Skocz do zawartości

paszport energetyczny, a ściany


Recommended Posts

Mam pytanie w kontekście obowiązkowych już paszportów energetycznych. Które z funkcjonujących na rynku technik murarskich są najbliżej budownictwa energooszczędnego? Po dostępnej lekturze wydaje mi się, że chociaż wszystkie spełniają wymagania prawa budowlanego, parametry izolacyjności i komfortu cieplnego murów jednorodnych przegrywają z tradycyjną ścianą trójwarstwową (ceramika poryzowana na warstwę nośną, wełna na ocieplenie, klinkier na warstwę licową). No i nie ma problemu z oddychaniem ścian. Czy mam rację?
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
A dlaczego nie dwuwarstwowe? W ścianie trójwarstwowej masz sporo punktowych mostków termicznych, bo są tam stalowe kotwy łączące ścianę nośną z osłonową. I dlaczego nie styropian? Wełna w ścianie warstwowej to raczej sukces marketingowy producentów.
O co chodzi z tym oddychaniem ścian? Przez mur dojdzie do wymiany najwyżej kilku procent powietrza w pomieszczeniu, a więc pomijalnie mało. Od zapewnienia wymiany powietrza jest wentylacja. Oddychać to może żaba przez skórę a nie ściana z cegły icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

O co chodzi z tym oddychaniem ścian? Przez mur dojdzie do wymiany najwyżej kilku procent powietrza w pomieszczeniu, a więc pomijalnie mało. Od zapewnienia wymiany powietrza jest wentylacja. Oddychać to może żaba przez skórę a nie ściana z cegły icon_smile.gif

Nawet te kilka % przenikającego przez ścianę wilgotnego powietrza może, przy nieprawidłowym układzie warstw przegrody budowlanej doprowadzić do jej zawilgocenia. Co więcej to zawilgocenie może się kumulować w kolejnych sezonach grzewczych. Tak więc ściany w większości przypadków nie zastąpią wentylacji (istnieją technologie, w których ściany pełnią też rolę wentylacji np. tzw. dom naturalny - http://www.naturalnydom.com/ ), ale muszą być zabezpieczone przed wilgocią.
Link do komentarza
HenoK, bardzo spodobał mi się ten fragment:

W Europie eksperci tak skomplikowali wiedze o budowaniu prostego domu, ze sami ledwo się orientują w tym gąszczu zasad i przepisów. Z tej góry prawd i łgarstw nieźle żyją. Aby się o tym przekonać wystarczy sięgnąć do czasopism budowlanych.

Kiedy mieszkaniec Afryki potrzebuje domu, bierze łopatę, maczetę i idzie budować, często bardzo piękny dom.

Czy ten schemat można zastosować u nas?

Nasz wysiłek był i jest nadal skierowany do osiągnięcia takiego scenariusza, pragniemy zdecydowanie uprościć budowę domów.
Link do komentarza
Cytat

Nawet te kilka % przenikającego przez ścianę wilgotnego powietrza może, przy nieprawidłowym układzie warstw przegrody budowlanej doprowadzić do jej zawilgocenia. Co więcej to zawilgocenie może się kumulować w kolejnych sezonach grzewczych. Tak więc ściany w większości przypadków nie zastąpią wentylacji (istnieją technologie, w których ściany pełnią też rolę wentylacji np. tzw. dom naturalny - http://www.naturalnydom.com/ ), ale muszą być zabezpieczone przed wilgocią.



Jakiś czas nie zaglądałem do tego działu, dlatego przeoczyłem odpowiedzi icon_sad.gif Zgadza się że w źle wykonanym budynku może dojść do zawilgocenia ścian, ale to dotyczy każdej technologii - zarówno gdy warstwą izolacji jest wełna jak i styropian. Tak naprawdę to dąży się raczej do ograniczenia wnikania wilgoci w ścianę, a od wymiany powietrza jest wentylacja. I tyle.
Częściej zresztą dochodzi do zawilgocenia przegród, od strony zewnętrznej, np. przez wody opadowe.
Link do komentarza
Cytat

W Europie eksperci tak skomplikowali wiedze o budowaniu prostego domu, ze sami ledwo się orientują w tym gąszczu zasad i przepisów. Z tej góry prawd i łgarstw nieźle żyją. Aby się o tym przekonać wystarczy sięgnąć do czasopism budowlanych.

Kiedy mieszkaniec Afryki potrzebuje domu, bierze łopatę, maczetę i idzie budować, często bardzo piękny dom.

Czy ten schemat można zastosować u nas?

Odpowiem na to trochę pokrętnie, także przykładem z Afryki. W starożytnym Egipcie budowano nie tylko piramidy i świątynie, ale także zwykłe chaty. Domy te budowano z gliny mieszanej ze słomą, z której formowano suszone na słońcu cegły.
Piramidy przetrwały tysiące lat, a gliniane chałupy dawno już rozsypały się w pył.

Nie wiem, czy przykład Afryki jest dobrym przykładem, chociaż trzeba sobie zdać sprawę zdecydowana większość ludzkości mieszka w domach, w których nie ma żadnego systemu grzewczego, no może poza paleniskiem do przygotowania posiłków. Czy to ma być przykład dla nas, czy ludzi mieszkających w pobliżu koła podbiegunowego?
Żyjemy w strefie klimatu umiarkowanego, w którym wybudowanie domu pozbawionego zupełnie systemu ogrzewania jest raczej niemożliwe. Dla takiego systemu konieczne jest dostarczenie energii. Sztuka budowania polega na ekonomiczny, podejściu do tych spraw - wybudowanie domu wystarczająco trwałego, ciepłego, a jednocześnie taniego w eksploatacji.

Prawdę mówiąc link http://www.naturalnydom.com/ podałem omyłkowo icon_redface.gif .
Chodziło mi o http://www.naturalnydom.pl/naturalnydom/ - tam jest taki system wentylacji, o jakim pisałem.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...