Skocz do zawartości

Jak oszczędzać prąd?


Recommended Posts

Gość mariola
Kupić energooszczędny sprzęt AGD to rozumiem, ale jak miałabym odłączać wszystkie urządzenia z kontaktu to w końcu bym oszalała... bo np rano znów bym musiała wszystko podłączać... i tak dzień w dzień.
Link do komentarza
Co do wyłączania urządzeń RTV, autor zapomniał wspomnieć o tym, że większość urządzeń posiada pamięć wewnętrzna zależna od zasilania i tak np. radiomagnetofony, radia, DVD, VCR, piekarniki elektryczne, po odłączeniu od zasilania ( z gniazdka) , po jakimś czasie kasuje ustawienia zegara, stacji, programu itp. Nie uśmiecha mi się jak wracam po pracy zaczynać programować od początku całego sprzętu w domu.
Link do komentarza
energooszczędne świetlówki, owszem, zużywają znacznie mniej prądu, ale... - są kilkanaście razy droższe od żarówek; - wcale nie są trwalsze od żarówek, a wprost przeciwnie, sprawdziłem praktycznie, że "przepalają się" niestety znacznie prędzej niż. żarówki. W sumie oszczędność chyba bardzo pozorna.
Link do komentarza
Cytat

-nie trzeba wszystkiego wyłańczac wystarczy kupić listwe z włącznikiem



Jak masz wyzywać to się zamknij lepiej. I naucz się czytać ze zrozumieniem.Nie chodzi o to, że wyłączamy coś z kontaktu czy z listwy czy wyłączamy przyłacze energetyczne. A swoją drogą co co kupować listwę jak można wyłączyć główny bezpiecznik w tablicy rozdzielczej w domu.Efekt ten sam i taniej.
Chodzi o to, że pewne urządzenia muszą pracować w trybie stand-by aby nie trzeba było spędzić połowy wieczora na programowanie od nowa. OLE !
Link do komentarza
my kupiliśmy zarówki na cały dom z firmy osram i jestem bardzo zadowolona ciagna zdecydowanie mniej prądu faktycznie sa drogie ale opłacalne zarówki mam juz prawie rok i jeszcze ich nie wymieniałam nie przepalaja sie tak jak zwykłe
Link do komentarza
Dodam tylko że włączanie i wyłączanie zasilaczy impulsowych (a dzisiaj tylko takie wystepują w sprzętach AGD)powoduje przedwczesne ich uszkodzenie.Nieliczne tylko firmy w swych produktach umieszczają zasilacze z miękkim ładowaniem i te można bezkarnie wyłączać z gniazdka ,zdecydowana większość tego nie lubi i z tym związany jest brak pamięci ustawień i zegara po zaniku napięcia zasilającego.Jednocześnie istnienie takiej funkcji w urządzeniu nie oznacza zaraz że można sobie to wkładać i wyjmować bez opamiętania,proszę spojżeć choćby na komputer-posiada zasilacz taki sam jak TV,DVD itd tyle że znacznie większy-w czasie włączania do gniazdka ,słychać iskrę a jeśli ktoś ma bezpieczniki automatyczne wciskane ,to zdarza się że w tym momencie wyłączają albo (na pewno) stukają.Odgłos ten pochodzi od dużego prądu w chwili załączenia ,który to prąd ładuje baterię kondensatorów w zasilaczu jednocześnie będąc wielokrotnie przyczyną uszkodzenia obwodów wejściowych tegoż zasilacza.Na koniec powiem tylko że oszczędności wynikające z tego procederu są dokładnie ż a d n e ! Prąd płynący w stanie standby ma wartość kilku do kilkudziesięciu miliamperów (tysięcznych części ampera).Wystarczy wyłączyć na minutę żarówkę o mocy 100W aby zaoszczędzić energię zużytą przez taki zasilacz w ciągu kilku dni.To co napisałem nie oznacza jednocześnie że właczanie i wyłączanie takich urządzeń z zasilania zaraz spowoduje ich uszkodzenie,trzeba uczciwie powiedzieć -nie zaraz- jednak znacznie mądrzej jest zakręcać kran w czasie mycia zębów niż wyłaczać z gniazdka na noc TV,DVD,Video,dekoder Sat,komputer,mikrofalówkę,kuchnie z programatorem itd a nazajutrz włączać i poświęcić godzinkę na to aby ponownie poustawiać chćby tylko aktualny czas na wyświetlaczach.Osobiscie denerwują mnie nawiedzeni manipulatorzy świadomości którzy twierdzą odwrotnie, podobnie jak ci którzy twierdzą że jazda na biegu jałowym samochodem jest nieekonomiczna ,że lepiej jest zamiast jechac na luzie hamować go silnikiem,to może najlepiej będzie jak zaciągniemy ręczny....i pozostawimy go na parkingu .Myślę że na pewno zdrowiej-piechotą
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość gradek
Kuki - popieram, żarówki energooszczędne ok, ale żeby zaraz wyłączać z gniazdka urządzenia RTV, które pobierają prąd  tj. stand-by. Uważam, że to jest mania oszczędzania. Jak stać kogoś np. na kompa, czy telewizor, to chyba stać go na prąd.
Link do komentarza
ogolnie cena pradu jest bardzo wysoka,zawsze gdy jest rozliczenie (az sie boje zawsze otwierac koperte),mam niedoplate ,ostatnio az 1300zl. nie doplaty w przeciagu polrocznym a miesieczny rachunek wynosil 150-170 zl .Chcialabym sie dowiedziec czy przeplacam jak mam taryfe dwu fazowa ,bo wydaje mi sie ze tak . Bym musiala robic wszystko po nocy zeby chyba oszczedzic prosze o odpowiedz
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

ogolnie cena pradu jest bardzo wysoka,zawsze gdy jest rozliczenie (az sie boje zawsze otwierac koperte),mam niedoplate ,ostatnio az 1300zl. nie doplaty w przeciagu polrocznym a miesieczny rachunek wynosil 150-170 zl .Chcialabym sie dowiedziec czy przeplacam jak mam taryfe dwu fazowa ,bo wydaje mi sie ze tak . Bym musiala robic wszystko po nocy zeby chyba oszczedzic prosze o odpowiedz


Ja też mam nocną taryfę i wszystkie energożerne urządzenia pracują w nocy lub w czasie tych dwóch popołudniowych godzin. Do tych , które nie mają programu opóźnionego startu dokupiłem sterowniki - koszt nieduży, szybko się zwraca. A co do kompaktów - warto pobuszować w sklepach i kupić oryginały; niemieckie świetlówki Osram pracują po kilka lat - chińska wybuchła mi po miesiącu. Sprzęt RTV nie lubi wyłączania z sieci , w ub roku naprawa w ten sposób wyłączanego telewizora kosztowała mnie ponad dwie stówy - dzięki za takie oszczędzanie... icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Ja też mam nocną taryfę i wszystkie energożerne urządzenia pracują w nocy lub w czasie tych dwóch popołudniowych godzin. Do tych , które nie mają programu opóźnionego startu dokupiłem sterowniki - koszt nieduży, szybko się zwraca. A co do kompaktów - warto pobuszować w sklepach i kupić oryginały; niemieckie świetlówki Osram pracują po kilka lat - chińska wybuchła mi po miesiącu. Sprzęt RTV nie lubi wyłączania z sieci , w ub roku naprawa w ten sposób wyłączanego telewizora kosztowała mnie ponad dwie stówy - dzięki za takie oszczędzanie... icon_sad.gif

Dziwne bo mi jeszcze żadna żarówka Osram wyprodukowana w chinach lub francji nie nawaliła a niemieckie pomimo że lepiej wykonane to dosyć szybko (po rozebraniu okazało się że niemieckie mają jeden element słabszy od chińskich i przez to przy częstym włączaniu szybko je szlag trafi).Zresztą polskie philipsy te starsze też miały dobrą elektronike ale co z tego jak się kilka minut rozgrzewały a obecne to szajs jak te marketowe.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Osobiście uważam tak jak kolega wyżej. Źródła światła LED to dobra alternatywa dla tych, którzy chcą zmniejszyć pobór energii w swoim domu. Uważam także, że wyłączanie wszelakich sprzętów z kontaktów to jest już chore, ponieważ jeśli kogoś stać na telewizor to stać go też na prąd do niego.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość mhtyl
Cytat

Kolega ma zupełną rację chociaż żywotność LED ów jest porównywalna z zwykłymi żarówkami to są one zdecydowanie w bardzo dużym stopniu mniej prądożerne.


Pozdrawiam i polecam stawiać na to źródło energii.


:bezradny: zalamka.jpg Co Ty piszesz? Żywotność ledów przewidywana jest na kilka lat (niektórzy producenci podają nawet 10 lat) która żarówka to wytrzyma? Chyba taka której się nie używa icon_biggrin.gif
Jeżeli jesteś glazurnikiem to pisz o płytkach.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Miałem właśnie to napisać. Na codzień spotykam instalacje spieprzone przez glazurników, którzy uważają, że jak rzucą pod płytki kabel to już jest ok. Taka ich wiedza i o zarówkach (lampach).


Niech każdy robi to na czym się zna a resztę pozostawi profesjonalistom icon_biggrin.gif Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
Gość messi

mniejsze wydatki na energie i gaz można sobie zapewnić poprzez jeszcze jeden sposób. Jest to sposób prosty, a co dziwne mało kto bierze go w ogóle pod uwagę. A dzięki temu można zaoszczędzić naprawdę sporą sumkę. Chodzi mi tutaj o zmianę dostawcy energii elektrycznej i gazu. Ja tak zrobiłem i zbieram teraz tego dobre plony. Oczywiście nie sztuka zmienić na pierwszego lepszego. Trzeba wybrać mądrze i rozważnie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...