Skocz do zawartości

Czy system sips nadaje sie na dom pasywny???


Recommended Posts

Z góry przepraszam ze powielam ten sam tekst w wielu forach, ale od pewnego czasu usiłuje sie dowiedzieć od osób postronnych czegoś na temat paneli SIPs- bez skutecznie

Witam planuje budowę domu okolo150m, zastanawiałem się nad konstrukcja szkieletowa. I znalazłem firmę z Koszalina która oferuje nowy rodzaj konstrukcji szkieletowej (dom z paneli).
Miałem okazje porozmawiać z przedstawicielem handlowym oferującym konstrukcje SIPs, i od tego czasu zacząłem brać pod uwagę ta technologią.
Która z metod ocieplonego domu będzie bardziej ekonomiczna i bardziej energooszczędna? Słyszałem ze przy wykorzystaniu wełny mineralnej w ociepleniu standardowej konstrukcji szkieletowej , po kilu latach pod w pływem drgań i wilgoci wełna osuwa się powodując szczeliny nie ocieplone co za tym idzie tak zwane punkty rosy, czy to prawda? (zaznaczam ze jedna z zalet [przewagę] firma przedstawiła mi niezmienność kształtów styropianu wklejonego pomiędzy płyty osb i brak „mostków termicznych” nawet po latach).
Czy dom z paneli (osb-styropian-osb) z konstrukcją szkieletowa jest tak dobry jak o nim mówią? Jeśli macie już taki dom, to proszę o jakieś opinię .
I czy standardowy panel o przekroju 167mm. jest wystarczający by dom był energooszczędnym?
Czy lepiej jak już budować to z panela o grubości 217mm. gdzie styropian ma 195mm.?
I ostatnie pytanie-czy panele takie nadają sie na wybudowanie domu pasywnego?

Z góry dzięki
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Raczej grubsza izolacja. SIPs też nadaje się na dom energooszczędny, tak samo jak typowy szkielet. Wełna w dobrze wykonanej ścianie się nie obsunie. Zapobiegają temu poprzeczne elementy (bloking), wilgoci tam być nie powinno i jakie z nowu drgania? Wełna musi mieć przy tym wystarczającą gęstość, żeby zachowała sprężystość.
Styropian też ma wady. Prosto z fabryki (do 2 mieś.) ulega skurczowi, trudno nim wypełnić mniej regularne przestrzenie. Jeśli to prefabrykacja to może nie będzie kłopotu ze skurczem drewna ramy nośnej wewnątrz płyty, jeśli zastosują b. dobrze wysuszone drewno. Inaczej to tam prędzej zrobią się szczeliny niż przy zastosowaniu wełny. Styropian ma jedną poważną wadę - bardzo lubią gnieździć się w nim owady i gryzonie, jeśli przegryzą Ci się przez płytę poszycia zewnętrznego (a potrafią).
Reasumując, choć w lekkich konstrukcjach stosuje się głównie wełnę, to jak panele ze styropianemm zrobią dobrze, też nie będzie problemu.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Ściana to nie wszystko. Najprościej, rzecz ujmując dom energooszczędny to taki w którym nie opłaca się montować centralnego ogrzewania. Zapotrzebowanie na ciepło w takim domu jest porównywalne ze stratami na zasobniku i cyrkulacji. Należy Pamiętać o minimum 30 cm styropianu od gruntu, o 50 cm w dachu, o wentylacji z odzyskiem... a ściana, wystarczy jak ma 0.1W/m2xK i paroizolację.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...