Skocz do zawartości

Klika pytań o izolację...


Gość

Recommended Posts

Będę miał dom piętrowy, niepodpiwniczony, z garażem w bryle, wykonany w technologii murowanej a ściany będą z betonu komórkowego gr 40 cm.

Piszę pod wpływem opinii, że ściany fundamentowe domu niepodpiwniczonego nie wymagają izolacji przeciwwilgociowej ani ocieplenia.

Czy w przypadku ścian jednowarstwowych, przy których ocieplenie cokołu od zewnątrz, spowoduje że będzie on wystawał poza lico ściany, można rzeczywiście z ocieplenia zrezygnować?
Czy zwiększenie grubości izolacji podłogi na gruncie może je zastąpić?
Czy zastosowanie ocieplenia po wewnętrznej stronie fundamentu będzie uzasadnione?
W kwestii izolacji przeciwwilgociowej - czy budując na działce położonej na wzniesieniu, na której została wykonana melioracja (dawniej były to grunty orne) a kolektor znajduje się na głębokości ok. 1.5 m można z tej izolacji zrezygnować?
Link do komentarza
Z betonu komórkowego nie należy wykonywać części cokołowej budynku, gdyż materiał ten wykazuje dużą nasiąkliwość co wymaga dobrego zabezpieczenia tej części przed wchłanianiem wody. Jako bezpieczną wysokość od której można stawiać ściany z tego materiału przyjmuje się ok. 50 cm nad poziomem gruntu. Również ułożenie na cokole okładziny cokołowej spowoduje utworzenie się progu, na którym będzie gromadziła się woda spływająca po elewacji. Lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie cokołu jako ściany warstwowej opartej na fundamencie. Ze względu na oparcie wyższych części ściany, w cokole jako warstwę elewacyjną można wykorzystać np. ozdobne pustaki betonowe, cegłę klinkierową lub silikatową o grubości przynajmniej 12 cm lub zwykłe bloczki fundamentowe przewidziane do tynkowania. Warstwę wewnętrzną wykonuje się z bloczków betonowych grubości 24 cm. Między warstwami można umieścić styropian grubości 5 - 6 cm , a ściany nadziemia wysunąć ok. 2 cm poza lico cokołu.
Przy tak wykonanym cokole izolacje przeciwwilgociową umieszcza się tylko pod warstwą elewacyjną na poziomie gruntu oraz na całej szerokości ściany na wierzchu cokołu. Izolacja ta powinna łączyć się z izolacją podpodłogową
Oczywiście w podłodze można umieścić dowolnie grubą izolację ciepłochronną - standardowo układa się płyty styropianowe o grubości 10 cm (w dwóch warstwach po np. 5 cm).
Link do komentarza
Opiszę dlaczego tak nie wolno robić.
Komfortowe warunki w domu to wilgotność względna 35-65% i temperatura 22-25st.C punkty rosy dla takich warunków zaczynają się od +8 st. i wypadną napewno w ścianie. woda ściekając w dół napotka izolacę poziomą wodną, wyjdzie przednim tynkiem, zamarzając uszkodzi elewację. Do wojny fundamenty stawiano z kamieni, wody w górę nie podciągały, zaś woda ze ściany sciekała ponizej strefy przemarzania. Teraz stosuje się filie kubełkowe np. ISOLA PLATON, ale wyłącznie pionowo!! Pozioma izolacja jest na stopie fundamentowej, ponizej strefy przemarzania.
Aby uniknąć wody w ścianie należy dać od środka wełę z folią hydroizolacyjna podobnie jak w dachu (fizyka dachu i fizyka ściany to ta sama fizyka), przy okazji poprawiamy parametry izolacyjne ściany i ułtwiany sterowanie ogrzewaniem. Sciana sucha moze przemarzać, nie ma to wpływy na jej trwałośc. Oddychanie zostawmy rekuperatorowi, nie przegrodom czy grawitacji(domy są za niskie okna za szczelne,nawet rozszczelniane)
10 cm styropianu w podłodze to nieporozumienie! Ziemia o temp. plus dwa, trzy stopnie znacznie szybciej odbiera ciepło niż powietrze minus 20 st.C, Przy takiej różnicy mas gradient temperatury ma drugorzędne znaczenie. Ja zaczynam od 20 cm a przewaznie zalecam 30. K<0,13 w podłodze ścianie dachu to nie fanaberia to konieczność. Domu nie budujemy na 2-3 lata, a i u nas zacznie obowięzywać reglamentacja cieła (rt2000). Taki dom jest tańszy w budowie tańszy w eksploatacji i zdrowy!!
Materiały i zdjęcia dostępne 022 5591081
Link do komentarza
Ciekawe rzeczy są na rt2000 warto poczytać jak ktoś posiada język obcy. 35 kWh/m2 rocznie i wentylacja 15m3/h na osobę. I fakt izolacje tylko od środka. Ale co tu wymagać od naszych fachowców jak nawet termozawory montują w górnej części grzejnika na wejściu, zamiast na dole na wyjściu!
Link do komentarza
Nie przebijesz się wentylacja i izolacja są na ostatnim miejscu inż. i dr. z politechniki. ITB zablokuje wszystkie przejawy postępu, nie interesują ich tematy na których nie można zarobić. Zawsze lepiej się sprzedaje i reklamuje pompę ciepła (choć byłaby naj bardziej kretyńskim ustrojstwem) niż dobrą izolację i wentylację. Izolacja nie ma reklam, bo każdy kupi ją najbliżej domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...