Skocz do zawartości

Hydroizolacja fundamentu


Gość

Recommended Posts

Murarze, którzy wylewali fundamenty mojego domu nie używali szalunków drewnianych (podobno wystarczył sam wykop, bo ziemia była twarda). Czy jest konieczne wykonanie hydroizolacji fundamentu? Jeżeli tak to, na jaką głębokość muszę odkopać fundament?
Z góry dziękuje za pomoc.
Link do komentarza
Panie Michale,
nie ma potrzeby wykonywania izolacji przeciwwodnych fundamentów w budynku niepodpiwniczonym. Zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci w ściany domu zapewnia bowiem izolacja pozioma ścian zewnętrznych i wewnętrznych ułożona np. z dwóch warstwa papy podkładowej sklejonej lepikiem na poziomie umożliwiającym wygodne połączenie jej z przeciwwilgociową izolacją podpodłogową.
Link do komentarza
Szanowna Radakcjo mijacie się z prawdą. Ale od poczętku. Izolacja wodna w domu nie jest tylko po to, żeby woda nie weszła do budynku, izolacja wodna jest po to aby izolacja termiczna była sucha, czyli musi być w jedną stronę. Zakładając na ciepły dres wojskowy płaszcz OP1 woda nam nie wejdzie, ale wszystko i tak będzie mokre. Dobra izolacja wodna ma wodę nie wpuścić z jednej strony a wypuścić z drugiej. Na dachu rolę tą pełnią np. wentylowane kalenice. W fundamencie izolacje poziomą (najlepiej PCV nie papę, znacznie dłużej poleży) kładzie się na stopie fundamentu, zaś pionowo przybija się folię tłoczoną np. ISOLA . Folia taka wody nie wpuści, a tą schodzącą z muru wypuści. Kiedyś rolę taką pełnił fundament z kamieni granitowych, woda nie była podciągana, ale ta ze ścian zimą swobodnie ściakała poniżej strefy przemarzania. Pod żadnym pozorem nie kładzie się izolacji wodnej poziomej między ścianą a fundamentem. Zwłaszcza jak dom nie jest izolowany (wełna +folia od środka) a ocieplany na zewnątrz. Ciepłe powietrze zimą wchodząc w ścianę oddaje wodę, która ścieka i wychodzi przednim tynkiem, zamarzając robi wiele spustoszenia. 022 5591081
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
no dobrze, ale jeżeli fundamnty zostały zalane bezpośrednio w gruncie do wysokości zdjętego humusu to co dalej? czy przed wylaniem fundamentu w ten sposób można wykonać hydroizolację i ocieplenie przez włożenie do wykopu folii i np styropianu, przytwierdzenie ich do scian wykopu i następnie zalaniu betonemm?
Link do komentarza
Co chcesz izolować cieplnie a co od wilgoci? Fundament jest otoczony ziemią z trzech stron, pojemność cieplna ziemi dla naszego systemu ogrzewania jest nieskończoność więc pionowa izolacja cieplna fundamentu z zewnątrz w domu niepodpiwniczonym jest izolacją między niegrzanym a niegrzanym (zakładając, że masz termoizolację poziomą w podłodze)
Nieprawdą jest co piszą w większości opracowań (łącznie z prof. Pogorzelskim) ,że ciepło w betonie, czy cegle "idzie" w kierunku styropianu lub równolegle do poziomu gruntu. Fundament odprowadza ciepło we wszystkie strony chłodniejsze od ściany.
Natomiast co do wilgoci to najepiej widać na przykładzie membran www.isola-platon.fi/misc/ProductGuide.pdf Zasada jest prosta (jak goretex) wody nie wpuścić a wypuścić.
Link do komentarza
szcze3rze mówiąc z Twojej odpowiedzi na moje pytanieto nic nie wynika. pod wskazanym linkiem też niewiele można wyczytć bo niewiele osób zna skandynawskie języki lub inne podobne. pytanie brzmiało: co zrobić jeśli fundament został zalany z "gruchy" bezpośrednio w gruncie w domu niepodpiwniczonym. Część nadziemna fundamentu została wykonana z bloczków betonowych.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...