Skocz do zawartości

Problem


Recommended Posts

Mam problem...chodzi o to że moja matka "zapisała" dom na brata mojego z innego ojca który teraz przebywa za granicą i się nie interesuje tym domem a moja matka nadal żyje.Ma ustalone że należy jej się pokój,kuchni i łazienka.Mieszkamy ja,mój ojciec (czyli jej terazniejszy mąż) i ona. Jakie ja mam prawa jak chodzi o użytkowanie tego domu,czy takie jak matka?Czy moge zapraszać kogo chce do mojego pokoju?Gdzie moge znalezc odp na moje pytania w prawie,w jakim kodeksie,w jakim artykule? Chce mieć podsatwe prawną żebym pokazała matce że mam jednak prawa jakieś w tym domu,bo ona mi wszystkeigo ogranicza,nawet znajomych nie mogę zapraszać do swojego pokoju,a jestem pełnoletni i pracuje. Bardzo prosze o pomoc i odp. icon_sad.gif Jak wogóle się to nazwya w słonictwie prawny to co ona zrobiła,Zapis?
Link do komentarza
Nie bardzo rozumiem,... piszesz, że Twojej matce należy się "pokój,kuchni i łazienka" a co z resztą domu? są na "brata mojego z innego ojca"? ... jeśli masz swój pokój i płacisz (nawet część) opłat to możesz sobie w swoim pokoju robić co chcesz - no chyba że masz jakieś "dziwne" układy w rodzinie...
no i jeśli się nie możesz dogadać to może czas sobie poszukać innego lokum... choć, wiem, łatwo powiedzieć... icon_smile.gif

a co do artykułów prawnych to ja się nie wypowiem bo się nie znam icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie bardzo rozumiem,... piszesz, że Twojej matce należy się "pokój,kuchni i łazienka" a co z resztą domu? są na "brata mojego z innego ojca"? ... jeśli masz swój pokój i płacisz (nawet część) opłat to możesz sobie w swoim pokoju robić co chcesz - no chyba że masz jakieś "dziwne" układy w rodzinie...
no i jeśli się nie możesz dogadać to może czas sobie poszukać innego lokum... choć, wiem, łatwo powiedzieć... icon_smile.gif

a co do artykułów prawnych to ja się nie wypowiem bo się nie znam icon_smile.gif


Nic,jej przysługuje tylko tyle. Dziwne są układy,wiem. Nic mi ta twoja odp nie pomogła:(
Link do komentarza
Cytat

Mam problem...chodzi o to że moja matka "zapisała" dom na brata mojego z innego ojca który teraz przebywa za granicą i się nie interesuje tym domem a moja matka nadal żyje.Ma ustalone że należy jej się pokój,kuchni i łazienka.Mieszkamy ja,mój ojciec (czyli jej terazniejszy mąż) i ona. Jakie ja mam prawa jak chodzi o użytkowanie tego domu,czy takie jak matka?Czy moge zapraszać kogo chce do mojego pokoju?Gdzie moge znalezc odp na moje pytania w prawie,w jakim kodeksie,w jakim artykule? Chce mieć podsatwe prawną żebym pokazała matce że mam jednak prawa jakieś w tym domu,bo ona mi wszystkeigo ogranicza,nawet znajomych nie mogę zapraszać do swojego pokoju,a jestem pełnoletni i pracuje. Bardzo prosze o pomoc i odp. icon_sad.gif Jak wogóle się to nazwya w słonictwie prawny to co ona zrobiła,Zapis?


Trzeba trochę uregulować Twoją wypowiedź-będzie bardziej czytelna.
Po 1.Czyj jest dom ,tzn. na kogo jest akt własności?
Po 2.Czy wszyscy jesteście tam zameldowani?
Po 3. Jeśli dom jest tylko Twojej matki to ona przepisała dom na Twojego brata w zamian za służebność zamieszkania i korzystania z pokoju, kuchni i łazienki.
Po 4. Jeśli płacisz (lub dokładasz się) do opłat za korzystanie z domu i poza tym masz meldunek, to masz pełne prawo korzystać z całego domu.Powiem więcej, możesz sądownie obalić zapis Twojej matki bo jak widzę to was razem z ojcem najwyraźniej wydziedziczyła.! A przecież Ty też dziedziczysz po matce, tym bardziej, iż Twój barciszek ma wszystko gdzieś i się nie interesuje ani domem ani matką, więc Ty dbasz o dom i opiekujesz się matką.
Link do komentarza
Trzeba trochę uregulować Twoją wypowiedź-będzie bardziej czytelna.
Po 1.Czyj jest dom ,tzn. na kogo jest akt własności?
Po 2.Czy wszyscy jesteście tam zameldowani?
Po 3. Jeśli dom jest tylko Twojej matki to ona przepisała dom na Twojego brata w zamian za służebność zamieszkania i korzystania z pokoju, kuchni i łazienki.
Po 4. Jeśli płacisz (lub dokładasz się) do opłat za korzystanie z domu i poza tym masz meldunek, to masz pełne prawo korzystać z całego domu.Powiem więcej, możesz sądownie obalić zapis Twojej matki bo jak widzę to was razem z ojcem najwyraźniej wydziedziczyła.! A przecież Ty też dziedziczysz po matce, tym bardziej, iż Twój barciszek ma wszystko gdzieś i się nie interesuje ani domem ani matką, więc Ty dbasz o dom i opiekujesz się matką.

Więc tak: Dom był na moją matke ale go przepisała na swojego syna czyli na mojego brata. Nie chce mi powiedzieć na jakiej to podstawie prawnej czy spadek czy jak:(
Tak,wszyscy tam jesteśmy zameldowani.
A możesz mi podać kodeks i numer gdzie bym mogła zobaczyć to prawnie?Żebym miała jakąś podstawe prawną że mam prawa,rozumiesz?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Mam problem...chodzi o to że moja matka "zapisała" dom na brata mojego z innego ojca który teraz przebywa za granicą i się nie interesuje tym domem a moja matka nadal żyje.Ma ustalone że należy jej się pokój,kuchni i łazienka.Mieszkamy ja,mój ojciec (czyli jej terazniejszy mąż) i ona. Jakie ja mam prawa jak chodzi o użytkowanie tego domu,czy takie jak matka?Czy moge zapraszać kogo chce do mojego pokoju?Gdzie moge znalezc odp na moje pytania w prawie,w jakim kodeksie,w jakim artykule? Chce mieć podsatwe prawną żebym pokazała matce że mam jednak prawa jakieś w tym domu,bo ona mi wszystkeigo ogranicza,nawet znajomych nie mogę zapraszać do swojego pokoju,a jestem pełnoletni i pracuje. Bardzo prosze o pomoc i odp. icon_sad.gif Jak wogóle się to nazwya w słonictwie prawny to co ona zrobiła,Zapis?



Witaj,
w takim przypadku jak twój masz prawo, zarówno ty jak i Twój ojciec (ponieważ jest mężem Twojej mamy), starać się o zachowek

pozdrawiam
Link do komentarza
wydaje mi sie ze jesli dom zbudowal (kupil) ojciec Twojego brata i Twoja matka to twoj brat dziedziczy po ojcu czesc domu a reszte po Matce jesli matka przpeisala calosc (bo przeciez mogla takie ma prawo) na twojego brata to on jest wlascicielem domu. jesli natomiast dom zostal nabyty lub zbudowany przez Twojego ojca i matke to sytuacja jest inna bo ojciec tez decyduje o tym komu dom przepisac. Nie wiem jakie uklady macie w rodzinie ale chyba nie za rewelacyjne bo Twoja mama moze uzywac pokoju lazienki i kuchni a jak sie bratu nie spodoba ze Ty i Twoj ojciec mieszkacie w Jego domu to moze was wymeldowac i postarac sie o eksmisje. Nie jestem prawnikiem wiec moge sie mylic to sa tylko moje przemyslenia moze pomoga.
Proponowalbym podejsc do jakiegos prawnika (mozna zasiegnac darmowej porady prawnej)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...