Skocz do zawartości

Jaki kocioł do domku 104 m2


WayeThe

Recommended Posts

Witam serdecznie

Mam pytanko jaki wybrac kocioł gazowy do domku 104m2 parterowy poddasze do póxniejszej adaptacji, Aktualnie 3 osoby.
1. Kocioł gazowy jednofunkcyjny jaka moc??
2. kocioł kondensacyjny jaka moc??
3. Może ekogoroszek jaka moc?? Ps. Mam mala kotłownie 3,5 m2 czy nie bedzie to za mało dla takiego kotla ??
do tego jeszcze zasobnik na wodę cwu jaka pojemnosć myslałem o 120L

Prosze o opmoc w wyborze, myślałem równiez o podłogowce w lazience kuchni i w wc ewentualnie.

Prosze o pomoc w wyborze rodzaju i jaka moc by tu była odpowiednia, Wg projektu jest kociol na gaz z zasobnikiem na cwu moc kołta przypisano na 24kW ale wg mnei to za dużo na taki mały domek.

Zaznaczam dom jest na etapie budowy fundamenty, a wieć bedzie nowy i prawidowo ocieplony Sciany pustak ceram 24 plus 12 cm styro.
Prosze o pomoc

pozdrawiam
Link do komentarza
Mam podobne dylematy:)
Podobne są też wymiary domu (105m2) i kotłowni (kolo 4m2).
Początkowo myślałem o ekologicznych roziwązaniach PC, solaty itp. (jeszcze często niektóre rozwiązania rozważam) ale to szybko zweryfikowały wysokie koszty inwestycji. Pierwszy odpadł prąd (cena użytkowania), następnie olej opałowy. Myślałem też o gazie (wygoda itp.) ale po rachunkach u rodziców i znajomych zrezygnowałem (nie zaobserwowali wzrostu wykorzystywania gazu, a licznik zanotował spory wzrost - podejrzewamy "uszlachetnianie" przez gazownie)

Aktualnie po roznowach ze znajomymi, hydraulikami i budowlańcami staneliśmy na piecu miałowo-groszkowym (uniezależnienie od jednego rodzaju opału). Na stronach niektórych producentów można znaleść kalkulatory pozwalające dobrać moc pieca i w/g nich dla nas optymalne jest około 18 kW. Zasobnik na wodę planujemy w granichach 150L.

Nie paliłem nigdy w piecu i nie wyobrażam sobie innego rozwiązania niż piec z podajnikiem, więc miełem również obawy o powieżchnie kotłowni. Na szczęście są piece większe i mniejsze - jak się poszuka można coś znaleść (najwyżej częściej trzeba będzie dożucać). Jeśli jesteś na etapie fundamentów to może da się jeszcze ścianki poprzesuwać. Jestem na etapie SSO i już wiem, że warto jest myśleć za wczasu - dużo można zaoszczędzić nie tylko pieniędzy ale i problemów.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...