Skocz do zawartości

instalacja pompy ciepła


Recommended Posts

zastanawiam sie nad założeniem pompy ciepła, w nowym domu, docieplonym, powieżchnia 210m2. (miara podłóg) jakie by były koszty takiej instalacji. Cały dom w ogrzewaniu podłogowym. Mozna zrobić kolektor pionowy a i jest miejce na poziomy. Interesuje mnie koszt całej instalacji wraz z CWU. I czy wogóle taka instalacja sie opłaca. Okolice Krakowa
icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

zastanawiam sie nad założeniem pompy ciepła, w nowym domu, docieplonym, powieżchnia 210m2. (miara podłóg) jakie by były koszty takiej instalacji. Cały dom w ogrzewaniu podłogowym. Mozna zrobić kolektor pionowy a i jest miejce na poziomy. Interesuje mnie koszt całej instalacji wraz z CWU. I czy wogóle taka instalacja sie opłaca. Okolice Krakowa
icon_smile.gif




Poczytaj sobie o rozwiązaniu alternatywnym tj. kotły elektrodowe YOGI z Wrocławia.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

zastanawiam sie nad założeniem pompy ciepła, w nowym domu, docieplonym, powieżchnia 210m2. (miara podłóg) jakie by były koszty takiej instalacji. Cały dom w ogrzewaniu podłogowym. Mozna zrobić kolektor pionowy a i jest miejce na poziomy. Interesuje mnie koszt całej instalacji wraz z CWU. I czy wogóle taka instalacja sie opłaca. Okolice Krakowa
icon_smile.gif



Nie zastanawiaj sie tylko montuj icon_smile.gif
Koszt instalacji powinien się zamknąc w ok. 55 tyś. przy kolektorze poziomym wraz z cała kotlownia i podłogówką.
więcej info na : www.systron.pl
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

zastanawiam sie nad założeniem pompy ciepła, w nowym domu, docieplonym, powieżchnia 210m2. (miara podłóg) jakie by były koszty takiej instalacji. Cały dom w ogrzewaniu podłogowym. Mozna zrobić kolektor pionowy a i jest miejce na poziomy. Interesuje mnie koszt całej instalacji wraz z CWU. I czy wogóle taka instalacja sie opłaca. Okolice Krakowa
icon_smile.gif



W 2008 roku wykonałem u siebie taką instalację do domu o pow. 166m2. Za dolne źródło (pionowe odwiert w sumie 200mb) 13 tyś + pompa 7.8kWh 15 tyś. + podłączenie i uruchomienie 8 tyś. = 36tyś. Jak narazie jest ok. Ja mam dodatkowo kominek bez płaszcza żeby dogrzać dom w zimne dni poniżej -15. Warto żeby do pokoi na poddaszu rozprowadzone było ciepłe powietrze z kominka.

pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

W 2008 roku wykonałem u siebie taką instalację do domu o pow. 166m2. Za dolne źródło (pionowe odwiert w sumie 200mb) 13 tyś + pompa 7.8kWh 15 tyś. + podłączenie i uruchomienie 8 tyś. = 36tyś. Jak narazie jest ok. Ja mam dodatkowo kominek bez płaszcza żeby dogrzać dom w zimne dni poniżej -15. Warto żeby do pokoi na poddaszu rozprowadzone było ciepłe powietrze z kominka.

pozdrawiam



A jak bez kominka to nie dokońca dogrzewa ci dom? czy musisz koniecznie dogrzewać? bo jwa wolałbym nie rozprowadzać powietrza z kominka do pokoi bo z doświadczenia wiem ze sie kurzy bardzo od tego?
Link do komentarza
Cytat

A jak bez kominka to nie dokońca dogrzewa ci dom? czy musisz koniecznie dogrzewać? bo jwa wolałbym nie rozprowadzać powietrza z kominka do pokoi bo z doświadczenia wiem ze sie kurzy bardzo od tego?



Sama u mnie nie dała by rady przy mrozach około -15. (pierwszy rok użytkowania + duży mostek termiczny między garażem a pokojem nad nim. Jak ten mostek w tym roku wyeliminuję to może da radę.)
Mam wszędzie góra i dół ogrzewanie podłogowe.
Link do komentarza
Cytat

jeżeli masz przyłącze gazowe to nie pchaj się w pompę ciepla. Zwróci sie za 20 lat icon_razz.gif



Tak masz rację popieram Cię, ale tylko w przypadku gdy uzywasz instalacji grzejnikowej lub systemu mieszanego oraz dziennej taryfy elektrycznej. Wtedy koszt pozyskania 1kWh energii wynosi gazem czy PC ok.0,22 zł.

Całkiem inaczej to wygłada przy ogrzewaniu podłogowym i 2 taryfach elekrycznych.
Koszt pozyskania 1 kWh energii jest rzędu 0,08 zł czyli około 3-krotnie niższy.
Decydując sie na pompę ciepła i licząc na zwrot kosztów i oszczednosci trzeba zastosowac tylko ogrzewanie niskotemperaturowe o dużej bezwladności(podłogówka) by wykorzystac max. taryfę nocną i zwiększyc spawnosc systemu.
Link do komentarza
Cytat

Sama u mnie nie dała by rady przy mrozach około -15. (pierwszy rok użytkowania + duży mostek termiczny między garażem a pokojem nad nim. Jak ten mostek w tym roku wyeliminuję to może da radę.)
Mam wszędzie góra i dół ogrzewanie podłogowe.



W 1 roku użytkowania, jeśli dom jest niewyszony może potrzebowac nawet o 30% więcej energii cieplnej .
Dużo zależy tez kiedy zaczęła sie eksploatacja PCi i kiedy było wykonane dolne zródło.
Tak z ciekawości jaka moc pompy i jaka wielkośc domu?
Link do komentarza
Cytat

Całkiem inaczej to wygłada przy ogrzewaniu podłogowym i 2 taryfach elekrycznych.
Koszt pozyskania 1 kWh energii jest rzędu 0,08 zł czyli około 3-krotnie niższy.
Decydując sie na pompę ciepła i licząc na zwrot kosztów i oszczednosci trzeba zastosowac tylko ogrzewanie niskotemperaturowe o dużej bezwladności(podłogówka) by wykorzystac max. taryfę nocną i zwiększyc spawnosc systemu.



Ciekawe skąd masz te dane, bo patrząc na taryfy waszego operatora to średni koszt 1 kWh to ponad 0,11 zł, a gdzie inne opłaty. Weź sobie ostatni rachunek i podziel kwotę do zapłaty przez liczbę kWh a wyjdzie ci w granicach 0,40 zł. I takie średnie stawki wychodzą w naszym kraju. Te 0,08 co piszesz to jakaś abstrakcja. I nie bierzmy pod uwagę, że masz oddzielny licznik na PC tylko patrzmy globalnie ile będziesz płacić za prąd. Zresztą w innych postach udowodniono, iż PC jest w ogóle nieopłacalne w sensie długoterminowym. Ale życzę powodzenia tym co dają się nabierać na PC i rzekome oszczędności.

Po ostatnich targach ekologicznych w Poznaniu i rozmowach z zachodnimi firmami, ciekawostką jest to, że oni odchodzą od pomp na rzecz gazu, oleju opałowego a przede wszystkim peletów. Tylko technologie (rozwiązanie kotłów na pelety, jakość peletów), które oni prezentują nie wiem kiedy będą u nas dostępne.
Link do komentarza
Również po zapoznaniu sie z kosztami budowy instalacji PC stwierdziłem że to nieopłacalny interes. Pompa do mojego domu (230m2) kosztoawała by mnie (PC + DŹ + Kotłownia) około 50000zł (optymistycznie licząc), a piec gazowy (kondensacyjny) wraz z sestawem solarnym i kotłownią 16000zł, czyli zostaje mi na racunki za gaz jakieś 34000zł. Sprzedawcy pomp ciepła mówią ze do PC nietrzeba kotłowni i komina i to są oszdęnośćci, jakie to mają być argumenty? jak piec gazowy zajmuje mniej miejsca jak PC (PG może być w kuchni w szawce) a komin i tak kazdy buduje bo w kazdym domu z reguły jest kominek więc wytarczy tylko dołożyć dwa przewody a to nie jest wielki koszt. Więc uważam że PC w nowym domu dobrze docieplonym niema żadnego sensu. i tak na koniec dodam że uważa sie że kolektor poziomy jest tańszy, a niech ktoś doda do tego kolektora cene działki której powieżchnie pokrywa ten kolektor ( bo na takiej działce już nic niemożna zrobić tylko trawe zasiać) i wtedy wyjdzie żeczywisty koszt tego kolektora.

Czyli posumowywując wszyscy instalatoży PC któży tu sie wypowiadają na tym forum wycenili instalacje PC + DŹ+ kotłownie + Ogrzewanie podłogowe (200m2) +woda użytkowa( tylko piony) + robocizna srednio na jakieś 90000zł ( a jeszcze dochodzi rozprowadzenie wody i kanalizacja )

A Firma którą wynajołem wyceniła: Piec gazowy kondensacyjny + zestaw solarny z zasobnikiem 300l+osprzęt (całość Viessman) + kotłownia + 7 grzejników + 90m2 podłogówki + woda użytkowa z rozprowadzeniem(z montarzem 2 geberitów)+ kanalizacja + robocizna = 37000zł
czyli różnica jakieś 53000zł (rachunki za gaz na jakieś 15lat) niemam już wątpliwości co sie bardziej opłaca icon_smile.gif
Link do komentarza
Parafrazując - nie chcę tu nikogo obrażać: Pompy ciepła tak jak Media Markt., ……… icon_biggrin.gif
A konkretnie to:

Jeśli stać Cię na wydatek inwestycyjny, a chcesz mieć, bardzo niskie koszty eksploatacyjne (najniższe z każdego innego systemu bezobsługowego) - zdecyduj się na pompę ciepła.

Jeśli nie masz nadmiaru środków i budujesz oszczędnie, a gaz z rury jest w granicach działki – raczej nie rozważaj możliwości instalacji pompy ciepła.

Jeśli nie przewidujesz ogrzewania podłogowego jako dominującego – nie instaluj pompy ciepła.

Jeśli koszt przyłącza gazowego będzie większy niż 10.000,- skalkuluj dobrze, czy w takim przypadku instalacja pompy ciepła nie jest alternatywa dla ogrzewania gazowego (gaz z rury).

Jeśli nie masz rury z gazem, a chcesz mieć ogrzewanie bezobsługowe, to tez rozważ możliwość instalacji pompy ciepła.

Zawsze jednak:
Najważniejszą decyzję, to jest sposób ogrzewania i rodzaj paliwa, podejmuj na etapie planowania, dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów.

Nie słuchaj ludzi, którzy „coś gdzieś słyszeli” rozszerz swoją wiedzę w danym zakresie o wiarygodne fakty.

Jeśli coś porównujesz, to porównuj takie same elementy, np. sterowniki, osprzęt techniczny.

Sprawdź ceny u kilkunastu dostawców, porównując co w zamian.

Dla porównań i własnych obliczeń możesz przyjąć dane szacunkowe:

- dla ogrzania 1m2 w ciągu roku potrzeba około 80kWh
- dla jednej osoby na potrzeby ogrzania CWU w ciągu roku potrzeba około 600kWh
- 1m3 gazu = 10kWh, 1 litr oleju opałowego = 10kWh
- średnia, śródroczna sprawność pompy ciepła (COP) w przypadku pracy całorocznej (ogrzewa CWU) wynosi 3,3 , co przedkłada się na cenę maksymalną 1kWh z PCi = 0,13,- dla jednej taryfy
Link do komentarza
Cytat

Ciekawe skąd masz te dane, bo patrząc na taryfy waszego operatora to średni koszt 1 kWh to ponad 0,11 zł, a gdzie inne opłaty. Weź sobie ostatni rachunek i podziel kwotę do zapłaty przez liczbę kWh a wyjdzie ci w granicach 0,40 zł. I takie średnie stawki wychodzą w naszym kraju. Te 0,08 co piszesz to jakaś abstrakcja.



Bierze sie to z prostego faktu, ze pompa ciepła z 1kWh może uzyskać od 3.3 do nawet (teoretycznie) 6 kWh. Realny jest COP 3,3 co daje koszt ogrzania 1kWh = (0,45,- DZIELONE przez COP) = 0,136 i w taryfie 50/50 (np. tanie grzanie+) = 0,08,-
Link do komentarza
Rozwazyłem to bardzo dobrze i tak też przeliczyłem. Dom już stoi i ma kominy i bez względu na wszystko i tak zrobiłem dwa spalinowe, bo jeden do kominka a drugi do kotłowni do piwnicy awaryjnie na przyszłość, a narazie wykozystam go i zrobie sobie tam saune. Gaz przebiega mi koło działki wiec koszt podłączenia 2000zł (z rozprowadzeniem do kuchni)
A ogrzewanie podłogowe w sypialniach jest to nienajlepsze rozwazanie gdyż podłogówka ma dużą bezwładność i dobrze wiesz że raz bedzie ci za gorąco a czasem bedzie nie dość ciepło, wiec grzejniki sa lepszym rozwiązaniem gdyż łatwiej je kontrolować. Więc jak bym nieliczył to PC mi sie nie opłaca, a uwież mi że byłem bardzo na tak i już miałem zakładać, ale właśnie dokładnie sobie poczytałem i posprawdzałem ceny materiałów i urzadzeń i koszty budowy i Wyszło że jednak PC nieopłaca mi sie. icon_smile.gif
I jeszcze jest jedna sprawa przy PC o której tu nikt nie mówi, że jeśli robi sie odwierty powyżej 30m to trzeba mieć na to projekt, pomiary geodezyjne,geologiczne i uzyskać pozwolenie na taka budowe i to jest koszt około 5000-6000zł no a wiadomo że praktycznie wszystkie odwierty są głębsze no i wytarczy ci żeczliwy sąsiad i jest klops icon_smile.gif A kolektory pozime to nie jest to dobre rozwiązanie gdyż przy ostrzejszej zimie a takich w Małopolskim można sie spodziewać może być kłopot icon_smile.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Ciekawe skąd masz te dane, bo patrząc na taryfy waszego operatora to średni koszt 1 kWh to ponad 0,11 zł, a gdzie inne opłaty. Weź sobie ostatni rachunek i podziel kwotę do zapłaty przez liczbę kWh a wyjdzie ci w granicach 0,40 zł. I takie średnie stawki wychodzą w naszym kraju. Te 0,08 co piszesz to jakaś abstrakcja. I nie bierzmy pod uwagę, że masz oddzielny licznik na PC tylko patrzmy globalnie ile będziesz płacić za prąd. Zresztą w innych postach udowodniono, iż PC jest w ogóle nieopłacalne w sensie długoterminowym. Ale życzę powodzenia tym co dają się nabierać na PC i rzekome oszczędności.

Po ostatnich targach ekologicznych w Poznaniu i rozmowach z zachodnimi firmami, ciekawostką jest to, że oni odchodzą od pomp na rzecz gazu, oleju opałowego a przede wszystkim peletów. Tylko technologie (rozwiązanie kotłów na pelety, jakość peletów), które oni prezentują nie wiem kiedy będą u nas dostępne.



Dane mam stąd: http://www.enionenergia.pl/res/doc/taryfa_g_i_2009.pdf
oraz stąd : http://www.enion.pl/res/taryfa/2008_10_13_...uron_sa__2_.pdf

Dobrze policzyłeś tylko zapomniałes wynik podzielic przez COP pompy ciepła.
Odchodzi się w jakich krajach od pomp ciepła? Dlaczego nadal są dotowane.
Koszt pozyskania 1kWh energii peletem to 0,18 zł, gazem 0,22 zł pompą ciepła 0,08 zł.
Ogrzewaj czym chcesz, tylko nie opowiadaj ludziom bajek icon_biggrin.gif o trendach zachodu icon_smile.gif bo ich nie znasz.
Link do komentarza
Cytat

Również po zapoznaniu sie z kosztami budowy instalacji PC stwierdziłem że to nieopłacalny interes. Pompa do mojego domu (230m2) kosztoawała by mnie (PC + DŹ + Kotłownia) około 50000zł (optymistycznie licząc), a piec gazowy (kondensacyjny) wraz z sestawem solarnym i kotłownią 16000zł, czyli zostaje mi na racunki za gaz jakieś 34000zł. Sprzedawcy pomp ciepła mówią ze do PC nietrzeba kotłowni i komina i to są oszdęnośćci, jakie to mają być argumenty? jak piec gazowy zajmuje mniej miejsca jak PC (PG może być w kuchni w szawce) a komin i tak kazdy buduje bo w kazdym domu z reguły jest kominek więc wytarczy tylko dołożyć dwa przewody a to nie jest wielki koszt. Więc uważam że PC w nowym domu dobrze docieplonym niema żadnego sensu. i tak na koniec dodam że uważa sie że kolektor poziomy jest tańszy, a niech ktoś doda do tego kolektora cene działki której powieżchnie pokrywa ten kolektor ( bo na takiej działce już nic niemożna zrobić tylko trawe zasiać) i wtedy wyjdzie żeczywisty koszt tego kolektora.

Czyli posumowywując wszyscy instalatoży PC któży tu sie wypowiadają na tym forum wycenili instalacje PC + DŹ+ kotłownie + Ogrzewanie podłogowe (200m2) +woda użytkowa( tylko piony) + robocizna srednio na jakieś 90000zł ( a jeszcze dochodzi rozprowadzenie wody i kanalizacja )

A Firma którą wynajołem wyceniła: Piec gazowy kondensacyjny + zestaw solarny z zasobnikiem 300l+osprzęt (całość Viessman) + kotłownia + 7 grzejników + 90m2 podłogówki + woda użytkowa z rozprowadzeniem(z montarzem 2 geberitów)+ kanalizacja + robocizna = 37000zł
czyli różnica jakieś 53000zł (rachunki za gaz na jakieś 15lat) niemam już wątpliwości co sie bardziej opłaca icon_smile.gif



Masz racje:) ciesz się już na rachunki za gaz:)
Link do komentarza
Cytat

Parafrazując - nie chcę tu nikogo obrażać: Pompy ciepła tak jak Media Markt., ……… icon_biggrin.gif
A konkretnie to:

Jeśli stać Cię na wydatek inwestycyjny, a chcesz mieć, bardzo niskie koszty eksploatacyjne (najniższe z każdego innego systemu bezobsługowego) - zdecyduj się na pompę ciepła.

Jeśli nie masz nadmiaru środków i budujesz oszczędnie, a gaz z rury jest w granicach działki – raczej nie rozważaj możliwości instalacji pompy ciepła.

Jeśli nie przewidujesz ogrzewania podłogowego jako dominującego – nie instaluj pompy ciepła.

Jeśli koszt przyłącza gazowego będzie większy niż 10.000,- skalkuluj dobrze, czy w takim przypadku instalacja pompy ciepła nie jest alternatywa dla ogrzewania gazowego (gaz z rury).

Jeśli nie masz rury z gazem, a chcesz mieć ogrzewanie bezobsługowe, to tez rozważ możliwość instalacji pompy ciepła.

Zawsze jednak:
Najważniejszą decyzję, to jest sposób ogrzewania i rodzaj paliwa, podejmuj na etapie planowania, dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów.

Nie słuchaj ludzi, którzy „coś gdzieś słyszeli” rozszerz swoją wiedzę w danym zakresie o wiarygodne fakty.

Jeśli coś porównujesz, to porównuj takie same elementy, np. sterowniki, osprzęt techniczny.

Sprawdź ceny u kilkunastu dostawców, porównując co w zamian.

Dla porównań i własnych obliczeń możesz przyjąć dane szacunkowe:

- dla ogrzania 1m2 w ciągu roku potrzeba około 80kWh
- dla jednej osoby na potrzeby ogrzania CWU w ciągu roku potrzeba około 600kWh
- 1m3 gazu = 10kWh, 1 litr oleju opałowego = 10kWh
- średnia, śródroczna sprawność pompy ciepła (COP) w przypadku pracy całorocznej (ogrzewa CWU) wynosi 3,3 , co przedkłada się na cenę maksymalną 1kWh z PCi = 0,13,- dla jednej taryfy


Bardzo sensowne i logiczne podejście do rzeczy.
80 kWh/m2rok to bardzo dobry wynik, c.w.u można taki przyjąc, jeśli ktoś używa tylko prysznica, 1 m3 gazu to 9 kWh według danych na papierze, a ile jest w rzeczywistości to trudno powiedziec, bo nikt tego nie sprawdza, olej opałowy mniej wiecej się zgadza.
COP zależy wielu parametrów, między innymi dolnego i górnego zródła i może osiągnąc spokojnie 4.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

oczywiście można człowieka tak męczyć do znudzenia tymi teoretycznymi obliczeniami, ale ja pokazałem obliczenia w praktyce i to są fakty. pompa ciepła ma sens w bardzo dużym domu albo w budynkach uzyteczności bublicznej.
i tylko przy kolektorach pionowych.



Witam,

Instalacja pompy cieplnej, przynosi pobobno duże oszczędności , ale wkład kaski na inwestycję jest bardzo dużu. Dodatkowo nie jest to system sprawdzony w naszym klimaci ( z tego co czytałem Skandynawowie wiodą prym w tej technologii -gzie występują trochę inne temperatury).Kolega zainstalował sobie pompę z olektorem poziomym, ale ciągle słyszę o problemach.

pozdrawiam;

Darek
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Parafrazując - nie chcę tu nikogo obrażać: Pompy ciepła tak jak Media Markt., ??? icon_biggrin.gif


Dla porównań i własnych obliczeń możesz przyjąć dane szacunkowe:

- dla ogrzania 1m2 w ciągu roku potrzeba około 80kWh
- dla jednej osoby na potrzeby ogrzania CWU w ciągu roku potrzeba około 600kWh
- 1m3 gazu = 10kWh, 1 litr oleju opałowego = 10kWh
- średnia, śródroczna sprawność pompy ciepła (COP) w przypadku pracy całorocznej (ogrzewa CWU) wynosi 3,3 , co przedkłada się na cenę maksymalną 1kWh z PCi = 0,13,- dla jednej taryfy



Krótko porównując wygląda to tak:

Budynek o powierzchni grzewczej 200 m2 i 4 osobach mieszkających , według Twoich danych będzie potrzebował :
16000 kWh/rok dla c.o. oraz 2400 kWh na c.w.u. czyli w sumie 18400 kWh.
Wartośc opałowa gazu ziemnego przy 90% wykorzystaniu wynisi ok. 8 kWh/m3, czyli 1 kWh energii kosztuje ok. 0,20 zł.(cena gazu 1,6 zł/m3)
Wartośc opałowa oleju opałowego przy 90% wykorzystaniu wynosi ok. 9,5 kWh/litr, czyli 1 kWh energii kosztuje 0,32 zł (cena oleju 3 zl/litr).
Koszt rocznego ogrzewania gazem wyniesie więc 3.680 zł.
Koszt ogrzewania olejem opałowym 5.900 zł
Pompa ciepła pracujaca w systemie niskotemperaturowym B0/W35 i czasowo B0/w55 jest w stanie osiągnąc sezonowy COP 3,8. Jeśli będzie pracowała w taryfie mieszanej tzn. 80% nocnej i 20% dziennej koszt pozyskania 1kWh energii to ok. 0,1 zł.
Koszt ogrzewania więc wyniesie ok. 1.840 zł.
W ciągu 20 lat użytkowania daje nam różnice w kosztach eksploatacji w porównaniu z gazem ok. 36 tyś złotych.
Wykonanie dolnego zródła dla pompy ciepla o mocy 10 kWh to koszt ok. 8 tyś zł. Jeśli ktoś nie ma gazu na działce to doprowadzenie może kosztowac znacznie wiecej niż koszt wykonania kolektora ziemnego.
Koszt markowej centali cieplnej o mocu 10 kWwraz z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. i montażem to ok. 30 tyś zlotych.
Koszt dobrego icon_biggrin.gif kotła gazowego ok. 15 tyś zł???
Różnica w montażu kotlowni może więc wynieś ok. 15 tyś.
Czas zwrotu wyniesie więc niecałe 10 lat.
Wszystko zależy od zapotrzebowania cieplnego budynku. Im jest większe czas zwrotu inwestycji szybszy,od kosztów podłaczenia gazu i upodobań każdego z nas. Nie jest to jednak inwestycja bezsensowna.
Dla niektórych jest jedynym wyjściem, dla innych podporą dla biednych gazowni icon_biggrin.gif .
Gaz nie jest idealnym nośnikiem, gdyż pozostawia po sobie ślady a jego wartosc opałowa to tylko założenie teoretyczne.
Pozdrawiam
Link do komentarza
.....Koszt markowej centali cieplnej o mocu 10 kWwraz z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. i montażem to ok. 30 tyś zlotych.
Koszt dobrego kotła gazowego ok. 15 tyś zł???.......

Drogi Ed36 niewiem skąd wziołeś te ceny ale chyba z kosmosu, ja właśnie kupiłem Piec kondensacyjny Vissmana (Vitondent 200) + Zestaw solarny z zasobnikiem 300l (vitosol 200) i całość z potrzebnym osprzętem i zapłaciłem 15000zł
więc nie prubuj na siłe udowodnić ze PC jest tańsza od instalacji gazowej bo nie jest i to już pokazałem we wcześniejszych postach.
A co do ceny instalacji gazowej to za doprowadzenie 100m(mało kto tak ma daleko ) i rozprowadzenie po domu (kotłownia i kuchnia) zapłaciłem 300zł więc to nie jakaś tragedia.
powiem tak:
instalacja gazowa:CO+CWU+Solary+ stacja uzdatniania wody+przepompownia ścieków = 39.000zł(tyle mam na umowie)

Instalacja z PC: PC+DŹ+CO+CWU=120.000zł (to jest wycena żeczywista wykonane również przez Pana panie Ed36)

Wiec po raz kolejny pokazuje co sie opłaca i co ma sens icon_smile.gif
Link do komentarza
Oczywiście, ze można wykonać kotłownię opartą o PCi dla domu 150m2 i za 200.000,- jak ktoś jest na tyle naiwny, aby taką kwotę zapłacić.
Ale ktoś kto MYŚLI może mieć dokładnie to samo za około 35.000,- na gotowo, np. taką: http://www.thermogolv.com/cennik,pompa_cie...biornikiem.html .
A jak ktoś jeszcze bardziej pogłówkuje to może być jeszcze taniej ? można mieć bardzo podobna instalację nawet za 20.000,-. (sama PCi glikolowa o mocy 10kW z automatyką to koszt od 10.000,-, koszt wykonania kolektora poziomego około 5.000,-, pozostaje 5.000,- na zasobnik CWU + opłacenie instalatora + inne duperele).
To nie są ceny z kosmosu, tylko brutalna, dla Ciebie, rzeczywistość.
I nie pisz, że muszą być kosztowne odwierty pionowe ? bo dla omawianego domu wystarczy powierzchnia 350m2 działki aby w pełni zabezpieczyć moc pompy ciepła kolektorem poziomym.
Ciesz się, ze miałeś (masz) gaz w zasięgu 300 zł, ale nie jest to tak powszechne jak piszesz.
Prawda leży po środku. Są sytuacje kiedy kotłownia PCi będzie tańsza niż gazowa.
Ale, Ty oczywiście wiesz lepiej, bo w Twoim przypadku instalacja gazowa wyszła taniej.

Ps. Tak na marginesie - możesz napisać w rozbiciu te koszty za PCi, tak aby wyszlo te 120.000,- icon_eek.gif . Bo jak piszesz są rzeczywiste.
Aż jestem ciekaw jak z tego wybrniesz, bo do tej pory piszesz tylko ogólnie. Miłej pracy. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście, ze można wykonać kotłownię opartą o PCi dla domu 150m2 i za 200.000,- jak ktoś jest na tyle naiwny, aby taką kwotę zapłacić.
Ale ktoś kto MYŚLI może mieć dokładnie to samo za około 35.000,- na gotowo, np. taką: http://www.thermogolv.com/cennik,pompa_cie...biornikiem.html .
A jak ktoś jeszcze bardziej pogłówkuje to może być jeszcze taniej ? można mieć bardzo podobna instalację nawet za 20.000,-. (sama PCi glikolowa o mocy 10kW z automatyką to koszt od 10.000,-, koszt wykonania kolektora poziomego około 5.000,-, pozostaje 5.000,- na zasobnik CWU + opłacenie instalatora + inne duperele).
To nie są ceny z kosmosu, tylko brutalna, dla Ciebie, rzeczywistość.
I nie pisz, że muszą być kosztowne odwierty pionowe ? bo dla omawianego domu wystarczy powierzchnia 350m2 działki aby w pełni zabezpieczyć moc pompy ciepła kolektorem poziomym.
Ciesz się, ze miałeś (masz) gaz w zasięgu 300 zł, ale nie jest to tak powszechne jak piszesz.
Prawda leży po środku. Są sytuacje kiedy kotłownia PCi będzie tańsza niż gazowa.
Ale, Ty oczywiście wiesz lepiej, bo w Twoim przypadku instalacja gazowa wyszła taniej.

Ps. Tak na marginesie - możesz napisać w rozbiciu te koszty za PCi, tak aby wyszlo te 120.000,- icon_eek.gif . Bo jak piszesz są rzeczywiste.
Aż jestem ciekaw jak z tego wybrniesz, bo do tej pory piszesz tylko ogólnie. Miłej pracy. icon_biggrin.gif



Więc ci odpowiadam i nie jest to trudne do obliczenia bo poprostu przepisze wycene firmy z która to współpracuje pan Ed36 (ceny netto)i wycena na dom 250m2
PC 13,5kw 16280zł
kolektor pionowy: 36000zł (300mb x 120zł)
kotłownia+piony CO i CWU 3000zł
Zasobnik CWU: 4500zł (w obudowie ze stali kwasoodpornej)
pompy cyrkulacyjne DZ,CO i CWU,zawory,rozdzielacze i skrzynki do podłogówki 3000zł
podłogówka 35000zł (250m2 x 140zł)
kanalizacja plus rozprowadzenie hydrauliki:5000 (dodaje tak sam bo tego już mi nie wycenił
2x geberit:1000zł
pozwolenie na budowe kolektora pionowego:7000
Całość:110.700zł +7%vat (a to jest wycena na podctawie projektu bez oględzin na miejscu więc zapewne by cos jeszcze doszło)
Mam trzy takie wyceny od różnych firm i sa podobne.
Oczywiście co do ceny do odwiertów to możesz powiedzieć ze sa firmy co robia za 70 zł/mb ,ale weź sobie zadzwoń i sie dopytaj dokładnie w jakim terenie i na jakich warunkach to sie dowiesz prawdy. Ja sie długo naszukałem takiej firmy co by przyjechała i wywierciła w cenie 120zł bez wzgledu na jakość gruntu.
inny kolektor jak pionowy mnie nie interesuje bo sie nie sprawdza (sąsiad ma i jest lipa)
jeszcze raz powtórze: byłem bardzo nastawiony na PC ale po przeliczeniu tego stwierdziłem ze ni jak sie ona nie opłaca.
A tak na marginesie to jakie masz ogrzewanie w domu?
Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
To co napisałeś jest manipulacją – niczym innym. Dlaczego?
Pod pojęciem kosztów wykonania PCi uznajesz wszystkie koszty związane z CO i CWU, natomiast pod pojęciem „kocioł gazowy” zapomniałeś dodać te którymi obwiniłeś PCi np. ogrzewanie podłogowe.
Rozumiem, że możemy porównać koszty zakupu i montażu PCi z kosztami zakupu i montażu Kotla gazowego.
Nawet w Twoim przypadku nie ma mowy o koszcie 120.000,- za PCi, bo:
Sama PCi = 16.280,-
Kolektor pionowy: 36.000,-
Pozwolenie 7.000,-
Czyli całkowity koszt PCi = 59.280,- bo pozostałe koszty bez względu na rodzaj ogrzewania będą takie same.
Nie wiem, kto Ci robił wycenę, ale widać, że szukali jelenia. Firmy zajmujące się odwiertami liczą sobie od 70 do 90zł na 1mb kolektora na gotowo – często jest w tym koszt dokumentacji. Koszt wykonania dokumentacji od 500 do 1.500,-.
Czyli po korekcie możemy mówić o realnych i rynkowych kosztach „Twojej” PCi od 38.000,- do 45.000,- czyli do rzekomych kosztów PCi brakuje od 60.000,- (licząc Twoją zawyżoną ofertę) do 82.000,-
Nawet wybierając najdroższa firmę i ofertę rynku, nijak nie osiągniesz ceny 120.000,- za pompę ciepła.
Dla porównania, stosując Twoją retorykę powiem, że ogrzewanie kotłownią gazem z rury jest nieopłacalne, a koszt inwestycyjny przekracza kilkaset ( jak nie więcej) razy koszt PCi. Niemożliwe? To policz sobie ile zapłacę za przyłącz do rury z gazem, która znajduje się w odległości 7.000m (7km).To jest dokładnie to samo, co Ty udowadniasz.

Gdybyś pisał, ze w Twoim przypadku, ze względu na bliskość rury z gazem, koszt PCi jest wyższy niż koszt kotłowni gazowej, to jest to uprawnione. Natomiast generalizowanie, oraz sztuczne doliczanie do kosztów PCi kosztów całej instalacji CO i CWU, oraz odliczaniu tych samych kosztów od gazy, świadczy tylko próbie udowodnienia sobie, ze wybór gazu był najlepszym wyborem.
Zupełnie niepotrzebnie, bo każdy z nawet minimum wiedzy w tym zakresie powie, że jeśli gaz z rury jest w „zasięgu” działki, to wybór w takiej sytuacji PCi, ze względów tylko ekonomicznych, jest dyskusyjny, choć przy dużej działce i kolektorze poziomym może być tożsamy.

Ps. Ponieważ najbliższy gaz mam w odległości 7km będę ogrzewał PCi M2-7 z podanej wcześniej strony – całkowity koszt kotłowni CO i całoroczne CWU, z pełna automatyka (godziny w rozbiciu tygodniowym, curkulacja CWU, pogodówka i pokojówka) powinien zamknąć się w kwocie max.30.000,-. Solarów nie przewiduję, bo będzie przepływowe CWU z PC,. co przy osiąganym COP 0/50 około3,3 daje kwotę (przy dzisiejszych cenach energii i tylko 1 taryfie) 0,13zł za 1kWh.
Tak więc w moim przypadku kotłownia oparta na PCi jest najtańszym rozwiazaniem samoobsługowego ogrzewania CO i CWU
Link do komentarza
Nic nie manipuluje, zauwaz ze wycena dotyczy całej instalacji CO I CW i Kanalizacji i przedctawiłem ci taką jaką dostałem z PC i z piecem gazowym ( poprostu i w jednym i drugim przypadku jest wycena całej instalacji grzewczej i hydraulicznej) z gazem tylko ta różnica ze podłogówki mam 90m2 a reszte domu grzeja grzejniki

Co do odwiertów to wyglada to tak ze cena 70-90zł jest tylko pozornie taka, bo firmy te wierca metoda wypłukiwania i jesli trafia na skałe to zwijają sprzet i jada do domu a ty musisz zapłacic za to ze wogóle przyjechali (podzwoń sobie po firmach to sie dowiesz, ja dzwoniłem do wielu i wreszcie znalazłem ta jedna która wywierci nawet w skale ale cena taka jaka podałem jesli nawet bedzie piasek to 110zł)
Oczywiści zgodze sie z tobą ze jak masz taka odległość do gazu to PC jest dla ciebie najlepsze rozwiazanie. tylko proponuje ci niezarażać sie kolektorem poziomym, jak już coś robisz to zrób to sobie pożądnie.
A co do wyceny to niesadze zeby to trzy firmy podały podabną wycene i próbowały mnie naciagnąć.
Niewiem na jakim etapie jesteś z PC ale jak narazie na sprawdzaniu cen w internecie to zdziwisz sie przy spotakaniu i wycenach instalatorów tak jak ja.
Link do komentarza
Cytat

Więc ci odpowiadam i nie jest to trudne do obliczenia bo poprostu przepisze wycene firmy z która to współpracuje pan Ed36 (ceny netto)i wycena na dom 250m2
PC 13,5kw 16280zł
kolektor pionowy: 36000zł (300mb x 120zł)
kotłownia+piony CO i CWU 3000zł
Zasobnik CWU: 4500zł (w obudowie ze stali kwasoodpornej)
pompy cyrkulacyjne DZ,CO i CWU,zawory,rozdzielacze i skrzynki do podłogówki 3000zł
podłogówka 35000zł (250m2 x 140zł)
kanalizacja plus rozprowadzenie hydrauliki:5000 (dodaje tak sam bo tego już mi nie wycenił
2x geberit:1000zł
pozwolenie na budowe kolektora pionowego:7000
Całość:110.700zł +7%vat (a to jest wycena na podctawie projektu bez oględzin na miejscu więc zapewne by cos jeszcze doszło)
Mam trzy takie wyceny od różnych firm i sa podobne.
Oczywiście co do ceny do odwiertów to możesz powiedzieć ze sa firmy co robia za 70 zł/mb ,ale weź sobie zadzwoń i sie dopytaj dokładnie w jakim terenie i na jakich warunkach to sie dowiesz prawdy. Ja sie długo naszukałem takiej firmy co by przyjechała i wywierciła w cenie 120zł bez wzgledu na jakość gruntu.
inny kolektor jak pionowy mnie nie interesuje bo sie nie sprawdza (sąsiad ma i jest lipa)
jeszcze raz powtórze: byłem bardzo nastawiony na PC ale po przeliczeniu tego stwierdziłem ze ni jak sie ona nie opłaca.
A tak na marginesie to jakie masz ogrzewanie w domu?
Pozdrawiam icon_smile.gif



Witam,

Bardzo dziwny jest ten post. Bardzo proszę więc o sprostowanie.
Nasza firma współpracuje z wieloma producentami pomp ciepła, starając się dopasowac do wymogów klienta. Podciądanie naszej firmy pod obce oferty jest więc naprawdę nie na miejscu.
Kolektor poziomy prawidłowo dobrany do mocy pompy ciepła jest w niektórych przypadkach bardziej efektywny niż niedowymiarowany kolektor pionowy. Kolektor, który posiada Twój sąsiad nie musi byc adekwatny do tego co posiadają inni, więc stwierdzenie "lipa" jest bezpodstawne.
Koszt odwiertu jak również łączna głebokośc jest stanowczo zawyżona. Pozwolenie na budowe kolektora 7000??? ciekawe kto podał Panu taką sume?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

.....Koszt markowej centali cieplnej o mocu 10 kWwraz z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. i montażem to ok. 30 tyś zlotych.
Koszt dobrego kotła gazowego ok. 15 tyś zł???.......

Drogi Ed36 niewiem skąd wziołeś te ceny ale chyba z kosmosu, ja właśnie kupiłem Piec kondensacyjny Vissmana (Vitondent 200) + Zestaw solarny z zasobnikiem 300l (vitosol 200) i całość z potrzebnym osprzętem i zapłaciłem 15000zł
więc nie prubuj na siłe udowodnić ze PC jest tańsza od instalacji gazowej bo nie jest i to już pokazałem we wcześniejszych postach.
A co do ceny instalacji gazowej to za doprowadzenie 100m(mało kto tak ma daleko ) i rozprowadzenie po domu (kotłownia i kuchnia) zapłaciłem 300zł więc to nie jakaś tragedia.
powiem tak:
instalacja gazowa:CO+CWU+Solary+ stacja uzdatniania wody+przepompownia ścieków = 39.000zł(tyle mam na umowie)

Instalacja z PC: PC+DŹ+CO+CWU=120.000zł (to jest wycena żeczywista wykonane również przez Pana panie Ed36)

Wiec po raz kolejny pokazuje co sie opłaca i co ma sens icon_smile.gif



Jesteś naprawdę szczęściarzem. Życzę Ci więc wielu dalszych sukcesów, wielu słonecznych dni i ciepłych zim, tak abyś nie musiał zbyt głeboko sięgac w swoją kieszeń.

Pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
Borsuczek napisał:
Cytat

tylko proponuje ci niezarażać sie kolektorem poziomym, jak już coś robisz to zrób to sobie pożądnie.



Przedtem, była tylko manipulacja kosztami (co potwierdza również ED36), a teraz ukazujesz, że autorytatywnie zabierasz głos w sprawach o których zupełnie nie masz pojęcia, a jeszcze stosujesz pouczenia. Zanim cos napiszesz z "głowy", wpierw sprawdź u źródeł. Przestań się wypowiadać w temacie pomp ciepła bo się ośmieszasz - tak jak w tym przytoczonym cytacie - zwłaszcza, ze podałem zarówno tym pompy jak i producenta, oraz stronę z danymi tej PCi.
Link do komentarza
Czytaj uwaznie i ze zrozumieniem to zauważysz ze sie nie wypowiadam na pemat działania i funkcjonalnosci PC i tylko nad opłacalnością jej instalacji. A co do kolektora to nie oddziś wiadomo który jest bardziej wydajny więc nietrzeba być fachowcem zeby to wiezdzieć. Co do kosztów pozwolenia na kolektor pionowy to idz do gminy i sie zapytaj to sie dowiesz. Zrozum kolego ze ja naprawde chciałem zinstalować PC,a więc sprawdziłem wszystko dokładnie i wszystkie koszty.
A ze względu na to że pan Ed36 zarzuca mi kłamstwo i zawyżanie kosztów kolektora pionowego to dołanczam do postu załącznik z jego wycena kolektorów na dom 200m2 (koszt PC 24760zł)
Panowie ja niczego nie pisze z głowy tylko wszystko poparte faktami i naprawde nie niechcem dyskwalifikowac PC tylko oceniam jej opłacalność
Link do komentarza
Gmina ma do odwiertów to ze może wykonywac odwierty bez pozwolenia do 30m powyzej potrzebujesz pozwolenia na budowe takiego kolektora i dotego tez sa potrzebne badania geologiczne,inaczej wykonane odwierty sa nielegalne, idz do gminy to sie przekonasz. A taki kolektor i takie rozwiązanie zaproponawały mi frmy które montuja PC, to nie ja mam być fachowcem w tej dziedzinie tylko firmy które to robią, ale jak widac biorą sie za to też i ludzudzie którzy niemaja o tym pojęcia
Oczywiście ze ja oceniam opłacalność dla mnie, bo w twoim przypadku jeśli masz 7km do gazu to ogrzewanie gazowe w twoim przypadku nie wcvhodzi w gre i PC wydaje sie być najlepszym rozwiązaniem i temu nie zaprzeczam, choć pewnie na twoim miejscu sprawdziłbym jeszcze jakie koszty by były z instalacja LPG
Link do komentarza
Cytat

Gmina ma do odwiertów to ze może wykonywac odwierty bez pozwolenia do 30m powyzej potrzebujesz pozwolenia na budowe takiego kolektora i dotego tez sa potrzebne badania geologiczne,inaczej wykonane odwierty sa nielegalne, idz do gminy to sie przekonasz.



Będę bardzo delikatny. icon_biggrin.gif Gminie nic do tego – naprawdę. Sprawdź w przepisach. To nie są kompetencje gminy.
Link do komentarza
Cytat

Będę bardzo delikatny. icon_biggrin.gif Gminie nic do tego – naprawdę. Sprawdź w przepisach. To nie są kompetencje gminy.



Witam i czytam forum. Kłócicie się, a nie powinno tak być.... Mam zagwozdkę, bo chciałbym zainstalować u siebie pompę Danfoss. Gazu na razie nie mam na działce. W grę wchodzi więc eko groszek i gaz ,ale ten za niby rok (wg.gminy). Poniżej wklejam ofertę od firmy z Wrocławia (moje rejony), która jest przedstawicielem Danfossa oraz instaluje pompy.
Dajcie znać,jak to widzicie, bo nie ukrywam,że taki koszt mnie przeraża, mimo,że jak wiadomo ,koszty exploatacji przy pompie są do zniesienia. Jakby ktoś zaoferował mi Danfossa, oczywiście nowego, w cenie z montażem 30 tys.,to proszę o odpowiedź na forum.

Oferta - w całości - nic nie ukryłem icon_smile.gif
Oferta handlowa na dostawę i montaż pompy ciepła, wykonania kotłowni i dolnego źródła ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

1. Oferta została sporządzona szacunkowo na podstawie otrzymanych parametrów:

Typ obiektu:
Powierzchnia ogrzewana obiektu: 120[m2]
Zapotrzebowanie na moc dla ogrzewania: 50[W/m2]
Ciepła woda użytkowa: tak
Rodzaj dolnego źródła: kolektor pionowy
Rodzaj instalacji CO: mieszana
Ilość osób przebywających 3

2. Opis przygotowanego zakresu oferty wraz z wyceną w oparciu o pompę firmy PPC

Dane techniczne instalacji
Moc grzewcza pompy: 8[kW]
Moc sprężarki: 2,0[kW]
Dolne źródło ciepła: kolektor pionowy
Maksymalna temperatura górnego źródła do 45 [°C]
Temperatura ciepłej wody użytkowej do 50 [°C]

W skład instalacji wchodzą:
• pompa ciepła dwuwymiennikowa o mocy 8 [kW] - Ecopower A8( sprężarka typu scroll firmy Copeland, wymienniki płytowe Thermokey/SWEP, osprzęt Danfoss, z regulatorem pogodowym firmy Frisko)
• pompy obiegowe
• zbiornik buforowy 300 [L]
• zbiorniki wyrównawcze
• 2 zbiorniki ciepłej wody użytkowej o łącznej pojemności 280 [L]

Cena wymienionych elementów wraz z montażem to 24 706,00 zł brutto.

3. Opis przygotowanego zakresu oferty wraz z wyceną w oparciu o pompę firmy Danfoss

Dane techniczne instalacji
Moc grzewcza pompy: 8[kW]
Moc sprężarki: 2,3[kW]
Dolne źródło ciepła: kolektor pionowy
Maksymalna temperatura górnego źródła do 55 [°C]
Temperatura ciepłej wody użytkowej do 55 [°C]

W skład instalacji wchodzą:
• pompa ciepła firmy Danfoss DHP-H8, wyposażona w wewnętrzny zbiornik c.w.u. o pojemności 180l, sprężarkę typu Scroll, pompy obiegowe górnego i dolnego źródła, wymienniki ciepła, elektryczny trójstopniowy podgrzewacz pomocniczy o mocy 3/6/9KW,nowoczesna automatyka pogodowa z wyświetlaczem graficznym
• zbiorniki wyrównawcze
Cena wymienionych elementów wraz z montażem to 30 463,00 zł brutto.

4. Wycena prac montażowych i wykonawczych dolnego źródła ciepła

W skład prac wchodzą:
• Wykonanie odwiertów pionowych ( min 25 do 30m każdy)
• Uzbrojenie odwiertów
• Wykonanie studzienki z rozdzielaczem lub rozdzielacz w kotłowni
• Połączenia rurowe między odwiertami studnią i kotłownią
• Próba ciśnieniowa
• Opracowanie górniczo-geologiczne

Łączna cena prac 15 945,00 zł brutto

5. Łączny koszt inwestycji brutto

Producent 1.PPC 2.Danfoss
Kotłownia z pompą ciepła 1. 24 706,00 2. 30 463,00*
Koszt dojazdu ludzi i sprzętu km ------------- ---------------
Dolne źródło ciepła 1. 15 945,00 2. 15 945,00
Kwota łączna 1. 40 652,00 2. 46 408,00

* cena pompy ciepła została wyliczona w oparciu o dzisiejszy kurs EURO w NBP


6. Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:

- doprowadzenie instalacji elektrycznej do pomieszczenia kotłowni
- wykonanie instalacji górnego źródła – centralne ogrzewanie (podłogowe, grzejnikowe)
- wykonanie rury osłonowej pod ławą fundamentową

7. Termin ważności oferty: 3 [tygodnie]

8. Czas realizacji inwestycji: ok. 10 [dni]

9. Terminy i warunki płatności:
- przedpłata w wysokości 5% wartości oferty w dniu podpisania umowy w formie zaliczki, 45% wartości oferty na tydzień przed terminem realizacji inwestycji , przelewem na konto bankowe
- dopłata do pełnej wysokości faktury w dniu podpisania protokołu odbioru

10. Okres gwarancji:
- kotłownia z pompą ciepła: 24 miesiące
- dolne źródło ciepła 60 miesięcy

11. Uwagi dodatkowe:
W ramach kompleksowej usługi wykonujemy także górne źródło ciepła.

Ofertę prosimy traktować jako szacunkową. Oferta szczegółowa może zostać sporządzona na podstawie planu architektonicznego budynku, mapki zagospodarowania terenu lub wizji lokalnej. Po zapoznaniu się z naszą ofertą lub w przypadku dodatkowych informacji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.


Proszę więc o konkretne odpowiedzi
Link do komentarza
Ceny są przyzwoite. Raczej taniej nikt Ci nie zaoferuje.
Można „przyoszczędzić” na kolektorze od 8.000 do 10.000,- stosując kolektor poziomy, ale potrzeba na to 260m2 działki. Można również uprościć instalację wewnętrzną, zastosować tylko ogrzewanie podłogowe, ale to raczej przyniesie oszczędności eksploatacyjne, a w mniejszym zakresie inwestycyjne.
Jest jeszcze inna sprawa. Ten gaz z niby 1 rok. Jeśli jest duże prawdopodobieństwo realizacji, to może właściwsze byłoby, zastosowanie instalacji na gaz z butli, a potem podpięcie się pod gaz z rury. Musisz to przeliczyć i dokładnie skalkulować.
Link do komentarza
Dzięki za odpowiedź. Co do gazu, to ma podobno być - tak mówi gmina,ale kanalizują dużą część swojego obszaru i na razie są ok.w połowie. Jednak co do butli to już pytałem - nieopłacalne ze wzgl.na krótki okres (sama dzierżawa zbiorrnika itp). Rozumiem,że cena jest normalna. Szkoda więc... icon_sad.gif
Link do komentarza
Witam,

oto moje zdanie:

W skład instalacji wchodzą:
• pompa ciepła dwuwymiennikowa o mocy 8 [kW] - Ecopower A8( sprężarka typu scroll firmy Copeland, wymienniki płytowe Thermokey/SWEP, osprzęt Danfoss, z regulatorem pogodowym firmy Frisko)
• pompy obiegowe
• zbiornik buforowy 300 [L]
• zbiorniki wyrównawcze
• 2 zbiorniki ciepłej wody użytkowej o łącznej pojemności 280 [L]


Nie widzę tutaj nigdzie grzałek elektrycznych, w które wartałoby się zabezpieczyc na wszelki wypadek. Zbiornik c.w.u. stanowczo za duży na 3 osoby. Straty ciepła. Bufor?? ile będzie kaloryferów i dlaczego?

Moc grzewcza pompy: 8[kW]
Moc sprężarki: 2,3[kW]
Dolne źródło ciepła: kolektor pionowy
Maksymalna temperatura górnego źródła do 55 [°C]
Temperatura ciepłej wody użytkowej do 55 [°C]

W skład instalacji wchodzą:
• pompa ciepła firmy Danfoss DHP-H8, wyposażona w wewnętrzny zbiornik c.w.u. o pojemności 180l, sprężarkę typu Scroll, pompy obiegowe górnego i dolnego źródła, wymienniki ciepła, elektryczny trójstopniowy podgrzewacz pomocniczy o mocy 3/6/9KW,nowoczesna automatyka pogodowa z wyświetlaczem graficznym
• zbiorniki wyrównawcze


Tutaj nie ma bufora ciepła, czyżby nie był już konieczny? Zastąpi go grzałka?
Moc sprężarki podana dla jakich warunków. Chyba nie dla BO/W55. Jeśli będzie system mieszany to moc pompy spadnie i zmniejszy sie znacznie COP a co za tym idzie moc sprężarki. Wartości podane dla innych parametrów pracy.

• Wykonanie odwiertów pionowych ( min 25 do 30m każdy)
• Uzbrojenie odwiertów
• Wykonanie studzienki z rozdzielaczem lub rozdzielacz w kotłowni
• Połączenia rurowe między odwiertami studnią i kotłownią
• Próba ciśnieniowa
• Opracowanie górniczo-geologiczne


Jak jest łączna długosc odwiertów? Jakie opracowanie? Do 30 m można kopac i wiercic bez opracowań i pozwoleń.


Producent 1.PPC 2.Danfoss
Kotłownia z pompą ciepła 1. 24 706,00 2. 30 463,00*
Koszt dojazdu ludzi i sprzętu km ------------- ---------------
Dolne źródło ciepła 1. 15 945,00 2. 15 945,00
Kwota łączna 1. 40 652,00 2. 46 408,00


Niemiecką centralę cieplą o mocy 8kW z zasobnikiem 200 l mogę Ci zaproponowac w lepszej cenie. Problem leży tylko w wykonaniu dolnego zródła. Nie wiem jaki tam jest grunt i czy możliwe jest wykonanie kolektora płaskiego, bo będzie znacznie tańszy. Możesz go też sam wykonac z naszymi wskazówkami.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Czytaj uwaznie i ze zrozumieniem to zauważysz ze sie nie wypowiadam na pemat działania i funkcjonalnosci PC i tylko nad opłacalnością jej instalacji. A co do kolektora to nie oddziś wiadomo który jest bardziej wydajny więc nietrzeba być fachowcem zeby to wiezdzieć. Co do kosztów pozwolenia na kolektor pionowy to idz do gminy i sie zapytaj to sie dowiesz. Zrozum kolego ze ja naprawde chciałem zinstalować PC,a więc sprawdziłem wszystko dokładnie i wszystkie koszty.
A ze względu na to że pan Ed36 zarzuca mi kłamstwo i zawyżanie kosztów kolektora pionowego to dołanczam do postu załącznik z jego wycena kolektorów na dom 200m2 (koszt PC 24760zł)
Panowie ja niczego nie pisze z głowy tylko wszystko poparte faktami i naprawde nie niechcem dyskwalifikowac PC tylko oceniam jej opłacalność



Witam,

bardzo nieładnie zrobiłeś wklejając tą wycenę. Myślę, że nie zauważyłeś co tam było napisane. Jeśli chodzi o scisłosc to możesz miec z tego powodu problemy. Więc radzę Ci to usunąc z forum.
Oczywiscie wycena jest nasza na podstawie przysłanych materiałow. Dobrana moc pompy 14 kW, ponieważ miał byc system mieszany i przyjęto zapotrzebowanie dla 3 strefy rzędu 60 W/m2. Co daje przy 200m2 +4 c.w.u. akurat takie szczytowe zapotrzebowanie.
Co do kolektora ziemnego to przy takich warunkach glebowych nie może on byc mniejszy.
Koszt wiercen jest niestety w tym rejonie taki . Głebokosc odwiertu została dobrana na poziomie 40W/mb.
Widocznie kolektor u sąsiada jest zbyt mały i nie radzi sobie. Tak wygląda niestety oszczędzanie na dolnym zródle i oczekiwanie na wielką ekonomicznosc systemu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Panie Ed36 wkleiłem tę wycene ze względu na to że stwierdził pan ze kłamie i zawyzam koszty.
Niemam zamiaru sie wykłucać tutaj bo nie po to jest to forum, ja wyraziłem poprostu swoją opinie na temat PC i czy to sie komus podoba czy nie to taka jest. Ja szanuje opinie innych, czy sie z nimi zgadzam czy też nie. To co jest tam na ofercie napisane to niema mocy prawnej takze strachu niema, ale przez grzeczność usunołem załącznik.
Pzdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Panowie dyskutujecie o "wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą". Nie w każdym przypadku i nie dla każdego domu opłacalne jest instalowanie wybranych z "głowy" źródeł ciepła i ich mocy. Każdy dom wymaga najpierw sporządzenia stosownych analiz energetycznych. Wtedy czarno na białym uzyska się informacje o opłacalności i efektywności konkretnych rozwiązań.
Pozdrawiam,
Link do komentarza
Cytat

Panowie dyskutujecie o "wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą". Nie w każdym przypadku i nie dla każdego domu opłacalne jest instalowanie wybranych z "głowy" źródeł ciepła i ich mocy. Każdy dom wymaga najpierw sporządzenia stosownych analiz energetycznych. Wtedy czarno na białym uzyska się informacje o opłacalności i efektywności konkretnych rozwiązań.
Pozdrawiam,



Oczywiście jak najbardziej się zgadzam. Takie analizy są nawet pożądane. Tylko nie każdy inwestor jest tego świadomy i myśli że to jest jednak zbyteczne. Projektanci powinni w swoich projektach podawac zapotrzebowanie cieplne budynku, czego często i gęsto nie robia, podając nic nie mówiące współczynniki dla przegród i dobierają kotły gazowe o ogromnych mocach. Zmiana w mentalności pewnych grup społecznych oraz inwestora wymaga niestety jeszcze trochę czasu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Zapomniałeś tylko dodać osobom zainteresowanym, że po 20 latach (ten kto ma szczęście w życiu bo z natury, rzeczy martwe lubią się psuć ) pompa ciepła będzie nadawała się do całkowitej wymiany z powodu jej zużycia.



To prawda. Ale nie cała PCi, tylko sprężarka, a jej koszt to do 1.000 EUR(przykladowo sprężarkę o mocy 10kW mozna zakupić juz za 500 EUR). Może jeszcze wymiana zaworu rozprężającego, ale to też tani element. Pozostała reszta będzie służyć dokładnie tak samo długo jak w każdej innej instalacji, a koszt wymiany będzie taki sam jak w innych rozwiazaniach, bo to są dokładnie takie same elementy.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

zastanawiam sie nad założeniem pompy ciepła, w nowym domu, docieplonym, powieżchnia 210m2. (miara podłóg) jakie by były koszty takiej instalacji. Cały dom w ogrzewaniu podłogowym. Mozna zrobić kolektor pionowy a i jest miejce na poziomy. Interesuje mnie koszt całej instalacji wraz z CWU. I czy wogóle taka instalacja sie opłaca. Okolice Krakowa
icon_smile.gif



Ja zainstalowałem sobie w domu taką pompę i muszę powiedzieć, że nie narzekam na ciepło a i koszty ogrzewania mocno mi się zmniejszyły. Jeśli chodzi o to ile będzie cie to kosztowało, to najelpiej zebyś zwrócił się do specjalistów, bo to zalezy od domu, jego metrażu oraz od otoczenia twojego domu. Ja wybrałem firmę drogą pantoflową i na szczęscie dobrze trafiłem więc polecam Biawar.
Link do komentarza
Pytanie raczej do jasnowidza, ale mam przebłyski wiec odpowiem. icon_biggrin.gif
Te PCi są oferowane w trzech wielkościach 6,1, 7,7 i 9,7 kW. Biorąc to pod uwagę, oraz ocieplenie domu, można powiedzieć, że dla podanych warunków -20/+22 wydolą w domach o powierzchni nie większej niż 80, 70, 120m2. (dla poszczególnych mocy PCi) i to nie uwzględniając CWU.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...