Skocz do zawartości

dachówki wentylacyjne zamiast komina


acia

Recommended Posts

Proszę o poradę dostałam pozwolenie na budowę i w marcu startujemy mam tylko taki problem w projekcie kanały wentylacyjne ( nie chodzi o przewody spalinowe) mam wyprowadzone ponad połać dachu w formie komina, a chciałabym to zamienić na dachówki kominki wentylacyjne i nie wiem czy nie będzie potem problemu z odbiorem kominiarskim, nie wiem jak to załatwić zgodnie z prawem, żebym potem nie miała zamiast szybkiego rozwiązania niezłego bigosu.
Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszystkie porady.
Link do komentarza
Cytat

Proszę o poradę dostałam pozwolenie na budowę i w marcu startujemy mam tylko taki problem w projekcie kanały wentylacyjne ( nie chodzi o przewody spalinowe) mam wyprowadzone ponad połać dachu w formie komina, a chciałabym to zamienić na dachówki kominki wentylacyjne i nie wiem czy nie będzie potem problemu z odbiorem kominiarskim, nie wiem jak to załatwić zgodnie z prawem, żebym potem nie miała zamiast szybkiego rozwiązania niezłego bigosu.
Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszystkie porady.



Ja u siebie w projekcie od razu mam część wentylacji wyprowadzonej za pomocą kominków, a część jako komin i na razie się nie przejmuję kominiarzem.
Link do komentarza
Cytat

Ja u siebie w projekcie od razu mam część wentylacji wyprowadzonej za pomocą kominków, a część jako komin i na razie się nie przejmuję kominiarzem.


Super tyle, że ja mam w projekcie dwa kominy jeden na wentylację drugi spalinowy i wentylacyjny chciałabym zmienić na kominki i nie wiem czy muszę to zgłaszać, wprowadzać jakieś aneksy czy nie. A odbiorem przejmuję się już teraz bo jak pojawi się problem to będzie za późno, a ja wolę zapobiegać niż leczyć. Z tego co wiem wszystkie samowole itp są dość kosztowne, a mnie na błędy i poprawki nie stać
Link do komentarza
Cytat

Super tyle, że ja mam w projekcie dwa kominy jeden na wentylację drugi spalinowy i wentylacyjny chciałabym zmienić na kominki i nie wiem czy muszę to zgłaszać, wprowadzać jakieś aneksy czy nie. A odbiorem przejmuję się już teraz bo jak pojawi się problem to będzie za późno, a ja wolę zpobiegać niż leczyć. Z tego co wiem wszystkie samowole itp są dość kosztowne, a mnie na błędy i poprawki nie stać



To są dwa oddzielne kominy czy jeden. A tak poza tym dlaczego chcesz to zmienić? Ja zauważyłem u siebie że jest diametralna różnica na ciągu między kominem murowanym a kominkami. A kominiarz mierzy właśnie ciąg.

Jeżeli chodzi o zmianę to nie musisz nic zgłaszać ani zmieniać.
Link do komentarza
To są dwa osobne kominy jeden do kominka i kotła węglowego, a drugi osobny do wyprowadzenia wentylacji z kuchni i łazienek, a chcę wymienić ten od wentylacji bo szef firmy budowlanej powiedział mi, że łatwiej jest wykończyć no wiesz obróbka blacharska komina pod dachówki itd. Projektant jak ustalaliśmy wszystkie parametry to sam mówił ,że kominkami też tą wentylację można wyprowadzić, ale w projekcie "wymalował" mi ten drugi komin. "mea culpa" , że nie sprawdziłam czy naniósł poprawki na projekt, ale teraz to już po ptakach ta wzmianka o wyprowadzeniu kanałów wentylacyjnych za pomocą komina nad dach jest tylko w jednym miejscu na rysunku. Mówisz, że nie trzeba mieć żadnego pozwolenia na taką zmianę? To by mi pasowało ja tylko boję się czy kominiarz nie będzie robił problemów że w projekcie co innego i w realu co innego. Bo wiadomo, że jak trafię na takiego co lubi zarobić dodatkowo to może się czepiać mimo ciągu.

Dzięki za odpowiedź i zainteresowanie.

Ps. Ja tak ze wszystkim staram się przewidzieć max możliwych problemów, żeby potem łatwiej było rozwiązać te nieprzewidziane icon_lol.gif albo po prostu już nie mogę się doczekać pierwszego wbicia łopaty bo pewnie dopiero wtedy zaczną się prawdziwe problemy.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Ja u siebie w projekcie od razu mam część wentylacji wyprowadzonej za pomocą kominków, a część jako komin i na razie się nie przejmuję kominiarzem.



Witam,

Potwierdzam, w mojej Sadze rozbudowałem wszystkie kominy ( średnio o dwa , trzy szyby ale w garderobach i w pomieszczeniu w przewidzianym w przyszłości na saunę zastosowałem kominki), i ciąg w nich jest zdecydowanie lepszy niż przez kominki (miałem to mierzone, więc jest to sprawdzone.

pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
Dzięki wielkie jeszcze się zastanowię bo ta wentylacja to tylko do kuchni, która i tak będzie otwarta na salon i nie będzie tam gazu tylko płyta indukcyjna, no i do dwóch łazienek, obydwie z oknami, więc ciąg chyba nie musi tam być aż taki duży? icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Kominki czyli dachówki wentylacyjne do went. grawitacyjnej to jedna wielka pomyłka i wg mnie nie powinny być do tego stosowane. Później ludziska piszą że mają mają ciąg wsteczny...
Proponuje zajrzeć do wymogów prawa budowlanego jakie kominy powinny spełniać warunki do went. grawitacyjnej.

Zapytajcie się o podstawę prawną do takiego ich stosowania - większość nabiera wody w usta...
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Zdecydowana większość kominków wentylacyjnych nadaje się wyłącznie do wentylowania (odpowietrzenia) kanalizacji. W ostateczności można je zastosować do wentylowania garażu lub nieogrzewanej piwnicy czy poddasza nieużytkowego. Jedyne znane mi kominki wentylacyjne z ocieplaną czapą nadające się do wentylowania pomieszczeń ocieplanych produkuje firma ISOLA. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Kominki czyli dachówki wentylacyjne do went. grawitacyjnej to jedna wielka pomyłka i wg mnie nie powinny być do tego stosowane. Później ludziska piszą że mają mają ciąg wsteczny...
Proponuje zajrzeć do wymogów prawa budowlanego jakie kominy powinny spełniać warunki do went. grawitacyjnej.

Zapytajcie się o podstawę prawną do takiego ich stosowania - większość nabiera wody w usta...



Ale w kuchni do podłaczenia okapu gdzie i tak jest przepływ wymuszony?
Link do komentarza
Cytat

Ale w kuchni do podłaczenia okapu gdzie i tak jest przepływ wymuszony?



Z kuchennego okapu to możesz nawet przez ścianę puścić hehe !!
Tylko , że to czysty strzał w kolano.
Nie chodzi tu przecież o kwestie prawne , a o różnice temperatur otoczenia - a -wyrzucanego powietrza !!!!

W przypadku kuchennego okapu dochodzi jeszcze podwyższona wilgotność , para !!!

Skraplać się będzie nawet przy ocieplonym.

Jak przyjdzie mróz , to i lodem się oblepi ...
Link do komentarza
Cytat

Zdecydowana większość kominków wentylacyjnych nadaje się wyłącznie do wentylowania (odpowietrzenia) kanalizacji. W ostateczności można je zastosować do wentylowania garażu lub nieogrzewanej piwnicy czy poddasza nieużytkowego. Jedyne znane mi kominki wentylacyjne z ocieplaną czapą nadające się do wentylowania pomieszczeń ocieplanych produkuje firma ISOLA. Pozdrawiam.



Właśnie miałem o to też zapytać, bo musiałem zrezygnować z jednago kanału wentylacyjnego w głównym pionie i wentylację garażu muszę wyprowadzić osobno przez dach. Dzięki za poradę
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...