Skocz do zawartości

baterie termostatyczne- czy warto?


Recommended Posts

czy warto zakładac baterie termostatyczne? Zastanawiam się nad założeniem prysznicowej baterii termostatycznej ale ostatnio słyszałam że baterie te są zawodne. Podobno jak spada ciśnienie wody (np latem gdy wszyscy podlewają ogródki) to taka bateria nie spełnia swej fukcji - leci wtedy z niej zimna woda. Myślę że chyba ktoś pomylił działanie baterii z podgrzewaczem przepływowym który przy niskim ciśnieniu się nie włącza.
Proszę o opinię!
Link do komentarza
W domu mam zwykłą baterię prysznicową. Podczas kąpieli ciągle walczę z kurkami icon_smile.gif wystarczy, że ktoś z domowników lub sąsiadów odkręci wodę i już mam - zależnie czy odkręcą zimną czy ciepłą wodę - poparzenie lub dreszcze icon_smile.gif Bateria termostatyczna w kabinie prysznicowej to moim zdaniem bardzo dobry wybór i spokojna relaksująca kąpiel.
Jeśli chodzi o problemy ze spadkiem ciśnienia wody i w wyniku tego temperatury wody, myślę, że nie zgadza się to z zasadą działania termostatu, dla którego czynnikiem działania jest temperatura a nie ciśnienie, jednak dodam, że nie jestem znawcą tematu i mogę się mylić
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam, moi rodzicemaja u Siebie taka bateie w bloku wielorodzinym. Jak mieli zwykla to faktycznie byla walka z Kurkami, teraz maja swiety spokoj, odkrecaja wode jednym kurkiem i leci idealna woda. Cisnienie jest nieraz slabsze ale nie wplywa to na temperature wody. U siebie w domu napewno takie zaloze.
POzdr
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Ludzie ! Czy jesteście zadowoleni z baterii termostatycznych?, bo nie wiem czy wydawac na nie kupę kasy
czy zamontowac zwykłą baterię o wiele tańszą?



Nie mam baterii termostatycznych, ale za zasobnikiem centralny zawór termostatyczny mieszający i to rozwiązanie mnie zadowala.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Prysznicowe baterie termostatyczne są bardzo praktyczne a spadek ciśnienia wody absolutnie nie powoduje spadku temperatury. Posiadam w domu dwie takie baterie i polecam to rozwiązanie. Natomiast do wanny moim zdaniem taka bateria jest zbędna chyba, że wannie bierzemy prysznic.
Link do komentarza
A ja mam pytanie.

Czy w takich bateriach można w jakimś stopniu ustawiać temperaturę wody? Bo np w lecie chcę sobie wziąć chłodny prysznic, a w zimie czasem taki rozgrzewający.

I czy można nalać z takiej baterii wody tylko ciepłe albo tylko zimnej? Czasami trzeba do celów innych niż branie prysznica.
Link do komentarza
Cytat

A ja mam pytanie.

Czy w takich bateriach można w jakimś stopniu ustawiać temperaturę wody? Bo np w lecie chcę sobie wziąć chłodny prysznic, a w zimie czasem taki rozgrzewający.

I czy można nalać z takiej baterii wody tylko ciepłe albo tylko zimnej? Czasami trzeba do celów innych niż branie prysznica.


Oczywiscie, jest pokretlo do ustawienia temperatury. Zazwyczaj pokretla maja tez dodatkowy przycisk bez nacisniecia ktorego nie da sie ustawic wyzszych temperatur po to by przypadkiem sie nie popazyc.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Zalety baterii termostatycznych

1. ścisłe dostrojenie temperatury wody do naszych wymogów,
2. bez względu na zmiany ciśnienia oraz temperatury wody w instalacji zachowują równą temperaturę wypływającej wody,
3. zabezpieczają przed poparzeniem,
4. przeważnie posiadają blokadę zapobiegającą nastawieniu wody powyżej 38°C,
5. często wyposażone są w mechanizm odcinający dopływ ciepłej wody w przypadku braku zimnej,
6. coraz częściej spotykane z komorą w której cały czas przepływa zimna woda w celu obniżenia temperatury baterii.
Baterie termostatyczne produkowane są w dwóch odmianach
? wannowej
? prysznicowej
W jedno uchwytowych temperaturę wody ustawia się na specjalnej tarczy, a energię strumienia nastawia pokrętłem lub uchwytem. W dwu uchwytowych jedno pokrętło służy do ustawiania temperatury wody według zaznaczonej skali drugim pokrętłem ustawia się energię strumienia. Jeżeli bateria zawiera opcja oszczędzania wody do 50%, więcej wody popłynie dopiero po naciśnięciu konkretnego przycisku.
Baterie te są ekonomiczniejsze od pozostałych dzięki krótkiemu czasowi uzyskania żądanej temperatury (pomaga zaoszczędzić wodę oraz energię do jej podgrzania)
Ceny baterii są coraz przystępniejsze.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Potwierdzam - nie wyobrażam sobie teraz życia bez takiej baterii. Tym bardziej, że w instalacji w domku ciśnienie znacznie się zmienia jak zadziała hydrofor - i przy standardowej baterii oznacza to zawsze zmianę mozolnie ustawionej wcześniej temperatury wody. A nie ma nic bardziej frustrującego jak sytuacja, kiedy podczas brania prysznica woda nagle robi się lodowata albo zaczyna lecieć wrzątek.
Link do komentarza
Cytat

a ja mam pytanie trochę od drugiej strony, czy ktoś z Was wie może czy da się wyjąć termostat z baterii prysznicowej, żeby działała jak zwyła, i jak to zrobić?


Nigdy tego nie rozbierałem ,ale na pewno można bo jeżeli to człowiek złożył to i człowiek rozłoży. Jak umiejętnie i ze spokojem do tego podejdziesz to na pewno rozbierzesz.
Link do komentarza
Cytat

a ja mam pytanie trochę od drugiej strony, czy ktoś z Was wie może czy da się wyjąć termostat z baterii prysznicowej, żeby działała jak zwyła, i jak to zrobić?


Termostat da się wyjąć, ale bateria nie będzie działała jak zwykła.... icon_cry.gif Więc po co wyjmować? icon_lol.gif
W "normalnej" baterii są dwa pokrętła (w różny sposób realizowane, np. z dźwignią lewo-prawo i góra-dół), którymi reguluje się strumień i stosunek zimnej i ciepłej wody. W baterii termostatycznej jest pokrętło do strumienia i do sterowania termostatem. Jeżeli usunie się termostat, to to drugie pokrętło będzie bezużyteczne a temperatura w żaden sposób niesterowalna, a chyba nie o to chodzi...
Link do komentarza
Cytat

dzięki za wyjaśnienie, czyli kicha :( a miało być tak pięknie, to pozostało tylko kucie ściany i zmiana podejścia ciepłej i zimnej wody albo wymiana baterii :ranting: nienawidzę naszego hydraulika


Czy Mógłbyś trochę rozjaśnić, bo nie rozumiem...?
Normalnie, instalator jak doprowadza wodę w wyznaczone miejsce, to się nie interesuje jakiego typu będzie bateria, bo rozstaw przyłączy jest standardowy. No chyba, że Masz jakąś nietypową (podtynkową, itp.) baterię i przyłącze jest zrobione konkretnie pod nią, to wtedy mogą być problemy.
No i drugie pytanie - dlaczego tak bardzo zależy Ci na zrezygnowaniu z baterii termostatycznej?
Może jakieś zdjęcie?
Chyba mnie olśniło - czyżby instalator dał zimną wodę z lewej strony? Jeśli tak, to dał d....
Jeśli rozprowadzenie Masz na kolektorach, to moze tu dało by się zamienić rurki, nawet dając jakieś przedłużki - zawsze to lepeij niż rozkuwanie łązienki.
Rozwiązanie tymczasowe (ale tylko do baterii z wężem, bez wylewki), to zamontować ją "do góry nogami". Działać będzie, tylko wygląda trochę ....... icon_lol.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

czy warto zakładac baterie termostatyczne?



Zdecydowanie warto, ostatnio korzystałem z prysznica w którym była zainstalowana bateria termostatyczna i byłem w szoku jak komfortowe jest to rozwiązanie. Dodam, że ciepła woda była dostarczana z przepływowego podgrzewacza wody. Nie zauważyłem, odczułem problemów z ciśnieniem. Ale może dlatego że nie było to w domu tylko w mieszkaniu w którym nie występuje problem podlewania ogródka.

Na skali temperaturowej ma zaznaczoną tem 38 stopni (optymalna do pod prysznic), oczywiście wymagający mogą sobie zaserwować zimny bądź bardzo gorący prysznic. Ale już nie ma na skali podanej temperatury jedynie niebieski czy czerwony kolor.
Ale generalnie bardzo polecam rozwiązanie (oszczędność wody i energii)
Link do komentarza
Cytat

Zdecydowanie warto, ostatnio korzystałem z prysznica w którym była zainstalowana bateria termostatyczna i byłem w szoku jak komfortowe jest to rozwiązanie. Dodam, że ciepła woda była dostarczana z przepływowego podgrzewacza wody. Nie zauważyłem, odczułem problemów z ciśnieniem Ale może dlatego że nie było to w domu tylko w mieszkaniu w którym nie występuje problem podlewania ogródka.


Ale generalnie bardzo polecam rozwiązanie (oszczędność wody i energii)




Cytat

Warto. Oprócz tego, że jest to świetne rozwiązanie dla osób mających problem z ciśnieniem wody, czy zmianą temperatury. A dodatkowo można zobaczyć widoczne zmiany w rachunkach icon_smile.gif


Panowie zachwalający baterie termostatyczne - coś Wam na oczy czy rozum padło jak piszecie ,że bateria termo jest odpowiedzialna za ciśnienie wody.
Bzdury piszecie bo wcale baterii termo nie macie tylko jakiś folder przeglądnęliście o bateriach termo ,ewentualnie artykuł przeczytaliście i wypisuje takie bzdury.
Oszczędność energii i wody to temat dyskusyjny .
Oszczędność wody jaka? jeżeli ktoś kąpie się np godzinę to zaoszczędzi?
Co do energii to aby była oszczędność powinna być cyrkulacja ciepłej wody, a ona za darmo nie jest, ileś tam prądu i strat ciepła występuje ,czyli za bardzo nie zaoszczędzimy na energii.

Link do komentarza
bateria termostatyczna to kłopoty same....
Może ma sens w łazienkach - do których wrzątek doprowadzają z pobliskiej ciepłowni zaopatrującej bezpośrednio w gorącą wodę w kranach.
Natomiast wszędzie tam - gdzie jest możliwość ustawiania sobie temperatury ciepłej wody na piecu - jest nie tylko zbędnym wydatkiem, ale źródłem późniejszych kłopotów, związanych z czasem użytkowania.
Sam użytkuję ogromny, wypasiony, kosztowny panel prysznicowy, wyposażony w taką głowicę i wiem dlaczego piszę tak a nie inaczej.
Odradzam ponownie. Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

bateria termostatyczna to kłopoty same....
Może ma sens w łazienkach - do których wrzątek doprowadzają z pobliskiej ciepłowni zaopatrującej bezpośrednio w gorącą wodę w kranach.
Natomiast wszędzie tam - gdzie jest możliwość ustawiania sobie temperatury ciepłej wody na piecu - jest nie tylko zbędnym wydatkiem, ale źródłem późniejszych kłopotów, związanych z czasem użytkowania.
Sam użytkuję ogromny, wypasiony, kosztowny panel prysznicowy, wyposażony w taką głowicę i wiem dlaczego piszę tak a nie inaczej.
Odradzam ponownie.



A ja słyszałem że jednak taka bateria daje oszczędności w dłuższych ramach czasowych.
Jak ktoś ma domek jednorodzinny i grzeje bojler to dzięki takiej baterii może zredukować straty na ciepłej wodzie.
Link do komentarza
Cytat

Panowie zachwalający baterie termostatyczne - coś Wam na oczy czy rozum padło jak piszecie ,że bateria termo jest odpowiedzialna za ciśnienie wody.
Bzdury piszecie bo wcale baterii termo nie macie tylko jakiś folder przeglądnęliście o bateriach termo ,ewentualnie artykuł przeczytaliście i wypisuje takie bzdury.



"mhtyl" zanim zaczniesz sugerować że komuś coś na rozum czy oczy padło, przeczytaj uważnie co napisałem. Nic nie pisałem o wpływie baterii termostatycznej na ciśnienie poza tym, że TAKIEGO WPŁYWU NIE ZAUWAŻYŁEM.
Napisałem, że korzystałem ostatnio (czyli oznacz to że faktycznie nie mam takiej baterii w swoim domu). A korzystałem z niej będą z wizytą u rodziny. Wiec moje spostrzeżenie o którym pisze są "spod prysznica" a nie po lekturze jakiegoś artykułu czy katalogu icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

"mhtyl" zanim zaczniesz sugerować że komuś coś na rozum czy oczy padło, przeczytaj uważnie co napisałem. Nic nie pisałem o wpływie baterii termostatycznej na ciśnienie poza tym, że TAKIEGO WPŁYWU NIE ZAUWAŻYŁEM.
Napisałem, że korzystałem ostatnio (czyli oznacz to że faktycznie nie mam takiej baterii w swoim domu). A korzystałem z niej będą z wizytą u rodziny. Wiec moje spostrzeżenie o którym pisze są "spod prysznica" a nie po lekturze jakiegoś artykułu czy katalogu icon_smile.gif


Jak zapewne zauważyłeś moja wypowiedź odnosiła się do dwóch cytatów (miedzy innymi także do Twojego).
Będąc u rodziny to faktycznie masz duże doświadczenie w użytkowaniu baterii termo ,
Cytat

Ale generalnie bardzo polecam rozwiązanie (oszczędność wody i energii)


że po takiej wizycie polecasz ze względu na oszczędności wody i energii.
Link do komentarza
Cytat

Jak zapewne zauważyłeś moja wypowiedź odnosiła się do dwóch cytatów (miedzy innymi także do Twojego).
Będąc u rodziny to faktycznie masz duże doświadczenie w użytkowaniu baterii termo ,

że po takiej wizycie polecasz ze względu na oszczędności wody i energii.



Z mojej wypowiedzi nic nie wynikało że mam DUŻE doświadczenie w użytkowaniu takiej baterii. A raczej że "OSTATNIO KORZYSTAŁEM"...

A polecam to rozwiązanie po tej wizycie dlatego, że za każdym razem jak brałem prysznic nie musiałem bawić się w ustawianie odpowiedniej temperatury wody kurkami w czasie kiedy ona sobie swobodnie spływała do kanalizacji icon_smile.gif Przyznasz, że to można odebrać jako oszczędność WODY I ENERGII ? I polecić jako komfortowe rozwiązanie, bo takie miałem odczucie pod prysznicem ;)
Link do komentarza
Cytat

za każdym razem jak brałem prysznic nie musiałem bawić się w ustawianie odpowiedniej temperatury wody kurkami w czasie kiedy ona sobie swobodnie spływała do kanalizacji icon_smile.gif



też się nie muszę bawić - wystarczy dobre ustawienie temperatury na piecu

Cytat

Przyznasz, że to można odebrać jako oszczędność WODY I ENERGII ? I polecić jako komfortowe rozwiązanie, bo takie miałem odczucie pod prysznicem ;)



nie
nie można odebrać
bo nie jest
Link do komentarza
Cytat

....w czasie kiedy ona sobie swobodnie spływała do kanalizacji icon_smile.gif



Pewien błąd w założeniu - termostat też ustawia "ostateczną" temperaturę, a tą z kolei, ustawia użytkownik, w zależności od swoich upodobań.

Jak temperatura dopływającej do baterii CWU, ma zbyt niską temperaturę, to czy będzie termostatyczna, czy ręczna, to i tak "spłynie" do kanalizacji, bo będzie zbyt zimna do kąpieli.

Jedyny realny + takiego rozwiązania, to fakt, że w zasadzie (i przy dobrych bateriach tego typu), nie grozi poparzenie zbyt gorącą wodą.
Link do komentarza
Cytat

nigdy nie grozi kiedy sam za nią płacisz
Pisałem wcześniej - tylko wrzątek dostarczany z ciepłowni za "nasze" pieniądze może mnie przekonać do baterii termostatycznej



Grozi, grozi - no może grozić, bo w wielu przypadkach temperatura CWU, w zasobniku, przekracza 50 stopni - z różnych powodów.

Nie wspominajćc już o kotłach gazowych dwufunkcyjnych - przepływowe grzanie CWU.
Link do komentarza
Cytat

Z mojej wypowiedzi nic nie wynikało że mam DUŻE doświadczenie w użytkowaniu takiej baterii. A raczej że "OSTATNIO KORZYSTAŁEM"...

A polecam to rozwiązanie po tej wizycie dlatego, że za każdym razem jak brałem prysznic nie musiałem bawić się w ustawianie odpowiedniej temperatury wody kurkami w czasie kiedy ona sobie swobodnie spływała do kanalizacji icon_smile.gif Przyznasz, że to można odebrać jako oszczędność WODY I ENERGII ? I polecić jako komfortowe rozwiązanie, bo takie miałem odczucie pod prysznicem ;)


Wiesz co? To ja też mogę powiedzieć po przejechaniu się jakimś tam autem ,że fajnie się jechało i bardzo je polecam. icon_biggrin.gif
Takie jednorazowe odczucia to trochę za mało aby oceniać czy to dobre czy złe.
A co do oszczędności energii i wody to już pisałem wyżej o tej oszczędności.
Jedynie co mogę przyznać to to ,że komfort jest w użytkowaniu ale za jaka cenę?
Link do komentarza
Cytat

Jedyny realny + takiego rozwiązania, to fakt, że w zasadzie (i przy dobrych bateriach tego typu), nie grozi poparzenie zbyt gorącą wodą.



mam takie samo zdanie na ten temat
a że u mnie sporadycznie jest temperatura wyższa niż 50C ((wygrzewanie zasobnika) to i nie ma baterii termostatycznych
Link do komentarza
dobra, to ja też się wypowiem,
i to wbrew Prezesowi

mieszkam od półtora roku i od półtora roku używam baterii termostatycznych pod prysznicem, i sobie bardzo chwalę za wygodę, przy wannie mam zwykłą i żałuję, czasem mi przyjdzie Hankę myć to muszę wodę ustawić najpierw, a przy termostatycznej tylko odkręcam i już po chwili jest.
w zasobniku CWU temp poniżej 50*C
może oszczędzam, a może nie, nie ważne, ale dla mnie jest to wygoda bezsprzeczna

i tyle

pozdrawiam
Tinek
Link do komentarza
A co w przypadku przeplywowego piecyka gazowego?
Zmiana cisnienia powoduje otwarce/zamkniecie plomienia. Jezeli teraz termostat bedzie przyduszal przeplyw wody cieplej nie bedzie problemow typu zapalanie/gasniecie piecyka?
Wyobrazam sobie taki oscylator:
1. otwieram wode
2. wlacza sie piecyk
3. z piecyka zaczyna leciec goraca
4. termostat przydusza przeplyw cieplej
5. w reakcji na to gasnie piecyk
6. termostat zwieksza przeplyw cieplej wody
7. ->2

Czy ma ktos taka instalacje piecyk+bateria termostatyczna i czy nie wystepuje powyzszy problem?
Link do komentarza
Cytat

Wiesz co? To ja też mogę powiedzieć po przejechaniu się jakimś tam autem ,że fajnie się jechało i bardzo je polecam. icon_biggrin.gif


Zdecydowanie się zgadzam i często tak robię icon_smile.gif

Cytat

Takie jednorazowe odczucia to trochę za mało aby oceniać czy to dobre czy złe.


Że coś jest dobre może za mało, ale że złe i mi nie pasuje to już na pewno wystarczy.

Cytat

A co do oszczędności energii i wody to już pisałem wyżej o tej oszczędności.


Co do oszczędności to maiłem tylko przypuszczenia... to trochę tak jak z tym samochodem i jednorazową krótka przejażdżką... wskaźniki zużycia paliwa mogą wskazywać różne wartości...

Cytat

Jedynie co mogę przyznać to to ,że komfort jest w użytkowaniu ale za jaka cenę?


A jednak udało się nam w czymś zgodzić icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

A jak będziesz sterował ręcznie, to inne "zjawiska fizyczne" wystąpią ?



Przyjmuje, ze inne nie wystapia, co najwazniejsze nie wystapi wspomniany scenariusz. Z praktyki wiem, ze moge przyduszac ciepla wode na tyle wolno, ze piecyk sie nie wylaczy.

Jak robi to termostatyczna bateria tego nie wiem.
Takze jesli ktos sprawdzil to nadal prosze o info.
Link do komentarza
Robi dokładnie tak samo, przy czym:
- w sterowaniu ręcznym zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, powoduje przesłanie impulsu do mózgu, tam z ośrodka decyzyjnego idzie komunikat do mięśni prawej lub lewej reki, które to wprawiają w ruch dłoń, która z kolei wywiera nacisk na kurek pokrętła, w wyniku czego, ręka, przymyka lub otwiera dopływ ciepłej wody, a w przypadku baterii mieszającej "dolewa" zimnej wody,

- w sterowaniu termostatycznym, woda opływa mieszek z np. spirytusem (ewentualnie jest tam bimetal), który pod wpływem temperatury, rozszerza się do zadanej wielkości, przymykając lub uchylając ciepłą wodę, a w przypadku baterii mieszającej "dolewa" wody zimnej.

icon_mrgreen.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Pytanie z innej beczki.Mam zainstalowaną baterię termostatyczną podłączoną do panelu - deszczownicy .podłączona prawidłowo ( tzn z lewej gorąca z prawej zimna icon_smile.gif ).Woda jest podgrzewana pompą ciepła typu Vitotal - woda-powietrze.W kranie mam wodę dość gorącą , niestety - pod deszczownicą -co najwyżej ciepłą , choć ustawiona na "maxa" icon_cry.gif Lubimy z mężem dość ciepły prysznic a tu szkopuł - marznę pod nim.Czy bateria jest uszkodzona czy problem tkwi gdzie indziej?
Link do komentarza
Cytat

Pytanie z innej beczki.Mam zainstalowaną baterię termostatyczną podłączoną do panelu - deszczownicy .podłączona prawidłowo ( tzn z lewej gorąca z prawej zimna icon_smile.gif ).Woda jest podgrzewana pompą ciepła typu Vitotal - woda-powietrze.W kranie mam wodę dość gorącą , niestety - pod deszczownicą -co najwyżej ciepłą , choć ustawiona na "maxa" icon_cry.gif Lubimy z mężem dość ciepły prysznic a tu szkopuł - marznę pod nim.Czy bateria jest uszkodzona czy problem tkwi gdzie indziej?


Problem w tym ,że woda z lewej powinna być zimna a z prawej ciepła patrząc z przodu ściany. Wg twojego opisu masz źle wyprowadzone podliczenia wody ze ściany.
Link do komentarza
Z instrukcji:

Cytat

Zasady montażu baterii ściennych termostatycznych są niemal identyczne jak baterii standardowych z jedna uwagą: dopływ
i podłączenie wody gorącej musi znajdować się z lewej strony, a wody zimnej z prawej strony baterii!!! patrząc od strony
obsługującego inaczej termostat nie będzie działał prawidłowo.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...