Skocz do zawartości

Projektowanie fundamentów


Recommended Posts

Nikt nie wymaga od inwestora, żeby samodzielnie adaptował projekt budowlany. To wolno zrobić tylko osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia. Jednak zapoznanie się z ogólnymi zasadami projektowania fundamentów pozwoli zrozumieć, dlaczego zmiany w projekcie katalogowym są potrzebne lub nie.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/fundamenty-i-piwnice/a/585-projektowanie-fundamentow

Link do komentarza
Gość Walter Piotr
Fundamenty dla budynku jednorodzinego(bez piwnic)
Dlaczego dla wiekszosci budynkow jednorodzinych(bez piwnic)projektuje sie fundament
1:lawy zbrojeniowe o przekroju prostokatnym na glebokosci 1m.
2.Sciany pod scianami nosnymi murowane z bloczkow.
3.Izolacja pionowa .
4.Zasypanie fundamentow.
5.Plyta betonowa
Ta metoda jest czasochlonna.
Dlaczego nie tak:
1.Wykop na glebokosci 1m i szerokosci 30-40cm
(pod sciany nosne)
2.Brtonowanie wykopu betonem wodoszczelnym.
3.Plyta betonowa grubosci 25-30cm-podwojnie zbrojona.
piotr.walter@onet.eu
Link do komentarza
Cytat

Fundamenty dla budynku jednorodzinego(bez piwnic)
Dlaczego dla wiekszosci budynkow jednorodzinych(bez piwnic)projektuje sie fundament
1:lawy zbrojeniowe o przekroju prostokatnym na glebokosci 1m.
2.Sciany pod scianami nosnymi murowane z bloczkow.
3.Izolacja pionowa .
4.Zasypanie fundamentow.
5.Plyta betonowa
Ta metoda jest czasochlonna.
Dlaczego nie tak:
1.Wykop na glebokosci 1m i szerokosci 30-40cm
(pod sciany nosne)
2.Brtonowanie wykopu betonem wodoszczelnym.
3.Plyta betonowa grubosci 25-30cm-podwojnie zbrojona.
piotr.walter@onet.eu


dlatego, że: twoja metoda jest około 2 do 3 lub więcej razy droższa, dlatego że rozkład obciążeń jest inny, dlatego że twoja metoda jest bardzo pracochłonna, bo przy gruntach niespoistych trzeba szalować wykopy itp, itd...
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Witam,

Widzę, że dyskusja dotyczy fundamentów - może będziecie umiali mi doradzić w kwestii fundamentów (ławy fundamentowe 60x40)
Po badaniach geologicznych naszej działki stwierdzono, że do 1,2 m mam na działce między piaskami gliniastymi jakieś cząstki organiczne i nie nadaje się to pod budowę. Od 1,2m ponieżej mam średnio zagęszczone piaski - które nadają się do posadowienia...jednak poziom wody gruntowej podchodzi tu w najwyższym stopniu już do 0,8 - po zdjęciu humusu mam wode na 0,5m (badane zimą - obecnie poniżej 1m)...
Nie wiem co zrobić - jedni każą mi wylewać chudy beton od piasków nośnych aż ponad poziom wody (to 90 cm wysokości i 1m szerokości - spore koszty)
...inni każą wymieniać grunt na piasek i zagęszczać - ale tamci od chudego betonu twierdzą, że piasek będzie wypłukiwany przez wody gruntowe...
...i co mogę w tym przypadku zrobić..?
działkę dodatkowo będziemy nawozić - podnosić teren o ok 0,5m aby wyrównać się z drogą...
Pozdrawiam,
Link do komentarza
Co moższ? ano fundamenty latem, kiedy poziom wód gruntowych jest najniższy
kopiesz do gruntu nośnego i jak najszybciej chudziaka, powinno być dobrze
jak nie- szerszy rozkop i rowy odwadniające, lub kilka studni po obrysie wykopu i pompowanie w "teren"
jak uda Ci się wylać chudziak nie w błoto, to potem już z górki

chudziaka nie trzeba wylewać ponad poz wód gruntowych, kopiesz do gruntu nośnego, wymiana tylko w przypakdu, gdy organiczny grunt będzie poniżej tego 1.2m
pechowa sytuacja - igłofiltry, parę zyli w to wsadzsz Edytowano przez Barbossa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 6 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...