Skocz do zawartości

działka częsciowo pod zabudowę a częściowo rolna


hippi

Recommended Posts

Witam wszystkich. Kupiliśmy z mężem działkę z którą mamy sporo problemów. Mieści się ona bowiem w strefie ochronnej gazu, gdzie nie można dokonywać żadnej nowej zabudowy, ta strefa zachodzi na ponad połowę działki, wg planu zagospodarowania pozostała cześć jest przeznaczona na zabudowę. Głowimy się więc nad projektem domu, który zmieści się na tej pozostałej części, na której można budować, jak nam się wydaje. Opieramy się na planie zagospodarowania przestrzennego. ale czy nie będzie jakiś dziwnych niespodzianek przy ubieganiu się o zgodę na budowę? działka ma ok 1500m2, a część na której można się budować wg planu zagospodarowania to ok 620m2.
Jeśli ktoś się orientuję, proszę o poradę- nie mało mamy dylematów z problematyczną działką
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich. Kupiliśmy z mężem działkę z którą mamy sporo problemów. Mieści się ona bowiem w strefie ochronnej gazu, gdzie nie można dokonywać żadnej nowej zabudowy, ta strefa zachodzi na ponad połowę działki, wg planu zagospodarowania pozostała cześć jest przeznaczona na zabudowę. Głowimy się więc nad projektem domu, który zmieści się na tej pozostałej części, na której można budować, jak nam się wydaje. Opieramy się na planie zagospodarowania przestrzennego. ale czy nie będzie jakiś dziwnych niespodzianek przy ubieganiu się o zgodę na budowę? działka ma ok 1500m2, a część na której można się budować wg planu zagospodarowania to ok 620m2.
Jeśli ktoś się orientuję, proszę o poradę- nie mało mamy dylematów z problematyczną działką
Pozdrawiam


Witam
Sam miałem taki można nazwać to problemem ale jeśli będziesz budował dom to i tak trzeba wydzielić na dom 500m2 za które nie ponosi się żadnych opłat jeśli przekracza to są jakieś niewielkie pieniądze 620m2 to wystarczy tylko trzeba pamiętać o odległości od ogrodzenia czy też o wielkość domu.
Link do komentarza
Cytat

Architekt przygotowujący plan zagospodarowania działki powinien uwzględnić wymagania wynikające z plany zagospodarowania przestrzennego i innych przepisów i to jego zmartwienie jak zlokalizować budynek.



A ich zmartwienie żeby wybrać taki projekt który się zmieści zachowując odległości przepisowe.
Jeśli możecie to wrzućcie skan tej działki z zaznaczonym obszarem gdzie można a gdzie nie budować.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
dzięki wszystkim wielkie za zainteresowanie moją sprawą , teraz sytuacja wydaje sie jasniejsza, ale komplikuje sie z innej strony- a dokładnie po zapoznaniu sie szczegółowym z planaem zagospodarowanie przesztrzennego dla tej właśnie wioski w której zakupiliśmy działkę i znalazło sie tam kilka zapisów, nie dokoncajasnych a mogących pokrzyzować nam plany budowy. zwróciliśmy sie z pismem do urzadu gminyktóry wydał ten plan zagospodarowanie z prośbą o interpretacje ale nie chcieli sie ustosunkować!
otóż jak już wsponiałam działka dokładnie 1497m2 na której tylko 620 zgodnie z planem zagospodarowania jest przeznaczona pod zabudowe, ale w tym samym planie jest sformułowanie że działka nie moze być mniejsza niz 1000m2 oraz ze zabudowa nie może przekroczyć 25% działki ( terenu wg planu zagospodarowania) i teraz moje pytanie:
czy te ograniczenia mają dotyczyć całej działki czy tylko tej jej częsci pod zabudowę. Logiczne wydawałoby sie,ze dla całej działki, ale już nic nie wiem i wole miec pewnośc a gmina na piśmie nic nie chce wyjaśniac!
Jeśli mi sie uda to dziś jeszcze przeskanuje mapke z działką
Czy ktoś cos z tego rozumie????
Link do komentarza
Te 25% dotyczy całej działki, przecież nie posiadasz dwóch działek, budowlanej i rolnej, tylko jedną z możliwością zabudowy na jej części. Co do tego 1000m2 to nie dotyczy to tak przypadkiem nowowydzielanych działek? Przeczytaj dokładnie, bo w moim planie zagospodarowania tak właśnie jest i działek już wydzielonych to niedotyczy. A urzędnicy w Twojej gminie muszą być strasznie leniwi, bo ja poszłam do swojego urzędu z mapką w ręce i powiedzieli mi wszystko co chciałam wiedzieć.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Witam serdecznie, wątek prawie idealnie pasuję do mojej sytuacji, więc postanowiłem się podzielić tymi informacjami jakimi dysponuję od wczoraj. Działkę swoją zakupiłem w roku 2003 jako działkę budowlaną, niestety wierząc w pełni spółdzielni która mi sprzedawała ową ziemię, nie sprawdziłem czy jest już na moją cześć i okoliczne działki plan zagospodarowanie przestrzennego. I tak się okazało, wczoraj, kiedy przygotowuje się do budowy domu, że moja działka (chociaż podobno nie miała być w pasie ochronnym) jest w pasie ochronnym i to około 3/5 działki, dzieląc prostokąt na dwa trójkąty! Sytuacja beznadziejna! Postawienie domu 130m2 na tej powierzchni graniczy z cudem! Niezrozumiałe dla mnie jeszcze jest, jak urząd miasta mógł wyrazić zgodę na przekształcenie takiej działki pod budowlaną! Po przejrzeniu nieaktualnych i aktualnych rozporządzeń odnoszących się do pasa ochronnego rurociągu gazu wysokiego ciśnienia, okazuje się ze mnie nadal obowiązuje pas 100, chociaż w 2001 roku przepisy zmieniły tę odległość na 12m, ponieważ rurociąg budowany był w 1996 roku. Po kontakcie z właścicielem rurociągu dowiedziałem się, że pas ten jest dla nich zabezpieczeniem, ale w przypadkach indywidualnych takich jak mój, może być wyrażona zgoda na inne warunki zabudowy. Mam więc nadzieje, że po przedstawieniu mojego projektu na na planie działki, otrzymam taką zgodę od firmy która jest właścicielem rurociągu, a to umożliwi mi otrzymanie pozwolenia na budowę. Z tego co się dowiedziałem, to linia ochronna zostaje zmniejszona do około 75m dla domów jednorodzinnych, zalezy to jeszcze od grubości płaszcza rurociągu na danym odcinku.
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie, wątek prawie idealnie pasuję do mojej sytuacji, więc postanowiłem się podzielić tymi informacjami jakimi dysponuję od wczoraj. Działkę swoją zakupiłem w roku 2003 jako działkę budowlaną, niestety wierząc w pełni spółdzielni która mi sprzedawała ową ziemię, nie sprawdziłem czy jest już na moją cześć i okoliczne działki plan zagospodarowanie przestrzennego. I tak się okazało, wczoraj, kiedy przygotowuje się do budowy domu, że moja działka (chociaż podobno nie miała być w pasie ochronnym) jest w pasie ochronnym i to około 3/5 działki, dzieląc prostokąt na dwa trójkąty! Sytuacja beznadziejna! Postawienie domu 130m2 na tej powierzchni graniczy z cudem! Niezrozumiałe dla mnie jeszcze jest, jak urząd miasta mógł wyrazić zgodę na przekształcenie takiej działki pod budowlaną! Po przejrzeniu nieaktualnych i aktualnych rozporządzeń odnoszących się do pasa ochronnego rurociągu gazu wysokiego ciśnienia, okazuje się ze mnie nadal obowiązuje pas 100, chociaż w 2001 roku przepisy zmieniły tę odległość na 12m, ponieważ rurociąg budowany był w 1996 roku. Po kontakcie z właścicielem rurociągu dowiedziałem się, że pas ten jest dla nich zabezpieczeniem, ale w przypadkach indywidualnych takich jak mój, może być wyrażona zgoda na inne warunki zabudowy. Mam więc nadzieje, że po przedstawieniu mojego projektu na na planie działki, otrzymam taką zgodę od firmy która jest właścicielem rurociągu, a to umożliwi mi otrzymanie pozwolenia na budowę. Z tego co się dowiedziałem, to linia ochronna zostaje zmniejszona do około 75m dla domów jednorodzinnych, zalezy to jeszcze od grubości płaszcza rurociągu na danym odcinku.




no ja tylko dorzucę kilka słow na temat gazowni, napewno bardzo mocno to zalezy od rodzaju gazociągu, u nas biegnie taki, że prawo nakazuje strefę ochronna 35 od osi gazociąg, pierwsze cozrobiliśmy to skierowaliśmy pismo do właściciela i operatora tego gazociągu, zachęceni zresztą poradą pana z gminy. W@ydawałoby sie ze indywidualnie można taką zgodę uzyskać (z resztą o kilku inwestycjach w okolicy słyszeliśmyze zostały tak rozwiazane). Niestety odpowiedź od gazowni była odmowna i nadzieja upadła, a uzasadnie brzmiało- nie można udzielić zdogy na zmniejszenie strefy ochronnej ponieważ tak stanowi prawo, a prawo owo ustanowił minister gospodarkii jedynie on moze udzielić takiej zgody".
To oczywiście nasz przypadek i podkreślam ze słyszałam o wydawaniu takich zgód, ale to nic pewnego. Być może rzeczywiście taki rodzaj gazociągu u nas biegnie że nie ma mowy i już!
Ale radzę próboweać, zawsze powinno sie ze wszystkich stron uderzyć. Być moze w Waszym przypadku bedzie inaczej czego życzę, a i chęnie sie o tym dowiem, szczególnie jakie w tym przypadku bedzie uzasadnienie.
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Te 25% dotyczy całej działki, przecież nie posiadasz dwóch działek, budowlanej i rolnej, tylko jedną z możliwością zabudowy na jej części. Co do tego 1000m2 to nie dotyczy to tak przypadkiem nowowydzielanych działek? Przeczytaj dokładnie, bo w moim planie zagospodarowania tak właśnie jest i działek już wydzielonych to niedotyczy. A urzędnicy w Twojej gminie muszą być strasznie leniwi, bo ja poszłam do swojego urzędu z mapką w ręce i powiedzieli mi wszystko co chciałam wiedzieć.
Pozdrawiam


Witam, no właśnie też tak to widzę, a w urzędzie czasem nawetchetnie odpowiadają na pytania, ale gdy chciałam mieć to na piśmie - czyli zrwóciłam sie pismem o interpretację, to mnie niestety odesłali z kwitkiem .
dzięki za odpowiedz, mocno pokrzepiającą
Link do komentarza
Cytat

no ja tylko dorzucę kilka słow na temat gazowni, napewno bardzo mocno to zalezy od rodzaju gazociągu, u nas biegnie taki, że prawo nakazuje strefę ochronna 35 od osi gazociąg, pierwsze cozrobiliśmy to skierowaliśmy pismo do właściciela i operatora tego gazociągu, zachęceni zresztą poradą pana z gminy. W@ydawałoby sie ze indywidualnie można taką zgodę uzyskać (z resztą o kilku inwestycjach w okolicy słyszeliśmyze zostały tak rozwiazane). Niestety odpowiedź od gazowni była odmowna i nadzieja upadła, a uzasadnie brzmiało- nie można udzielić zdogy na zmniejszenie strefy ochronnej ponieważ tak stanowi prawo, a prawo owo ustanowił minister gospodarkii jedynie on moze udzielić takiej zgody".
To oczywiście nasz przypadek i podkreślam ze słyszałam o wydawaniu takich zgód, ale to nic pewnego. Być może rzeczywiście taki rodzaj gazociągu u nas biegnie że nie ma mowy i już!
Ale radzę próboweać, zawsze powinno sie ze wszystkich stron uderzyć. Być moze w Waszym przypadku bedzie inaczej czego życzę, a i chęnie sie o tym dowiem, szczególnie jakie w tym przypadku bedzie uzasadnienie.
pozdrawiam





Witam, "nasz" gazociąg to g1400 Jamał-Europa. Czyli Jednym słowem potężny. Cała nadzieja w decyzji zarządcy i właściciela. Aktualnie musimy najpierw zaprojektować dom, aby wiedzieć jak daleko chcemy wejść na pas, a następnie złożyć pismo z prośbą o wydanie warunków zabudowy. Rozmowa z jednym z dyrektorów z firmy trochę mnie uspokoiła, więc śpię spokojniej, natomiast następne wieści będę miał z pewnością dopiero pod koniec lutego, kiedy mam nadizeje zamkniemy sprawe projektu.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam serdecznie, mam najnowsze wieści odnośnie sytuacji w jakiej się znajduję, a wieści te mogą pomóc innym którzy znajdują sie w podobnej sytuacji.

Wysłałem pismo z prośbą o opinię właściciela gazociągu wysokiego ciśnienia, wraz z przedstawieniem na planie zagospodarownia przestrzennego w jaki sposób chcemy zabudować działkę. W odpowiedzi otrzymałem wyczerpującą informację, która potwierdziła moją analizę i sposób odczytania niektórych treści ustaw, że właściciel gazociągu nie widzi zastrzeżeń do planowanej lokazlizacji domu jednorodzinnego. Uzasadnione to zostało zredukowanymi wartościami początkowej i projektowanej strefy ochronnej, wzmocnionym płaszczem rurociągu na tym odcinku, oraz mieszczeniem się w pasie nie przekraczającym 75 m a taki jest wyznaczony dla domow jednorodzinnych (ze 100m) całkowitego pasa. Tak więc jutro pędze do Starosty aby upewnić się, ze opinia właściciela gazociągu oraz podstawy prawne zawarte w ustawie pozwolą na projektowanie domu i uzyskanie pozwolenia na budowę.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...