Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Jaka jest przewidziana kara za samowolę budowlaną?

Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Przepisy dokładnie określają sposób obliczania opłaty legalizacyjnej. Zgodnie z art. 49 ust. 2 Prawa budowlanego, do opłaty legalizacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu. Kara stanowi iloczyn stawki opłaty (s), współczynnika kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (w). W odniesieniu do kar stawka opłaty (s) wynosi 500 zł. Co istotne, samowola budowlana nie ulega przedawnieniu. Wobec tego właściwy organ będzie mógł wszcząć postępowanie w każdym czasie. Przedawnieniu natomiast, będzie podlegała odpowiedzialność karna określona w przepisach prawa budowlanego. Więcej informacji na temat legalizacji samowoli budowlanej: http://www.budujemydom.pl/poradnik-prawny/7374-legalizacja-samowoli-budowlanej  

Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/poradnik-prawny/7422-jaka-jest-przewidziana-kara-za-samowole-budowlana

Gość ilona
w tej olsce to tylko karac ludzi co wydali swoje ciezko zarobione pieniasze a leniom i nierobom wybudowac mieszkania komunalne i im dac za 1 zl taki rzad i takie wladze uciekac z tego kraju i jescze sie nie odgladac bo moze ukarza za wyglad

Gość piter
To skandal , by ktos decydował o wyglądzie mojego domu. A co ktoś z nich mi chociaż złotówkę dołożył. Nic tylko zgnebic ludzi . Kara Boska nad nimi tak na prawdę wisi ..............

Gość ~sam
Ekspert zapomniał wspomnieć, że inspektor nadzoru budowlanego po stwierdzeniu samowoli budowlanej jest zobligowany do przesłania wniosku o wszczęcie postępowania do prokuratury, gdyż samowola budowlana jest naruszeniem prawa. Czyli pechowego inwestora czeka przesłuchanie na policji, a jeśli prokurator nie umorzy sprawy - sprawa w sądzie.

Gość free
w przypadku nakazu rozbiórki nie ma żadnej finansowej kary? już sama rozbiórka mam rozumieć jest karą?

W porównaniu do innych krajów europejskich, a i do większości na świecie – Polska jawi się jako bardzo liberalna w tym zakresie.

W związku z wszystkimi negatywnymi komentarzami jakie się pojawiły:

w tej olsce to tylko karac ludzi co wydali swoje ciezko zarobione pieniasze a leniom i nierobom wybudowac mieszkania komunalne i im dac za 1 zl taki rzad i takie wladze uciekac z tego kraju i jescze sie nie odgladac bo moze ukarza za wyglad

To skandal , by ktos decydował o wyglądzie mojego domu. A co ktoś z nich mi chociaż złotówkę dołożył. Nic tylko zgnebic ludzi . Kara Boska nad nimi tak na prawdę wisi ..............

Ekspert zapomniał wspomnieć, że inspektor nadzoru budowlanego po stwierdzeniu samowoli budowlanej jest zobligowany do przesłania wniosku o wszczęcie postępowania do prokuratury, gdyż samowola budowlana jest naruszeniem prawa. Czyli pechowego inwestora czeka przesłuchanie na policji, a jeśli prokurator nie umorzy sprawy - sprawa w sądzie.

w przypadku nakazu rozbiórki nie ma żadnej finansowej kary? już sama rozbiórka mam rozumieć jest karą?

posrane to prawo..

zadam wam kilka pytań:
1. Czy podobają wam się takie polskie masteczka jak np. Kazimierz Dolny nad Wisłą?
2. Czy wyjeżdzając za granicę nie macie wrażenia, że architektura jest tam znacznie bardziej przyjazna oku?
3. Czy przejeżdzając przez Austrię nie jesteście zachwyceni skupiskami czerwonych dachów?
4. itp

Na wszystkie zapytania – odpowiedź pewnie brzmi, nie.

Ale wystarczy, że sąsiad w sposób zgodny z prawem, chce dobudować np. piętro, to już inna sprawa. Jakim prawem chce zbierać moje widoki, zasłania słońce itp.

Tu działa prawo Kalego, jakim prawem państwo ingeruje w to, w jakiej odległości od granicy działki, ma stać mój dom, a z drugiej strony „donosik” na sąsiada, że odległość od granicy za mała - choć jest zgodna z przepisami.

icon_sad.gif Ech

Gość NN
Moim zdaniem gminy wydają pozwolenia na budowę jak urzędnikom łapkę się posmaruje.Nawet wtedy, gdy nie ma planu zagospodarowania.To paranoja, że na własnej działce nie można domu pobudować.Państwo zasłania się różnymi ustawami, np. o ochronie środowiska.W rzeczywistości chodzi tylko o kasę.Gdyby sprzedać działkę jakiemuś urzędasowi nagle znalazłoby się i pozwolenie i plan zagospodarowania.Polska to kraj zacofany a w rządzie mamy złodziei i krętaczy, którzy tworzą ustawy, ale dla siebie a nie obywateli..

Gość Jarek
Głupoty opowiadasz. Np we Francji nie wolno nawet dowolnie wybrać koloru elewacji. W każdej miejscowości jest dany kanon kształtu i kolorystyki. Dzięki temu miasta i wioski mają spójną architekturę i nie ma gargameli..

Gość kolo
no a w chinach było kiedyś takie prawo, że zmuszało ludzi do jednakowego ubierania się. dzięki temu każdy ubrany był jak należy, a nie jak dzisiaj się niektórzy ubierają - niechlujnie, niestosownie, brzydko i bez gustu..

Gość gość
żeby doszło co do czego to najpierw nasi wspaniali polscy inspektorzy nadzoru musieli by reagować w jakikolwiek sposób na zgłoszenia samowoli budowlanej. a tym czasem zgłasza się sprawę do wyjaśnienia i po zapewnieniach że w ciągu tygodnia ktoś przyjedzie dokonać inspekcji nikogo ni widu ni słychu.

Gość Ed
Prawda jest taka ze :oczekuje posmarowania :łapy .u mnie za pare dni mija 65 dni ustawowyc a ;Starostwo juz drugi raz żada uzupełnienia dokumentacji o :DUPERELE taka jest prawda \\\\\\\"PARANOJA nepotyzm ,łapowki i tumiwisizm urzednikow ,zwykłe :Polskie Piekielko Biurokracji .......

Gość justyna
masz rację nic nie robią mi sufit leci a sąsiad dalej jest bezkarnie.

Gość sweeta
Mam sasiadow za domem tuz obok, chcieli dobudowac garaz , moja rodzina (bo to tuz pod naszymi oknami) dala na to pozwolenie (musza dostac pozwolenie okolicznych sasiadow na rozbudowke). Oni zaczeli kombinowac wybudowali graaz ale nie pokryli go dachem, na dach mieli okno z gornego pietra, okna sie pozbyli, zalozyli drzwi by wychodzic sobie tam 5 m do anszego okna! York morda ujada non stop, mam niemowle zaraz w oknie naprzeciwko, ten kundel je budzi, zwracalo sie uwage glupia rodzinka zaczela zabierac yorka . Postawili balustrade na tym garazu i zrobili taras tuz na nasze okno , wieczorem jak grilla robia i wodke pija to cale opary z ognia leca wlasnie w okno z niemowleceim, upal 30st w domu duchota nie da sie wytrzymac, okna pozamykane bo caly pokoj smierdzi zjaranym weglem, a te frajery siedza i sie bezczelnie gapia. Wnerwie sie to zglosze to a jestem bliska juz temu i oby placili 50tys :) oby zdechli..

Cytat

Mam sasiadow za domem tuz obok, chcieli dobudowac garaz , moja rodzina (bo to tuz pod naszymi oknami) dala na to pozwolenie (musza dostac pozwolenie okolicznych sasiadow na rozbudowke).
Oni zaczeli kombinowac wybudowali graaz ale nie pokryli go dachem, na dach mieli okno z gornego pietra, okna sie pozbyli, zalozyli drzwi by wychodzic sobie tam 5 m do anszego okna! York morda ujada non stop, mam niemowle zaraz w oknie naprzeciwko, ten kundel je budzi, zwracalo sie uwage glupia rodzinka zaczela zabierac yorka . Postawili balustrade na tym garazu i zrobili taras tuz na nasze okno , wieczorem jak grilla robia i wodke pija to cale opary z ognia leca wlasnie w okno z niemowleceim, upal 30st w domu duchota nie da sie wytrzymac, okna pozamykane bo caly pokoj smierdzi zjaranym weglem, a te frajery siedza i sie bezczelnie gapia. Wnerwie sie to zglosze to a jestem bliska juz temu i oby placili 50tys icon_smile.gif oby zdechli..

ojojoj uwazaj,bo to co zyczymy innym wraca do nas samych;/

Gość ciekawska
witam mam pytanko,czy budowanie pomieszczenia gospodarczego bez zezwolenia jest karalne bez projektu bez zgody i do tego przeksztalcenie go w dom mieszkalny tez bez zgody .gdzie moge dowiedziec sie wiecej na ten temat i gdzie to sie powinno zglaszac.

Gość maks
@ciekawska, proszę popraw mnie jeśli źle zrozumiałem, ale wybudowałaś pomieszczenie gospodarcze bez zezwolenia (nielegalnie) i zastanawiasz się czy mieszkanie w nielegalnej budowli stało się bardziej nielegalne?

Gość piotr
Kupiłem mieszkanie z nielegalną dobudówką,z niewiedzy,braku czasu i roztargnienia,co mam zrobić,czy mogę pozwać byłego właściciela?

Gość PAWEŁ
MIESZKAM W DOMU BRATA.Pozwolił mi dobudować małą kuchnie 7m2.trzeba dobudować dwie ściany i dach.myślałem,że nie potrzebuję zgody na budowę,zacząłem prace a teraz się dowiaduje że jednak muszę mieć pozwolenie.jakie mogą być koszty legalizacji?całkowity koszt budowy to ok.3.tyś.zł.wydałem na razie niecały tysiąc więc może taniej będzie rozebrać?

Cytat

MIESZKAM W DOMU BRATA.Pozwolił mi dobudować małą kuchnie 7m2.trzeba dobudować dwie ściany i dach.myślałem,że nie potrzebuję zgody na budowę,zacząłem prace a teraz się dowiaduje że jednak muszę mieć pozwolenie.jakie mogą być koszty legalizacji?całkowity koszt budowy to ok.3.tyś.zł.wydałem na razie niecały tysiąc więc może taniej będzie rozebrać?

Są dwie możliwości- formalna, rozebrać to co zrobiono i wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę.

Druga możliwość to dokończyć dobudówkę, licząc na to że nikt tym się nie zainteresuje. W razie czego można będzie wystąpić o legalizację. Można będzie wystąpić o legalizacje jedynie wtedy, gdy spełnia ona wymagania techniczne i nie jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania. Koszty legalizacji to pewnie parę tysięcy plus wydatki niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę (projekt, mapa itp) W razie czego zawsze można dobudówkę rozebrać. Trzeba jednak pamiętać że za wszystkie działania odpowiada właściciel nieruchomości.

Gość Daria
@Paweł, na pewno taniej będzie rozebrać.
Niestety legalizacja samowoli budowlanej jest długotrwała i bywa kosztowna, ponieważ nie zależy ona od stopnia przewinienia, ale od powierzchni budynku i stawki, jaką określa załącznik do ustawy o prawie budowlanym. Wylicza się ją jako iloczyn stawki wynoszącej 500 zł podwyższonej 50-krotnie, współczynnika kategorii budynku i współczynnika wielkości obiektu.
Nawet jak dobudówka ma tylko 7 mkw to łatwo obliczyć że legalizacja będzie kosztować więcj niż włożyłeś do tej pory w budowę. pozdrawiam.

Cytat

@Paweł, na pewno taniej będzie rozebrać.
Niestety legalizacja samowoli budowlanej jest długotrwała i bywa kosztowna,

... to - zrób tak jak mi w ostatnim piśmie wykonawca autostrady A1 odpisał
Że artykuł Prawa Budowlanego zwala winę nie na wykonawcę - ale na:
http://www.garnek.pl/bobicze/26726933#

zwal winę na wykonawcę inwestycji - a potem olej to...

Cytat

Niestety legalizacja samowoli budowlanej jest długotrwała i bywa kosztowna

nieprawda - albo i gówno prawda...!!!!!

spoko spoko - dasz sobie radę za free....
tylko sie dobrze podeprzyj w sądzie....
możesz mną - masz pełne przyzwolenie..... Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)

Gość janka
POMOCY!!! mam garaż wolnostojący z czymś w rodzaju strychu nad nim, postanowiliśmy zmienić na nim dach i zgłoiliśmy to więc mamy zgodę na zmianę pokrycia dachowego ale w trkcie postanowiliśmy podnieść dach o 2 pustaki, tak że powstało spore pomieszczenie na górze....i tu wkroczyła moja sąsiadka że albo damy jej kasę albo zgłosi to do inspekcji...jaka może być za to kara????????????? bo płacić to mi się jej nie chce torbie tej :(

Gość Niunia
Gdzie mam zgłosić nie legalnie postawiony dom pietrowy?

No z tego co się orientuję to mój (niestety) sąsiad dostał karę w wysokości 60 tysięcy za samowolę budowlaną. Nie wiem tylko na jakiej podstawie to wyliczają .Dla mnie to abstrakcja bo delikwent nie dość ze postawił całkiem spory dom bez pozwoleń, to jeszcze dom znajduje się na na granicy działek i nie są zachowane żadne wytyczne.

Nie mam bladego pojęcia, ale podejrzewam że w jego przypadku kara była uwarunkowana też właśnie tym że budynek został postawiony w granicy działek, dachy miały spadek na działkę a do tego pan zrobił sobie 2 studzienki kanalizacyjne na działce już i tak pokrzywdzonego sąsiada... więc wydaje mi się, że 60 tysięcy to było wyliczone na podstawie wszystkiego co powstało niezgodnie z przepisami....

Jak dla mnie taka kara to paskudztwo nieadekwatne do popełnionego "przestępstwa"
Znałem jednego gwałciciela który w ramach wymierzonej kary miał do zapłacenia nawiązkę 1000zł
I jeszcze mam kumpli takich którzy za wykroczenia płacili po 500zł a za przestępstwa max 2.000zł
Jak dla mnie w orzecznictwie grzywny 60.000zł za samowolę budowlaną albo 100.000zł za wycięte drzewo są paranoją i ośmieszają tylko ustawodawcę który takowe kary wymyślił i zatwierdził do realizacji.

Dla mnie to dziwne, że te pieniądze idą dla państwa... bo karę ten gość powinien zapłacić sąsiadowi któremu się wbudował w granicę i któremu tym samym obniżył wartość ziemi. Podejrzewam że gdyby wyszedł z pytaniem i inicjatywą to odkupił by część tej działki którą sam zajął i teraz nie miałby problemów. Niby kara nieadekwatna, ale z drugiej strony idąc tym tokiem rozumowania to każdy mógłby robić co mu się żywnie podoba mając świadomość o tym że jest bezkarny. Żeby było śmieszniej to ten gość dodatkowo podpiął się na lewo do wodociągu więc akurat bardzo dobrze że ktoś się ocknął. Edytowano przez dobrmaria (zobacz historię edycji)

Taka uwaga;

Gdyby przepisy odrębne, czyli MPZP lub w razie jego braku WZiZT, nie stanowiły, że w granicy można budować (a przypominam, że zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie WT w par.12 też jest taka możliwość), to nigdy urząd nie zalegalizowałby tej samowoli budowlanej.

Inaczej mówiąc w tej granicy istniała możliwość postawienia budynku legalnie - czyli w żaden sposób nie została obniżona cena sąsiadującej działki.

W granicy tak:) ale pan sobie docieplił budynek wchodząc tym samym o te parę cm na działkę sąsiada:) studzienki kanalizacyjne też pojawiły się nie na jego działce, z tego co wiem to nawet wyjscie z domu zrobił sobie na sąsiednią działkę... więc trochę to dla mnie niepoważne.

Gość wienka
Czy sąsiad może użytkować komin,który jest samowolą budowlaną? W sprawie toczy się postępowanie,lecz zanim zapadnie jakakolwiek decyzja,wydaje mi się iż inspektor nadzoru winien zakazać użytkowania? Komin ów stanowi w moim odczuciu zagrożenie.

Cytat

Czy sąsiad może użytkować komin,który jest samowolą budowlaną? W sprawie toczy się postępowanie,lecz zanim zapadnie jakakolwiek decyzja,wydaje mi się iż inspektor nadzoru winien zakazać użytkowania? Komin ów stanowi w moim odczuciu zagrożenie.

Ważne jest raczej Odczucie" inspektora nadzoru.
Zagrożenie jakie:
- budowlane (grozi zawaleniem) - w kompetencjach PINB
- "chemiczne" (grozi zaczadzeniem) - w kompetencjach min. kominiarzy.

Gość wienka
Jeśli mówimy o odczuciach inspektora, to są przychylne tej konkretnej samowoli.Trafiłam niestety na kolesiostwo i sprawa toczy się od 2 lat bez szansy na zakończenie.Komin został 'uwieszony' [zwarta zabudowa]w odległości 20 cm od mojego wejścia do domu.W momencie jego użytkowania sypią się iskry,sadza i popiół.Próba dogadania się z sąsiadem,skończyła się wyśmianiem mnie,stąd moja skarga do PINB.A wracając do tego nieszczęsnego komina,wydaje mi się,że skoro jest samowolą budowlaną,to nie ma zgody na jego użytkowanie?

Opinia kominiarza i na poparcie straży pożarnej - załatwi definitywnie sprawę i to bez udziału "inspektora".

Gość wienka
I tu też jest ściana:kominiarz na wniosek sąsiada wystawił opinię pozytywną,nawet zobaczył w kominie[podobnie jak inspektor],trzy kanały a w rzeczywistości są dwa.Straż? brat sąsiada jest dość wysoko postawionym strażakiem.Dlatego chciałabym zwrócić się do inspektora[jest szefem oddziału],o zakaz używania tegoż komina,bo będę mogła odwołać się do WINB.Tylko czy coś wskóram?Nie znam się na procedurach.

Gość wienka
A co mi grozi jeśli sama ten komin zatkam?Przecież to obiekt nielegalny, to tak jak by go nie było?

Napisz skargę do cechu kominiarskiego na poświadczenie nieprawdy przez kominiarza.
Sprawdź czy opinię podpisał mistrz kominiarski - podstawowy warunek.

Ps. Nie masz żadnego prawa co do ewentualnej "ingerencji" w ten komin.

Gość wienka
Dzięki bajbaga za zainteresowanie moją sprawą;czuję się pokrzepiona.Opinię wykonał mistrz kominiarski.Nie piszesz nadal czy powinnam napisać do nadzoru o zaprzestanie używania komina skoro nie było odbioru?Może to przyśpieszyłoby zakończenie całej sprawy.

Gość Olka
jaka jest kara za samowolne budowanie i rozbudowywanie domu bez zgody współwłaścicieli nieruchomości.Nie ujawnili w Księdze Wieczystej tych budynków.

Gość Zbyszek
Witam mam pytanko jaką dostanę karę za nadbudowę poddasza bez planu domu jednorodzinnego był tylko parter podmurowałem go i zrobiłem poddasze bez planów proszę pomuścię

Cytat

Witam mam pytanko jaką dostanę karę za nadbudowę poddasza bez planu domu jednorodzinnego był tylko parter podmurowałem go i zrobiłem poddasze bez planów proszę pomuścię

Dostaniesz od nadzorcy budowlanego 100 batów...

Gość popychadło80 lat
Pomóżcie mi mam problem moi somsiedzi gnembiom mię okradają za to ze im mieszkania nie przepisalem to teraz sobie strych robią z czworakach stu letniego nawet stropu niema co mam zrobić gdzie się udać proszę pomóżcie mi

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować