:) (tak jak piszecie)
-porotermu nie bralismy pod uwagę bo wychodził jeszcze drożej
- w końcu budujemy z betonu kom 24 cm i na to 12 cm styropianu



Witam,

U mnie w projekcie był pustak ceramiczny U220, ale niektórzy radzili mi żebym budował z porotermu. Nie powiem żeby mnie nie korciło, ale zasięgałem opinii tu i tam ( budowlańcy twierdzili że poroterm nie jest dobrze wypalany lecz chemicznie barwiony, stąd taka jednolita barwa, dla porównania mówili że pustaki ceramiczne mają barwę zróżnicowaną , bo zależy w jakiej odległości w piecu oddalone były od źródła ognia - dla mnie logiczne). Ponadto w tym samym czasie wybuchła afera na rynku z certyfikacją porotermu - laboratoria podały że wg certyfikatu poroterm wytrzymuje kilkanaście cykli zamrażania i rozmrażania, a w badaniach laboratoryjnych po kilku cyklach po prostu się rozpadał. To do mnie przemówiło i powróciłem do pustaka ceramicznego U220 z olsztyńskich cegielni i jestem z tego zadowolony, a przecież w końcu o to właśnie chodzi, byśmy z własnego wyboru byli zadowoleni.

pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
Naczytałam się, wziełam pod uwagę wasze cenne wskazówki za co bardzo dziekuję i zdecydowałam: Max Kozłowice + styropan 15; ogrzewanie gazowe (piec kondensacyjny) podłogowe w całym domu, dach docieplony welna 40 oczywiscie folia odbijajaca i izolujaca a na zasmażkę blachodachówka; (wentylacja recuperator) i jeszcze nie wiem do końca czy solary na dach...?
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Naczytałam się, wziełam pod uwagę wasze cenne wskazówki za co bardzo dziekuję i zdecydowałam: Max Kozłowice + styropan 15; ogrzewanie gazowe (piec kondensacyjny) podłogowe w całym domu, dach docieplony welna 40 oczywiscie folia odbijajaca i izolujaca a na zasmażkę blachodachówka; (wentylacja recuperator) i jeszcze nie wiem do końca czy solary na dach...?
pozdrawiam



Wszystko fajnie ale po cholerę ci ta blacha na dachu, nie rób stodoły z domu.
Link do komentarza
Cytat

wiele z tych opinii które czytam wyżej też przerabialiśmy:)
Szef naszej firmy budowlanej który ma duże doświadczenie i w sumie mu ufam:) doradził nam tak
- generlanie lepiej ytong czy beton kom niż max- ma lepsze własciwosci, szybciej się buduje, łatwiej robi instalacje itp
-teoretycznie ściana jednowarstwowa to super rzecz ale musiałaby być idelanie ułozona, bez najmniejszych szczelin, trochę zbyt idealnie zeby to było realne:) (tak jak piszecie)
-porotermu nie bralismy pod uwagę bo wychodził jeszcze drożej
- w końcu budujemy z betonu kom 24 cm i na to 12 cm styropianu




Porotherm, czy lepiej mówiąc ceramika poryzowana wyszedł drożej od betonu kom. przecież to absurd, ktoś was fajnie w butelkę nabił. Jak to jet możliwe skoro np. ja płaciłem za pustak ceramiczny 8 zł a suporeks kosztował ponad 11 (wymiary takie same). Proszę nie piszcie bzdur że gazobeton jest tańszy od ceramiki.
Link do komentarza
Cytat

Wszystko fajnie ale po cholerę ci ta blacha na dachu, nie rób stodoły z domu.




Wydaje mi się, że gonty wygladają jak stodoła, dachówka z ceramiki jest droga i po 20 latach wcale pieknie nie wyglada a dach przy takiej masie może się troszę osiąść więc dlatego blachodachówka z dużym trapezem icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
widze ze dla niekturych suporex i ytong to jedno ale wedlug mnie niema gorszego materialu jak suporex ( powtarzam ze to wyloncznie muj punkt widzenia ) to mieszanka popiolu z wodä
a co do ytonga material solidny choc niektuzy narzekajä po pierwsze powinno sie go murowac wyloncznie na kleju bo zaprawa zostaje wypalona po drugie by niebylo niespodzianek przy tynkach sciany powinny byc zagruntowane specjalnym gruntem a nie mlekiem z wodä to dotyczy sie wszystkich rodzajuw scian ktöre majä byc tynkowane gipsem ja wybudowalem z porotonu firmy weinberger , wedlug mojego punktu widzenia proponuje ceramike lub ytong pozdrawiam zycze udanej budowy
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

widze ze dla niekturych suporex i ytong to jedno ale wedlug mnie niema gorszego materialu jak suporex ( powtarzam ze to wyloncznie muj punkt widzenia ) to mieszanka popiolu z wodä
a co do ytonga material solidny choc niektuzy narzekajä po pierwsze powinno sie go murowac wyloncznie na kleju bo zaprawa zostaje wypalona po drugie by niebylo niespodzianek przy tynkach sciany powinny byc zagruntowane specjalnym gruntem a nie mlekiem z wodä to dotyczy sie wszystkich rodzajuw scian ktöre majä byc tynkowane gipsem ja wybudowalem z porotonu firmy weinberger , wedlug mojego punktu widzenia proponuje ceramike lub ytong pozdrawiam zycze udanej budowy


Dlaczego Porotherm? Zastanawia mnie, co przekonuje ludzi w tych czasach do wznoszenia domów z pustaka, bo chyba nie cena. No chyba, że wierzą w niezwykłe wałaściwości akustyczne materiału. Ostatnio producent chwali się najlepszymi na rynku osiągami w tym zakresie, ale mnie wydaje się to grubo naciągane. Dlaczego? Pustaki nie mają chyba za dużej gęstości objętościowej, a to właśnie ona odpowiada za własciwości akustyczne materiału. Chyba, ze czegoś tu nie rozumiem...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

witam wszystkich
materiał na ściany to jak wybór auta icon_smile.gif zależy czego od nich oczekujemy ---> nikt nie zrobi murów z suporka by odciąć się od hałasu z ulicy , albo dla właściwości akumulacji ciepła -- ktoś nad wyrost boi się promieniowania z popiołów użytych w pustakach to postawi z ceramiki tylko ocieplenia da więcej albo pogodzi się z gorszym współczynnikiem takiej przegrody .
Do tego dochodzi jeszcze najważniejszy parametr jakim jest cena - i tu wolna amerykanka , bo do ceny nie ma co porównywać właściwości materiału , jego współczynnika , parametrów i walorów , bo jak masz zamiar oszczędzać to i tak kupisz najtańszy nawet jeśli znajdziesz coś parę groszy droższego ale w I gatunku icon_biggrin.gif
By wypowiedzieć się na temat materiału należy pierw zgromadzić podstawowe dane - jaki budynek , gdzie , jak posadowiony ( fundamenty czy ostatnio promowana płyta fundamentowa) , jakie założenia jeśli chodzi o jego energooszczędność itd itd . . .

ale to tylko takie moje przemyślenia jako nowicjusza i laika w temacie budowlanki icon_biggrin.gif
pozdrawiam

ps. nie patrz na to czy oddycha czy nie icon_smile.gif chyba ze dajesz mur jednowarstwowy , bo jak nie to i tak otulasz to styro dookoła icon_biggrin.gif --- z materiałami na mury to jak z innymi rzeczami - sprzedawca chwyci się każdego sloganu byle wcisnąć towar - a majster robi z tego co mu wygodnie - w myśl teorii : "panie 20 lat tak robiłem i było dobrze " icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
ja buduje z BK od firmu solbet gladki na klej grubosc 24cm na to dam styropian 12 lub 15 cm pewnie z termoorganiki i powinno byc ok cieplo i milo co do akustyki i halasu to jakbym mieszkal przy ruchliwej drodze albo autostradzie to bym sie zastanawial ale tak nie jest i malo mnie obchodzi tlumienie dzwikow z zewnatrz icon_smile.gif.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Cytat

widze ze dla niekturych suporex i ytong to jedno ale wedlug mnie niema gorszego materialu jak suporex ( powtarzam ze to wyloncznie muj punkt widzenia ) to mieszanka popiolu z wodä
a co do ytonga material solidny choc niektuzy narzekajä po pierwsze powinno sie go murowac wyloncznie na kleju bo zaprawa zostaje wypalona po drugie by niebylo niespodzianek przy tynkach sciany powinny byc zagruntowane specjalnym gruntem a nie mlekiem z wodä to dotyczy sie wszystkich rodzajuw scian ktöre majä byc tynkowane gipsem ja wybudowalem z porotonu firmy weinberger , wedlug mojego punktu widzenia proponuje ceramike lub ytong pozdrawiam zycze udanej budowy


omg icon_biggrin.gif
Człowieku łerju kamfrom??
Link do komentarza
Cytat

ja buduje z BK od firmu solbet gladki na klej grubosc 24cm na to dam styropian 12 lub 15 cm pewnie z termoorganiki i powinno byc ok cieplo i milo co do akustyki i halasu to jakbym mieszkal przy ruchliwej drodze albo autostradzie to bym sie zastanawial ale tak nie jest i malo mnie obchodzi tlumienie dzwikow z zewnatrz icon_smile.gif.



ja też sie zdecydowalem na solbet 24cm. tylko cały czas się zastanawiam nad ociepleniem. Ja myślałem czy jednak nie więcej dać niż 15cm, ale widzę, że nikt raczej nie praktykuje takiego rozwiązania. Akustyka? No, przecież to tylko dom jednorodzinny. Nie będzie tak źle:P
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ja myślałem czy jednak nie więcej dać niż 15cm, ale widzę, że nikt raczej nie praktykuje takiego rozwiązania.


Oczywiście dawać więcej,coraz częściej standart ociepleniowy to 20cm,ja np. dam 20cm szarego styro i tak się zrobi U ściany 0,13 W/m2K .Im więcej termoizolacji tym niższe rachunki za ogrzewanie icon_smile.gif
Co do akus tyki to na zewnątrz mam cicho a w środek pakuję silkę icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

widze ze dla niekturych suporex i ytong to jedno ale wedlug mnie niema gorszego materialu jak suporex ( powtarzam ze to wyloncznie muj punkt widzenia ) to mieszanka popiolu z wodä
a co do ytonga material solidny choc niektuzy narzekajä po pierwsze powinno sie go murowac wyloncznie na kleju bo zaprawa zostaje wypalona po drugie by niebylo niespodzianek przy tynkach sciany powinny byc zagruntowane specjalnym gruntem a nie mlekiem z wodä to dotyczy sie wszystkich rodzajuw scian ktöre majä byc tynkowane gipsem ja wybudowalem z porotonu firmy weinberger , wedlug mojego punktu widzenia proponuje ceramike lub ytong pozdrawiam zycze udanej budowy


Nie no rada na sto dwa! icon_biggrin.gif Tak dla wyjasnienia sytuacji. OK dobrze ze to Twoj punkt widzenia. Jezeli chodzi o suporex to niestety jest to material podobny budowa i skladem do ytonga (oczywiscie wlasciwosci ma gorsze niz ytong) a z popiolow to jest robione cos innego. Co do murowania to niby co ma wypalic zaprawe? A tak wogole to kto muruje ytonga na zaprawe? Natomiast jeszcze male sprostowanie co do pustakow weinerberga to nie poroton a jezeli juz to poroterm, jezeli dobrze pamietam to porotona produkuje roben ale glowy nie dam sobie uciac. Moze male to szczegoly, ale uwazam ze znaczace. Jeszcze slowko o tynkowaniu, uwazasz ze nalerzy gruntowac (nie bede wnikal czym) tylko pod tynki gipsowe? a cementowo-wapienne to co? icon_confused.gif Sprawdzilem w literaturze fachowej i glowe moge podstawic icon_mrgreen.gif poroton produkuje Roben!
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

co czemu nie? że termos z domu? No bo wszyscy o tym gadają, więc się trochę obawiam. Więc, vega, spokojnie mogę dawać 20cm?


Jak najbardziej 20cm jest pożądaną ilością termoizolacji.Od tego,żeby nie było termosu jest wydajna wentylacja icon_wink.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

no troche do przemyślenia na noc:P Ale dzięki za odpowiedzi. Chociaż trochę mi to nie pasuje. Na solbet 24 pchać 20cm ocieplenia. Czy to nie jest zbędne? Nie lepiej przyoszczędzić pare groszy?


Oczywiście nie jest konieczna taka grubość ocieplenia.BK jako najcieplejszy materiał do budowy potrzebuje mniejszej ilości teroizolacji.Do uzyskania normowych U=0,3 wystarczy 12cm styro.
Zależy czego oczekujesz od domku,jakie będziesz miał ogrzewanie,jaka pozostała termoizolacja,czy reku itp icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

no troche do przemyślenia na noc:P Ale dzięki za odpowiedzi. Chociaż trochę mi to nie pasuje. Na solbet 24 pchać 20cm ocieplenia. Czy to nie jest zbędne? Nie lepiej przyoszczędzić pare groszy?



Skoro to parę groszy to nie warto oszczędzać. A poważnie, wróci to w postaci rachunków. Chyba ze ktoś chce zmieniać ocieplenie co 10 lat.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...