Skocz do zawartości

Kupno działki i darowizna.


danielOOs

Recommended Posts

Witam. Nie dawno ojciec kupił 2 działki - a dokładnie wygrał na przetargu. Pierwsza działka już jest przepisana na niego, a drugą chce mi przepisać. Nie było jeszcze żadnej wizyty u Notariusza gdyż ten przetarg odbył się tydzień temu. I mam takie pytanie: czy można od razu przepisać tą działkę na mnie tzn. bez wpisu że tata jest/był jej właścicielem(za jedna wizytą u notariusza)? oraz: czy może przepisać drugą działkę jako darowizna bez opłat podatkowych (pierwsza działka kupiona pół roku temu)?
Chodzi o to że jestem obecnie za granicą i mam ograniczoną ilość urlopy i chcielibyśmy to załatwić jak najszybciej bez konieczności przepisywania drugiej działki tacie i potem znowu na mnie gdyż czas się też się liczy, ponieważ chciałbym się w tym roku budować.

Dziękuję.

P.S. mam nadzieję że zrozumiale napisałem, bo to trochę skomplikowane.
Link do komentarza
Z kim zostanie zawarta umowa sprzedaży drugiej działki zależy wyłącznie od woli sprzedającego, czyli czy wyrazi on zgodę na zastąpienie osoby, która wygrała przetarg przez inną.

Jeśli takiej zgody nie będzie to przeniesienie własności z ojca na syna musi odbyć się w formie aktu notarialnego, który może być sporządzony tego samego dnia. Darowizny otrzymane od osób zaliczonych do I grupy pokrewieństwa (m.in. syn, ojciec) są zwolnione od podatku od darowizny.

Przeniesienie własności w formie aktu notarialnego można też dokonać za pośrednictwem pełnomocnika, przesyłając pełnomocnictwo potwierdzone np. w konsulacie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...