Skocz do zawartości

Wspólna instalacja c.o. w dwóch budynkach.


Gość

Recommended Posts

Proszę o radę jaki sposób najlepiej i najbardziej ekonomicznie rozwiązać wykonanie instalacji w nowym budynku, który jest dobudowany do starego już istniejącego.
Problem polega na tym, że oba budynki będą użytkowane jednocześnie jako całość, wiec muszą być ogrzewane. Główną część mieszkalną z salonem, jadalnią, kuchnią i sypialniami stanowić będzie nowy budynek. Jednakże stary budynek musi być ogrzewany w celu uchronienia go przed degradacją oraz wykorzystywany będzie do pracy, jako biblioteka i itp.

W starym budynku istnieje tradycyjna instalacja c.o. ze stalowym kotłem na węgiel, stalowymi rurami i aluminiowymi grzejnikami. Instalacja ta ma ok. 10-15 lat więc wewnątrz jest solidnie zanieczyszczona. Dobudowany nowy budynek ma docelowo posiadać instalację c.o. zasilaną z kotła olejowego (nie ma mowy o gazie, gdyż nie ma sieci, ani miejsca na zbiornik), dodatkowym źródłem ciepła będzie kominek w salonie.

Moje wątpliwości dotyczą tego, jak wykonać instalację bez konieczności układania nowych rur w starym budynku, nie chciałbym inwestować w stary budynek (przez cały czas zamieszkujemy z rodziną w starej części)?
Czy jest możliwość wykonania dwóch niezależnych obiegów, najlepiej ogrzewanych jednym kotłem olejowym? A może zastosować specjalne filtry i połączyć obie instalacje.
Jeśli ktoś miał podobny problem proszę o radę i wszelkie informacje

Pozdrawiam
Maciek
Link do komentarza
Problem współpracy starej i nowej instalacji można rozwiązać w dwojaki sposób.
1. W miejsce istniejącego kotła węglowego należy zamontować wymiennik ciepła zasilany z nowej instalacji. Jego moc powinna być dostosowana do zapotrzebowania na ciepło w starej części instalacji. W istniejącej części obiegu grzewczego nie trzeba dokonywać żadnych zmian, ale warto zainstalować tam pompę cyrkulacyjną, co zapewni lepsze przekazywanie ciepła w wymienniku.
2. Starą instalację można będzie zasilać bezpośrednio z nowego kotła pod warunkiem dokładnego jej przepłukania i zlikwidowania otwartego zbiornika wyrównawczego. Kotły olejowe oraz większość grzejników przystosowane są bowiem do współpracy z instalacją c.o. typu zamkniętego, wyposażoną w ciśnieniowe naczynie, przejmujące wzrost objętości wody przy jej podgrzewaniu. Wskazane jest również zamontowanie filtra na przewodzie wody powrotnej w pobliżu kotła co zapobiegnie przenoszeniu ewentualnych zanieczyszczeń do nowej części instalacji.
W obu rozwiązaniach trzeba zapewnić niezależną regulację mocy grzewczej w starym i nowym obiegu np. przez zamontowanie zaworów dławiących lub regulatorów termostatycznych. Umożliwi to dostosowanie ilości przekazywanego ciepła do różnych warunków pracy tych części instalacji.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...