Skocz do zawartości

jakie ogrzewanie?


bluenet

Recommended Posts

Prosze o podpowiedz w sprawie ogrzewania mojego nowego domu (jednorofdzinny, wolnostojacy, parterowy z wykorzystaniem poddasza). Staje przed dylemetem wyboru zrodla ogrzewania. Zalezy mi na ogrzewaniu kominkiem (z wymuszonym obiegiem powietrza) 6 pomieszczen (od 15-31 m kw.). Problem polega na tym ze gdzies wyczytalem iz nie wskazane jest takie ogrzewanie lazienek, toalet i kuchni. Prad, jest drogi, ceny gazu tez moga wykonczyc, nie chce kaloryferow, wiec co wybrac? Prosze o porade. Dziekuje.
Link do komentarza
Ogrzewanie kominkowe nie powinno być jedynym źródłem ciepła w domu, gdyż trudno wtedy utrzymać komfortową temperaturę pomieszczeń. Najczęściej wykorzystywany jest w tzw. okresach przejściowych, gdy od czasu do czasu jest rozpalany, aby utrzymać pożądaną temperaturę oraz w skrajnie niskich temperaturach, gdy wspomaga inne źródło ciepła. Rzeczywiście, w pomieszczeniach wymagających intensywnej wentylacji umieszczenie nawiewów w łazience, kuchni będzie zakłócać pracę wentylacji grawitacyjnej. Obieg powietrza grzewczego wymaga bowiem powrotu ochłodzonego w pomieszczeniach powietrza do kominka i bez domieszania go z zewnątrz wentylacja nie będzie funkcjonować a zapachy przenoszone będą do innych pomieszczeń. Problem ten można rozwiązać przez zamontowanie indywidualnej wentylacji mechanicznej lub centralnego systemu wentylacyjnego.
Link do komentarza
Postawiłem dom tak jak radził Pan Brzęczkowski w 1998 roku,był nawet opisany w "Budujemy Dom" chyba w2000r Poroterm zaizolowałem od środka 20 cm wełny z folią 20 cm styropianu dałem w podłogę i 25 wełny w dach. ogrzewanie i ciepła woda elektryczne i rekuperator. Chałupa 200 m a największe zużycie 9500 kWh na okrągly rok
Link do komentarza
Cytat

Postawiłem dom tak jak radził Pan Brzęczkowski w 1998 roku



Nie bardzo rozumiem, gdzie Pan Brzęczykowski radził w 1998 roku?

Cytat

,był nawet opisany w "Budujemy Dom" chyba w2000r Poroterm zaizolowałem od środka 20 cm wełny z folią 20 cm styropianu dałem w podłogę i 25 wełny w dach. ogrzewanie i ciepła woda elektryczne i rekuperator. Chałupa 200 m a największe zużycie 9500 kWh na okrągly rok



Niestety nie mam archiwalnych numerów Budujemy Dom z przed 4 lat i nie wiem też o czym Pan pisze, czy można bliżej?
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Ogrzewanie elektryczne jest najtańsze w ekspoatacji w domach izolowanych E<70 kWh/m2 rocznie, jeżeli masz dom nieizolowany E>120 kWh/m2 to może być gaz, olei czy pc.


Oczywiście o ile powierzcnia/kubatura domu nie jest zbyt duża.
Dla domu >300 m raczej nie jest to dobra alternatywa.
Link do komentarza
Cytat

gdzie mozna uzyskac schematy roznych typow ogrzewania?ciagle wracam do tego nieszczesnego kominka,co oprocz niego? aby bylo tanio i wydajnie?


Musisz się sam przekonać ... bo to inwestycja na lata. Dlatego poszukaj na googlach ....

Ja też rekomenduję kominek + wspomaganie elektryczne. Szczególnie jeśli chodzi o łazienki. MAłą łazienkę nagrzejesz w 2 min farelkiem. W pozostałym okresie nie warto. To samo z kuchnią. A pozostałe pomieszczenia ogrzeje kominek.
Link do komentarza
W niecentralnych systemach ogrzewania, płacimy za pomieszczenia oddzielnie. W 300 m2 lub większym domu jest więcej pomiszczeń czasowo nieużywanych, co tym bardziej preferuje tego typu systemy do duzych domów. Sprzedawane obecnie grzejniki mierzą temperaturę w pokoju 15razy/sek. mają czujniki wietrzenia, i gdy nas nie ma obniżają temperaturę. A wersje łazienkowe w wieszakach na ręczniki mają nadmuch gorącego i zimnego powietrza.
Link do komentarza
Cytat

W niecentralnych systemach ogrzewania, płacimy za pomieszczenia oddzielnie. W 300 m2 lub większym domu jest więcej pomiszczeń czasowo nieużywanych, co tym bardziej preferuje tego typu systemy do duzych domów. Sprzedawane obecnie grzejniki mierzą temperaturę w pokoju 15razy/sek. mają czujniki wietrzenia, i gdy nas nie ma obniżają temperaturę. A wersje łazienkowe w wieszakach na ręczniki mają nadmuch gorącego i zimnego powietrza.



Ale w domu gdzie jest 300 m powierzchni pomieszczenia mają powyżej 20 m. A cieżko to ogrzać w krótkim czasie kulku minut. W innym przypadku jest dyskomfort z korzystania takiego ogrzewania.
W przypadku dużej akumulacyjności problem się powieksza.
A jeszcze nigdy nie widziałem fajnych promienników kwarcowych -które tu mogłyby pomóc.
Link do komentarza
  • 6 lata temu...
A nie chciałbyś spróbować ogrzewania podczerwienią? Ja podczas budowy domu rozglądałem się i też miałem dylemat odnośnie wyboru ogrzewania do domu w końcu natrafiłem na oferte ogrzewania podczerwienią i powiem szczerze, ze jestem bardzo zadowolony. Wtedy brałem z Firmy Krist, bo nie było żadnego innego wyboru teraz z tego co widze to jest dużo firm sprzedających takie ogrzewanie. Tylko jeśli byś chciałto uważaj bo niektrore firmy sprzedaą takie ogrzewanie z normalnymi grzłkami co Ci mnóstwo prądu zje i inic nie ogrzeje . Te co ja mam sa sprawdzone brałem ze strony www.infrapanel.pl także jakby Ci taki sposób ogrzewania pasowałto wejdź sobie na ich stronę i poczytaj.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Zgadzam się z Mufasą i również polecam te panele. Pewnie blunet juz dawno ma swoje ogrzewanie wybrane ,ale zapewne jest wiele osób, które borykają się z tym dylematem więc chętnie poradzę i polecę sprawdzone ogrzewanie. Mam domek 120 m2 dobrze ocieplony, inwestycja w panele kosztowala mnie ok 13 tys. zł., ale tylko ze względu na to, ze mam wszystkie termostaty bezprzewdowowe, a one są drozsze i sie trochę tego nazbierało. Po ostatnich mrozach za ogrzewanie zapłaciłem 360zł, co prawda wiecej niz wyliczenia firmy , z której brałem , bo mówili, ze będzie 2.70 /m2 miesięcznie a wyszlo 3, ale to i tak przy - 20 stopniach całkiem niewiele.
Mysle, ze koszt inwestycji do tanich nie należy, ale za to zwraca się w opłatach bo przy gazowym płąciłem ok. 500zł miesiecznie przy mrozach - 10 stopni :/ tak więc róznica jest spora icon_smile.gif Jak ktoś chce więcej informacji to piszcie : szczepan6320@wp.pl
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Myślę, że zamontowanie kotła kondensacyjnego wiszącego i poprowadzenie podłogówki będzie najlepszym dodatkiem do ogrzewania kominkiem.



ogólnie kominek to jest bardziej taki dodatek, a nie główne ogrzewanie domu. jak sie buduje nowy, to podłogówka jest najlepszym rozwiązaniem. co prawda wielbiciele deski maja potem dylemat, panel czy płytki, ale myśle, ze nie ma co się wahać.
Link do komentarza
witam serdecznie,
analizowalam ogrzewanie kominkowe - doszlismy do wniosku z mezem ze kominek to jednak jako dodatek, nie podstawowe źródło ciepla.
po długich analizach tabelek excelowych - postawilismy na pellet.
ekologiczny, czysty - wysokoenergetyczny.
ale zakupilismy piec dwufunkcyjny, mamy furtke, mozemy wrócic do ogrzewania bardziej tradycyjnego.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Pomysł sprytny, bo ceny pelletu trzymają się w miarę stabilnie od kilku lat. No i plan B też warto mieć. Zaczęłaś już sypać do pieca? Na co postawiłaś?



ja stosuję pellety OLIMP albo LAVA i jestem naprawdę zadowolony. te pellety są ekonomiczne i nie burdzą, więc nie mają porówniania z np. ekogroszkiem, który zawodzi na całej linii
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
soko22 jaki piec kupiłeś ;)
Ja stoję przed dylematem co mam zrobić budowa ruszy jeszcze trochę.
Jak w projekcie kominek z płaszczem na podgrzewanie dodatkowe podłogi i docieplanie wody w bojlerze 300L
Co pewnie będę palił miałem węglowym bądz wenglem chcę kupić piec z opcją palenia z zasobnika bądz ruszy 2 palę sam.
Nie wiem jak rozwiązać sprawę ciepłej wody w lecie.
Myślałem nad dobrym systemem solarów dla 2-4 osoby ktoś coś poleci ?
Czy dodać do tego pompę ciepła
Np : http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/...pla-pcwu38.html
Co myślicie doradźcie koledze co zrobić i jak rozwiązać sprawę.
Dom nowy 189m2
Ocieplony fundamenty i cała reszta.
Ściany zew porotherm: 25 PW kl. 15
Ściany działkowe : Ytong PP4/0,6 60x20x11,5
Ocieplenie Fundamentów styrodur
Steropiana na ścianę jeszcze nie wiem jaki i grubości nie znam coś polecicie ?
Projekt : http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m22b1f7488fb4b
Link do komentarza
Cytat

soko22 jaki piec kupiłeś ;)
Ja stoję przed dylematem co mam zrobić budowa ruszy jeszcze trochę.
Jak w projekcie kominek z płaszczem na podgrzewanie dodatkowe podłogi i docieplanie wody w bojlerze 300L
Co pewnie będę palił miałem węglowym bądz wenglem chcę kupić piec z opcją palenia z zasobnika bądz ruszy 2 palę sam.
Nie wiem jak rozwiązać sprawę ciepłej wody w lecie.
Myślałem nad dobrym systemem solarów dla 2-4 osoby ktoś coś poleci ?
Czy dodać do tego pompę ciepła
Np : http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/...pla-pcwu38.html
Co myślicie doradźcie koledze co zrobić i jak rozwiązać sprawę.
Dom nowy 189m2
Ocieplony fundamenty i cała reszta.
Ściany zew porotherm: 25 PW kl. 15
Ściany działkowe : Ytong PP4/0,6 60x20x11,5
Ocieplenie Fundamentów styrodur
Steropiana na ścianę jeszcze nie wiem jaki i grubości nie znam coś polecicie ?
Projekt : http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m22b1f7488fb4b


Oj chyba mnie głowa rozboli a nie za bogato Kolega chce tą swoją instalację rozbudować icon_eek.gif: kominek z PW , kocioł z podajnikiem , solary, pompa ciepła icon_razz.gif to może jeszcze gdzieś trochę prądem pogrzać?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...