Skocz do zawartości

Z czego budować ściany zewnętrzne?


Recommended Posts

Gość Januszeło
Czy silikaty mają jakieś plusy względem ceramiki? Moim zdaniem nie mają. Oprócz słabej izolacyjności termicznej są też zamknięte dyfuzyjnie, więc wymagają bardzo dobrze zaplanowanej wentylacji w domu. Jak jej zabraknie - to gdzieś w narożnikach albo za szafkami potrafi rozwinąć się grzyb. Przy Porothermie to zjawisko raczej nie występuje...
Link do komentarza

Silikaty mają bardzo niską promieniotwórczość naturalną. Są ciężkie i akumulacyjne. Dają dużą wytrzymałość przy bardziej cienkiej ścianie. Lepiej izolują akustycznie.

Nie są kruche. 

Przy dominacji ścian dwuwarstwowych za izolację termiczną odpowiada warstwa ocieplenia a nie nośna. Różnica w grubości ocieplenia między pustakiem ceramicznym i silikatem to pewnie 3-5 cm.

Wentylacja - od 2021 roku (nowe WT) wentylacja grawitacyjna (co do zasady mało wydajna) będzie prehistorią. Już teraz jest przeżytkiem. 

 

Jak dla mnie to ceramika poza ułamkiem lambdy w przewodności cielnej, żadnych plusów nie posiada. Jest to chyba ostatni materiał, jaki brałabym pod uwagę. Jakby mi na tym ułamku lambdy zależało to użyłabym bloczków z keramzytu albo, co bardziej logiczne, bloczków z betonu komórkowego.

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Elfir napisał:

Nie są kruche. 

Z tym stwierdzeniem akurat bym sie nie zgodził. Próbowałaś kiedyś przeciąć lub wykuć bruzdy w silikatach? Są twarde to fakt ale przy tym kruche, jak dobrze sie ich nie dotnie to potrafią pęknąć nie tam gdzie trzeba.

2 godziny temu, Gość Januszeło napisał:

Jak jej zabraknie - to gdzieś w narożnikach albo za szafkami potrafi rozwinąć się grzyb. Przy Porothermie to zjawisko raczej nie występuje...

To akurat dotyczy wszystkich materiałów z jakich stawia się ściany, po prostu w tych miejscach jest znikoma lub nawet zerowa cyrkulacja powietrza, nawet przy porotehermie to występuje.

Link do komentarza

Nie bruzdowałam, jedynie wierciłam otwory pod gniazdka. 
Majster ciął bez problemów.

Resztki silikatów z budowy od kilku lat służą mi w ogrodzie jako tymczasowe obramowanie grządek, podpory pod stół roboczy, do podpierania różnych rzeczy. Czasem któryś spadł, może się ukruszyć w narożniku, ale nie pęka.

Link do komentarza
2 godziny temu, Elfir napisał:

zenek - beton komórkowy - nie ma służyć do budowy basenu, tylko domu, więc nasiąkliwość jest pomijalna. Kruchy - niekoniecznie, za to łatwy w obróbce.

No to tak samo ci odpowiem - nie ma służyć do rzeźbienia, tylko budowy domu -  a kruchy jest.natomiast jeśli chodzi o wlgoć, to jednak człowiek i jego działalość produkuje mnóstwo wilgoci w domu. Poza tym to jednak beton - mimo że z pęcherzykami :14_relaxed:

2 godziny temu, Elfir napisał:

keramzyt - twardszy przy podobnych parametrach cieplnych.

Keramzyt - czy keramzytobeton?

Czy to nie ma znaczenia? :14_relaxed:

Link do komentarza
4 godziny temu, zenek napisał:

No to tak samo ci odpowiem - nie ma służyć do rzeźbienia, tylko budowy domu

Czyli nigdy nie bruzdowałeś?

 

Poza tym to jednak beton - mimo że z pęcherzykami

Nie bardzo wiem co złego jest w betonie? Mam go w fundamencie, nadprożach, wieńcu.

Keramzyt - czy keramzytobeton?

 

Przecież piszę skrótowo. Rozmawiamy cały czas o bloczkach.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 godziny temu, zenek napisał:

No to tak samo ci odpowiem - nie ma służyć do rzeźbienia, tylko budowy domu -  a kruchy jest.natomiast jeśli chodzi o wlgoć, to jednak człowiek i jego działalość produkuje mnóstwo wilgoci w domu. Poza tym to jednak beton - mimo że z pęcherzykami :14_relaxed:

Keramzyt - czy keramzytobeton?

Czy to nie ma znaczenia? :14_relaxed:

Specjalnie prowokujesz?

Link do komentarza
17 minut temu, Elfir napisał:

Nie bardzo wiem co złego jest w betonie? Mam go w fundamencie, nadprożach, wieńcu.

No i starczy - a jeśli taki dobry - to dlaczego go nie masz w ścianach?

 

4 minuty temu, joks napisał:

Specjalnie prowokujesz?

I tak:yahoo:i nie! I precyzuję.

Bo keramzyt to nie keramzytobeton. To glina z betonem.

A ceramika  - to glina - tak dla przypomnienia.

Link do komentarza
56 minut temu, joks napisał:

A dla czego miliony ludzi mają go w ścianach ? chodzi oczywiście o beton.

ludzie różne rzeczy mają w ścianach, ja pytałem Elfir, dlaczego nie ma betonu, skoro taki dobry?

 

33 minuty temu, Elfir napisał:

bo silikat jest lepszy i tańszy.

Aha, a co złego w betonie?

Link do komentarza
31 minut temu, zenek napisał:

Aha, a co złego w betonie?

zenek,masz wybrać jedną z dwóch kobiet na towarzyszkę życia do śmierci. Obie są dobre,pracowite,będą dbać o Ciebie. Utrzymanie obu będzie wynosić tyle samo. Oczywiście jeśli to Ty będziesz je utrzymywał.
Tylko jest taki mankament że jedna jest brzydka jak noc a druga ładna.
Którą wybierzesz?
Myślę że ładną. Dlaczego? Bo jest ładna.
I z betonem to samo. Jest brzydki. :D

Link do komentarza
58 minut temu, zenek napisał:

ludzie różne rzeczy mają w ścianach, ja pytałem Elfir, dlaczego nie ma betonu, skoro taki dobry?

 

Aha, a co złego w betonie?

Jest cięższy. I trudno dostać dobrze spasowane bloczki na ściany w cenie silikatu. Silikat ma też najmniejszą promieniotwórczość. Bloczki betonowe były zbyt szerokie a szukałam możliwie cienkiej ściany nośnej.  

5 minut temu, joks napisał:

A ja uważam że beton jest wspaniały jako tworzywo , materiał ....

ja też. Nie bez powodu architektoniczny beton jest materiałem luksusowych domów.

Chciałam u siebie zostawić betonowy słup we wnętrzu, ale trzeba byłoby go wypiaskować z resztek OSB szalunku, a ja już nie miałam siły na kolejną ekipę w domu.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, joks napisał:

A ja uważam że beton jest wspaniały jako tworzywo , materiał ....

Ale niekoniecznie na dom jednorodzinny. 

 

1 godzinę temu, Elfir napisał:

ja też. Nie bez powodu architektoniczny beton jest materiałem luksusowych domów.

Zauważyłem. Coraz częściej deweloperzy odlewaja wszystko z żelbetu.

 

Ja też mam piwnicę betonową, czyli przynajmniej piwnicę mam luksusową :14_relaxed: dobre chociaż tyle....

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
9 godzin temu, Elfir napisał:

Ludzie sobie specjalnie wieszają płyty z betonu w salonach

używają tynków i farb udających beton.

Wykładają podłogi gresem przypominającym beton

Bez sensu - jeśli chcę mieć ścianę z betonu - używam beton. Jeśli posadzkę z betonu - używam beton. jeśli wykładzinę z drewna - używam drewno. Jeśli z kamienia - kamień.

Wszystko inne to scenografia - oczywiście jak kto liubi, to sobie zrobi. Tylko p co dawać, skoro jst dostępne i nawet tańsze.

Sam beton, surowy, dobrze wylany i zawibrowany nie potrzebuje dodatkowych płyt betonowych na sobie. Po co to masło maślane.

 

Przykład dobrych zastosowań - bez masła maślanego:

http://www.bryla.pl/bryla/7,85298,22646725,czandigarh-indyjskie-miasto-stworzone-od-zera-projektowal.html

I ciekawostka - 

"Zanim ołówek do projektu Czandigarh przyłożył słynny Le Corbusier, nad planem nowej stolicy indyjskiej części Pendżabu i stanu Haryana pracował polski architekt Maciej Nowicki. Stworzenie tkanki miejskiej zupełnie od zera powierzył mu Albert Mayer. Pracę przerwała katastrofa lotnicza"

7712677-parlament-w-czandigarh-w-stolicy

Inny przykład:

 

notre_dame_du_haut-front.jpg

 

fKRoj5I4qryCJ158ojX99MpKb4wydOoMfToL3n2g

 

 

A tu polski przyklad Roberta Koniecznego:

6-arka-koniecznego-kwk-promes-photo-olo-

Żelbet użyty tak jak trzeba. Takie organiczne użycie materiału .

Podobnie jak organiczna jest drewniana więźba dachowa, czy drewniana chata.

Nie ma teatrzyku - jest architektura.

 

I nie mam tu na myśli, czy mi się podoba dany budynek - tylko zasosowanie żelbetu z jego wyglądem i możliwościami konstrukcyjnymi. Taka jedność formy i treści konstrukcyjnej.  

Wg mnie - oczywiście :14_relaxed:

9 godzin temu, Elfir napisał:

Ludzie sobie specjalnie wieszają płyty z betonu w salonach

używają tynków i farb udających beton.

Wykładają podłogi gresem przypominającym beton

 

Więc jak najbardziej do domów i mieszkań.

Więc argument nie trafiony :tease2::patyk:

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Napisałeś, ze nie jest dobry do domów jednorodzinnych i teraz pokazujesz przykłady domu jednorodzinnego.

Więc raczej twoje tezy są jakieś nietrafione.
To, że tobie się beton we wnętrzach nie podoba to twoja indywidualna sprawa. Ale to nie skreśla faktu, że beton był i jest stosowany we wnętrzach domów jednorodzinnych jako materiał dekoracyjny, konstrukcyjny i wykończeniowy - a ci co sobie pobudowali ściany z ceramiki teraz muszą wieszać płyty, bo nie mają żelbetowych ścian :D

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
58 minut temu, Elfir napisał:

Napisałeś, ze nie jest dobry do domów jednorodzinnych i teraz pokazujesz przykłady domu jednorodzinnego.

Więc raczej twoje tezy są jakieś nietrafione.

Napisałem:

15 godzin temu, zenek napisał:

niekoniecznie na dom jednorodzinny.

Wiem, że jęz pol. ma dużo znaczeń - ale da się zrozumieć :14_relaxed:

1 godzinę temu, Elfir napisał:

ci co sobie pobudowali ściany z ceramiki teraz muszą wieszać płyty, bo nie mają żelbetowych ścian

Nie muszą - chcą. Tak jak ci,co sobie lusterkami elewacje wykładają :takaemotka:

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Paweł
Artykuł pt. "z czego budować ściany zewnętrzne". Nie oszukujmy się, każdy, szukając odpowiedniego materiału na ściany chciałby zapewne posiąść informacje na temat rzekomych kosztów, izolacyjności, czy ogólnej ocenie wyrobu. Osobiście z artykułu nie wyniosłem żadnych podpowiedzi na temat wyboru materiału a jedynie któryś raz z kolei dowiedziałem się, że istnieje ceramika i beton komórkowy...
Link do komentarza

Ocenić się nie da. Bo każdy jest dobry na swój sposób - kwestia, jakie parametry są dla ciebie kluczowe.

Natomiast jeśli kluczową kwestią jest cena, to budujesz z tego, na co dostaniesz najniższą cenę w składzie (a spełnia wymogi wytrzymałościowe liczone dla twoich ścian).

 

Link do komentarza

Chociaż faktycznie, gdyby chcieli rzetelnie do tego podejść, to wzięliby przykładową ścianę dwuwarstwową - np. 40 cm. i policzyli parametry i cenę dla m2.

 

np. 

BK 500 Solbet Optimal - 24x24x59 cm + 16 cm styropianu grafitowego = Współczynnik przenikania ciepła: 0,15W/m2K

Cena 1 m2 ściany z bloczka wynosi:  76,2 zł (10,79 zł x 7,062 szt), Cena 1m2 styropianu 16 cm wynosi 32 zł (dla ceny 60 zł/paczka 0,3m3)

Czyli łączny koszt m2 to 108,2 zł

 

Silikat drążony 18 cm Silka - 18x19,9x33,3 cm + 22 cm styropianu grafitowego = 0,14W/m2K

Cena 1m2 ściany z silki wynosi:  68,25 zł (4,55 zł x 15 szt), Cena 1m2 styropianu 22 cm wynosi 44 zł (dla ceny 60 zł/paczka 0,3m3)

Czyli łączny koszt m2 to 112,25 zł

 

Ceny brałam pierwsze lepsze z neta. Aby było wiarygodniej, trzeba byłoby na podstawie jednej hurtowni. 

 

Do tego dochodzi koszt zaprawy, zbrojenia, tynkowania, itd.

 

Szczerze mówiąc brakuje takich kalkulatorów cenowych. Użytkownik wpisuje grubości, ceny i bęc! wylicza mu koszt 1 m2 ściany.

Ja wiem, ze da się to zrobić przy niewielkim wysiłku w Exelu, ale ludzie teraz leniwi.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość rozczarowany
To z czego mam budować? Artykuł niczego mi nie wniósł, czego bym wcześniej nie wiedział. Silka dobra, bo szybko kumuluje ciepło, czy zła, bo wymaga docieplenia. Poprostu bełkot w tym artykule...
Link do komentarza

Bo tak naprawdę nie ma to znaczenia przy ścianach dwuwarstwowych, jeśli nie zależy ci na indywidualnych cechach danego materiału (czyli np. akumulacji, łatwości obróbki).

Wówczas po prostu wybierasz najtańszy materiał, który spełnia wymagania wytrzymałościowe liczone dla twojego domu.

Link do komentarza
16 godzin temu, Gość rozczarowany napisał:

To z czego mam budować?

Jeśli szukasz odpowiedzi pt. "to jest najlepszy materiał do tego, czy tamtego" - to w budownictwie takich prawie nie znajdziesz, a na pewno do stanu surowego.

Gdyby tak było, to by zostały tylko te wybrane - reszta by znikła z rynku. Nie ma materiałów idealnie uniwersalnych.

Musisz sam wybrać odpowiednią technologię do swoich wymagań i potem do tego ewentualnie materiały (jesli potrzebne do uzupełnienia danej technologii).

 

I jeden artykuł absolutnie nie moze wyczerpać tematu, bo i zdania są podzielone nt. oceny różnych materiałów.

 

Ale jest i pozytyw - w sume nie ma jakichś wielkich różnic między popularnymi technologiami - więc i jakichś większych błędów nie popełnisz, wybierając jakąś opcję.

 

Ja bym sie kierował wytrzymałością konstrukcyjną i akumulacją ciepła, jesli idzie o ściany konstrukcyjne - i szedłbym w stronę porządnego ocieplenia - najlepiej z normą domu pasywnego.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...