Skocz do zawartości

porada o możliwości zagospodarowania działki.


Recommended Posts

Proszę o poradę.
Na jednej działce o pow. ok.1500m2 Plan Przestrzennego Zagospodar. daje możliwości wybudowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego lub budynku w zabudowie bliźniaczej.
Mnie interesuje bliźniak w którym będą min. po dwa mieszkania / łącznie min. 4 mieszkania / oraz garaż podziemny.
Moje Pytania:
1. Czy muszę dokonać podziału działki pod budowę bliźniaka i wydzielić z
z całej działki teren pod wspólną drogę wewnętrzną na zasadzie służeb-
ności gruntu ?
2. Proszę o sprecyzowanie definicji bliźniaka w części: ..... stanowiącej
konstrukcyjnie samodzielną całość.
3. Czy garaż może być wspólny i z wspólnym wjazdem dla "bliźniaków"
Pozdrawiam
Andrzej Nowaczewski
Link do komentarza
Panie Andrzeju,
Formalnie, planowany budynek - zgodnie przepisami budowlanymi - jest domem wielorodzinnym, gdyż zawiera conajmniej dwa mieszkania. W takim przypadku nie ma znaczenia jaka jest forma budynku, gdyż w przepisach nie ma kategorii "budynki bliźniacze". Można natomiast przyjąć, że będzie to zabudowa jednorodzinna, składająca się z dwóch domów połączonych ścianami,(tzw. bliźniak) pod warunkiem, że każda część będzie zawierała tylko jedno mieszkanie. Decydujący w tym zakresie jest projekt budynku sporządzony przez uprawnionego architekta. Odrębną sprawa jest własność terenu, na którym powstanie budynek, gdyż do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędny jest tytuł prawny. Może to być prawo własności, współwłasności, dzierżawa. Stan prawny działki warto ustalić wcześniej, gdyż zależnie od formy własności można będzie wydzielić działki pod poszczególne części domu oraz zapewnić dojazd lub zachować np. współwłasność całości. Powyższe informacje należy traktować jako ogólne zasady, gdyż w konkretnych sytuacjach mogą zachodzić okoliczności umożliwiające inne rozwiązania.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Panie Andrzeju,
Formalnie, planowany budynek - zgodnie przepisami budowlanymi - jest domem wielorodzinnym, gdyż zawiera conajmniej dwa mieszkania. W takim przypadku nie ma znaczenia jaka jest forma budynku, gdyż w przepisach nie ma kategorii "budynki bliźniacze". Można natomiast przyjąć, że będzie to zabudowa jednorodzinna, składająca się z dwóch domów połączonych ścianami,(tzw. bliźniak) pod warunkiem, że każda część będzie zawierała tylko jedno mieszkanie. Decydujący w tym zakresie jest projekt budynku sporządzony przez uprawnionego architekta.  Odrębną sprawa jest własność terenu, na którym powstanie budynek, gdyż do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędny jest tytuł prawny. Może to być prawo własności, współwłasności, dzierżawa. Stan prawny  działki warto ustalić wcześniej, gdyż zależnie od formy własności można będzie wydzielić działki pod poszczególne części domu oraz zapewnić dojazd lub zachować np. współwłasność całości. Powyższe informacje należy traktować jako ogólne zasady, gdyż w konkretnych sytuacjach mogą zachodzić okoliczności umożliwiające inne rozwiązania.


Przykro mi, ale tonie jest precyzyjna odpowiedż: zgodnie z aktualnymi przepisami - Art. 3. Prawa budowlanego "Ilekroć w ustawie jest mowa o: 2a) budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku;" Pozdrawiam - AIB
Link do komentarza
Rzeczywiście prawo budowlane dopuszcza wydzielenie lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym, ale nie mieszkania, a o to pytał Czytelnik. Pojęcie mieszkania definiowane jest przez rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 75 z 2002r) jako zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, z oddzielnym wejściem, umożliwiającym samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego. Natomiast lokal mieszkalny, to formalnie wydzielona część budynku lub mieszkania i nie musi on spełniać szeregu wymagań technicznych stawianych mieszkaniom. W praktyce oznacza to możliwość formalnego wydzielenia części pomieszczeń w domu jednorodzinnym np. dla rodziców, którzy korzystają również ze wspólnej części domu , natomiast nie np. komercyjnego mieszkania. Decydujący w tym względzie jego projekt, co zostało wyraźnie zaznaczone w pierwszej odpowiedzi redakcji.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Autor pytania chce wybudować budynek wielorodzinny co nie jest zgodne z planem miejscowym
Zgodnie z w/w planem może zbudować dom jednorodzinny a czy bedzie wolnostojacy czy szeregowy (najprosszym przykąłdem bliźniak) to już jest jego wybór. napisałem o bliźniaku jako domku szeregowym bo wiecej domków sie nie zmieści sie na działce.
Nie może natomiast wybudować budynku wielorodzinnego ponieważ nie jest to zgodne z planem
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...